در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا ارز ایرانی آریا کوین واقعی است یا یک طرح کلاهبرداری؟

9 6,131

در این مطلب به بررسی آریا کوین می پردازیم که به گفته تیم توسعه اش، یک ارز رمزنگاری جدید است که امکان تراکنش های غیر متمرکز و همتا به همتا را فراهم می کند. این ارز مانند بیت کوین و لایت کوین است، اما معاملات آن در پلتفرم هایی انجام می شوند که محدودیتی برای استفاده ندارند.

این مطلب دو بخش دارد که بخش اول آن به ادعاهای تیم سازنده آریا کوین و در بخش دوم آن به بحث درباره پانزی بودن این طرح می پردازد. تمامی اطلاعات ارائه شده در بخش اول براساس گفته های تیم توسعه آریاکوین و مطالب منتشر شده درباره آن در سایت های خارجی است. اما شواهدی دال بر پانزی بودن این پروژه وجود دارند که در بخش دوم به آن پرداخته ایم. لذا توصیه می شود که قبل از وارد شدن به هر پروژه ای، ابتدا خودتان درباره آن تحقیق کنید تا از واقعی بودن یا پانزی بودن آن مطمئن شوید. 

مقدمه

تیم توسعه آریا کوین می گوید که این یک ارز رمزپایه جدید است و از زمان ایجاد تاکنون بهترین فناوری بلاک چین را با هم ترکیب کرده و تلاش می کند تا بالاترین استانداردهای معاملاتی و استخراج را برای جامعه خود فراهم کند. آریا کوین بخشی از یک اکوسیستم بوده که شامل  درگاه پرداخت Ayapay و Ayabank است. این ارز با پلتفرم رایانش ابری مایکروسافت اَژور همکاری دارد. این پلتفرم امکان توسعه برنامه ها و ذخیره داده ها را بر روی سرورهای مستقر در مراکز داده توزیع شده فراهم می کند.

در سرویس Ayapay که توسط تیم آریا کوین توسعه یافته، کلیه وجوه بدون کارمزد یا هزینه اضافی مستقیما و با استفاده از فناوری برداشت ابری به کیف پول کاربران ارسال می شود.

آریاکوین یک پروژه مبتنی بر بلاک چین است که به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از جزئیات ورود به سیستم، به کیف پول خود در مرورگرهای وب و تلفن همراه دسترسی داشته باشند. از قرار معلوم، این ارز قابل استخراج است و می توان آن را در چندین صرافی معروف جهان مانند چنجلی، وایت بیت، کوین اکس، هیت بی تی سی و P2pb2b به ارزهای دیگر تبدیل کرد. آریاکوین در کیف پول های معتبری نظیر کوینومی و گواردا فهرست شده است.

گفته می شود همه کسانی که قصد استفاده از ارز رمزنگاری و همچنین حفظ حریم خصوصی حتی در هنگام خرید و فروش ارز را دارند می توانند از آریاکوین استفاده کنند. الگوریتم اثبات کار و هش های رمزنگاری امکان تایید تراکنش ها را فراهم می کنند.

کارمزد ثابت به ازای هر آریاکوین (AYA) از ویژگی های منحصر به فرد این ارز است، بنابراین، با افزایش مقدار یا حجم تراکنش ها تغییری در کارمزد شبکه ایجاد نمی شود؛ به این معنی که کارمزد انتقال تقریبا یک آریاکوین برابر با چند صد میلیون آریاکوین است. از ویژگی های دیگر آریاکوین می توان به غیرقابل شناسایی بودن تراکنش ها در جستجوگر یا اکسپلورر( مانند دش و مونرو) اشاره کرد. البته این عملیات مختص آریا کوین است.

با استفاده از ارز آریا کوین می توان مانند سایر ارزهای دیگر، تراکنش های بین المللی را خیلی سریع انجام داد و طبق ادعای سازندگان آن محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

آریاکوین یک سیستم پول نقد الکترونیکی نظیر به نظیر است که کاربران را قادر می سازد تا به طور مستقیم از یک شخص ارز دریافت کنند یا برای آن شخص ارز انتقال دهند. همچنین کاربران می توانند بدون محدودیت و حضور شخص ثالث، وجوه خود را به آن طرف مرزها منتقل کنند. سیستم مبتنی بر بلاک چین این ارز دارای امضای رمزنگاری است، همین باعث کارمزدهای بسیار پایین انتقال و جلوگیری از حمله دوبار خرج کردن می شود. الگوریتم اجماع اثبات کار امکان تصدیق و تایید تراکنش را فراهم می کند، در حالی که کاربران با استفاده از ناشناس بودن می توانند از ارزهای خود در هر زمان و در هر مکانی استفاده کنند.

طبق آنچه در وب سایت این ارز آمده، هر کیف پول برای هر تراکنش به 2 یا چند آدرس کیف پول آریا کوین تقسیم می شود و بسته به حجم تراکنش بلاک، مبدا و مقصد تراکنش ها در شبکه قابل ردیابی نیستند و به عموم نمایش داده نمی شوند.

 در واقع، هر کیف پول در آریا کوین در مجموع از چندین کیف پول تشکیل شده است. تعداد این کیف پول ها در هر تراکنش افزایش می یابد تا امنیت و حریم خصوصی بیشتر شود. همچنین با استفاده از پروتکل dPoW یک لایه دوم برای تایید تراکنش ها به شبکه اضافه می شود که حمله 51 درصدی با بیش از نیمی از هش شبکه را غیرممکن می کند و بلاک هایی که بلاک چین آنها از لایه امنیتی دوم استفاده می کنند، هرگز در معرض حمله 51 درصدی قرار نمی گیرند.

آریا کوین در تعدادی از صرافی های ارز رمزنگاری فهرست شده، اما بر خلاف سایر ارزهای رمزپایه اصلی، نمی توان آن را با ارز فیات خریداری کرد. با این حال، با خرید بیت کوین از صرافی های بزرگ و انتقال آن به صرافی هایی که معاملات ارز آریا را ارائه می دهند، می توان آن را خرید.

تیم سازنده آریا کوین و هدف آن

آریا کوین یک آلت کوین است که گروهی از توسعه دهندگان ایرانی آن را ایجاد کرده اند. به همراه این ارز، یک کیف پول دیجیتالی وجود دارد که می تواند توسط کاربر ایجاد و کاملا مدیریت شود. تیم توسعه آریا کوین هیچ گونه کنترلی روی این کیف پول ندارد.

کیومرث پارسا، بنیانگذار آریا کوین، طرفدار ارزهای جایگزین (آلت کوین) و به ویژه بیت کوین بوده است. وی گفت:

ما شاهد استفاده مردم جهان از فناوری بلاک چین و مزایای بزرگ آن هستیم. اما ایرانیان همیشه محدودیت های قابل توجهی از نظر مالی و تعداد پلتفرم های معاملاتی داشته اند. همیشه تکه ای گم شده در این پازل وجود داشته است. من تصمیم گرفتم تا با گذاشتن آخرین قطعه گم شده پازل، آن را حل کنم. در اینجا بود که ایده آریاکوین به ذهنم خطور کرد.

پارسا در ژوئن 2018 به فکر ایجاد ارز جدید رمزنگاری افتاد، اما می دانست که بر خلاف موج شنا می کند. در آن زمان بیت کوین پس از سقوط از سطح 20000 دلار، پایین تر از سطح 7000 دلار معامله می شد. بعلاوه، هیچ ارز ایرانی منتشر نشده بود و حتی استخراج یا خرید و فروش ارزهای رمزپایه در ایران ممنوع بودند. بنابراین، پارسا تیم خود را در خارج از کشور دور هم جمع کرد.

پارسا و تیم ایرانی وی در تابستان سال 2019 اولین نسخه آریاکوین را منتشر کردند.در سال 2020، آریا کوین اولین ارز ایرانی بود که در CMC فهرست شد.

هدف اصلی آریا کوین آموزش دادن افراد و فراهم کردن فرصتی برای آنها جهت استفاده آزادانه از ارزهای رمزپایه به روش دلخواه است. آریا کوین به کاربران تمام کشورهای جهان اجازه می دهد تا ارزهای رمزنگاری خود را انتقال دهند و یا معامله کنند.

مسئله ای که آریاکوین به دنبال حل آن است

طبق گفته تیم سازنده آریا کوین، این ارز قصد دارد یک راه حل طولانی مدت برای مشکل دوبار خرج کردن ارائه دهد. این مشکل هنوز هم در بازار ارز رمزنگاری رایج است. توسعه دهندگان این سیستم  مدعی هستند که یک سرور برچسب زمان توزیع شده نظیر به نظیر ایجاد کرده اند که اثبات محاسباتی تراکنش ها را هنگام وقوع تولید می کند.

بعلاوه، این سیستم ایمن باقی می ماند به شرطی که نودهای صادق کنترل بیشتری بر قدرت پردازنده نسبت به نودهای مهاجم داشته باشند. در حالی که بیت کوین طوری تنظیم شده که کنترل و نظارت نشود، بسیاری از صرافی ها و دولت ها اقدامات نظارتی برای این ارز پیشگام اعمال کرده اند. آریا کوین یک ارز دیجیتال آزاد است و قصد دارد بر این محدودیت ها غلبه کند.

مزایای استفاده از آریا کوین از نظر تیم توسعه آن

 • به روز رسانی بلادرنگ: چه به تعطیلات بروید و چه به یک سفر کاری، فرقی نمی کند. شما می توانید به ارزهای خود در سراسر جهان دسترسی داشته باشید.
 • عملیات فوری: آریا کوین استفاده از کیف پول دیجیتال و انجام عملیات مختلف با ان را برای شما کاملا آسان می کند.
 • ایمن و مطمئن: تمام داده های شما به صورت رمزگذاری شده ذخیره می شوند و تنها با کلید خصوصی، عبارت بازیابی یا رمزعبور رمزگشایی می شوند.
 • امنیت قوی: این سیستم هیچ کنترلی روی کیف پول شما ندارد. تمام مسئولیت کیف پول و دارایی ها بر عهده خود شخص است.

ویژگی های آریا کوین از دید تیم طراح

ناشناس بودن

این ارز سطح مناسبی از ناشناس بودن را برای همه کاربران خود فراهم می کند. کاربران می توانند تراکنش های خود را به هریک از نودهای عمومی ارسال کنند تا انتقال داده شوند. تراکنش ارسال شده به نودها باید با کلید خصوصی آدرس فرستنده امضا شود. با این کار، کاربران می توانند در هر زمان و هر مکانی از این ارز استفاده کنند. همچنین ارسال تراکنش ها به طور مستقیم به نود برای کاربران سایر کشورها امکان پذیر است.

کاربرد آن در زندگی واقعی

تیم توسعه آریا کوین به طور مداوم در حال توسعه روش های جدید و ابتکاری برای استفاده از ارزها است. آنها ادعا می کنند که هم اکنون در حال ایجاد صرافی هایی هستند که کاربران می توانند ارزهای خود را بدون هیچ گونه کارمزد و هیچ محدودیتی مبادله کنند. آنها همچنین در حال توسعه فناوری های نوآورانه دیگری هستند که به کاربران امکان می دهند تا ارز آریا کوین را در هرجا و هر مکانی خرج کنند.

صرافی های آفلاین

تیم آریا کوین همچنین با فروشندگان آفلاین مختلفی کار می کند. کاربران می توانند ارزها را مستقیما و با قیمت ثابت/متغیر از این فروشندگان خریداری کنند و یا به آنها بفروشند. کاربران بدون هیچ محدودیتی به ارزها دسترسی دارند .صرافی های آفلاین می توانند سطح ناشناس بودن ارز را بالا ببرند و کاربران جدید را به بازار ارز رمزنگاری و فناوری معرفی کنند. آریا کوین از مدت ها قبل در سایت کوین سرا لیست شده و قیمت آریا کوین را می توانید در صفحه مربوط به این ارز بررسی کنید: مشاهده قیمت آریا کوین

تراکنش ها

وقتی صحبت از تراکنش ها می شود، آریا کوین حاوی زنجیره ای از امضاهای دیجیتالی است؛ جایی که هر مالک با امضای دیجیتالی هش تراکنش قبلی و کلید عمومی مالک بعدی، ارز را به شخص دیگری منتقل می کند. سپس گیرنده می تواند برای تصدیق زنجیره مالکیت، امضاها را تایید کند. مهم تر از همه، آریا کوین یک مرجع مرکزی قابل اعتماد دارد که تراکنش ها را برای مشکل دوباره خرج کردن بررسی می کند.

امنیت

طبق گفته تیم توسعه این ارز، ماموریت آنها غلبه بر محدودیت هایی است که باعث ایجاد موانعی برای بهترین ارزهای رمزپایه شده اند.در عین حال آنها نقاط قوت را تقویت می کنند و  رویکردهای مدرن تری را برای امنیت بلاک چین به کار می برند.

آریا کوین چگونه کار می کند؟

آریانا

آریا کوین سعی دارد سطح بالایی از امنیت و حریم خصوصی را تضمین کند. تیم توسعه این ارز می گوید که هرگونه محدودیت معاملاتی را برای کاربران شبکه از میان برداشته است:

برای انجام معاملات نیازی به تایید نیست؛ همین موجب ناشناس  و غیرمتمرکز بودن این پروژه می شود. الگوریتم اثبات تاخیر در کار(dPoW) باعث می شود تا بلاک چین آریا کوین در برابر هرگونه حمله 51 درصدی مصونیت داشته باشد. 

کیف پول آریا کوین

اگر می خواهید آریا کوین بخرید، ابتدا باید یک کیف پول مناسب تهیه کنید. این ارز کیف پول مخصوص خود را دارد  که در آن می توانید از نسخه ویندوز استفاده کنید. بعلاوه، کیف پول قدرتمند کوینومی، ارز آریا کوین را به فهرست خود اضافه کرده است. این ارز ایرانی را نیز می توان در کیف پول گواردا ذخیره کرد. یکی از مزایای فهرست شدن آریا کوین در کیف پول های مختلف این است که اگر یکی از آنها تحریم شود، هنوز گزینه های دیگری برای کاربران وجود دارند.

عرضه آریا کوین

طبق ادعاهای تیم سازنده،ارز آریا کوین یک ارز قابل استخراج است. در حال حاضر، عرضه در گردش آریا کوین حدود 160.4 میلیون است و حداکثر عرضه آن 1.2 میلیارد خواهد بود.

شبکه آریا کوین

مراحل اجرای شبکه به شرح زیر است:

 • تراکنش ها جدید در همه نودها پخش می شوند.
 • هر نود تراکنش های جدیدی را در یک بلاک جمع می کند.
 • هر نود تلاش می کند تا برای بلاک خود یک اثبات کار دشوار پیدا کند.
 • هنگامی که یک نود اثبات کار را پیدا می کند، بلاک را به همه نودها منتقل می کند.
 • نودها در صورتی بلاک را قبول می کنند که تمام تراکنش های موجود در آن معتبر بوده و قبلا خرج نشده باشند.

این یک سیستم بسیار ساده است که باعث سریع و مقیاس پذیر شدن شبکه می شود و در عین حال سطح مناسبی از ناشناس بودن را برای همه کاربران فراهم می کند. کاربران می توانند تراکنش های خود را به هر یک از نودهای عمومی ارسال کنند تا پخش شوند و کلید خصوصی آدرس فرستنده باید هرگونه تراکنش ارسال شده به نودها را امضا کند. به این ترتیب، تمام اطلاعات تراکنش ها کاملا محرمانه باقی می مانند. 

آیا آریاکوین یک طرح کلاهبرداری است؟

در بالا به چگونگی پیدایش، ویژگی ها و فهرست شدن ارز آریا کوین در صرافی های بزرگ و کوین مارکت کپ اشاره شد. در ظاهر همه آنها ثابت می کنند که این یک طرح واقعی است. اما شواهدی وجود دارند که حاکی از کلاهبرداری این طرح هستند. اول از همه نام اصلی توسعه دهنده این پروژه است. در قسمت تیم سازنده آریا کوین به نام کیومرث پارسا اشاره شد. بد نیست بدانید که این نام مستعار وی بوده و نام اصلی او احمد احمدی است. 

از طرفی احمد احمدی و سینا جهانبخش با همکاری یکدیگر گرداننده سایت کلاهبرداری mrdigicoin.eu بوده اند و یک طرح کلاهبرداری از نوع پانزی با عنوان جعلی دوج ماینر راه اندازی کرده اند. این دو نفر در سایه عدم نظارت، اطلاع رسانی ضعیف و عدم آگاهی مردم توانسته اند بیش از 17 میلیارد تومان سرمایه از مردم جذب کنند.

احمد احمدی خود قربانی کلاهبرداری پانزی از وب سایت Dogeminer.cc  بوده و پس از این که با این روش کلاهبرداری آشنا شده، اقدام به اعمال همین شیوه کلاهبرداری از مردم ایران کرده است.

سایت  Mrdigicoin ادعا می کند که به کاربران سودی بین 20 تا 28 درصد می دهد و با سرمایه آنها دوج کوین استخراج می کند. چند نکته حائز اهمیت است:

اول اینکه در هیچ سیستم استخراجی سود به صورت قطعی و مشخص تعیین نمی شود. چون پاداش های حاصل از استخراج به فاکتورهایی بستگی دارند که همگی متغیر هستند. دوم اینکه به گفته گردانندگان Mrdigicoin،این سایت هر شبانه روز 6 میلیون دوج کوین استخراج می کند، این در حالی است که کل دوج های استخراج شده در شبانه روز 14 میلیون و 400 هزار است.چطور می توان باور کرد که یک سایت تقریبا می تواند نیمی از دوج کوین ها را استخراج کند. همین پانزی بودن طرح این وب سایت را اثبات می کند.

آریا کوین هم توسط تیم Mrdigicoin  پایه گذاری شده است. به همین دلیل باید به پانزی بودن این طرح شک کرد. 

مسئله دیگر این پروژه وایت پیپر آن است. وایت پیپر نوعی کارت شناسایی برای یک ارز رمزنگاری به حساب می آید که در آن توسعه دهندگان به توصیف پروژه خود می پردازند. اما در مورد ارز آریاکوین، 80 درصد وایت پیپر از بیت کوین کپی شده است. فقط جزئیات خیلی کمی تفاوت بین این دو پروژه را بیان می کنند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تیم توسعه آریا کوین وقت زیادی برای طراحی و توسعه این ارز دیجیتال صرف نکرده است. در ابتدای وایت پیپر آریاکوین، نام Mrdigicoin نیز آمده است.

مورد دیگر ادعای همکاری تجاری این پروژه با شرکت Simplex است. این شرکت یک غول مالی بزرگ ارائه دهنده خدمات پرداخت است که همکاری با این شرکت می تواند اعتبار زیادی به پروژه آریا بدهد. اما طبق مکاتباتی که با این شرکت انجام شد، هیچ نشانه ای از این همکاری وجود ندارد. همچنین اگر به سایت شرکت Simplex مراجعه کنید، هیچ نشانی از پروژه آریا در این سایت پیدا نخواهید کرد.

Simplex

در بالا گفته شد که آریا کوین به دنبال جلوگیری از حمله 51 درصدی است. اما باید یادآور شویم که این ارز مانند لایت کوین  از الگوریتم اسکریپت برای استخراج استفاده می کند. اما نرخ هش شبکه آریا کوین بسیار پایین بوده و اصلا قابل مقایسه با نرخ هش لایت کوین نیست. این می تواند ارز آریا را در برابر حمله 51 درصدی آسیب پذیر کند که مسلما برای یک طرح کلاهبرداری مهم نیست.

منبع medium.com guarda.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظر
 1. کامران می گوید

  فکر کنم حالا به این نتیجه رسیده باشید که این شخص یعنی کیومرث پارسا یا هر چی یک شیاد بی شرف هست که، دوباره اومدنش بخاطر این بوده که مردم رو بهتر و بیشتر تلکه کنه جیبشون رو خالی کنه. بیشرف بی همه چیز.

 2. خسرو پرویز می گوید

  جناب صادقی تمام مطالب بالا را خواندم. بسیار ممنون بابت روشنگری شفاف و عالی شما… مقالات شما عالی هستند. لطفا زحمت بکشید نظر خودتون رو در مورد ارز یوز کوین هم بفرمایید یا اگر مقاله ای از خودتان در این مورد داشتید ادرسش را بفرمایید. ممنون

  1. حسن صادقی می گوید

   نظر لطف شماست. در مورد ارزی که فرمودید حتما بررسی خواهیم کرد و به اطلاع خواهیم رساند.

 3. سیاوش اصفهان می گوید

  بله متاسفانه منم سرمایه ای که تو مستردیجی کوین گذاشته بودم از دست دادم حالا بعد دو سال میگن بیاید طرح شیش ماهه بزنید پس بگیرید! عه خب اگه میخوای پس بدی پس بده دیگه این بازیا چیه در میاری!۱

 4. keyvanqane می گوید

  با سلام و خسته نباشید و بسیار ممنونم از سایت خوبتون که همیشه اطلاع رسانی صحیح انجام میده بله باید عرض کنم واقعا این سایت یک طرح کلاهبرداری بود که من سرمایه گذاری کردم و بعد از مدتی پرداخت دیگه پرداخت نکرد و حتی سرمایه من و هم پس نداد. این دوست عزیز هم که بیان نموده اند 90 درصد سرمایه را پس داده باید بگویم این خوشحالی ندارد که شما در یک سایتی سرمایه گذاری کنی و اون سایت از سرمایه شما در مدت چند ماه یا چند سال استفاده کند بعد تازه 90 درصد آن را برگرداند و شما خوشحال هم باشید. ولی در همان زمان من در سایتهای معتبر خارجی سرمایه گذاری کردم و 90 درصد هم سود کردم. به نظر من هم این ارز یک نوع کلاهبرداری است چون همانطور که نویسنده گفته من هم بررسی کردم خیلی از گفته های آن دروغ هست مثل همکاری با شرکتهای بزرگ که نام برده شد.
  باز هم ممنونم از سایت خوبتون

  1. حسن صادقی می گوید

   نظر لطف شماست. سپاسگزاریم از این که اخبار این سایت را دنبال می کنید.

 5. vahid می گوید

  من طرفدار اریا نیستم ولی خب بچه ها دارن.خودمم میخام بخرم..اخه چهل صفحه دررابطه با این ارز و ویژگیهای خوبش و لیست شدن تو صرافی های معتبر،چنعلی.هیت بی تی سی.کوین ایکس.وایت بیت و…نمیفهمم واقعا شمارو مثلا چی عایدتون میشه که یک ادم موفق و کلی ایرانی که دارن سود میکنن رو اینجوری بخواین خراب کنید.دوم اینکه سایتی که میگین کلاهبرداری کرد من خودم یکی ازنفراتی بودم که توش موجودی داشتم و بعد ازدوسال حداقل سرمایه خودمو گرفتم و روش سایت تغییر کرده و حدود ده درصد ماهیانه اونم به صورت غیر اتوماتیک قابل برداشت هست.کاربرهای سایت نود درصد سرمایشون رو پس گرفتن…واقعا چراباید سه سال کارکرد شبانه روزی و اینقدرموفقیت به دست اورد برای یک طرح پانزی که حتی نویسنده خبر نداره که سایت چه تغییراتی کرده و اصلا نمدونه که سایت سرمایه کاربرهارو پس داده و نمدونم که ما توی یک گروهی به صورت مستقیم با کیومرث پارسا(احمد احمدی) درارتباطیم

  1. Hesam می گوید

   دوست عزیز من کامنت های زیادی در سایت های دیگه خوندم که همشون اشاره به پانزی بودن اریاکوین و کلاهبرداری احمد احمدی از کاربرانش داشتند. اگه این متن رو کامل میخوندی میفهمیدی که به هیچ عنوان نظر نوسینده نیست و همه انها طبق نظرات افراد مختلف هستند.

  2. حسن صادقی می گوید

   تیم طراحی مستقیما با سایت Simplex مکاتبه داشته و این سایت از اریاکوین پشتیبانی نمی کند. پس همکاری با این سایت یک دروغ بزرگ بیش نیست. تمام اطلاعات طبق شواهد و مستندات معتبر هستند. نظر شخصی نیستند.