در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

دلایل سقوط قیمت بیت کوین؛ روند قیمت چگونه خواهد بود؟

0 1,419

بیت کوین در روز پنج شنبه به زیر سطح حمایت 40000  دلار کاهش یافت.  این اتفاق در حالی رخ داد که بازارهای سهام آمریکا در زمان بسته شدن با کاهش شدید روبرو بودند. سپس، تحلیلگران به بررسی برخی دلایل کاهش شدید قیمت بیت کوین و ارزهای رمزنگاری پرداختند که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

احساسات منفی بازار

طی چند هفته گذشته احساسات در بازار منفی بوده اند و قیمت بیت کوین به همین دلیل کاهش یافته است. جیسون دین (Jason Deane)، تحلیلگر کوانتوم اکونومیکس، گفت:

انتشار انبوهی از خبرهای نگران کننده این احساسات را تقویت کردند. چنین اخباری هر نوع دارایی را تحت تاثیر قرار می دهند.

اگرچه چشم انداز بلند مدت جیسون دین مثبت است، وی فکر می کند که حرکت فعلی قیمت در کوتاه مدت ادامه خواهد داشت و احتمالا فشار نزولی بیشتر خواهد شد. از نظر وی، هنگامی که ترس بر بازار حاکم می شود، مدتی طول می کشد تا از بین برود و فقط باید منتظر تسلیم شدن بود تا اوضاع به شرایط عادی برگردد.

موقعیت های لانگ اهرمی

از نظر بن مک میلان (بنیانگذار  IDX Digital Assets)، دلیل دیگر کاهش قیمت موقعیت های لانگ اهرمی است که باعث تشدید فشار فروش در روز جمعه در بازارهای آزاد آسیا شدند. وی گفت:

این تقریبا همیشه در مورد بیت کوین صدق می کند. 40000 دلار سطح حمایت مهمی بود که به مقاومت تبدیل شده و مطمئنا در روزهای شنبه و یکشنبه شاهد کاهش بیشتر خواهیم بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد موقعیت های لانگ و شورت به مطلب زیر مراجعه کنید:
موقعیت خرید (long) یا فروش (short) چیست؟ چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

همبستگی بیت کوین با  بازارهای سنتی

به گفته لوکاس اوتومورو (سرپرست تحقیقات IntoTheBlock)، بیت کوین و بازار بزرگ ارزهای رمزنگاری مانند یک سرمایه گذاری بتا با احساسات بالا عمل می کنند؛ به این معنی که همگام با بازارهای مالی بزرگ حرکت می کنند و بیشتر تحت تاثیر احساسات منفی اخیر قرار گرفته اند. اوتومورو گفت:

ترس های اقتصاد کلان و درآمد ناچیز شرکت های فناوری نیز این همبستگی را تشدید کرده اند.

کارشناسان بازار همچنین بر این باورند که همبستگی رو به افزایش بیت کوین با بازارهای سهام می تواند به سقوط بیشتر این ارز منجر شود. به دلیل صندوق های قابل معامله در بورس ( ETFها) و نهادهای سرمایه گذاری، بیت کوین بیشتر با بازارهای سهام در هم تنیده شده و بازار ارزهای رمزنگاری همگام با وال استریت در حال نوسان است.

اقدامات تورمی فدرال رزرو

در حالی که تورم دلار ممکن است مانند یک نیروی محرک برای بیت کوین عمل کند و آن را تقویت کند، اقدامات دولت آمریکا در برابر تورم به نفع اولین ارز بازار نیستند.

نرخ تورم در آمریکا به بالاترین سطح خود رسیده و انتظار می رود که در نشست آتی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) که در 25 تا 26 ژانویه برگزار می شود، نرخ های جدید بهره اعلام شوند. بر اساس گزارش های منتشر شده قبلی، فدرال رزرو قصد دارد نرخ بهره را در سال 2022 با سه بار افزایش از 0.25 به 1 درصد برساند. بسیاری از کارشناسان بازار بر این باورند که نگرانی فزاینده در مورد نرخ تورم به همراه افزایش موارد ابتلا به اُمیکرون منجر به فشار فروش در وال استریت شده و در نهایت موجب فشار نزولی در بازار ارز رمزنگاری شده است.

دولت آمریکا به منظور کنترل تورم در این کشور قصد دارد نرخ بهره را افزایش و سیاست پولی خود را تغییر دهد. این اقدام می تواند بر دارایی های ریسکی مانند ارزهای رمزنگاری و برخی سهام تاثیر بگذارد.

عدم اطمینان در بازار

همانطور که داده های بازار (از جمله فاندینگ ریت) نشان می دهند، معامله گران در حال حاضر روند کلی بازار را دنبال می کنند و به جای ورود به موقعیت های لانگ، وارد موقعیت های شورت می شوند. چنین احساساتی به احتمال زیاد با افزایش سریع نرخ هش و فشار فروش احتمالی از طرف ماینرهای بیت کوین  مرتبط هستند.

پیشنهاد بانک مرکزی روسیه برای ممنوعیت ارزهای رمزنگاری

دلیل دیگر کاهش قیمت بیت کوین ممکن است پیشنهاد اخیر بانک روسیه باشد که خواستار ممنوعیت کامل استخراج و معاملات ارزهای رمزنگاری شده است. طبق گزارش کوین تلگراف، بانک مرکزی روسیه بیت کوین را با یک طرح هرمی مقایسه کرده و خواستار ممنوعیت فوری استفاده از آن در داخل این کشور شده است.  این بانک همچنین هشدار داد که ارز رمزنگاری می تواند برای سیستم مالی روسیه خطر ایجاد کند.

در حالی که ارزش بازار ارزهای رمزنگاری روسیه از نزدیک ترین رقبا، مانند آمریکا یا سایر کشورهای مشترک المنافع (CIS) فاصله زیادی دارد، ممنوعیت کامل استفاده از ارزهای رمزنگاری و استخراج آنها می تواند تاثیر کمی بر این بازار داشته باشد.

البته، برخی بر این باورند که چون روسیه سومین مرکز بزرگ استخراج بیت کوین است، پیشنهاد بانک مرکزی این کشور احتمالا  وضعیتی مشابه ماه مه 2021 (یعنی گسترش ترس، تردید و عدم اطمینان) در بازار ایجاد خواهد کرد که منجر به فشار فروش شدید خواهد شد.

قیمت بیت کوین

سقوط ناگهانی قیمت بیت کوین باعث شده تا بسیاری از معامله گران کاهش بیشتر و روند نزولی برای آن پیش بینی کنند. دیوید لیفچیتز، مدیر ارشد سرمایه گذاری در ExoAlpha، به الگوی بزرگ سروشانه در نمودار روزانه اشاره کرد که با شکست سطح 38300 دلار تکمیل شده است.

قیمت بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

لیفچیتز خاطرنشان کرد که این الگو کاهش احتمالی تا سطح 20000 دلار را پیش بینی می کند. اما از نظر وی، کاهش به طور کلی کمتر از آن بوده و قیمت احتمالا تا منطقه 31000 دلار کاهش خواهد یافت.

مایکل ون د پوپ نحوه واکنش معامله گران به این کاهش را با عقب نشینی قیمت در ژوئن 2021 مقایسه کرد. وی با انتشار نمودار زیر، مناطق اصلی حمایت برای هر دو دوره نزولی را مشخص کرد.

بیت کوین
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

ون د پوپ گفت:

معامله گران در ژوئن 2021 منتظر رسیدن قیمت به منطقه 23000 تا 25000 دلار برای خرید بودند. اما آنها در حال حاضر منتظر رسیدن آن به منطقه 30000 دلار هستند. 

اسکات ملکر نمودار زیر را منتشر کرده که نشان می دهد قیمت به زیر یک سطح حمایت مهم شکسته که باید به بالای آن بازیابی شود.

بیت‌کوین
نمودار روزانه بیت کوین

ملکر افزود:

خریداران تلاش می کنند تا شمع روزانه در بالای سطح 39600 دلار بسته شود. پایین تر از آن به معنای شکست در ساختار بازار، کف پایین تر از کف قبلی (lower low) و غیره است. فروشندگان فروش را متوقت نخواهند کرد. 

در زمان انتشار این مطلب، بیت کوین در منطقه 35600 دلار معامله می شد. ارزش کل بازار ارز رمزنگاری در حدود 1.68 میلیارد دلار و نرخ تسلط بیت کوین 40.7 درصد بود.

منبع coindesk u.today Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.