در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

شاید یکی از این چهره‌ های شناخته شده، ساتوشی ناکاموتو باشد

0 389

هویت خالق اصلی بیت کوین یکی از بزرگترین رازهای دنیای امروز است. طی سال ها، نظریه های زیادی درباره هویت اصلی ساتوشی ناکاموتو مطرح شده اند. از جمله آنها می توان به مسافر زمان، آدم فضایی، یک هوش مصنوعی حیرت انگیز یا رهبر گروه هایی نظیر سیا، آژانس امنیت ملی و یاکوزا  اشاره کرد. این مقاله حقایق شناخته شده در مورد وی و نامزدهای احتمالی این شخصیت گریزان، ارائه می دهد.

خالق مرموز بیت کوین کیست؟

ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری است که توسط خالق بیت کوین برای پنهان کردن هویتش استفاده می شود. وی ادعا می کند که در آوریل 1975 در ژاپن به دنیا آمده و در حال حاضر در این کشور زندگی می کند. اما بیشتر افراد به خاطر تسلط کامل وی به زبان انگلیسی و همچنین انطباق ساعت کاری او با منطقه زمانی بریتانیا، به ملیت ساتوشی شک دارند. ساتوشی یک نام پسرانه ژاپنی وبه معنای ” فردی از تبار خردمندان” است. ناکاموتو اولین کسی بود که مشکل دو بار خرج کردن را برای یک ارز دیجیتال غیر متمرکز حل کرد و یک دارایی جدید بوجود آورد که امثال آن(بیت کوین) را جهان قبلاً هرگز ندیده بود. در اکتبر سال 2008 میلادی، ساتوشی با انتشار وایت پیپر، طرح خود را برای یک سیستم نقدی الکترونیک همتا به همتا توصیف کرد. در ژانویه 2009 میلادی، وی نسخه 0.1 کد منبع را منتشر و با استخراج بلاک، ارز رمزنگاری را راه اندازی کرد. وی تا حدود یک سال و نیم، کار بر روی این پروژه نرم افزاری را ادامه داد. 

هیچ کس واقعا نمی داند چرا ساتوشی هویت خود را پنهان کرده یا ارزش ارزهایی که وی در ابتدا استخراج کرده، چقدر است. هویت ناشناس وی زمینه را برای حدس و گمان، پیش بینی های علمی و نظریه های کاملا توطئه آمیز فراهم می کند. محققان با بررسی دقیق داده های باقیمانده از چهره اسرار آمیز وی تلاش می كنند تا واژگان، شیوه نگارش و سرنخ های دیگر را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند تا نکاتی درباره هویت واقعی او پیدا كنند. در ادامه لیست اسامی افرادشناخته شده ای آمده که خود را ساتوشی معرفی کرده اند.

دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو، مردی با چهره ای مهربان، که اکثر مردم وی را با خالق بیت کوین مرتبط می دانند. مجله نیوزویک در مارس 2014، وی را ساتوشی معرفی کرد. این کار باعث تمرکز رسانه ها بر روی او شد و زندگی اش را به شدت مختل کردند. دوریان هرگونه ارتباط با توسعه ارز رمزنگاری را انکار کرد. شواهد استناد شده توسط این مجله، شامل این واقعیت هستند که نام دوریان را در بدو تولد ساتوشی گذاشته اند. وی فارغ التحصیل رشته فیزیک از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن لوئی ابیسپو است. دوریان مهندس سیستم در پروژه های دفاعی طبقه بندی شده و مهندس کامپیوتر در شرکت های خدمات اطلاعات مالی و فناوری بود. ناکاموتو همچنین گرایشات آزادی خواهی دارد و دخترش را ترغیب به داشتن کسب و کار غیر دولتی می کند. هنگامی که برای اولین بار از ناکاموتو در مورد بیت کوین سؤال شد ،وی به اشتباه فکر کرد این سوال در مورد یکی از پروژه های طبقه بندی شده برای پیمانکاران نظامی ایالات متحده است و گفت:

 من دیگر درگیر آن نیستم و نمی توانم درباره آن بحث کنم. این کار به افراد دیگر محول شده و اکنون آنها مسئول این پروژه هستند. من دیگر هیچ ارتباطی با آن ندارم.

هال فینی

هال فینی

هال فینی، از پیشگامان حوزه ارز رمزنگاری، فعال سایفرپانک، اولین کسی بود که یک تراکنش بیت کوین دریافت کرد. از قضا، او همسایه دوریان ناکاموتو بود. او از موسسه فناوري كاليفرنيا فارغ التحصیل شده و توسعه دهنده شرکت پی جی پی ( PGP ) است. او از ابتدا  مهارت های لازم برای ایجاد رمزنگاری را داشت و اولین کسی بود که پس از ساتوشی کد منبع بیت کوین را بهبود بخشید. فینی در آگوست سال 2014 میلادی درگذشت و جسد وی توسط بنیاد آلکور لایف اکستنشن منجمد شد. به امید روزی که فناوری احیای او اختراع شود تا بتواند در مورد این مسئله شفافیت بیشتری ارائه دهد. 

نیک ژابو

نیک ژابو

نیک ژابو که خود را پیشگام در بلاک چین، ارز رمزنگاری و قراردادهای هوشمند معرفی کرد، با هال فینی در تماس بود و اغلب نام او، باوجود ادعاهای مغایرش، به عنوان ساتوشی احتمالی مطرح می شود. افرادی که معتقدند او می تواند خالق بیت کوین باشد، به پیشنهاد و تولید ارز غیرمتمرکز بیت گلد وی در سال 2005 میلادی اشاره می کنند. او یک پژوهشگر علوم کامپیوتری است و از لحاظ فنی و سابقه‌ای نزدیکترین فرد به سازنده‌ی بیت کوین است.

کریگ استیون رایت

کریگ استیون رایت

کریگ استیون رایت یکی از پرحاشیه‌ترین اشخاص در دنیای ارزهای رمزنگاری،  ۴۹ ساله، دانشمند علوم کامپیوتری و بازرگان استرالیایی است که در سال 2016 ادعا کرد فرد حقیقی پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، یعنی آفریننده بیت کوین بوده ولی این ادعا در جامعه ارز رمزنگاری با شک و تردید بسیار روبرو شد و از سوی عموم پذیرفته نشد.

پاول کالدر لرو

پاول کالدر لرو

پاول کالدر لرو یکی از کاندیداهای خلاف کار برای ساتوشی بوده که از پرونده های حقوقی پیرامون رایت ظهور کرد. او در گذشته برنامه‌نویس، رئیس پیشین یک کارتل جنایت کار و خبرچین اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده (DEA) بود. پاول پس از دستگیری در سپتامبر 2012 به دلیل توطئه واردات مواد مخدر، به قتل هفت نفر نیز اعتراف کرد.

از دیگر نامزدهای احتمالی برای ساتوشی می توان به یان گریگ، شینیچی موچی زوکی ریاضیدان ژاپنی و ایلان ماسک، کارآفرین حوزه فناوری اشاره کرد.

ایلان ریو ماسک

ایلان ماسک

ایلان ریو ماسک متولد ۱۹۷۱ آفریقای جنوبی، مهندس، مخترع و شخص نامی تجارت در صنایع پیشرفته آمریکایی و جزو ده شخصیت تاثیرگذار جهان است. او بنیان‌گذار شرکت‌هایی همچون تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس بوده و هم‌ اکنون مدیرعامل و مدیر فنی در اسپیس اکس است. وی یکی از تاثیرگذارترین افراد در حوزه ارز رمزنگاری بوده  و توانایی یادگیری مهارت های لازم برای ایجاد ارز رمزنگاری را از ابتدا داشت، اما او نیز انکار کرد که خالق بیت است. در نوامبر سال 2017 میلادی، ساهیل گوپتا، یکی از کارآموزان سابق شرکت اسپیس اکس، اعلام کرد که ماسک، رئیس سابق وی، در واقع خالق بیت کوین است. گوپتا درآن زمان دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه ییل بود و ادعا کرد که ماسک مانند ساتوشی درک بالایی از زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس دارد.

گوپتا همچنین خاطرنشان كرد كه ثبات سیستم مالی در سال 2008 مهمترین دغدغه جهانی بوده  و ماسك كسی است كه جدی ترین مشکلات زمان ما را شناسایی می کند و وقت خود را برای حل آنها اختصاص می دهد. وی اظهار داشت که ماسک تلاش کرد تا با خلق یک ارز دیجیتال، مشکل عدم اطمینان به بانک ها را حل کند. وی همچنین ادعا كرد كه این کارآفرین حوزه فناوری، دارای درک عمیقی از اقتصاد و رمزنگاری لازم برای نوشتن وایت پیپر بیت کوین است.

بیت‌کوین رشد ارگانیک داشته و موفق شده بدون دخالت مستقیم ساتوشی، میلیون ها کاربر را به سوی خود بکشاند. در عین حال، هویت ساتوشی همچنان یک راز ناشناخته است.  اما پروتکل بیت کوین بدون اینکه ساتوشی کاری بکند، توسعه و پیشرفت قابل توجهی داشته و پیشرفت امروز خود را مدیون توسعه دهندگان با استعداد و سطح بالای حمایت اجتماعی است.

اگر ساتوشی هنوز زنده باشد، و کلیدهای خصوصی اش را در اختیار داشته باشد، چیزی حدود یک میلیون بیت کوین دارد. در حال حاضر سود خالص او متقابلا با بالا رفتن نرخ بیت کوین افزایش پیدا کرده و در چند روز گذشته به مرز ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. بسیاری از افراد باور دارند، کنترل این میزان سکه از اختیار ساتوشی خارج شده است. بنابراین، اگر او روزی تصمیم بگیرد بیت کوین هایش را بفروشد، قیمت بیت کوین به سرعت کاهش پیدا خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.