در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نحوه استخراج راون کوین یا ریون کوین (RVN) با کارت گرافیک

2 1,371

با توجه به این که استخراج بیت کوین تا حدی برای افراد تازه وارد خارج از دسترس است و اتریوم نیز قصد دارد به زودی به اثبات سهام منتقل شود، راون کوین می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای ماینرهایی باشد که با GPU استخراج انجام می دهند. راون کوین از معدود ارزهای با الگوریتم اثبات کار است که روی مقاومت در برابر استخراج اسیک تمرکز کرده است. این امر به محافظت شبکه راون کوین در برابر متمرکز شدن کمک می کند و راه حل مناسبی برای استخراج فراهم خواهد کرد. هر کس که دارای قدرت هش مناسبی باشد می تواند نسبت به استخراج راون کوین اقدام کند.

قبلا راون کوین از الگوریتم هش X16 استفاده می کرد. در مه سال 2020 این ارز الگوریتم هش جدید خود را به نام KAWPOW معرفی کرد.

الگوریتم استخراج جدید مانند ProgPoW است و حاصل تغییرات جزئی در X16 است. الگوریتم KawPoW سومین الگوریتم راون کوین برای محافظت از شبکه در برابر استخراج اسیک است. در حال حاضر می توانید راون کوین را با استفاده از کارت گرافیک NVIDIA یا AMD استخراج کنید.

در این راهنما سعی شده به صورت مختصر چگونگی استخراج راون کوین در سیستم عامل های ویندوز و لینوکس با استفاده از کارت های گرافیک NVIDIA و AMD توضیح داده شود. قبل از شروع ابتدا راون کوین را به صورت اجمالی بررسی می کنیم.

راون کوین

راون کوین یک فورک بیت کوین است که با هدف کمک به تسهیل انتقال دارایی ها، ایجاد شده بود. این ارز در سال 2018 بدون پیش فروش و از طریق استخراج و ICO عرضه شد.

راون کوین یک پروژه متن باز و با الگوریتم اثبات کار است. این ارز بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده. 

عرضه راون کوین مانند بیت کوین ثابت است. میزان عرضه راون کوین برابر 21 میلیارد است(بیت کوین 21 میلیون عرضه می شود). غیر از حداکثر مقدار قابل عرضه، تعداد ارزهایی که با استخراج در اختیار قرار می گیرند کاملا مشابه بیت کوین است.

همچنین کد گذاری به ترتیبی است که مانند بیت کوین تقریبا هر 4 سال یک بار پاداش استخراج به نصف کاهش می یابد. پاداش استخراج فعلی راون کوین برابر 5000RVN است. پاداش شبکه این ارز در اولین هاوینگ که در ژانویه 2022 خواهد بود، به 2500 راون کوین کاهش می یابد.

علاوه بر این سیستم الگوریتم اثبات کار(PoW) راون کوین با بیت کوین و سایر ارزهای مربوط به این شبکه متفاوت است. در شبکه راون کوین از الگوریتم هش مقاوم در برابر استخراج اسیک با نام KawPoW استفاده می شود. این الگوریتم امکان استفاده از کارت های گرافیک را برای استخراج آسان می کند.

استخراج راون کوین

راون کوین یا اتریوم؟

راون کوین یا اتریوم

این که کدام ارز را استخراج کنید بستگی به خود شما دارد. در حال حاضر استخراج اتریوم با استفاده از کارت های گرافیک سودآورتر از راون کوین است. اما باید توجه داشته باشید که با بروزرسانی اتریوم و تبدیل الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام، دیگر امکان استخراج اتریوم به این روش میسر نیست. با این حال در نظر داشته باشید که پاداش استخراج راون کوین هر 4 سال یکبار نصف می شود که می تواند باعث ارزشمندتر شدن این ارز در آینده شود.

آیا می توان با همان کارت گرافیک، اتریوم و راون کوین را همزمان استخراج کرد؟

مطمئنا امکان پذیر است. اما این کار توصیه نمی شود زیرا سودآوری را کاهش خواهد داد. علاوه بر این احتمال خراب شدن GPU افزایش می یابد و همچنین خطاهای مربوط به حافظه را دریافت می کنید(خطای out of memory).

آیا امکان استخراج راون کوین با CPU وجود دارد؟

استخراج راون کوین با CPU سودآوری نداشته و ارزش انجام ندارد.

آیا می توان از لپ تاپ های مخصوص بازی برای استخراج راون کوین استفاده کرد؟

مطمئنا امکان پذیر است. حداقل مقدار GPU برای این کار باید 4 گیگ باشد. در غیر اینصورت خطاهایی از این قبیل دریافت خواهید کرد:

 • خطای CUDA: حافظه در دسترس نیست(out of memory یا err_no=2)
 • حافظه GPU برای استخراج این ارز کافی نیست.
 • الگوریتم KawPoW در این دستگاه پشتیبانی نمی شود. این خطا معمولا در کارت گرافیک های NVIDIA GeForce GTX مشاهده می شود.

کدام کارت های گرافیک برای استخراج راون کوین مناسب هستند؟

می توانید راون کوین را با کارت گرافیک شرکت های NVIDIA و AMD استخراج کنید. اما می توان گفت که کارت گرافیک های NVIDIA کارآمدتر و موثرتر هستند. به ویژه سری RTX. قبل از شروع استخراج حتما از طریق ماشین حساب های مربوط به سودآوری استخراج، درآمد بالقوه این ارز را بررسی کنید  در صورت اطمینان از درآمدزا بودن این ارز اقدام به استخراج نمایید.

در ادامه نحوه استخراج ارز راون در سیستم عامل های ویندوز و لینوکس آورده شده است که می تواند برای مبتدیان مناسب باشد.

نحوه استخراج راون کوین

قبل از شروع استخراج باید 3 مورد را داشته باشید:

1- کیف پول برای دریافت ارز ها. 2- نرم افزار استخراج که توانایی پشتیبانی از الگوریتم KawPoW را داشته باشد. 3- استخر استخراج.

فرض می کنیم که شما یک کارت گرافیک با رم حداقل 4 گیگ و با جدیدترین درایورهای مربوط به GPU را نصب کرده اید.

نکته: هنگام دانلود ماینر یا کیف پول، ممکن است سیستم عامل آن را ویروس تشخیص داده و مانع نصب آن شود و یا در زمان دانلود کردن مرورگر اجازه دانلود کردن آن را ندهد. این یک هشدار مثبت اما در اینجا کاذب است. می توانید ادامه دانلود را تایید کنید تا فایل برای شما دانلود شود.

1) کیف پول راون کوین

کیف پول راون کوین

می توانید کیف پول اصلی راون کوین(راون کر) را از سایت https://ravencoin.org/wallet/ دانلود کنید. کیف پول راون کر برای ویندوز، مکینتاش و لینوکس در دسترس است. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دانلود و همگام سازی این کیف پول به زمان زیادی نیاز دارد. به همین دلیل بهتر است به دنبال کیف پول های سبک تر باشید.

می توانید از کیف پول هایی مثل اکسدوس، تراست ولت و راون الکتروم استفاده کنید که همه آنها برای سیستم عامل های ویندوز، مکینتاش، لینوکس، IOS و اندروید در دسترس هستند. علاوه بر این امکان استفاده از کیف پول های سخت افزاری مثل لجر نانو یا ترزور نیز وجود دارد.

اگر نمی خواهید از کیف پول استفاده کنید می توانید مستقیما در یک صرافی مثل بایننس ثبت نام کنید و از کیف پول آن استفاده نمایید. فقط از قبل در استخر استخراج آستانه حداقل مقدار قابل برداشت و حداقل مقدار سپرده گذاری را بررسی کنید. می توانید راون کوین استخراج شده را مستقیما به آدرس بایننس خود ارسال کنید.

2) ماینر KawPow

ارز راون از الگوریتم استخراج KawPoW استفاده می کند که این الگوریتم در برابر استخراج اسیک مقاوم است. بنابراین GPUها می توانند این ارز را استخراج کنند. می توانید از کارت گرافیک AMD و NVIDIA برای این منظور استفاده کنید. 

برای کارت گرافیک NVIDIA می توانید از نرم افزار ماینر T-Rex و برای AMD از TeamRedMiner یا NBMiner استفاده کنید.

NVIDIA

KawPoW Miner: این یک نرم افزار ماینر متن باز است.

-T-Rex Miner

GMiner

AMD

TeamRedMiner

NBMiner

توجه: KawPoW Miner تنها نرم افزار استخراج متن بار در این لیست است. این نرم افزار از فناوری CUDA برای استخراج راون کوین استفاده می کند. سایر نرم افزارها متن باز نبوده و عملکرد خوبی دارند. نرم افزار TeamRedMiner منحصرا برای کارت گرافیک های AMD بهینه شده است. نرم افزار NBMiner از هر دو مدل کارت گرافیک پشتیبانی می کند.

3) استخرهای استخراج راون کوین

مرحله بعدی انتخاب استخر استخراج و اتصال به آن است. استخری را انتخاب کنید که کار با آن راحت باشد. در این راهنما از استخر 2miners و T-Rex استفاده شده است.

نحوه استخراج راون کوین در ویندوز

NVIDIA

یکی از نرم افزارهای ماینری را که در بالا معرفی شدند دانلود کنید. همانطور که گفته شد ممکن است ویندوز مانع نصب نرم افزار شود و یا آنتی ویروس شما آن را به عنوان  ویروس شناسایی کند. اما این خطا را نادیده بگیرید و اجازه نصب آن را تایید کنید.

پس از دانلود آن را از حالت فشرده خارج کنید(Extract) و سپس فایل آن را باز کنید.

در اینجا ما از ماینر T-Rex استفاده کرده ایم. با این حال اغلب نرم افزارهای استخراج به همراه فایل های آن ها در دسترس هستند.

استخر استخراج

اگر قصد استخراج راون کوین در استخر ravenminer را دارید فایل ravenminer.bat را ویرایش کنید. در این مثال می خواهیم از استخر 2miners استفاده کنیم. بنابراین روی RVN-2miners.bat راست کلیک می کنیم.

برای انجام پیکربندی دستور زیر را اجرا می کنیم. انجام تنظیمات برای انودیا و AMD یکسان است. فایل را در نرم افزاری مثل نوت پد باز کنید و کدهای زیر را در آن قرار دهید:

 t-rex.exe -a kawpow -o stratum+tcp://rvn.2miners.com:6060 -u RPDJacQCcQF5n4tcmzkTjfwGDYkwESowrA.rig -p x pause 

تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرس کیف پول خود را به جای آدرس مشخص شده قرار دهید. پس از آن تغییراتی که انجام داده اید را ذخیره کرده و روی فایل آن کلیک کنید. خب شما در حال استخراج ارز راون هستید.

AMD

روند کار برای کارت گرافیک های AMD نیز به همین ترتیب است. نرم افزار ماینر را دانلود کرده و آن را از حالت فشرده خارج کنید. فایل را باز کنید. روی استخر مورد نظر خود راست کلیک کرده و از قسمت ویرایش آدرس کیف پول خود را قرار دهید. پس از اتمام کار آن را ذخیره کرده و استخراج را شروع کنید. فایل بچ آن در زیر قرار داده شده است:

 teamredminer.exe -a kawpow -o stratum+tcp://rvn.2miners.com:6060 -u YOUR_WALLET_ADDRESS.RIG_ID -p x pause 

لینوکس

نسخه نرم افزار ماینر مربوط به سیستم عامل لینوکس را دانلود کرده و آن را از حالت فشرده خارج کنید. به عنوان مثال T-Rex-linux-cuda-tar.gz را دانلود و از حالت فشرده خارج کنید.

فایل را باز کنید. برای شروع کار ماینر دستور زیر را وارد کنید. از تنظیمات زیر استفاده کنید اما دقت کنید که باید آدرس کیف پول و استخر را تغییر دهید.

 ./t-rex --algo kawpow -o insert_mining_pool_URL -u insert_RVN_wallet -w RavenRig -p x

انجام شد. حالا می توانید با موفقیت استخراج راون کوین را انجام دهید.

ماینر راون کوین

پیگیری آمار استخراج و دریافت پاداش ها

برای پیگیری آمار استخراج و مقدار ارزی که دریافت کرده اید باید وارد استخر استخراج خود شوید. در بخش داشبورد(dashboard) آدرس کیف پول خود را وارد کنید. به این ترتیب قدرت هش، سهم و میزان پاداش استخراج شما نمایش داده می شود.

در اغلب استخرهای استخراج حداقل سطح قابل برداشت وجود دارد. در استخر 2miners حداقل مقدار قابل برداشت 50 RVN است. تفاوتی ندارد که آدرس اعلام شده شما مربوط به کیف پول است یا صرافی. فقط زمانی که موجودی شما به حداقل مقدار قابل برداشت برسد، راون کوین به آدرس شما ارسال خواهد شد. بنابراین باید مقداری صبور باشید.

منبع coinguides

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. علی می گوید

  آدرس کیف پول تراس ولتی که روی موبایلم نصب هست رو بدم اشکالی نداره؟

  1. امیر علی می گوید

   نه عزیز مشکلی ندارد