در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سقوط بیت کوین در پی دستور بانک مرکزی چین برای توقف معاملات ارز رمزنگاری

0 385

پس از آن که بانک مرکزی چین خواستار توقف معاملات ارزهای دیجیتال و قطع سریع کانال‌های پرداخت به معامله‌گران این ارزها شد، قیمت بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای رمزنگاری به شدت کاهش یافت.

قیمت بیت کوین با 10 درصد کاهش به حدود 31850 دلار رسید. قیمت اتریوم نیز به زیر سطح 2000 دلار کاهش یافت. سایر ارزهای برتر بازار از جمله ریپل، کاردانو و پولکادات شاهد کاهش 5 تا 16 درصدی بودند.

بانک مرکزی چین روز دوشنبه اعلام کرد که اخیرا به چندین بانک و شرکت پرداخت دستور داده تا سخت گیری‌های بیشتری در مورد معاملات ارز رمزنگاری اعمال کنند و این باعث شد تا چند شاخص کلیدی بازار نزولی شوند.

بانک مرکزی در بیانیه ای گفت که بانک‌ها نباید محصولات یا خدماتی مانند معامله، تهاتر و تسویه تراکنش‌های ارز رمزنگاری را ارائه دهند. در این بیانیه آمده است که آنها باید حساب‌های دارایی و سرمایه صرافی‌های ارز رمزنگاری و کارگزاری‌های فرابورس را شناسایی کرده و لینک پرداخت برای وجه تراکنش را به موقع قطع کنند.

در حالی که سوگیری ضد ارز رمزنگاری بانک مرکزی چین چیز جدیدی نیست، بیانیه اخیر این بانک پس از مشورت با بانک صنعت و تجارت، بانک کشاورزی، بانک سازندگی، بانک پس انداز پستی، بانک صنعت و پلتفرم پرداخت Alipay در مورد این موضوع، صادر شده است.

شرکت پرداخت Alipay، بانک کشاورزی و بانک پس انداز پستی این کشور در بیانیه‌هایی اعلام کردند که اقدامات لازم برای منع فعالیت‌های تجاری مربوط به ارزهای رمزنگاری را انجام خواهند داد.

بانک مرکزی چین با اشاره به ترویج ارزهای رمزنگاری، آنها را فرصتی برای تراکنش‌های غیر قانونی برون مرزی و پولشویی و همچنین چالشی برای نظم اقتصادی و مالی معرفی کرد.

بیت کوین در آسیا با فشار فروش زیادی روبرو شد

خبرهای منفی در چین یک بار دیگر باعث فشار فروش شدید در روز دوشنبه شدند و بازار به دلیل سختگیری‌های شدید علیه ارز رمزنگاری توسط دولت چین، سقوط کرده است.

آنابل هوانگ، از Amber Group، به کوین دسک گفت:

اصلاح دوباره قیمت بیشتر به خاطر ترس، عدم اطمینان و تردید رخ داد. طبق خبر تازه منتشر شده، بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت در چین خدمات مربوط به ارز رمزنگاری را ارائه نخواهند داد.

کالین وو، روزنامه نگار ارز رمزنگاری در چین در توییتی نوشت:

بیانیه بانک مرکزی چین همانطور که قبلا ذکر شد نسبتا ملایم است. اما آیا این بدان معناست که سختگیری‌های چین علیه ارز رمزنگاری پایان یافته است؟ ما مطمئن نیستیم، همانطور که هیچ کس توقف عملیات استخراج در چین را پیش بینی نکرده بود.

براساس داده های  Price Dancing، قیمت تدر و جفت یوان چین در میزهای فرابورس در صرافی های هووبی و بایننس (دو مورد از محبوب‌ترین صرافی های ارز رمزنگاری در بین سرمایه‌گذاران چینی) نیز در 24 ساعت گذشته به شدت سقوط کرده است.

این سقوط نشان دهنده کاهش تقاضا برای تدر (ارز پایدار مورد علاقه بسیاری از معامله‌گران چینی) در میزهای فرابورس است، زیرا معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در چین احتمالا دارایی‌های ارز رمزنگاری خود را خواهند فروخت و آنها را به پول نقد تبدیل خواهند کرد.

هوانگ گفت:

با توجه به این که چین عملیات استخراج را در استان سیچوان تعطیل کرده است، برخی از استخراج کنندگان مجبور به نقد کردن دارایی‌های ارز رمزنگاری خود شدند.  ممنوعیت استخراج تا حدودی تاثیر مداوم خواهد داشت.

وارونگی قیمت قراردادهای آتی

کاهش قیمت در روز دوشنبه نهادهای سرمایه‌گذاری را وادار به خروج از معاملات آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو (CME) کرد، در نتیجه قیمت قراردادهای آتی کم‌تر از قیمت لحظه ای شد و به اصطلاح وارونگی قیمت رخ داد.

قرارداد آتی
قراردادهای آتی بیت کوین

جی پی مورگان در گزارش اخیر خود گفت که چنین حرکتی در بازار معاملات آتی بیت کوین را باید نشانه ای از پایین بودن تقاضا برای این ارز از طرف نهادهای سرمایه‌گذاری تلقی کرد. همانطور که کوین دسک در 10 ژوئن گزارش داد، این نهادها کاربران اصلی CME هستند.

ورودی بیت کوین به صرافی‌های ارز رمزنگاری در بالاترین سطح

طبق داده‌های شرکت کریپتوکوانت، میانگین ورودی روزانه بیت کوین به صرافی‌ها در 19 ژوئن به بالاترین سطح خود از زمان سقوط بازار در مارس 2020 رسیده است؛ به این معنی که بیت کوین‌های بیشتری برای فروش در صرافی‌ها در دسترس هستند.

بیت کوین
ورودی روزانه بیت کوین به صرافی‌های ارز رمزنگاری

کی یانگ جو، مدیر اجرایی شرکت کریپتوکوانت، نیز خاطرنشان کرد که “نهنگ‌های بیت کوین” شروع به فروش دارایی‌های بزرگ خود کرده اند و این باعث تشدید روند نزولی خواهد شد.

جو و شرکت او از یک شاخص به نام ” کاپیتولاسیون نهنگ” برای نظارت بر رفتار نهنگ‌های بیت کوین استفاده می‌کنند. به گفته جو، عدد این شاخص مثبت شده و نشان می‌دهد که تعداد زیادی از نهنگ‌ها در حال انتقال ارزهای خود به صرافی‌ها هستند.

نهنگ
شاخص کاپیتولاسیون نهنگ

این عدد در طول بازارهای نزولی سال‌های 2018 و 2019، برای مدت زمان طولانی مثبت بوده است. جو در وب سایت خود نوشت:

دوست ندارم این را بگویم، اما به نظر می‌رسد که بازار نزولی بیت کوین تایید شده است.

کاهش شدید قیمت آلت کوین‌ها به دنبال سقوط بیت کوین

بازار آلت کوین‌ها در روز دوشنبه سقوط شدیدتری را تجربه کرد و دوج کوین در بین بزرگ‌‌‌‌ترین بازندگان این روز بود. در زمان انتشار این مطلب، قیمت دوج کوین در سطح 0.2044 دلار بود که این کاهش 24 درصدی آن را در 24 ساعت گذشته نشان می‌دهد.

اتریوم نیز با کاهش شدید روزانه مواجه شد و قیمت آن برای اولین بار پس از 23 مه به زیر سطح 2000 دلار کاهش یافت. هونین نصیر، سردبیر ارشد در  OKEx Insights به کوین دسک گفت:

بیشتر آلت کوین‌های بزرگ در 24 ساعت گذشته کاهش بیشتری نسبت به بیت کوین داشته اند. ممکن است به زودی شاهد خروج سرمایه از بازار آلت کوین و ورود آن به بازار بیت کوین باشیم.

سایر بازارها

همه دارایی‌های دیجیتال در کوین دسک 20  در روز دوشنبه روند نزولی داشتند. آوه، فایل کوین، پولکادات و یونی سواپ بازندگان بزرگ این روز بودند و قیمت آنها به ترتیب  17.85 %، 17.02 %، 16.5 % و 16.11 % کاهش یافت.

شاخص S&P 500 در ایالات متحده 1.40 درصد رشد کرد. طلا با 0.55 درصد افزایش در سطح 1782.72 دلار معامله شد. بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری آمریکا در روز دوشنبه افزایش یافت و به 1.495 درصد رسید.

منبع coindesk coindesk coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.