در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نهنگ های بیت کوین چگونه در بازار فعلی فعالیت می کنند و بر قیمت ها تاثیر می گذارند

0 911

آیا نهنگ ها در این بازار نزولی می فروشند؟ نهنگ های ارزهای رمزنگاری به افراد یا نهادهایی اطلاق می شود که مقادیر زیادی ارز رمزنگاری در اختیار دارند. نهنگ های بیت کوین اغلب به کسانی گفته می شود که بیش از 1000 بیت کوین در اختیار داشته باشند. از آنجایی که آدرس های بیت کوین اغلب با نام مستعار هستند، تعیین اینکه چه کسی صاحب کیف پول است اغلب کار دشواری است.
نهنگ های بیت کوین چه کسانی هستند

بسیاری فکر می کنند که واژه نهنگ مرتبط با برخی از دارندگان خوش شانس اولیه بیت کوین است، اما در واقع همه نهنگ ها یکسان نیستند. نهنگ ها چندین دسته مختلف دارند:

صرافی ها: از زمان پذیرش گسترده ارزهای رمزنگاری، صرافی های ارزهای رمزنگاری به یکی از بزرگترین نهنگ های ارزها تبدیل شده اند، زیرا مقادیر زیادی ارز در کیف پول های خود نگهداری می کنند.

موسسات و شرکت ها: شرکت مایکرو استراتژی با مدیرعاملی مایکل سیلور، بیش از 130000 بیت کوین در اختیار دارد. سایر شرکت ها مانند اسکوئر  و تسلا مقادیر زیادی بیت کوین خریده اند. کشورهایی مثل السالوادور نیز  برای افزایش ذخایر نقدی خود مقدار قابل توجهی بیت کوین خریداری کرده اند. موسسات سرمایه گذاری مثل گری اِسکل نیز هستند که از طرف سرمایه گذاران خود بیت کوین نگهداری می کنند.

افراد و اشخاص: بسیاری از نهنگ های بیت کوین در اوایل عرضه بیت کوین و هنگامی که قیمت آن بسیار کمتر از حال حاضر بود، اقدام به خرید کرده اند. بنیانگذاران صرافی جمینی، برادران وینکلوس، در سال 2013 بیش از 78000 بیت کوین، در قیمت 141 دلار خریداری کرده اند. تیم دراپر، سرمایه گذار آمریکایی، 29656 بیت کوین را به قیمت 632 دلار در یک حراجی خریداری کرده است. بری سیلبرت، بنیانگذار و مدیرعامل دیجیتال کارنسی گروپ، در همان حراجی بیش از 48000 بیت کوین خریده است.

رپد بیت کوین: در حال حاضر بیش از 236000 بیت کوین به صورت رپد روی شبکه ERC-20 وجود دارد. این بیت کوین ها نزد کسانی است که نسبت یک به یک را برای بیت کوین حفظ کرده اند.
رپد توکن چیست و چگونه کار می کند؟

ساتوشی ناکاموتو: خالق مرموز و ناشناس بیت کوین شایسته دسته بندی خاص و مربوط به خود است. تخمین زده می شود ساتوشی ناکاموتو بیش از 1 میلیون بیت کوین داشته باشد. اگر چه هیچ کیف پولی با موجودی 1 میلیون بیت کوین وجود ندارد، اما بررسی داده های آنچین نشان می دهد که از 1.8 میلیون بیت کوین ایجاد شده اولیه، 63 درصد آن هرگز منتقل نشده و این ساتوشی ناکاموتو را تبدیل به یک مولتی میلیاردر کرده است.
ساتوشی ناکاموتو همچنان بزرگترین نهنگ بیت کوین است

توزیع بیت کوین

تمرکز در دنیای غیرمتمرکز

منتقدان اکوسیستم کریپتو می گویند که نهنگ ها این فضا را متمرکز می کنند. شاید حتی متمرکزتر از بازارهای مالی سنتی. یک گزارش از بلومبرگ ادعا کرد که 2 درصد از حساب ها بیش از 95 درصد از بیت کوین را در اختیار داشته و کنترل می کنند. برآوردها حاکی از آن است که 1 درصد جمعیت جهان بیش از 50 درصد ثروت جهانی را کنترل می کنند. این نشان می دهد که نابرابری توزیع ثروت در بیت کوین بیشتر از سیستم های مالی سنتی است. به این ترتیب این تصور که بیت کوین می تواند باعث غیرمتمرکز شدن شود، از بین می رود.

متمرکز بودن در اکوسیستم بیت کوین می تواند عواقب وخیمی داشته باشد که به طور بالقوه بازار ارزهای رمزنگاری را به راحتی قابل دستکاری می کند.

با این حال بررسی های گلس نود نشان می دهد که این اعداد اغراق آمیز است و ماهیت آدرس ها را در نظر نمی گیرد. ممکن است تا حدی تمرکز وجود داشته باشد، اما احتمالا تابعی از آزادی بازار باشد. به خصوص زمانی که مقررات در بازار وجود ندارد و برخی نهنگ ها حرکات بیت کوین را بیشتر از سرمایه گذاران خرد می شناسند و به آن اعتماد دارند، این تمرکز قطعا رخ می دهد.

دیوار فروش

گاهی اوقات یک نهنگ سفارش بزرگی را برای فروش بخش عظیمی از بیت کوین خود قرار می دهد. به این ترتیب قیمت را پایین تر از سایر سفارشات فروش نگه می دارد. این امر باعث نوسانات شده و در نتیجه به طور کلی کاهش قیمت لحظه ای بیت کوین را به همراه دارد. این فرایند واکنش های زنجیره ای را به دنبال داشته که در طی آن افراد در اثر ترس ایجاد شده شروع به فروش بیت کوین های خود در قیمت پایین تر می کنند.

قیمت زمانی ثابت می شود که سفارش فروش بزرگ نهنگ تکمیل شود. به این ترتیب حالا قیمت همان جایی است که نهنگ ها می خواهند بیت کوین را در قیمت مورد نظر خود بخرند. این تاکتیک به عنوان دیوار فروش شناخته می شود.

نقطه مقابل این تاکتیک به عنوان تاکتیک ترس از دست دادن فرصت خرید یا فومو(FOMO) شناخته می شود. در این روش نهنگ ها شروع به خرید در قیمت های بالاتر از قیمت فعلی و در حجم بالا می کنند. به این ترتیب فشار خرید زیادی به بازار وارد شده و باعث می شود کسانی که قصد خرید دارند، برای ورود به بازار، سطح خرید خود را افزایش دهند. این تاکتیک در مقایسه با دیوار فروش نیاز به مقادیر قابل توجهی سرمایه دارد.

تماشا و بررسی الگوهای خرید و فروش نهنگ ها گاهی اوقات می تواند شاخص خوبی از حرکت قیمت باشد. وب سایت هایی مانند وال مَپ(Whalemap) وجود دارند که به ردیابی تمام متریک های نهنگ ها می پردازند. یا حساب های توییتری مثل وال آلرت(Whale Alert) که به تراکنش های نهنگ ها اختصاص دارد و راهنمای تمام کاربران برای بروز ماندن در مورد حرکات نهنگ ها هستند.

وقتی یک نهنگ شروع به تحرک می کند

64 آدرس از 100 آدرس برتر بیت کوین هنوز هیچ برداشت یا انتقالی انجام نداده اند. این نشان می دهد که بزرگترین نهنگ های بیت کوین به دلیل سودآوری سرمایه گذاریشان ممکن است بزرگترین مالکان اکوسیستم باشند.

کیف پول نهنگ ها
سود و ضرر کیف پول نهنگ ها در یک دهه گذشته

نمودار بالا نشان می دهد  که نهنگ های بیت کوین عمدتا در سود هستند. بررسی میانگین متحرک 30 روزه نشان می دهد که در دهه گذشته نهنگ ها در بیش از 70 درصد مواقع در سود بوده اند. از بسیاری جهات، اعتماد آنها به بیت کوین و عرصه آن چیزی است که حرکت قیمت را تقویت می کند. سودآور بودن در بیشتر دوره سرمایه گذاری به تقویت اعتقاد به استراتژی نگه داشتن کمک کرده است.

حتی در سال 2022 که یکی از نزولی ترین سال های تاریخ بیت کوین است، موجودی صرافی ها کاهش یافته و نشان می دهد که اکثر کسانی که از این استراتژی استفاده می کنند در حال افزایش ذخایر بیت کوین خود هستند. اکثر سرمایه گذاران با تجربه از نگه داشتن سرمایه های بلند مدت خود در صرافی ها اجتناب می کنند و از کیف پول های سرد برای نگهداری ارزهای خود استفاده می کنند.

کبیرست، بنیانگذار اسپیدباکس و یکی از سرمایه گذاران بلند مدت بیت کوین در یک مصاحبه گفت:

بیشتر نهنگ های بیت کوین چرخه های متعدد این بازار را دیده اند و صبر و حوصله را آموخته اند و برای چرخه بعدی صبر می کنند. در حال حاضر در اکوسیستم بیت کوین، ایمان نهنگ ها با تورم اقتصاد کلان و اخیرا همبستگی با بازارهای سهام تقویت شده است. داده های آنچین کیف پول های نهنگ ها نشان می دهد که بیشتر آنها هولدر هستند. آنهایی که در این چرخه بازار وارد شده اند، با فروش سود واقعی را کسب نکرده اند. هیچ دلیلی وجود ندارد که باور کنیم نهنگ ها کشتی بیت کوین را رها می کنند، به خصوص حالا که ترس اقتصادی از یک رکود قریب الوقوع وجود دارد.

نکته کبیر در مورد اقتصاد کلان و همبستگی با بازار سهام را می توان در نمودار زیر مشاهده کرد. این نمودار نشان می دهد از آخرین چرخه بازار در اوایل سال 2018، همبستگی بیت کوین با بازارهای سرمایه گذاری سنتی بسیار بیشتر شده است.

همبستگی بیت کوین با بازار سهام
همبستگی بیت کوین و اس اند پی 500(S&P500) در 50 ماه گذشته

خط نقره ای بُلد شده در این نمودار نشان می دهد که بیت کوین از نظر احساسات وارد جریان اصلی شده و ماهیت آن از یک دارایی جانبی تغییر کرده است. 

گسترش بیشتر اقتصاد کلان ممکن است دلیل مهمی برای همبستگی بین بازار سهام و بیت کوین باشد. در چند سال گذشته شاهد ورود بی نظیر سرمایه به بازارهای سهام بوده ایم. برخی تئوری ها عنوان می کنند که در یک بازار نزولی طولانی مدت و یا فجایع مالی، ممکن است همبستگی با بازار سهام قطع شود.

فروش نهنگ به چه معناست؟

بررسی داده های آنچین نشان می دهد که تعداد کیف پول های نهنگ ها تقریبا 10 درصد کاهش یافته است. با این حال افزایش متناظری در کیف پول هایی که بین 1 تا 1000 بیت کوین دارند مشاهده می شود. به نظر می رسد نهنگ ها ریسک موقعیت خود را کاهش می دهند و سرمایه گذاران خرد بزرگ تر نیز به نوبه خود در حال جمع کردن بیت کوین و فراهم کردن نقدینگی برای نهنگ ها هستند. روند تاریخی نشان می دهد که هر زمان این اتفاق بیفتد کاهش کوتاه مدت قیمت بیت کوین رخ می دهد که در نهایت موجب تجمع تهاجمی نهنگ ها می شود.

در مورد فروش اخیر نهنگ ها از کبیر ست پرسیده شد. وی گفت:

این که در یک دوره چند هفته ای نهنگ ها شروع به فروش کنند تقریبا اجتناب ناپذیر است. این مکانیزم حرکت بازار است. در حال حاضر احساس بازار این است که بیت کوین به کف خود رسیده است. ابزارهای تحلیل احساسات این مورد را تایید می کنند. برخی از نهنگ ها ممکن است برخلاف این روند حرکت کنند و به نوبه خود وحشت بزرگتری را در بازار ایجاد کنند. در شرایط فعلی اگر یک سفارش فروش بزرگ وجود داشته باشد، قیمت بیت کوین می تواند به شدت کاهش یابد زیرا سطح حمایت تریدرهای خرد شکسته می شود. به این ترتیب تنها نهنگ ها نقدینگی لازم برای جمع کردن را در آن زمان خواهند داشت.

چیزی که بازار می تواند از نکات کبیر و نهنگ ها بیاموزد این است که به صورت نقطه ای و کوتاه مدت می توان احساسات را دستکاری کرد و قیمت ها را تحت تاثیر قرار داد. با این حال در دراز مدت و زمانی که هیجانات فروکش کند، هولدرها غالب خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.