در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ریون‌کوین چیست؟ آنچه باید در مورد این بلاک‌چین و توکن آن بدانید

1 694

ریون‌کوین ( Ravencoin) نرم‌افزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد کلاس جدیدی از دارایی‌های رمزنگاری را ایجاد و توزیع  کنند. این یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا بوده که با استفاده از فناوری بلاک‌چین ساخته شده است. 

ریون‌کوین چیست؟

ریون‌کوین در سوم ژانویه سال 2018 و به عنوان یک فورک متن باز از کد پایه بیت‌کوین ایجاد شد؛ به این معنی که تیم آن کد بیت‌کوین را کپی و اصلاح کرد تا ویژگی‌های بیشتری را برای اهداف مختلف به آن اضافه کند. این پروژه تقریبا از همان فناوری بیت‌کوین استفاده می‌کند، اما برخی تفاوت‌های اساسی بین آنها وجود دارند. 

این پروژه با هدف تسهیل تراکنش‌های دارایی‌های دیجیتال بدون مرز بین افراد و همچنین تسهیل ایجاد و انتقال توکن‌هایی که بیانگر دارایی‌های دنیای واقعی مانند اوراق بهادار، کلکسیون، طلا، بلیط رویدادهای مختلف یا حتی امتیازهای وفاداری، طراحی شده است.

این پروژه بلاک‌چینی به طور خاص برای ایجاد و انتقال همتا به همتای دارایی‌ها اختصاص داده شده است. همانطور که مونرو تنها بر حفظ حریم خصوصی تمرکز دارد، ریون‌کوین در انتقال دارایی تخصص دارد.

این پروژه پلتفرمی را ارائه می‌کند که به کاربران اجازه می‌دهد تا هر نوع توکنی را بسازند و مالکیت آن را به آسانی به دیگران منتقل کنند. توکن‌های ایجاد شده در این شبکه می‌توانند هر ویژگی را که صادر کننده برای آنها انتخاب کند، داشته باشند. این بدان معناست که می‌توان توکن‌های مختلفی ایجاد کرد، از جمله توکن با ماهیت پرداخت، توکن‌هایی که معرف دارایی‌های دنیای واقعی مانند NFT هستند یا توکن‌هایی که نشان دهنده کالاهای مجازی در یک بازی هستند.

هیچ‌یک از توکن‌های ریون‌کوین از قبل استخراج نشده‌اند. این ارز عرضه اولیه سکه نداشته و برای پاداش دادن به توسعه‌دهندگان یا بنیانگذاران هیچ توکنی اختصاص نیافته است. دلیلش این بود که تیم قصد توزیع عادلانه را داشته تا همه افراد (صرف نظر از داشتن پول و کامپیوتر قدرتمند) شانس برابر برای بدست آوردن این ارز را داشته باشند. ریون‌کوین یک ارز جامعه محور و متن باز واقعی است.

تیم توسعه دهنده ریون‌کوین

وایت‌پیپر ریون‌کوین توسط بروس فنتون (Bruce Fenton – مشاور بلاک چین) ، ترون بلک (Tron Black – توسعه‌دهنده نرم‌افزار) و جوئل وایت ( Joel Weight) امضا و منتشر شده است. 

تیم ریون کوین
بروس فنتون و بلک ترون

بروس فنتون مشاور بنیاد بیل و ملیندا گیتس بوده و همچنین بنیانگذار کنفرانس بیت‌کوین دبی است. ترون بلک مدیر توسعه‌ نرم‌افزار در شرکت مدیچی ونچرز (Medici Ventures) بوده است. 

ریون‌کوین چگونه کار می‌کند؟

کد ریون‌کوین از بیت کوین کپی شده، اما قوانین منحصر به فردی برای شبکه، دارایی و پروتکل خود وضع کرده است. سایر پارامترها جهت ایجاد انگیزه برای صدور دارایی و ارتباط بین کاربران توکن‌های خاص در شبکه آن، اصلاح شده‌اند.

همانند بیت‌کوین، این یک ارز اثبات کار و براساس الگوریتم X16R است. ریون‌کوین برای هماهنگ نگه داشتن شبکه خود از الگوریتم جدید Kawpow استفاده می‌کند که هدف آن کاهش موانع ورود به استخراج در این شبکه است. الگوریتم Kawpow استخراج ارز ریون‌کوین را از طریق GPU امکان‌پذیر می‌کند. البته، این الگوریتم در حال حاضر برای ترویج غیرمتمرکز بودن، مقاوم در برابر اسیک است. اگرچه امکان استخراج این ارز به صورت انفرادی وجود دارد، بخش عمده ای از استخراج آن از طریق استخرهای استخراج انجام می‌شود.

امنیت شبکه ریون کوین

با توجه به ذخیره دارایی‌های مختلف در این بلاک‌چین، یکی از اهداف اصلی ریون‌کوین امنیت است. این بلاک‌چین تقریبا شبیه بیت‌کوین عمل میکند و از همان سطح امنیتی برخوردار است که ارز اول بازار ارائه می‌دهد.

ریون‌کوین با یک جامعه استخراج قوی و توزیع گسترده کار می‌کند. حریم خصوصی یکی از ویژگی‌های گنجانده شده در آن است. توسعه‌دهندگان همچنین متعهد به ارتقا مداوم شبکه ریون‌کوین هستند و قول داده اند که هر فناوری جدیدی را که امنیت شبکه یا حریم خصوصی کاربران را بهبود بخشد، در اسرع وقت به بلاک چین ریون‌کوین اضافه کنند.

تفاوت‌های ریون‌کوین با بیت‌کوین

با وجود این که ریون‌کوین یک فورک مستقیم از بیت‌کوین است، اما بر روی بلاک‌چین خود کار می‌کند و چهار تفاوت عمده بین این دو شبکه وجود دارند. در ادامه این تفاوت‌ها را بررسی می‌کنیم.

برنامه صدور

عرضه سکه‌های جدید ریون‌کوین 100 برابر بیشتر از بیت‌کوین است. در ابتدا هر بلاک بیت‌کوین حاوی 50  کوین بود که به عنوان پاداش استخراج وارد چرخه عرضه می‌شدند. با این حال، هر چهار سال یا بیشتر (پس از استخراج هر 210000 بلاک)، پاداش استخراج‌کنندگان در رویدادی به نام هاوینگ 50 درصد کاهش می یابد. در حال حاضر، استخراج‌کنندگان به ازای هر بلاک استخراج شده، 6.25 بیت‌کوین پاداش دریافت می‌کنند. 

استخراج‌کنندگان ریون‌کوین 5000 کوین برای تولید هر بلاک پاداش دریافت می‌کنند. مانند بیت‌کوین، ریون‌کوین نیز هاوینگ دارد که پاداش بلاک‌ها را برای استخراج‌کنندگان به نصف کاهش می‌دهد. اولین هاوینگ این ارز قرار است در 6 ژانویه 2022 با بلاک 2,100,000 رخ دهد. هاوینگ‌های بعدی آن بعد از تولید هر 2.1 میلیون بلاک (تقریبا هر سه سال) خواهند بود.

زمان استخراج بلاک

زمان استخراج یک بلاک بیت‌کوین 10 دقیقه است و تقریبا در هر ثانیه 5 تراکنش پردازش می‌شود. این بدان معناست که استخراج‌کنندگان هر 10 دقیقه یک بلاک جدید را در این بلاک چین استخراج می‌کنند.

با این حال، زمان تولید یک بلاک ریون‌کوین یک دهم بیت‌کوین است؛ به عبارت دیگر، استخراج‌کنندگان ریون‌کوین هر یک دقیقه یک بلاک را استخراج می‌کنند. این باعث شده تا در هر ثانیه حدود 116 تراکنش پردازش شود.

تعداد عرضه 

مانند بیت‌کوین، تعداد ارزهای ریون‌کوین را که می‌توان استخراج کرد، محدود است. براساس وایت‌پیپر بیت‌کوین، حداکثر عرضه این ارز بزرگ بازار 21 میلیون است. با این حال، اگر 51 درصد از شبکه یا بیشتر به افزایش حداکثر عرضه رای دهند، احتمال افزایش آن وجود دارد. از سوی دیگر، حداکثر عرضه ریون‌کوین 21 میلیارد تعیین شده که 1000 برابر بیشتر از بیت‌کوین است. 

الگوریتم استخراج ریون‌کوین

همانطور  که در وایت‌پیپر ریون‌کوین آمده، تیم توسعه آن از الگوریتم خاصی  استفاده کرده تا ” از تسلط فوری توسط استخرهای استخراج و تسلط در آینده توسط تجهیزات استخراج اسیک” جلوگیری کند. در حال حاضر، صنعت استخراج بیت‌کوین به خاطر نیاز به دستگاه‌های پرقدرت و خاص، متمرکز شده و به همین دلیل برخی  احتمال حمله 51 درصد را مطرح کرده‌اند . همچنین، شرکت‌های بزرگ استخراج که با ثروت عظیم خود سخت‌افزارهای گران قیمت را می‌خرند و به برق ارزان دسترسی دارند، سود بسیار بیشتری نسبت به استخراج‌کنندگان انفرادی کسب می‌کنند.

ریون‌کوین با استفاده از الگوریتم  SHA-256 بیت‌کوین این مشکل را حل کرده است. الگوریتم هش اولیه این پروژه با نام X16R، محصول مشترک الگوریتم‌های X15 و SHA-512 بود. با این حال، اندکی بعد استخراج با مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (اسیک) از نظر اقتصادی مقرون به صرفه شد. بنابراین، جامعه به استفاده از الگوریتم جدید KAWPOW رای داد تا قابلیت‌های توزیع ناعادلانه این توکن را حذف کند.

الگوریتم KAWPOW  یک الگوریتم استخراج کاملا جدید بوده که از الگوریتم‌های ethhash و ProgPOW گرفته شده است. ریون‌کوین با تنظیم این ترکیب، یک الگوریتم مقاوم در برابر اسیک ایجاد کرده که از تولید سخت افزار اسیک جلوگیری می‌کند. این الگو همچنین باعث توزیع  برابر توکن‌ها در بین استخراج‌کنندگان آن می‌شود.

نحوه بدست آوردن ریون‌کوین

دو گزینه برای بدست آوردن توکن ریون‌کوین وجود دارد که عبارتند از: استخراج و خرید از صرافی‌های ارز رمزنگاری.

الگوریتم استخراج KAWPOW  به گونه‌ای طراحی شده که بر روی سخت افزار GPU کامپیوترهای معمولی کار می‌کند. این الگوریتم همچنین مقاوم به دستگاه‌های اسیک است تا از سودآوری نامتعارف مزرعه‌های بزرگ استخراج جلوگیری کند. اگر می‌خواهید استخراج ریون‌کوین را شروع کنید، این روند خیلی ساده است.

 برای استخراج  ابتدا باید یک کیف‌پول دیجیتال نصب کرده و یک آدرس کیف‌پول برای دریافت این توکن ایجاد کنید. پس از راه‌اندازی کیف‌پول می‌توانید از بین ده‌ها استخر استخراج اختصاص داده شده به ریون‌کوین، یکی را انتخاب کنید. همه استخرها به کاربران اجازه می‌دهند تا در فرایند استخراج شرکت کرده و در عوض پاداش دریافت کنند. همچنین می‌توانید این توکن را از پلتفرم”Gamerhash” استخراج کنید. 

برای اطلاع از استخرهای پشتیبانی کننده از ریون‌کوین به سایت رسمی آن به آدرس “ravencoin.org/pools” مراجعه کنید.

صرافی‌های زیادی وجود دارند که از توکن ریون‌کوین پشتیبانی می‌کنند. این ارز را می‌توان  از صرافی‌های بزرگی مانند بایننس، هووبی گلوبال، بیترکس، اوکِکس، کوینکس، هات‌بیت، بیت‌فورکس و غیره خرید و فروش کرد. البته، صرافی‌های بایننس، اوککس، آپ‌بیت (Upbit) و پاریبو (Paribu) بیشترین حجم معاملات 24 ساعته را دارند.

برای کسب اطلاع بیشتر درمورد استخراج ریون‌کوین به مطلب زیر رجوع کنید:

نحوه استخراج راون کوین یا ریون کوین (RVN) با کارت گرافیک

کیف‌‌پول‌هایی که ریون‌کوین را پشتیبانی می‌کنند

ریون‌کوین دارای کیف‌پول دسک‌تاپ و موبایل مخصوص خود است که می‌توانید آن را از وب سایت آن دانلود کنید. این کیف‌پول برای سیستم عامل‌های مک او اس، ویندوز و لینوکس  دسک‌تاپ و سیستم عامل‌های اندروید و آی او اس موبایل در دسترس است.

همچنین تعداد زیادی از کیف‌پول‌های شخص ثالث از ریون‌کوین پشتیبانی می‌کنند. اکسدوس (Exodus) ، کوبو (Cobo)، اتمیک والت (Atomic Wallet)، تراست والت (Trust Wallet)، کریپتو دات‌کام (Crypto.com)، کوینومی (Coinomi)، جکس (Jaxx) از جمله کیف‌پول‌های پشتیبانی کننده این توکن هستند. کسانی که به امنیت اولویت می‌دهند، می‌توانند برای ذخیره ریون‌کوین از کیف‌پول کاغذی ارائه شده توسط وب‌سایت “ravencoin.org”  و همچنین کیف‌پول سخت‌افزاری ترزور استفاده کنند.

برای اطلاع از تمام کیف‌پول‌هایی که از توکن ریون‌کوین پشتیبانی می‌کنند می‌توانید به وب‌سایت “ravencoin.org” مراجعه کنید.

ارز ریون‌کوین و قیمت آن

ریون‌کوین در مارس سال 2018 با قیمت حدود 0.031 دلار وارد بازار شد. این توکن از طریق پاداش‌های استخراج وارد چرخه عرضه می‌شود. اساسا، توکن ریون‌کوین از نظر فنی بسیار شبیه به بیت‌کوین بوده و از مدل خروجی خرج نشده تراکنش (UTXO) استفاده می‌کند. با این حال، این دو ارز از نظر حداکثر عرضه، توزیع و الگوریتم استخراج با هم تفاوت‌هایی دارند که در بالا به آنها اشاره کردیم.

اگر از علاقه‌مندان به ارزهای رمزنگاری هستید، احتمالا از روند صعودی بازار در ابتدای سال 2021 تا اواسط ماه مه و همچنین سقوط شدید بازار از  19 مه تا پایان ماه ژوئن آگاه هستید. توکن ریون‌کوین نیز از این امر مصون نبود. این توکن در 20 فوریه 2021 به بالاترین حد خود در  0.28 دلار رسید و در 11 ژوئن به پایین‌ترین سطح در 0.04 دلار سقوط کرد. در زمان انتشار این مطلب، قیمت ریون‌کوین در حدود سطح 0.15 بود.

قیمت ریون‌کوین
نمودار روزانه قیمت ریون‌کوین
منبع kraken.com medium.com coinbureau.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. alireza keshavarzeyan می گوید

    سلام باعرض تشکر حضور محترم شما انشالله شما و خانواده محترمتان همیشه سالم باش خواهشاً من سرمایه ندارم اصلاً و خرج بیمارستان شد اگر میتونید چیزهایی که میشه بدون سرمایه درآمدی کسب کرد برام بفرستید یک عمر ممنون و دعاگوی شما می باشند