در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

5 علامتی که نشان می دهند احتمالا بیت کوین وارد چرخه صعودی خواهد شد

0 2,325

با وجود عدم توانایی قیمت بیت کوین در عبور از سطح مقاومت چندین ساله 10500 دلار، چند نشانه هستند که به صعودی بودن بازار بیت کوین اشاره می کنند.

قیمت بیت کوین طی چند هفته گذشته در یک منطقه محدود بوده و نوسان های آن جهت خاصی نداشته اند. این در حالی است که بیش از یک ماه از هاوینگ می گذرد. این عملکرد قیمت یادآور اوایل سال 2017 است که بیت کوین برای دومین بار به سطح 1180 دلار رسید، اما فروش ارزان و یکجا منجر به کاهش 40 درصدی قیمت این ارز در یک روز شد.

اولین نشانه: تله

بیت کوین
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین بر حسب دلار (سال 2017)
بیت کوین
نمودار 1 روزه قیمت بیت کوین (2020)

با مطالعه نمودارها برای الگوهای تکراری در می یابیم که الگویی که بعد از کاهش 40 درصدی قیمت از سطح 1180 دلار در ژانویه 2017 شکل گرفت، تقریبا مشابه با کاهش 57 درصدی قیمت در 12 مارس سال جاری (معروف به پنجشنبه سیاه) است.

در هر دو مورد، قیمت اندکی پس از یک الگوی M به سطح های قبل از کاهش بازیابی شد. این الگو به طور معمول سقف دوقلوی نزولی را نشان می دهد.

البته، الگوی M سال 2017 تفاوتی با الگوی امسال دارد و آن پایان الگوی M در واقع شروع الگوی W بود. این یک کف دوقلوی کامل نبود، اما آنچه در مرحله بعد رخ داد افزایش 2000 درصدی قیمت بیت کوین بود.

در حال حاضر ما شاهد شکل گیری همین الگو هستیم. تنها سوال این است که کف الگوی W در کجا قرار دارد؟ آیا سطح فعلی قیمت این کف را تشکیل می دهد؟ یا این که باید منتظر کاهش قیمت دیگری بود؟

نشانه دوم: کانال صعودی و نزولی

بیت کوین
نمودار 1 ساعته قیمت بیت کوین

در تاریخ 11 ژوئن شاهد شکست به زیر کانال صعودی بودیم. این کانال بعد از کاهش شدید قیمت در پنجشنبه سیاه شکل گرفت. بعد از چنین بازیابی عظیم، کاهش قیمت به سطح های پایین تر بدیهی (حتمی) بود.

10 روز پس از آن شکست، شاهد باز شدن یک کانال نزولی جدید هستیم که دارای سطح های فیبوناچی اصلاحی زیادی است.

قسمت فوقانی کانال که سطح مقاومت 9600 دلار را نشان می دهد کاملا روی فیبوناچی اصلاحی 618 قرار دارد و نقطه میانی کانال به سطح حمایت 9168 دلار در فیبوناچی اصلاحی 236 اشاره می کند.

اگرچه نمی توان آن را مانند نشانه ای از یک بازار صعودی در ارزش اسمی در نظر گرفت، نکته جالب ارتباط سطح فیبوناچی اصلاحی 50 درصد است که  در حدود سطح 9470 دلار و سطح حمایت کانال در 8635 دلار قرار دارد. با نگاهی به نقشه حرارتی دفتر سفارش می توان دریافت که آنها سطح های مهمی هستند.

نشانه سوم: دفتر سفارش

بیت کوین
نقشه حراراتی بیت کوین

با نگاهی به دفتر سفارشات صرافی بایننس می توان فهمید که سفارش های فروش قابل توجهی وجود دارند که با خط زرد در حدود سطح فیبوناچی اصلاحی 50 درصد  با سطح قیمتی 9450 دلار علامت گذاری شده اند و جالب توجه این که بسیاری از سفارش های خرید در حدود سطح 8800 دلار و تعدادی سفارش خرید در کف کانال نزولی در سطح 8696 دلار وجود دارند.

این دو نکته را یادآوری می کند: سطح مقاومت در 9450 دلار و سطح حمایت در 8700 دلار است. با توجه به معاملات جانبی فعلی و برابر بودن خریداران و فروشندگان، به هیچ وجه لازم نیست که نهنگ ها سفارش جعلی در دفتر سفارش ثبت کنند تا بازار را به نفع خود تغییر دهند.

به همین ترتیب، ثبت سفارش های بزرگ فروش در سطح 9450 دلار برای بدست آوردن برخی سفارش های سطح 8700 دلار تقریبا یک بازی آشکار است. اما اگر به اندازه کافی وقت صرف بررسی نمودارها و دفتر سفارش کنید، متوجه خواهید شد که با این کار، انباشت نهنگ ها در صرافی های اهرمی آسان می شود.

با توجه به حجم زیاد قراردادهای فروش استقراضی در سطح 8700 دلار، ثبت کنندگان سفارش جعلی می توانند تعداد زیادی از موقعیت های خرید را در اختیار بگیرند، سفارش فروش در سطح 9450 دلار را حذف کنند و تمام آن نقدینگی را بدست بیاورند. این کاردر آخر هفته آسانتر می شود، چون حجم معاملات نقدی در صرافی ها پایین تر است.

اگرچه این نشانه ای از یک بازار صعودی نیست، اما انباشت را نشان می دهد و بعد از این مرحله روند صعودی بازار شروع خواهد شد.

نشانه چهارم: فصل آلت کوین

ارزش کل بازار
نمودار 1 ماهه ارزش کل بازار

ظاهرا  “فصل آلت کوین” که از مدتها قبل پیش بینی شده،  پیش روی ما قرار دارد. با نگاهی به نمودار ارزش کل بازار ارز رمزنگاری می توان فهمید که پس از یک روند نزولی 22 ماهه، شاخص میانگین متحرک همگرایی واگرایی  صعودی شده است. 

اولین شمع سبز موجود در هیستوگرام همراه با صلیب صعودی میانگین متحرک همگرایی واگرایی نشانه ای واضح از برگشت روند صعودی به کل بازار ارز رمزنگاری است. برای مثال، از زمان انجام این کار، چندین ارز از 100 ارز برتر بازار مانند زیلیکا (با 300 درصد) افزایش های قابل توجهی داشته اند.

طبق سوابق قبلی، زمانی که آلت کوین ها روند صعودی دارند، پول به بیت کوین بر می گردد. این روند چندین بار تکرار می شود و چرخه عالی آغاز می شود. اما چه چیزی این حرکت را تحریک می کند؟ این می تواند به لطف فضای تاثیرگذار ارز رمزنگاری باشد که ما را به نشانه پنجم می رساند.

نشانه پنجم: کاهش بی سابقه افراد تاثیرگذار بر بازار ارز رمزنگاری در سه ماهه اول

تعداد بسیار زیاد فیلم ها و توییت های مربوط به ارز رمزنگاری و همچنین ظهور یا حتی بازگشت متخصصان ارز رمزنگاری  حیرت انگیز هستند. 

همه این ها همراه با این واقعیت است که صندوق ورودی ایمیل مملو از پیشنهاداتی برای تبلیغ ارزهای مختلف و عرضه اولیه سکه است که آغاز روند صعودی بازار در سال 2017 را یادآوری می کند. این روند صعودی باعث شد تا درک عمومی نسبت به بیت کوین برای همیشه تغییر کند.

سناریوی روند صعودی بیت کوین

بنابراین، با تمام این علائم چشم انداز صعودی هفته پیش رو چگونه است؟ اولین سطح مقاومت در سفارش بزرگ فروش در سطح 9450 دلار قرار دارد. سپس، قیمت باید به بالای سطح مقاومت 9600 دلار برسد تا کانال نزولی بی اعتبار شود و این باعث می شود تا قیمت بیت کوین به سمت سطح مقاومت چند ساله 10500 دلار حرکت کند. این آخرین سطحی است که باید شکسته شود تا روند صعودی واقعی بازار آغاز گردد.

سناریوی روند نزولی قیمت بیت کوین

در روند نزولی، اولین سطح حمایت در  حدود 9150 دلار  قرار دارد و بعد از آن کف کانال نزولی در سطح 8700 دلار است و  خریداران در این سطح وارد موقعیت های خرید می شوند. از دست دادن سطح 8700 دلار، بیت کوین را در یک مارپیچ مرگ عظیم قرار خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.