در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ظاهر شدن الگوی کف دوقلو در نمودار بیت کوین؛ نبرد بین خریداران و فروشندگان

0 886

در صورتی که الگوی کف دوقلو در نمودار بیت کوین تکمیل شود، قیمت این ارز ممکن است در ماه سپتامبر 50 درصد افزایش یابد و به نزدیک سطح 30000 دلار برسد. این در حالی است که بیت کوین در طول تاریخ خود عملکرد منفی در این ماه داشته و به نوعی برای این ارز و بازار ارز رمزنگاری شوم تلقی می شود.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

کف های دوقلو، الگوهای صعودی هستند که به دلیل دو کف و تغییر روند از نزولی به صعودی، شبیه حرف “W” هستند.

الگوی صعودی
الگوی کف دوقلو

کاهش قیمت بیت کوین به زیر سطح 20000 دلار در ماه جولای و افزایش آن تا حدود سطح 25000 دلار و متعاقب آن برگشت به منطقه 20000 دلار در ماه آگوست تا حدودی بخش زیادی از این الگو را کامل کرده است. در صورتی که قیمت به منطقه 25000 دلار بازگشت کند، این الگوی صعودی تکمیل خواهد شد.

حرکت قیمت به شکل “W” در یک سناریوی ایده ال می تواند با یک حرکت صعودی قوی تر دنبال شود. پس از اندازه گیری فاصله بین اوج (خط گردن) و کف های الگو و افزودن آن به نقطه شکست (همانطور که در شکل زیر نشان داده شده)، هدف الگوی صعودی کف دو قلو مشخص می شود. به عبارت دیگر، قیمت از سطح شکست، حدود 50 درصد افزایش می یابد.

براساس مطالعه آکادمی بازرگانی سامورایی (Samurai Trading Academy) در مورد الگوهای تکنیکال رایج بازار، احتمال عدم موفقیت الگوهای کف دو قلو پایین بوده و حدود 21.45 درصد است.

برگشت شاخص ترس و طمع به منطقه ترس شدید

الگوی صعودی بیت کوین در حالی شکل گرفته که بازارهای ریسکی بعد از سخنرانی جروم پاول در نشست جکسون هول با کاهش روبرو شدند. بیت کوین بعد از این سخنرانی به منطقه 20000 دلار کاهش یافت و شاخص ترس و طمع از منطقه ترس به منطقه ترس شدید برگشت.
شاخص ترس و طمع و استفاده از آن برای پیدا کردن فرصت های خرید و فروش

اما از نظر فیلیپ سوئیفت، فشار فروش فعلی به شدت فشار فروش زمان ورشکستگی صندوق سرمایه گذاری تری اروز کپیتال (Three Arrows) و سقوط پروژه ارز پایدار ترا یو اس دی (UST) در ماه ژوئن نیست.

سوئیفت خاطرنشان کرد شاخص ترس و طمع اکنون عدد 20 را نشان می دهد که در مقایسه با عدد 6 در ماه ژوئن ترسناک نیست. در آن زمان وحشت زیادی در بین سرمایه گذاران وجود داشت، در حالی که اکنون به دلیل خسته شدن مردم از بازار نزولی، شاهد دوره های از بی تفاوتی هستیم.

ترس و طمع
شاخص ترس و طمع

براساس داده های ردیابی شده توسط شرکت گلس نود، این اظهارات با سرمایه گذاران بیت کوین که دارایی های خود را با میانگین زیان روزانه 220 میلیون دلار می فروشند، مطابقت دارند.

طبق داده های Ecoinometrics، نهنگ های بیت کوین که بین 1000 تا 10000 کوین در کیف پول خود دارند، اخیرا با کاهش قیمت به منطقه 20000 دلار اقدام به خرید و انباشت کرده اند.

بررسی سناریوهای صعودی و نزولی بیت کوین

نمودار هفتگی بیت کوین

بیت کوین در چند روز گذشته سطح حمایت 19500 دلار را حفظ کرد. قیمت چند بار به زیر سطح 19800 دلار کاهش یافت، اما بلافاصله به سطح های بالاتر بازگشت.
مفهوم سطوح حمایت و مقاومت چیست و چه کاربردی دارد؟

با وجود اصلاح از سطح 20500 دلار، بیت کوین تلاش می کند تا به بالای این سطح برسد. خریداران باید این منطقه مقاومت را بشکنند تا شانس افزایش قیمت به منطقه 22000 دلار را داشته باشند.

بیت کوین اکنون در زیر این منطقه مقاومت معامله می شود که از روند صعودی قیمت آن جلوگیری می کند. اگر  قیمت نتواند از سطح مقاومت 20800 دلار عبور کند، احتمال بازگشت آن به منطقه حمایت 19000 دلار وجود خواهد داشت. این یک منطقه تقاضا برای اکثر سرمایه گذاران است.

نمودار روزانه

قیمت بیت کوین در نمودار روزانه به کف 19500 دلار رسید. با افزایش قیمت از این منطقه، بیت کوین همچنان قوی باقی مانده و در بالای 19000 دلار معامله می شود و به فروشندگان اجازه نمی دهد قیمت را کاهش دهند.

با وجود اصلاح اخیر از سطح 20500 دلار، بیت کوین همچنان قدرت صعودی خود را حفظ کرده و منطقه حمایت 19000 دلار را تست مجدد نمی کند، چون این کار به نفع فروشندگان است.

بیت کوین در حال حاضر پایین تر از میانگین متحرک های نمایی 50 و 200 روزه معامله می شود. این میانگین متحرک ها به ترتیب با سطوح 22200 و 30000 دلار مطابقت دارند که مقاومت های قوی هستند. اگر قیمت به بالای میانگین متحرک نمایی 50 روزه (سطح 22200 دلار) بشکند و در بالای آن نگه داشته شود، احتمال افزایش آن تا سطح 23000 دلار وجود خواهد داشت.
معرفی شاخص های تکنیکال و چگونگی استفاده از آنها؛ میانگین متحرک

اگر قیمت نتواند به بالای مقاومت های خود بشکند، آنگاه ممکن است به منطقه حمایت 19000 دلار یا حتی پایین تر از آن کاهش یابد.

نمودار 4 ساعته

بیت کوین
نمودار 4 ساعته بیت کوین

بیت کوین در نمودار 4 ساعته همچنان نزولی به نظر می رسد و تلاش می کند در بالای منطقه حمایت 19000 دلار باقی بماند. قیمت در زیر میانگین متحرک نمایی 50 روزه (سطح 205806.4 دلار) قرار دارد و بیشتر فروشندگان مایل به کاهش آن به سطوح پایین تر هستند.

پس از ایجاد واگرایی صعودی به دلیل وضعیت اشباع فروش، قیمت از سطح 19000 دلار به سطح 20000 دلار افزایش یافت. اما نتوانست به بالای میانگین متحرک نمایی 50 روزه (که یک مقاومت قوی است) برسد. شاخص قدرت نسبی در زیر عدد 50 است که حجم پایین سفارش های خرید را نشان می دهد.
شاخص قدرت نسبی (RSI) چیست و چگونه می توان از آن در تحلیل قیمت استفاده کرد؟

منبع Cointelegraph newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.