در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی جنبه های مثبت و منفی مکانیسم های اثبات کار و اثبات سهام

0 774

بدون شک الگوریتم های اثبات کار و اثبات سهام شناخته شده ترین مکانیسم های اجماع هستند، اما به طور پیوسته مکانیسم های جدیدی در حال ظهور هستند.
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟

بلاک چین های اثبات کار مدت هاست که بر بازار ارز رمزنگاری تسلط دارند و بیت کوین از این مدل استفاده می کند. اتریوم نیز تا قبل از 15 سپتامبر از اثبات کار استفاده می کرد، اما با به روزرسانی Merge به اثبات سهام منتقل شد. در اثبات کار، ماینرها مسئول امنیت شبکه و تایید تراکنش ها هستند و در ازای این کار کوین های جدید را پاداش می گیرند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

با این حال، یک انتقاد رایج پیرامون اثبات کار مربوط به میزان مصرف برق و اثرات چنین بلاک چین هایی بر محیط زیست می شود. ماینرها باید مقادیر زیادی از قدرت محاسباتی خود را صرف حل معادلات پیچیده ریاضی کنند. با رشد صنعت استخراج، به سخت افزارهای پیشرفته تری نیاز بوده که این مصرف برق را نیز افزایش داده است.

این باعث شده تا اثبات سهام به عنوان یک رویکرد دوستدار محیط زیست در نظر گرفته شود. در این مکانیسم، نودهای اعتبار سنج جای ماینرها را می گیرند. در حالی که طرفداران اثبات سهام ادعا می کنند که این مکانیسم 99 درصد کم تر از اثبات کار برق مصرف می کند، برخی دیگر نگران این موضوع هستند که اثبات سهام می تواند منجر به سطوح بالایی از تمرکز و سانسور شود.

یک رویکرد جدید به نام اثبات مشارکت منتشر شده (به اختصار PPoC) وجود دارد. در این نوع اثبات، تک تک شرکت کنندگان در تضمین غیرمتمرکز بودن، دموکراتیک بودن و مدیریت خوب اکوسیستم نقش دارند.

این مکانیسم های اجماع چقدر کارآمد هستند؟

چند راه برای سنجش میزان کارآمدی این مکانیسم ها وجود دارد: هزینه های گس (کارمزد تراکنش ها)، زمان تایید تراکنش ها و مقیاس پذیری.
کارمزد تراکنش چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

هر یک از این سه عامل نقش مهمی در موفقیت یک بلاک چین دارد. بلاک چین های اثبات کار معمولا در زمان بازار صعودی، شاهد افزایش هزینه های گس هستند؛ به این معنی که پردازش به موقع یک تراکنش کارمزد بالاتری دارد.

به طور معمول، تایید بلاک ها در بلاک چین اثبات کار ممکن است تا  10 دقیقه طول بکشد، که این می تواند بسته به سختی استخراج متفاوت باشد. بلاک چین اثبات سهام سطح بالاتری از اطمینان را ارائه می کند و سرعت پردازش تراکنش ها را افزایش می دهد؛ به طوری که یک اعتبارسنج به صورت تصادفی انتخاب می شود تا هر 12 ثانیه یک بلاک جدید را تولید کند.

البته، نگرانی هایی در مورد هر دو مکانیسم وجود دارد. ماینرهایی که بیشترین سخت افزار را به استخراج اختصاص می دهند یا نودهایی که بالاترین میزان استیکینگ ( سپرده گذاری) ارز رمزنگاری را دارند، می توانند در نهایت بر پاداش ها تسلط پیدا کنند. مکانیسم PPoC با استخراج بلاک ها در هر دو ثانیه و تقسیم مساوی پاداش ها بین همه نودها، به رفع این مشکل کمک می کند. از نظر تئوری، این بدان معناست که هر شرکت کننده به طور پیوسته برای مشارکتی که در شبکه انجام می دهد، پاداش دریافت می کند.

موانع فعلی در فرایند تایید تراکنش ها چه هستند؟

تبدیل شدن به یک ماینر بیت کوین سود آور کار ساده ای نیست. رقابت شدیدی بین مزرعه های استخراج غول پیکر با منابع گسترده وجود دارد و دستیابی به تجهیزات ممکن است بسیار گران باشد. علاوه بر این، افزایش قیمت برق در بیشتر نقاط جهان و نصف شدن پاداش بلاک در هر چهار سال یکبار، این احتمال را به وجود می آورد که بیشتر از آنچه درآمد دارید، هزینه کنید.

اثبات سهام مشکلات متفاوتی را به وجود می آورد. شبکه جدید اتریوم به نودهای اعتبار سنجی نیاز دارد تا 32 اتریوم را استیکینگ کنند و با توجه به ارزش ده ها هزار دلاری آن، کاربران معمولی به این نوع سرمایه گذاری دسترسی ندارند. اگر کاربری به خاطر مشکلات فنی بر خلاف منافع شبکه عمل کند، جریمه می شود و این جریمه از اتریوم های استیکینگ شده وی کسر می شود. در حالی که ممکن است از طریق برخی پلتفرم ها بتوانید مقادیر پایین را استیکینگ کنید و پاداش بگیرید، این به معنای اعتماد شما به ارائه دهندگان متمرکز است.

یکی دیگر از مشکلات بلاک چین های اثبات کار طولانی شدن زمان تایید تراکنش ها است. کاربران تا قبل از دریافت وجوه در این بلاک چین ها، باید منتظر چند کانفرم بمانند که این خسته کننده است. همچنین به دلیل نوسانات بالا در بازار، ارزش این تراکنش می تواند در طول فرایند تایید به طور چشمگیری تغییر کند.
چرا برخی از تراکنش های بیت کوین کانفرم نشده باقی می مانند؟

از طرف دیگر، در صورتی که کاربر قصد تایید فوری تراکنش را داشته باشد، باید هزینه گس بالایی را برای آن تعیین کند. اگر کارمزد بسیار پایین در نظر گرفته شود، ماینرها ممکن است تراکنش را در ممپول رها کنند و تراکنش های دارای کارمزد بالاتر و سودآورتر را در اولویت قرار دهند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.