در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

ساتوشی ناکاموتو چگونه هویت خود را مخفی نگه داشته است

0 847

هویت خالق اولین شبکه موفق بلاک چین در جهان از 12 سال قبل که وایت پیپر بیت کوین را  منتشر کرده، یک معما باقی مانده است. جالب اینجاست که ساتوشی ناکاموتو به مدت 25 ماه و 13 روز به صورت عمومی روی پروژه بیت کوین کار کرد و این در حالی بود که در این مدت توانسته کاملا ناشناس بماند.

آنچه مردم درباره ساتوشی می دانند با آنچه تصور می شود متفاوت است

ساتوشی خالق ناشناس بیت کوین است، اما به جز اطلاعات محدودی که خودش در آن زمان در اختیار عموم گذاشته، چیز زیادی درباره او نمی دانیم. ساتوشی موفق شد ناشناخته باقی بماند، در حالی که وایت پیپر پروتکل را منتشر کرد، شبکه را راه اندازی و با سایر توسعه دهندگان پروژه همکاری کرد. در حال حاضر، هیچ اطلاعاتی از هویت اصلی او در دست نیست.

البته حقایق غیر قابل انکاری در مورد ساتوشی می دانیم، در حالی که برخی حدس و گمان ها نیز درباره او وجود دارند. برای مثال، در تاریخ 5 آوریل (ماه گذشته)، خالق بیت کوین 45 ساله شد. اما این تاریخ در صورتی درست است که این سن قانونی ساتوشی باشد.

نکته جالب توجه این که ساتوشی توانست تمام مدت ناشناخته باقی بماند و تا به امروز مردم فکر می کنند که این مخترع برای همیشه ناپدید شده یا احتمالا فوت کرده است. اگر او زنده باشد، یکی از ثروتمندترین افراد حال حاضر است، چون براساس برآوردها، او یک میلیون بیت کوین دارد.

البته تعداد تقریبی تعداد ارزهای ساتوشی نیز مشخص نیست و ما واقعاً نمی دانیم آیا او هنوز به کلیدها دسترسی دارد یا خیر. آنچه ما به طور قطع می دانیم این است که ساتوشی در ناشناس ماندن استثنایی بود. چندی پیش، پیت ریتزو (سردبیر  Bitcoin Magazine) گزارشی جامع درباره پیام نهایی ارسال شده توسط ساتوشی در 26 آوریل سال 2011 منتشر کرد.   

طبق گزارش گاوین آندرسن و پیت ریتزو، پس از انتشار آخرین پیام در دسامبر 2010 و منتشر کردن نسخه 0.3.19 بیت کوین،  ناکاموتو از آندرسن پرسید که آیا می تواند از او بیشتر به عنوان یک “پیشگام در فناوری” یاد کند تا یک شخص مرموز در سایه.

ساتوشی چگونه ناشناس ماند؟

ساتوشی برای ناشناس ماندن از وی پی ان، نرم افزار  Tor، ثبت دامنه با نام مستعار و ایمیل ناشناس استفاده کرده است.

یکی از مهم ترین سوالاتی که مردم اغلب می پرسند این است که ” ساتوشی چگونه ناشناس باقی مانده است؟” در جواب باید گفت که او کارهای زیادی برای مخفی کردن هویت خود انجام داد. برای مثال، او نام و هویت واقعی خود را فاش نکرد و از نام مستعار ژاپنی (ساتوشی ناکاموتو) استفاده کرد.

در ادامه مخترع بیت کوین تصمیم گرفت با افرادی که به حریم خصوصی بسیار احترام می گذارند، ارتباط برقرار کند. معرفی بیت کوین پس از بحران مالی سال 2008 که جهان را شوکه کرد، اقدامی به موقع بود.

در تعدادی از پست های رسانه های اجتماعی در ردیت و bitcointalk.org ، چنین فرض شده که ساتوشی از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) و حتی Tor استفاده کرده است. او قبلا در مورد Tor صحبت کرده و به عموم مردم گفته بود که این یک روش خوب برای نامشخص کردن مبدا ارسال تراکنش بیت کوین است.

در یک پست بایگانی شده ردیت که هفت سال پیش منتشر شد، یکی از کاربران ردیت توضیح می دهد که چگونه ساتوشی دامنه ها را نیز با نام مستعار و به صورت ناشناس ثبت کرده است. این کاربر گفت که امکان دارد یک نقطه ضعفی در نحوه ثبت نام ناکاموتو در anonymousspeech.com وجود داشته باشد.

در این زمان هنوز بیت کوین وجود نداشت. او مجبور شد که وجه ثبت نام را  یا از طریق وسترن یونیون انتقال دهد یا از پی پل، انتقال بانکی یا چک استفاده کند. بنابراین، احتمالا آنها می دانند که او کیست.

علاوه بر Tor  و وی پی ان، گمان می شود که ساتوشی از ایده های متنوع دیگری (از جمله وب میل رایگان و همچنین وب میل ناشناس) برای مخفی کردن هویت خود استفاده کرده باشد. 

چرا ساتوشی ناشناس ماند؟

آیا ناشناس ماندن ساتوشی به این دلیل بوده که بیت کوین او را به خطر می انداخت یا این که شاید او فوت کرده یا در زندان است.

دلایل این که چرا ساتوشی ناشناس مانده را نیز باید بر پایه حدس و گمان مطرح کرد. عمدتا، مردم معتقدند که این کار فقط برای حفظ امنیت او بوده است. ایجاد یک فناوری که می تواند مانع کنترل شرکت ها و دستکاری دولت ها شود و فراتر از سیستم پولی فعلی کار کند، ناکاموتو را معروف کرده است.

مدت طولانی است که مردم در جستجوی ناکاموتو بوده اند و حتی برخی افراد ادعا کرده اند که مخترع بیت کوین هستند. اگرچه هیچ یک از آنها موفق به اثبات ادعای خود نشده اند، برخی از آنها برای این کار تلاش بسیار زیادی کرده اند. سال های اولیه ناشناس ماندن ساتوشی باعث شده تا مردم به افرادی که خود را سازنده این پروتکل معرفی کرده اند، شک کنند.

بنابراین، چگونه ساتوشی در تمام این سال ها ناشناس باقی مانده است؟ در جواب باید گفت که این مخترع نه تنها در طراحی این پروتکل باهوش بوده، بلکه به اندازه کافی هوش و ذکاوت داشته تا بتواند از اقدامات امنیتی عالی (opsec) استفاده کند و در عین حال در اذهان عمومی ناشناس باقی بماند.

ساتوشی ناکاموتو ابزارهای معروف و تست شده زیادی را به کار گرفته تا هویت یا شخصیت او (شاید آنها) را کاملا مخفی نگه دارند. مردم تصور می کنند که ساتوشی پس از خداحافظی بین دسامبر 2010 و آخرین ایمیل رسمی او در آوریل 2011، ممکن است فوت کرده باشد و به خاطر مرگ ناشناس باقی بماند.

برای مثال، برخی فکر می کنند که مرحوم هال فینی احتمالا همان ساتوشی بوده است. برخی به پائول لو روکس (یک جنایتکار) اشاره کرده اند که در زندان به سر می برد و حتی اگر ساتوشی مرموز باشد، نمی تواند با مردم ارتباط برقرار کند.

منبع news.bitcoin.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.