در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

انجام به روزرسانی گورلی (Goerli) در شبکه اتریوم در روزهای آتی

0 1,202

با نزدیک شدن به زمان به روزرسانی “Merge” یا همان ادغام،  تنها چند آزمایش دیگر باقی مانده تا اطمینان حاصل شود که پروتکل اثبات کار اتریوم بدون هیچ مشکلی به بلاک چین اثبات سهام بیکن چین منتقل می شود. مورد انتظارترین رویداد اتریوم به غیر از Merge هفته آینده اتفاق می افتد. این به روزرسانی گورلی (Goerli) نام دارد.
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

انتظار می رود گورلی بین 6 تا 12 آگوست به اثبات سهام منتقل شود، اگرچه بسته به سرعت عملکرد نرخ هش، ممکن است این زمان تغییر کند. در حالی که بسیاری به تاریخ به روزرسانی Merge در سپتامبر چشم دوخته اند، گورلی (آخرین آزمایش در شبکه) زمینه را برای انتقال شبکه اصلی اتریوم به اثبات سهام مهیا می کند.
نرخ هش یا قدرت هش بیت کوین چیست؟

گورلی یک فرایند دو مرحله ای است و اولین مرحله آن سوم تا چهارم آگوست انجام شد. این مرحله بلاتریکس (Bellatrix) نام دارد و در آن پراتر (Prater) به منظور آماده شدن برای ادغام شبکه آزمایشی ارتقا می یابد. بلاتریکس در دوره 112260 تکمیل خواهد شد. زمانی که بلاتریکس فعال شد، در مرحله بعدی با رسیدن حداکثر سختی کل (TTD) به 10,790,000 با گورلی ادغام می شود. TTD پایان کار بلاک چین اثبات کار و زمان شروع بلاک چین اثبات سهام را مشخص می کند و حداکثر سختی مورد نیاز برای استخراج آخرین بلاک اتریوم است و بلاک بعد از آن توسط اثبات سهام تولید خواهد شد.

تفاوت های گورلی با دو شبکه آزمایشی قبلی

اما هدف این ادغام بسیار متفاوت از ادغام های شبکه های آزمایشی قبلی است. گورلی با اثبات اعتبار (PoA) کار می کند. PoA پروتکلی است که در آن ماشین ها با گذراندن یک فرایند بررسی دقیق، حق تولید بلاک های جدید را کسب می کنند. در نتیجه، ماشین های اعتبارسنج قابل اعتماد از بلاک چین های PoA محافظت می کنند. این مدیران سیستم، شرکت کنندگانی هستند که از قبل تایید شده اند و بلاک ها و تراکنش ها را بررسی می کنند.

با توجه به این که گورلی براساس PoA کار می کند، تخمین این که چه زمانی ادغام شبکه آزمایشی انجام می شود، دشوارتر خواهد بود. تیم بیکو (سرپرست تیم پشتیبان پروتکل بنیاد اتریوم) خاطرنشان کرد که “پیش بینی وضعیت ادغام” با این نوع مکانیسم اجماع دشوار است. دلیلش این است که با POA نمی توان نرخ هش را افزایش داد، بنابراین نوسانات در افزایش سختی در هر بلاک، تخمین زمان TTD را سخت تر می کند، به همین خاطر توسعه دهندگان اتریوم این بازه زمانی طولانی را برای ادغام گورلی  تعیین کرده اند.

در ضمن، این نوع تخمین زمان بندی تقریبی برای ادغام شبکه اصلی اتریوم نیز وجود خواهد داشت. زمانی که پیشرفت هایی در به روزرسانی Merge در پایان سپتامبر وجود داشته باشد، می توان انتظار داشت که توسعه دهندگان یک بازه زمانی را برای فعال سازی این به روزرسانی مشخص کنند. 

نه تنها ادغام آتی از لحاظ نوع مکانیسم اجماع با ادغام های سپولیا (Sepolia) و راپستن (Ropsten) متفاوت است، بلکه از لحاظ اجرا تفاوت هایی با آنها نیز دارد. سپولیا و راپستن تا حد زیادی موفق بودند، بنابراین به توسعه دهندگان این اطمینان را می دهند که انتقال از PoW به PoS زیاد با مشکل مواجه نخواهد شد.

سپولیا یک شبکه آزمایشی جدیدتر و کوچک تر با فعالیت کم و یک بیکن چین مجاز است. بنابراین، توسعه دهندگان تصمیم گرفتند ابتدا کار را در شبکه سپولیا ادامه دهند، چون انتقال را آسان تر می کرد. از طرف دیگر، گورلی یکی از بزرگ ترین شبکه های آزمایشی برای اتریوم است که در حال حاضر فعالیت های بسیار زیادی در آن انجام می شود. این آخرین شبکه آزمایشی است که داده های زیادی را در بسیاری از زمینه ها در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد و ادغام و کد آن تا حد امکان از شبکه اصلی اتریوم تقلید می کنند. موفقیت پراتر و گورلی شرایط را برای به روزرسانی Merge در هفته های پایانی سپتامبر مهیا خواهد کرد.

اما این ادغام شبکه آزمایشی از دو جهت دیگر نیز متفاوت از شبکه های آزمایشی قبلی است. اولا ، در شبکه آزمایشی فعلی، اپراتورهای نود باید لایه اجماع و لایه اجرای خود را به طور همزمان به روز کنند، در حالی که در شبکه های قبلی به روزرسانی این دو لایه جداگانه و پشت سر هم انجام شد. دوم، بلاتریکس و گورلی فعال می شوند و ادغام خواهند شد که به زنجیره گورلی اجازه می دهد تا به کار خود ادامه دهد. از حالا به بعد، شبکه آزمایشی گورلی تا طولانی مدت (حتی در دوران پسا ادغام) بخشی از اکوسیستم اتریوم خواهد بود. توسعه دهندگان تشویق خواهند شد تا هنگام آزمایش پروتکل های جدید، از شبکه آزمایشی گورلی استفاده کنند.

در حالی که این آخرین شبکه آزمایشی قبل از به روزرسانی Merge خواهد بود، توسعه دهندگان از هر فرصتی برای ادامه آزمایش دِونِت های کوچک تر و شدو فورک ها استفاده خواهند کرد تا به زمان رویداد اصلی برسند. به روزرسانی Merge اتریوم به جای عجله در انتقال، چندین بار به تعویق افتاده است. این رویکرد به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا با خیال راحت نودها را آماده کنند، به روزرسانی ها و پشتیبان گیری ها را انجام دهند و اعتبارسنج ها را حذف کنند و در عین حال مشکلات انتقال و تغییر مکانیسم اجماع بلاک چین را بر طرف کنند.

با فرض این که هیچ مشکلی در طول ادغام گورلی و پراتر پیش نیاید، می توان انتظار داشت که به زودی اعلامیه پارامترها و همچنین جدول زمانی به روزرسانی Merge در شبکه اصلی منتشر شود.

در زمان نامگذاری لایه اجماع، صحبت هایی مبنی بر احتمال شکست میان افزار MEV-boost وجود داشت، اما توسعه دهندگان اتریوم خاطرنشان کردند که احتمال آن بسیار پایین است و آنها در حال کار روی یک راه حل موقت در این مدت هستند.

شبکه PoW اتریوم کم کم به روزهای آخر خود نزدیک می شود و این شبکه فصل جدیدی را پس از به روزرسانی ادغام و انتقال به PoS شروع خواهد کرد، پس برای آن زمان خود را آماده کنید. البته، این پایان کار برای توسعه دهندگان اتریوم نخواهد بود. هدف بعدی آنها افزایش مقیاس پذیری و امنیت بیشتر این شبکه است.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.