در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نحوه لغو یا جایگزین کردن یک تراکنش در حال انتظار(pending) اتریوم

0 645

اگر قبلا از شبکه اتریوم استفاده کرده اید، حتما با موقعیتی روبرو شده اید که در آن تایید تراکنش شما بیش از حد معمول طول کشیده است. تراکنش در حال انتظار تایید باقی می‌ماند، چون استخراج کنندگان تایید تراکنش‌های دارای کارمزد بالا را در اولویت قرار می‌دهند.

اگر تراکنش اتریوم شما به خاطر هزینه گس پایین در انتظارتایید باقی بماند، باید منتظر بمانید تا کارمزد کاهش یابد و استخراج کنندگان در نهایت تراکنش شما را پردازش کنند. با این حال، می‌توانید این تراکنش در حال انتظار را با یک تراکنش جدید که هزینه گس بالاتری دارد، جایگزین کنید. آیا این کار پیچیده به نظر می‌رسد؟ باید گفت خیر. این کار آسان‌تر از آن است که فکر می‌کنید. می‌توان این شیوه را برای اتریوم و تمام توکن‌های ERC20 به کار برد. در ادامه چگونگی این کار را توضیح خواهیم داد.

مقدمه

با توجه به این که استخراج کنندگان هزینه گس پرداخت شده توسط فرستنده را دریافت می‌کنند، معمولا در ابتدا به سراغ تایید تراکنش‌هایی می‌روند که بالاترین قیمت گس را دارند. به همین دلیل پردازش تراکنش‌های دارای قیمت گس پایین‌تر طولانی‌تر می‌شود. برخی از تراکنش‌هایی که پایین‌ترین قیمت گس را دارند هرگز تایید نمی‌شوند، چون استخراج کنندگان تمایلی به پردازش آنها ندارند. این منجر به گیر افتادن آنها در وضعیت در حال انتظار تایید می‌شود.

اول از همه، به خاطر داشته باشید که نمی‌توانید تراکنش‌های قبلا تایید شده را جایگزین یا لغو کنید یا برگردانید. با این حال، در زمان شلوغی شبکه، برخی از تراکنش‌های ارز رمزنگاری ممکن است معلق بمانند. اگر حجم تراکنش‌ها خیلی زیاد باشد، تراکنش شما برای ساعت‌ها یا حتی روزها در حال انتظار باقی خواهد ماند.

گاهی اوقات مشکل معلق ماندن تراکنش به خودی خود برطرف می‌شود (یا تراکنش در حال انتظار ناموفق می شود یا هزینه‌های گس کاهش می‌یابد). اگرچه به معنای واقعی کلمه نمی‌توانید یک تراکنش اتریوم را لغو کنید، برای تسریع روند پردازش آن باید چند کار را انجام دهید. در واقع، این کار شامل جایگزینی تراکنش با یک تراکنش جدیدی است که کارمزد بالاتری دارد.

در این مطلب، به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از کیف پول‌های متامسک یا تراست والت می توانید سرعت پردازش تراکنش را بالا ببرید. همچنین می‌توان از کیف پول‌های ارز رمزنگاری دیگری که از بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌کنند، استفاده کرد. اما روند کار ممکن است کمی متفاوت باشد. تمام چیزی که به آن نیاز دارید، نصب کیف پول (متامسک یا تراست والت)، داشتن کلیدهای خصوصی (عبارت بازیابی) برای ورود به کیف پول اتریوم و دسترسی به اینترنت است.

علت معلق ماندن تراکنش اتریوم

اتریوم یک سیستم تعیین قیمت برای کارمزد تراکنش‌ها دارد. کارمزد به پیچیدگی تراکنش بستگی دارد؛ یعنی این که به چه مقدار کار محاسباتی نیاز دارد. در این زمینه سه اصطلاح مهم وجود دارد که باید بدانید: هزینه گس (gas cost)، قیمت گس (gas price) و گس لیمیت( gas limit).

کارهای محاسباتی یک تراکنش بر حسب هزینه گس سنجیده می‌شوند، در حالی که مبلغ پرداخت شده برای هر واحد گس همان چیزی است که ما آن را قیمت گس می‌نامیم. شما می‌توانید هزینه گس را مقدار کار مورد نیاز و قیمت گس را هزینه پرداخت شده برای “هر ساعت کار” بدانید. گس لیمیت حداکثر مبلغی است که شما مایل به پرداخت برای یک تراکنش هستید.

در حالی که هزینه گس با پیچیدگی تراکنش تعیین می‌شود، شما مجاز هستید که قیمت گس و گس لیمیت را خودتان مشخص کنید. بنابراین، کل کارمزد پرداخت شده مشوقی برای استخراج کنندگان جهت تایید تراکنش خواهد بود. اگر قیمت گس شما خیلی پایین باشد، تراکنش‌های سایر کاربران که کارمزد بالاتری دارند، انجام خواهند شد و تراکنش شما معلق باقی خواهد ماند. اگر یک تراکنش معلق بماند، تا زمانی که این تراکنش توسط استخراج کنندگان تایید نشود، تراکنش‌های جدیدی را که از همان کیف پول انجام می‌دهید، تایید نخواهند شد.

نحوه بالا بردن سرعت تراکنش در کیف پول متامسک

ابتدا وارد کیف پول متامسک خود شوید که تراکنش معلق را از آن انجام داده اید. اگر از کیف پول دیگری است، باید آدرس را با استفاده از عبارت بازیابی یا کلید خصوصی مربوطه وارد کنید.

متامسک
ورود به متامسک

تراکنش در حال انتظار را در زیر تب “Activity” پیدا کرده و بر روی “Speed Up” کلیک کنید.

سرعت تراکنش
تعیین سرعت انجام تراکنش

در این مرحله به شما اجازه ارسال مجدد تراکنش داده می‌شود. مطمئن شوید که با کلیک روی “Fast” و سپس “Save” از قیمت گس بالاتری برای این تراکنش استفاده می‌کنید.

کارمزد تراکنش
تعیین قیمت گس

اگر مرحله قبلی جواب نداد، می‌توانید برای تنظیم دستی قیمت گس به برگه “Advanced” بروید. می‌توانید قیمت‌های لحظه ای گس و میانگین زمان تایید را در وب سایت‌های “Etherscan ” و “EthGasStation” بررسی کنید.

نحوه جایگزینی یک تراکنش در متامسک

ابتدا وارد کیف پول متامسک خود شوید که تراکنش معلق را از آن انجام داده اید. اگر از کیف پول دیگری است، باید آدرس را با استفاده از عبارت بازیابی یا کلید خصوصی مربوطه وارد کنید.

ورود به متامسک
ورود به متامسک

تراکنش در حال انتظار را در زیر تب “Activity” پیدا کنید. برای بررسی جزئیات تراکنش روی آن کلیک کنید  و عدد “Nonce” را بنویسید.

نانس
نانس تراکنش

توجه: اگر چندین تراکنش در حال انتظار دارید، ابتدا باید از قدیمی‌ترین آنها شروع کنید (کمترین مقدار نانس (nonce )).

سپس به قسمت “Settings” متامسک بروید و روی گزینه “Advanced” کلیک کنید.

تنظیمات
تنظیمات

به پایین صفحه رفته و “Customize transaction nonce” را روشن ( ON) کنید.

متامسک
روشن کردن نانس تراکنش

برگردید و روی آدرس کیف پول خود کلیک کنید تا در کلیپ بورد شما کپی شود.

آدرس
کپی آدرس دریافت کننده

برای ایجاد یک تراکنش جدید روی “Send” کلیک کرده و آدرس کپی شده  را در قسمت “Add Recipient” جایگذاری کنید.

شما باید صفر اتریوم را با استفاده از شماره تراکنش در حال انتظار به کیف پول خود ارسال کنید. سپس روی “Confirm” ضربه بزنید.

کیف پول
ارسال تراکنش با صفر اتریوم

اگر قیمت گس شما خیلی پایین باشد، تراکنش شما ممکن است معلق بماند. مطمئن شوید که قیمت گس مناسبی را برای این تراکنش تعیین کرده اید.

منتظر بمانید تا تراکنش جدید تایید شود، بنابراین تراکنش در حال انتظار جایگزین می‌شود. برای جلوگیری از بروز هر مشکلی، گزینه “Customize transaction nonce” را دوباره روی “OFF” بگذارید.

متامسک
تایید تراکنش

تراکنش‌های در حال انتظار در تراست والت

برای حل مشکل تراکنش‌های در حال انتظار تایید اتریوم در تراست والت سه راهکار وجود دارد:

اول: صبر کنید

 اگر عجله ای ندارید، می‌توانید منتظر بمانید تا تراکنش معلق شما تایید شود. در نهایت، از شلوغی شبکه کاسته خواهد شد و استخراج کنندگان تراکنش شما را تایید خواهند کرد. تنها نگرانی این است که نمی‌توان با اطمینان گفت که چه زمانی شبکه کم‌تر شلوغ است و چه زمانی استخراج کنندگان قصد پردازش تراکنش را دارند.

دوم: لغو تراکنش 

برای لغو یک تراکنش در حال انتظار باید مراحل زیر را انجام دهید:

بر روی تراکنش در حال انتظار تایید در کیف پول تراست والت خود کلیک کنید و قسمت “Nonce” را پیدا کنید. عدد نوشته شده در این قسمت را یادداشت کنید.

تراست والت
یادداشت کردن نانس

یک تراکنش جدید ایجاد کنید و آدرس کیف پول خود را در قسمت “Recipient Address” وارد کنید. مطمئن شوید که همان آدرس تراکنش در حال انتظار است. در بخش “Amount ETH” صفر بگذارید و روی “Next” کلیک کنید.

تراکنش جدید
ارسال بدون ارز

در صفحه انجام تراکنش، روی آیکون چرخ دنده در گوشه پایین سمت راست ضربه بزنید.  در قسمت “Nonce” عددی را که قبلا نوشته اید را وارد کنید. قیمت گس را در بخش “Gas Price” بالاتر از حد معمول قرار دهید تا تراکنش شما دوباره معلق نماند.

وارد کردن نانس
ایجاد تراکنش جدید

منتظر بمانید تا تراکنش جدید تایید شود، بنابراین تراکنش قبلی شما لغو می‌شود.

تایید تراکنش
لغو تراکنش قبلی

سوم: جایگزین کردن تراکنش

ترتیب پردازش تراکنش‌ها با عددی به نام “نانس (nonce)” تعیین می‌شود. اگر می‌خواهید تراکنشی را که در حال انتظار است مجدد ارسال کنید، باید مقدار نانس آن را پیدا کرده و تراکنشی جدید با همان نانس ولی با کارمزد بالاتر بفرستید. به این ترتیب، شبکه تراکنش دوم را جایگزین تراکنش اول می‌کند.

ابتدا به دنبال تراکنشی در تاریخچه تراست والت باشید که هنوز تایید نشده است. روی آن کلیک کرده تا جزئیات بیشتر آن نمایش داده شود. نانس را پیدا کرده و عدد آن را یادداشت کنید، چون بعدا به آن نیاز خواهید داشت.

نانس تراکنش
پیدا کردن نانس

در مرحله بعدی، یک تراکنش جدید با همان آدرس و مقدار ذکر شده در تراکنش اولی ایجاد کنید. در صفحه تایید انجام تراکنش، روی آیکون چرخ دنده در گوشه بالا سمت راست کلیک کنید. به پایین صفحه بروید و عدد نانسی را که قبلا یادداشت کرده اید در قسمت “Nounce” وارد کنید.  سپس قیمت گس را تعیین کرده و تراکنش را تایید کنید.

ایجاد تراکنش
ایجاد تراکنش جدید

کلام آخر

گاهی اوقات، ایجاد یک تراکنش اتریوم و معلق ماندن آن به خاطر قیمت گس پایین می‌تواند بسیار ناامید کننده باشد. این وضعیت زمانی بدتر می شود که می‌فهمید تا تراکنش در حال انتظار شما تایید نشود، نمی‌توانید از کیف پول اتریوم خود استفاده کنید.

اغلب، با کاهش کارمزد شبکه، تراکنش‌های در حال انتظار به طور خودکار انجام می‌شوند. اما متاسفانه، این می‌تواند مدتی طول بکشد. البته، می‌توانید یک تراکنش در حال انتظار را با یک انتقال ساده و بدون ارسال هیچ گونه ارزی، لغو کنید. به خاطر داشته باشید که برای انجام تراکنش جایگزین شده باید کارمزد مناسبی در نظر بگیرید.

منبع binance community.trustwallet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.