در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی سناریوهای نزولی و صعودی 5 ارز برتر این هفته

0 411

اگر قیمت بیت کوین در منطقه فعلی باقی بماند، ارزهای مونرو (XMR )، تتا (THETA)، کاردانو (ADA) و آمپ (AMP ) طی روزهای آینده به روند صعودی خود به سمت سطح‌های بالاتر ادامه خواهند داد.

برنامه‌های فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا برای پیشبرد جدول زمانی افزایش نرخ بهره تا سال 2023 منجر به فشار فروش در بازار سهام، طلا و بیت کوین شده اند. پس از این که جیمز بولارد (رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس) هشدار داد که اولین افزایش نرخ بهره ممکن است در سال 2022 عملی شود، بازارها در 18 ژوئن دوباره سقوط کردند.

اکنون تحلیل‌گران ارز رمزنگاری در مورد حرکت بعدی بیت کوین اختلاف نظر دارند. جاش راجر ادعا کرد که رکورد 64900 دلار اوج این چرخه بوده است و قیمت احتمالا دوباره به این سطح خواهد رسید. رابرت کیوساکی (نویسنده کتاب “پدر پولدار، پدر بی پول”) گفت که احتمالا قیمت بیت کوین به سطح 24000 دلار کاهش خواهد یافت.

کیوساکی در روز یکشنبه در مورد وضعیت بازار هشدار داد و اظهار داشت که بزرگ‌ترین حباب در تاریخ جهان در حال بزرگ‌تر شدن است. چنین رویدادی می‌تواند مارس 2020 را تکرار کند. وی گفت:

بزرگ‌ترین سقوط در تاریخ جهان در حال رخ دادن است. بیشتر طلا و نقره  بخرید. منتظر کاهش قیمت بیت کوین تا سطح 24000 دلار باشید. سقوط‌ها بهترین زمان برای ثروتمند شدن هستند. 

اصرار PlanB بر رسیدن قیمت بیت کوین به بالای 100000 دلار

PlanB  که او را با مدل معروف موجودی به جریان می‌شناسند، در هفته‌ها و ماه‌های اخیر بارها بر خلاف حال و هوای بازار اظهار نظر کرده است.

حتی در شرایطی که بیت کوین کف‌های ماه‌های گذشته خود را مجدد تست می‌کند، این تحلیل‌گر همچنان بر روند صعودی این ارز در میان مدت و بلند مدت تاکید می‌کند.

اکنون، حتی بدترین سناریو برای بیت کوین این است که در ماه آگوست در سطح 47000 دلار معامله خواهد شد. در ماه سپتامبر با کاهش جزئی به سطح 43000 دلار خواهد رسید و در ماه اکتبر به سطح 63000 دلار (نزدیک به بالاترین رکورد فعلی) افزایش خواهد یافت.

سپس، روند صعودی قوی‌تر خواهد شد و در ماه نوامبر قیمت بیت کوین به  سطح 98000 دلار خواهد رسید. سرانجام، در پایان سال قیمت تا سطح 135000 دلار افزایش خواهد یافت.

موجودی به جریان
مدل موجودی به جریان

بدین ترتیب، بیت کوین هنوز 4 ماه با رسیدن به حدود رکورد اخیر خود فاصله دارد. این پیش بینی نقطه مقابل برخی مدل‌های نزولی  ( از جمله جاش راجر) در حال چرخش در بین معامله‌گران است.

PlanB در پاسخ به این سوال که بیت کوین در سال 2021 پتانسیل رسیدن به چه سطحی را دارد، گفت:

صبر کنید تا بدترین و بهترین سناریوها را ببینید! خوب، یک نکته: بهترین سناریو، رسیدن قیمت به سطح 450000 دلار در ماه دسامبر 2021 است.

با این وجود، آیا خرید توسط سرمایه‌گذاران بلند مدت می‌تواند فشار فروش معامله‌گران کوتاه مدت را خنثی کند؟ پیش بینی تحلیل‌گران تکنیکال چیست: بازیابی کوتاه مدت یا کاهش بیشتر؟ در ادامه نمودارهای 5 ارز برتر را بررسی می‌کنیم تا ببینیم روند حرکت آنها طی هفت روز آینده نزولی خواهد بود یا صعودی.

بیت کوین

طی روزهای گذشته، بیت کوین در منطقه ای محدود بین 31000 تا 42451.67 دلار  در نوسان بوده است. قیمت در 15 ژوئن از سطح 41330 دلار کاهش یافت و روندهای نزولی در 18 ژوئن قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (37439 دلار)  رساندند.

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

روندهای نزولی اکنون تلاش می‌کنند تا قیمت را به سطح حمایت  31000 دلار برسانند. میانگین متحرک نمایی 20 روزه شروع به کاهش کرده و شاخص قدرت نسبی زیر عدد 41 است. این تسلط روندهای نزولی بر بازار را نشان  می‌دهد.

با این حال، قیمت بیت کوین در 23 مه و  8 ژوئن از سطح 31000 دلار به سطح‌های بالاتر برگشت کرده است. بنابراین، روندهای صعودی دوباره سعی خواهند کرد تا از این سطح دفاع کنند. در صورت موفقیت، بیت کوین برای چند روز دیگر در داخل منطقه  محدود فعلی باقی خواهد ماند.

برعکس، اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر سطح 31000 دلار برسانند، احتمالا بیت کوین به سطح 28000 دلار و سپس به سطح 20000 دلار کاهش خواهد یافت. این یک حرکت نزولی بزرگ خواهد بود و می‌تواند شروع مرحله بعدی روند صعودی را به تاخیر بیندازد.

نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

همانطور که در نمودار مشاهده می‌کنید، روندهای نزولی قیمت را به زیر سطح حمایت 34600 دلار کاهش داده اند. اگر آنها موفق به حفظ قیمت در زیر این سطح شوند، بیت کوین احتمالا به سطح حمایت 31000 دلار کاهش خواهد یافت. حرکت روبه پایین میانگین متحرک نمایی 20 روزه و نزدیک شدن شاخص قدرت نسبی به منطقه اشباع فروش حاکی از تسلط روندهای نزولی بر بازار هستند.

از طرف دیگر، اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد و به بالای سطح 36457 دلار برسد، نشان دهنده خرید و انباشت توسط معامله‌گران در سطح‌های پایین خواهد بود.  سپس قیمت این ارز ممکن است به میانگین متحرک ساده 50 روزه  و بعدا به منطقه مقاومت 41330 تا 42451.67 دلار افزایش یابد. شکست این منطقه بیانگر پایان مرحله اصلاح خواهد بود.

کاردانو

قیمت کاردانو طی چند روز گذشته بین 1.33 تا 1.94 دلار در نوسان بوده است. روند برگشت آن از سطح حمایت در 15 ژوئن در میانگین متحرک نمایی 20 روزه (1.52) متوقف شد، این نشان می‌دهد که احساسات نزولی شده اند و معامله‌گران با هر افزایش جزئی اقدام به فروش می‌کنند.

کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو

اکنون، روندهای نزولی تلاش می‌کنند تا قیمت را به زیر منطقه حمایت 1.33 تا 1.24 دلار برسانند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، قیمت کاردانو احتمالا تا سطح حمایت 1 دلار کاهش خواهد یافت. حرکت رو به پایین میانگین متحرک نمایی 20 روزه و شاخص قدرت نسبی پایین‌تر از عدد 42، نشان دهنده تسلط روندهای نزولی بر بازار  هستند.

برعکس، اگر روندهای صعودی دوباره از منطقه حمایت 1.33 تا 1.24 دلار دفاع کنند، این حاکی از تقاضا در سطح‌های پایین‌تر خواهد بود و می‌تواند کاردانو را تا چند روز دیگر در  یک منطقه محدود نگه دارد. شکست سطح 1.94 دلار و بسته شدن شمع روزانه در بالای این سطح، نشانگر تسلط مجدد روندهای صعودی خواهد بود.

نمودار 4 ساعته قیمت کاردانو

قیمت کاردانو
نمودار 4 ساعته قیمت کاردانو

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که روندهای نزولی قیمت را به زیر سطح حمایت 1.33 دلار رسانده اند، اما عدم موفقیت در حفظ قیمت در سطح‌های پایین‌تر، بیانگر انباشت در زمان کاهش قیمت است. اکنون، روندهای صعودی سعی می‌کنند تا قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند.

اگر انها موفق به انجام این کار شود، این نمای نزولی بی اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند روندهای نزولی را غافلگیر کند و منجر به افزایش قیمت به سطح 1.74 دلار و سپس 1.88 دلار شود.

اما اگر قیمت کاهش یابد و به زیر سطح 1.33 دلار برسد، الگوی مثلث نزولی کامل خواهد شد که هدف آن سطح 0.78 دلار است.

تتا

روندهای صعودی در 17 ژوئن قیمت تتا را به بالای خط مقاومت کانال نزولی هُل دادند، اما آنها نتوانستند از سطح مقاومت 10.47 دلار عبور کنند. این نشان می‌دهد که روندهای نزولی هنوز تسلیم نشده اند.

تتا
نمودار روزانه قیمت تتا

قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (8.65 دلار) کاهش یافته و این نشان می‌دهد که روند قیمت در کوتاه مدت نزولی است. البته، بعید است که روندهای صعودی به راحتی تسلیم شوند. آنها تلاش خواهند کرد تا روند نزولی را در سطح حمایت 7.33 متوقف کنند.

اگر قیمت از این سطح حمایت برگشت کند و به بالای میانگین متحرک‌ها برسد، نشان دهنده تقاضای زیاد در سطح‌های پایین‌تر خواهد بود. سپس، روندهای صعودی یک بار دیگر برای شکست سطح مقاومت 10.47 دلار  وارد عمل خواهند شد.

در صورت شکست این سطح مقاومت، روند صعودی قیمت به سمت سطح 13.20 دلار ادامه خواهد یافت. اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر سطح 7.37 دلار کاهش دهند، این سناریوی صعودی باطل خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند قیمت را به سطح 6 دلار و سپس سطح 4.57 دلار کاهش دهد.

نمودار 4 ساعته قیمت تتا

قیمت تتا
نمودار 4 ساعته قیمت تتا

نمودار 4 ساعته شکل گیری الگوی سروشانه را نشان می‌دهد. هدف این الگو سطح 7.02 دلار است. با این حال، روندهای صعودی تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای خط گردن برسانند. در صورت موفقیت، فروشندگان کوتاه مدت که در هنگام شکست این خط وارد موقعیت شده اند، احتمالا به دام خواهند افتاد.

این می‌تواند منجر به فشار خرید شود و احتمالا قیمت تتا به سطح 9.19 دلار خواهد رسید. شکست به بالای این سطح مقاومت مسیر را برای حرکت به سمت سطح 10.10 دلار و سپس سطح 10.47 دلار هموار خواهد کرد.

مونرو

قیمت مونرو در 19 ژوئن از خط روند نزولی کاهش یافت و اکنون روندهای نزولی تلاش می‌کنند تا قیمت را به سطح 225 دلار برسانند. این یک سطح حمایت مهمی است که باید به آن توجه کرد، چون روندهای صعودی طی چند روز گذشته بارها از این سطح دفاع کرده اند.

مونرو
نمودار روزانه قیمت مونرو

اگر قیمت از سطح 225 دلار برگشت کند، روندهای صعودی بار دیگر سعی خواهند کرد تا آن را به بالای خط روند نزولی برسانند. در صورت موفقیت، قیمت این ارز ممکن است به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه ( 312 دلار) برسد و سپس به سطح 347 دلار افزایش یابد.

برعکس، اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر سطح حمایت 225 دلار کاهش دهند، یک الگوی مثلث نزولی کامل خواهد شد. این  الگوی نزولی می‌تواند فشار فروش بیشتری را به دنبال داشته باشد و در نتیجه قیمت به سطح 175 دلار و  سپس سطح 124.69 دلار کاهش خواهد یافت.

نمودار 4 ساعته قیمت مونرو

قیمت مونرو
نمودار 4 ساعته قیمت مونرو

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که روندهای صعودی چندین بار تلاش کرده اند تا قیمت را به بالای سطح مقاومت 283 دلار برسانند، اما موفق نشده اند. این حاکی از آن است که روندهای نزولی با قدرت از این سطح مقاومت دفاع می‌کنند.

روندهای نزولی قیمت را به زیر خط روند مثلث نزولی رساندند، اما نتوانستند قیمت را در سطح‌های پایین‌تر نگه دارند و این بیانگر خرید زیاد در سطوح پایین است. اکنون، روندهای صعودی تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای میانگین متحرک‌ها برسانند و  سطح مقاومت 283 دلار را تست کنند.

اگر روندهای صعودی بتوانند این سطح را بشکنند، الگوی مثلث صعودی کامل خواهد شد و قیمت به سطح 316.23 دلار و سپس سطح 341 دلار افزایش خواهد یافت.

اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر خط روند برسانند و در زیر آن نگه دارند، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد. چنین حرکتی می‌تواند منجر به کاهش قیمت به سطح 225 دلار شود.

آمپ

آمپ در 14 ژوئن به بالای سطح مقاومت قوی 0.076 دلار شکست و در 16 ژوئن به رکورد 0.12 دلار رسید. با این حال، فشار فروش در 17 ژوئن باعث شد تا قیمت این ارز اصلاح شود و به سطح 0.076 دلار کاهش یابد.

آمپ
نمودار روزانه قیمت آمپ

تبدیل سطح 0.076 دلار به حمایت نشان خواهد داد که احساسات همچنان صعودی باقی مانده و معامله‌گران در زمان کاهش قیمت اقدام به خرید و انباشت می‌کنند. سپس روندهای صعودی سعی خواهند کرد تا قیمت را دوباره به سطح 0.12 دلار برسانند.

در صورت شکست این سطح مقاومت و بسته شدن شمع در بالای آن، روند صعودی ادامه خواهد یافت. در نتیجه، قیمت به سطح 0.185 دلار خواهد رسید.

برعکس فرض بالا، اگر روندهای نزولی قیمت را به زیر سطح 0.076 دلار برسانند، احتمال کاهش به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (0.07 دلار) وجود خواهد داشت. اگر این سطح حمایت شکسته شود، قیمت به میانگین متحرک ساده 50 روزه (0.050 دلار) کاهش خواهد یافت.

نمودار 4 ساعته قیمت آمپ

قیمت آمپ
نمودار 4 ساعته قیمت آمپ

اصلاح قیمت از سطح 0.12 دلار در سطح 0.076 دلار متوقف شد، چون روندهای صعودی با قدرت از این سطح دفاع می‌کنند. با این حال، آنها تلاش می‌کنند تا قیمت را به بالای سطح مقاومت 0.095 دلار برسانند. این نشان می‌دهد که فروشندگان در سطوح بالاتر برای فروش اقدام خواهند کرد.

روندهای صعودی در تلاشند تا از میانگین متحرک ساده 50 روزه دفاع کنند و در کوتاه مدت سطح حمایتی بالاتر از حمایت قبلی ایجاد کنند. اگر آنها موفق شوند، قیمت آمپ به سطح 0.095 دلار  خواهد رسید. شکست به بالای این سطح مقاومت منجر به ادامه روند صعودی به سمت بالاترین سطح خواهد شد. در صورت شکست به زیر سطح 0.076 دلار، این نمای صعودی بی اعتبار خواهد شد.

منبع Cointelegraph cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.