در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

با انتقال اتریوم به بلاک چین اثبات سهام ماینرهای اتریوم چه خواهند کرد

0 1,174

وقتی ماینرهای اتریوم دیگر نتوانند در شبکه این ارز به استخراج ادامه دهند، به کجا خواهند رفت و چه ارزی را استخراج خواهند کرد؟ با انتقال شبکه اصلی از اثبات کار به اثبات سهام، احتمالا ماینرها به سمت اتریوم کلاسیک خواهند رفت. اما استخرهای استخراج در مورد این که پس از به روزرسانی بزرگ Merge (یا ادغام) چه شبکه ای را انتخاب خواهند کرد، دچار دو دستگی شده اند.
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، به روزرسانی Merge در اواخر سپتامبر انجام خواهد شد و انتقال اتریوم از مکانیسم اجماع اثبات کار به بلاک چین اثبات سهام را تکمیل خواهد کرد. این به روزرسانی مورد انتظار در اتریوم، ماینرهای این شبکه را وادار می کند تا راه های دیگری برای کسب درآمد پیدا کنند. طبق داده های شرکت مساری، ارزش صنعت استخراج اتریوم در حال حاضر 19 میلیارد دلار است.

استخراج که با بیت کوین معرفی شد، فرایند تایید تراکنش ها و رقابت برای حل مسائل پیچیده ریاضی به منظور گرفتن حق ثبت تراکنش ها در بلاک چین است. ماینرهای برنده در ازای اختصاص منابع و زمان برای انجام این کار، مقدار ثابتی از ارز تازه عرضه شده را دریافت می کنند. به روزرسانی Merge این سیستم ثبت سوابق تراکنش ها را با استیکینگ (که به توان محاسباتی و انرژی کم تری نیاز دارد) جایگزین خواهد کرد.
استخراج بیت کوین چیست؟ بهترین دستگاه های استخراج بیت کوین کدامند؟

یکی از گزینه های اعلام شده توسط استخرهای استخراج، اتریوم کلاسیک است. احتمالا، آنها دوباره از کامپیوترهای تخصصی گران قیمت و قدرتمند خود برای استخراج این ارز استفاده خواهند کرد. اتریوم کلاسیک پس از هاردفورک سال 2016 به وجود آمد. این هاردفورک به خاطر هکی رخ داد که در آن 60 میلیون دلار از یکی از اولین سازمان های مستقل غیرمتمرکز (دائو) در شبکه اتریوم به سرقت رفت. هارد فورک این شبکه را به دو زنجیره تقسیم کرد. شبکه جدید اتریوم نامیده شد و شبکه اصلی با  نام اتریوم کلاسیک به کار خود ادامه داد.

شبکه اتریوم کلاسیک در بیشتر تاریخ خود در سایه همنام خود عمل کرده است. قیمت توکن اصلی آن (ETC) در ماه گذشته 150 درصد افزایش یافت و ارزش بازار آن تا 6 آگوست در حدود 5.17 میلیارد دلار بود که در مقایسه با ارزش بازار 211 میلیارد دلاری اتریوم خیلی پایین است.

نگرانی ها درباره دوران پس از ادغام

ماینرها رویکردهای مختلفی را برای وفق دادن خود با شرایط پس از ادغام اتریوم اتخاذ خواهند کرد. برای مثال، استخر استخراج AntPool (وابسته به شرکت بیت مین) ماه گذشته اعلام کرد که 10 میلیون دلار برای توسعه و اپلیکیشن های اتریوم کلاسیک سرمایه گذاری کرده است.

در حالی که استخر Ethermine (بزرگ ترین استخر استخراج اتریوم) نسخه بتای استخر استیکینگ خود به نام EtherMine Staking را معرفی نمود. اما شایعاتی وجود دارند مبنی بر این که ماینرهای اتریوم در اعتراض به به روزرسانی Merge، شبکه را هاردفورک کرده یا تغییری اساسی در آن ایجاد خواهند کرد. اما احتمال این اتفاق و موفقیت آن بسیار پایین است.

همچنین، شرکت “Luxor Technology” (ارائه دهنده خدمات و نرم افزار استخراج بیت کوین) با وجود احتمال تغییر مکانیسم اجماع در آینده، در صنعت استخراج اتریوم سرمایه گذاری کرده است. اتان ورا، بنیانگذار و مدیر عامل این شرکت، گفت که یک گروه حامی PoW را با هدف ادامه کار بلاک چین اتریوم با این مکانیسم اجماع تشکیل داده است.

ورا افزود که این گروه به دلیل نگرانی در مورد انتقال به اثبات سهام به وجود آمد. نگرانی های زیادی در مورد این انتقال وجود دارد و وجه مشترک همه آنها این است که تست های لازم هنوز انجام نشده اند.

ورا گفت:

احتمال ناموفق بودن به روزرسانی Merge وجود دارد و این برای افرادی که وقت و سرمایه خود را در اتریوم گذاشته اند، بسیار نگران کننده است.

ورا اضافه کرد که میلیاردها دلار سهام گذاری شده و بنیاد اتریوم (سازمان غیرانتفاعی که بر توسعه نرم افزار شبکه نظارت می کند) خیلی سریع به سمت تغییر به اثبات سهام پیش می رود و این خطرات زیادی را برای ماینرها و هولدرهای اتریوم ایجاد می کند.

اگرچه ورا گفت که معتقد است اتریوم با اثبات کار خدمات بهتری ارائه می کند، در صورت انتقال موفقیت آمیز به اثبات سهام خوشحال خواهد شد و شرکت وی از آن حمایت خواهد کرد. وی افزود:

ما به اتریوم علاقه مند هستیم، چون یک پروژه قوی است و اپلیکیشن های جذاب زیادی روی آن ساخته شده اند.

ورا در مورد این که آیا اتریوم کلاسیک جایگزین مناسبی خواهد بود یا نه، اظهار نظر نکرد و گفت که در زمینه ارز جایگزین برای استخراج باید با شرکای خود مشورت کند.

کاربردهای اتریوم کلاسیک

شرکت استخراج هایو بلاک چین (Hive Blockchain) در مورد مشکلات خود با اتریوم در دوران پس از ادغام گفت. آیدین کیلیچ، رئیس و مدیرعامل این شرکت، در پاسخ به این سوال که آیا اتریوم کلاسیک در دوران پس از ادغام برای ماینرها جذاب تر خواهد بود یا نه، گفت که این به کاربردهای اتریوم کلاسیک بستگی دارد.

در حال حاضر، تقریبا 95 پروژه مالی غیرمتمرکز (دیفای) در بلاک چین اتریوم فعالیت می کنند. کیلیچ گفت که انتظار می رود شاهد افزایش اپلیکیشن ها در بلاک چین اتریوم کلاسیک باشیم، اگر توسعه دهندگان دیفای و توکن های غیر مثلی متوجه شوند که این بلاک چین اثبات کار ایمن بهترین مکان برای پروژه های مبتنی بر کد آنها است. وی افزود که ما معتقدیم ارزش ذاتی در یک ارز اثبات کار غیرمتمرکز بزرگ وجود دارد و در صورت انجام به روزرسانی Merge، اتریوم کلاسیک این پتانسیل را خواهد داشت.
دیفای چیست؟ اهداف، مزایا و موارد استفاده آن چه هستند؟

بحث در اینجا در مورد این که آیا اتریوم کلاسیک در دوران پس از ادغام سود خواهد برد یا خیر، نیست. به نظر می رسد تنها موضوع مشترک این است که ماینرها بدون توجه به مکانیسم اجماعی که استفاده می کنند، خواهان موفقیت اتریوم هستند، اگرچه به نظر می رسد که آنها ترجیح می دهند اتریوم با همان مکانیسم اجماع اثبات کار به فعالیت خود ادامه دهد.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.