در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

استخر استخراج چیست؟

0 1,611

در سال های ابتدایی پیدایش ارزهای رمزنگاری، استخراج ارز رمزنگاری به معنای استفاده از رایانه های شخصی به عنوان دستگاه استخراج و انجام این عملیات به صورت انفرادی بود. اما در حال حاضر و با ایجاد استخرهای استخراج می توانید استخراج را بسیار راحت تر انجام دهید.

استخراج انفرادی معمولا با افزایش رقابت در این عرصه دشوارتر می شود، زیرا سختی استخراج با افزایش محبوبیت ارزها بیشتر می شود. ماینرها برای اینکه بتوانند در این صنعت باقی بمانند، به استخرهای استخراج روی می آورند. در اینجا قصد داریم در مورد مفهوم استخر استخراج و این که چطور ماینرها تولید خود را افزایش می دهند صحبت کنیم.

چرا استخراج انفرادی سود کمتری دارد؟

تقریبا مانند استخراج واقعی، استخراج ارز رمزنگاری نیز همراه با مصرف انرژی زیادی است. تفاوت این دو در این است که استخراج کنندگان ارزهای رمزنگاری با استفاده از قدرت محاسباتی که برای حل معماهای پیچیده ریاضی استفاده می کنند، به صورت دیجیتالی سود کسب می کنند.

اولین ماینری که بتواند معما را حل کند، آخرین تراکنش ها را تایید کرده و یک بلاک جدید به بلاک چین اضافه می کند. ماینر برای انجام این کار پاداش دریافت می کند. پاداش وی شامل بخشی از ارزهای جدید عرضه شده و کارمزد تراکنش هایی است که تایید کرده است. موفقیت یک ماینر به توانایی او در حل این معما قبل از سایر استخراج کنندگان بستگی دارد.

با این حال همانطور که گفته شد این فرآیند پر هزینه و نیازمند مصرف انرژی است. بلاک چین هایی که از روش استخراج برای ایمن سازی شبکه خود استفاده می کنند و عرضه ارزهای جدید را از این روش انجام می دهند، معمولا سختی استخراج را به روز می کنند و با گذشت زمان مقدار پاداش را کاهش می دهند. وقتی تعداد استخراج کنندگان روی یک بلاک چین افزایش می یابد، سختی استخراج بیشتر می شود.

بنابراین ماینرها برای ادامه رقابت مجبور به تهیه تجهیزات گران قیمت تر و قدرتمندتر هستند. نیاز به نصب سیستم های خنک کننده، هزینه های اضافی را تحمیل می کند. این موارد باعث می شود که ماینرها مبالغ زیادی را بابت قبض برق بپردازند. با در نظر گرفتن این موارد، استخراج زمانی سودآور خواهد بود که درآمد حاصل از آن از هزینه تعمیر و نگهداری دستگاه ها و هزینه های برق بیشتر باشد.

نکته دیگر هجوم استخراج کنندگان بزرگ و غالبا شرکتی است که سودآوری استخراج انفرادی را بسیار دشوارتر می کند. این ماینرهای بزرگ سرمایه احداث مزارع استخراج بزرگ را در مناطقی با برق ارزان و آب و هوای عمدتا سرد دارند. به این ترتیب آنها سودآوری استخراج خود را به شکلی موثر افزایش می دهند زیرا هزینه های خود را به نوعی کاهش داده اند.

در نتیجه با در نظر گرفتن این موارد استخراج انفرادی به سرعت ناکارآمد می شود، زیرا شانس پیدا کردن بلاک های جدید کم است و هزینه ها همچنان رو به افزایش. بنابراین استخرهای استخراج روشی امیدوارکننده تر از استخراج انفرادی هستند.

استخر استخراج چیست؟

با توجه به محدودیت های استخراج انفرادی، بخش استخراج ارزهای رمزنگاری روشی را برای ترکیب قدرت هش ماینرهای فردی برای افزایش احتمال یافتن بلاک های جدید ابداع کرده است. این راه حل همان چیزی است که با نام استخر استخراج شناخته می شود. استخرهای استخراج را می توان یک شبکه هماهنگ از ماینرها تصور کرد که توافق کرده اند توان محاسباتی خود را برای ایجاد قدرت هشی مشابه یا حتی بیشتر از ماینرهای بزرگ، به اشتراک بگذارند.

جوایز حاصل از این مشارکت در بین شرکت کنندگان تقسیم می شود و در نتیجه سود کمتری به هر ماینر می رسد. با این حال اگر در نظر بگیریم که در استخراج انفرادی شانس باز کردن یک بلاک چقدر بعید است، به نظر می رسد دریافت سود کمتر اما با ثبات، خیلی بهتر و سودآورتر باشد. منظم بودن پرداخت ها در استخرهای استخراج، باعث افزایش جذابیت آنها می شود.

عملکرد استخرهای استخراج چگونه است؟

یک استخر استخراج با اختصاص کارهای جداگانه به هر یک از اعضای خود، نقش هماهنگ کننده را بر عهده دارد. استخر استخراج همچنین میزان مشارکت اعضای استخر را تجزیه و تحلیل و ثبت می کند، قدرت هش همه اعضاء را برای پیدا کردن بلاک های جدید هدایت می کند و به اعضاء با توجه به سهم آنها از قدرت هش، پاداش می دهد.

استخر استخراج چگونه کار می کند؟

استخرهای استخراج برای جلوگیری از تداخل در انجام کار، به هر یک از اعضاء بخش جداگانه ای را اختصاص می دهد. هر عضوی که با موفقیت فرایند محاسبات خود را انجام دهد شانس استخر را در یافتن بلاک جدید افزایش می دهد. ظرفیت یا قدرت محاسباتی هر یک از اعضاء حجم کار اختصاص یافته به آنها را تعیین می کند.

نحوه توزیع پاداش ها چگونه است؟

استخرهای استخراج از چندین روش برای تقسیم و توزیع پاداش ها استفاده می کنند. صرف نظر از نوع فرمول توزیع، پاداش ها بر اساس سهم ماینر از قدرت استخراج استخر توزیع می شود.

توجه داشته باشید که سهم مشارکت هر عضو می تواند توسط استخر پذیرفته یا رد شود. سهم پذیرفته شده نشان می دهد که مشارکت یک عضو در احتمال پیدا کردن یک بلاک جدید تاثیر مثبت داشته است.

سهام رد شده نیز نشان می دهد که کار انجام شده هیچ تاثیری در موفقیت استخر نداشته است. حتی اگر یک ماینر کارهای واگذار شده به وی را با موفقیت انجام داده باشد اما نتواند به موقع نتایج را ارسال کند، کار انجام شده در روند پیدا کردن بلاک تاثیر می گذارد و بنابراین سهم وی رد می شود.

استخرهای استخراج به اعضاء خود بر اساس سهام پذیرفته شده پاداش می دهند. توصیه می شود فرمول اشتراک پاداش را در هر استخر استخراج قبل از پیوستن به آن کاملا درک کنید و بفهمید.

در زیر به 2 روش توزیع پاداش که معمولا استخرهای استخراج از آنها استفاده می کنند اشاره شده است:

  • پرداخت به ازای هر سهم(PPS): در این روش، پرداخت سریع انجام می شود و اعضاء می توانند درآمد خود را بر اساس میزان سهام پذیرفته شده برداشت کنند. از این رو تا زمانی که استخر استخراج مشارکت شما را صحیح تشخیص دهد، نیازی نیست صبر کنید تا یک بلاک استخراج شود.
  • متناسب(PROP): در این روش، پرداخت پاداش در پایان هر دور استخراج انجام می شود. مقداری که دریافت می کنید به سهم شما از قدرت هش استخر بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های پرداخت پاداش در استخرهای استخراج می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:
انواع روش های پرداخت پاداش در استخرهای استخراج

مزایا و معایب استخر استخراج چیست؟

به جرات می توان گفت که استخر استخراج روش مقیاس پذیرتری را برای شرکت در استخراج در اختیار افراد قرار می دهد. با ترکیب قدرت استخراج افراد، ماینرها می توانند بدون داشتن دستگاه های استخراج بیشتر یا پرداخت هزینه های برق بالاتر، شانس موفقیت بیشتری داشته باشند.

در مقابل نقطه ضعف این روش این است که پاداش استخراج به اشتراک گذاشته می شود. بنابراین استخراج کنندگان پاداش کمتری دریافت می کنند. با این حال در دراز مدت استخر استخراج در صورت تداوم انجام آن، سود بیشتری نسبت به استخراج انفرادی دارد.

نگرانی دیگر در مورد استخرهای  استخراج این است که ظهور تعداد زیادی از استخرهای استخراج باعث ایجاد حالت متمرکز بالقوه ای در بخش استخراج ارزهای رمزنگاری شده است. به این ترتیب این استخرهای استخراج می توانند به شکلی نامتناسب بر حاکمیت شبکه  ارزهای رمزنگاری تاثیر گذار باشند.

در نهایت باید گفت که استخر استخراج یک جزو جدانشدنی در بخش استخراج ارزهای رمزنگاری است. استخرها محیطی را فراهم می کنند تا افراد هنوز هم بتوانند با شرکت های بزرگ استخراج رقابت کرده و کسب سود کنند. ساختار استخرهای استخراج و مزایایی که به استخراج کنندگان خرد ارائه می دهند، جنبه های مثبتی است که این روش استخراج در صنعت رمزنگاری ارائه می دهد.

مطالب زیر نیز می تواند به افزایش اطلاعات شما قبل از پیوستن به یک استخر استخراج کمک کند:
هر آنچه باید قبل از پیوستن به یک استخر استخراج بدانید
چطور از استخر استخراج بیت کوین استفاده کنیم؟
آموزش گام به گام استفاده از استخر استخراج بیت کوین

منبع coinmarketcap.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.