در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

استخراج ارزهایی که سود بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارند

0 1,121

با نزدیک شدن به پایان سال 2021، ارزش بسیاری از ارزهای رمزنگاری افزایش قابل توجهی یافته و در نتیجه برخی ماینرها سودآوری بالایی دارند. طبق آمارها، سودآورترین ارز برای استخراج در پایان نوامبر، کادِنا است، زیرا یک دستگاه با قدرت 18 تراهش در ثانیه می‌تواند تا 326 دلار در روز درآمد داشته باشد. دومین گروه ماینرهای مبتنی بر الگوریتم Scrypt هستند که حداکثر تا 110 دلار سودآوری دارند و درآمد روزانه ماینرهای مبتنی بر الگوریتم Ethash  تا 105 دلار است.

سودآوری ماینرهای مبتنی بر Kadena، Scrypt وEthash

تقریبا 13 سال پیش بیت‌کوین ایجاد شد، در آن زمان استخراج‌کنندگان می‌توانستند با استفاده از یک واحد پردازش مرکزی (CPU) این ارز را استخراج کنند. به عبارت دیگر، افراد در آن زمان با یک کامپیوتر ساده قادر بودند بلاک‌های بیت‌کوین را استخراج و پاداش دریافت کنند. سپس، استخراج‌کنندگان شروع به استفاده از واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) کردند.

در حال حاضر، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین از دستگاه‌های اسیک برای استخراج این ارز استفاده می‌کنند. ریگ‌های استخراج بیت‌کوین بر پایه الگوریتم SHA256  هستند و این بدان معناست که این دستگاه‌های اسیک نمی‌توانند ارزهایی مانند اتریوم، لایت کوین یا کادنا را استخراج کنند.

این شبکه‌ها از الگوریتم‌های اجماع متفاوتی استفاده می‌کنند و تعداد زیادی دستگاه برای استخراج ارزهای رمزنگاری خاص با الگوریتم‌های اجماع منحصر به فرد ساخته شده‌اند. SHA256 یک الگوریتم اجماع است که برای استخراج بیت‌کوین استفاده می‌شود، اما استخراج‌کنندگان می‌توانند ارزهایی مانند بیت‌کوین کش، بیت‌کوین اس وی و پیرکوین (PPC) را با استفاده از آن استخراج کنند.

ارزهای رمزنگاری مبتنی بر الگوریتم SHA256 از لحاظ سودآوری استخراج در رتبه پنجم قرار دارند. چهار الگوریتم اجماع برتر که سودآوری بیشتری نسبت به SHA256  دارند عبارتند از Kadena، Scrypt، Ethash وEaglesong.

طبق داده‌های asicminervalue.com، یک ماینر اسیک مبتنی بر الگوریتم Kadena با نرخ هش 18 تراهش در ثانیه و هزینه برق 0.12 دلار برای هر کیلو وات ساعت، می‌تواند تا 326 دلار در روز درآمد داشته باشد. یک ماینر مبتنی بر الگوریتم Scrypt با 9.5 گیگاهش در ثانیه و با همین هزینه برق روزانه 110 دلار سودآوری دارد.

دستگاه‌های اسیک با قدرت هش 750 مگاهش در ثانیه که بر پایه الگوریتم Ethash  (اتریوم، اتریوم کلاسیک و پِرل (pirl)) هستند می‌توانند تا 52 دلار سوددهی داشته باشند. دستگاه‌های استخراج مبتنی بر الگوریتم Eaglesong با نرخ هش 12 تراهش در ثانیه که نِروِس نتورک (CKB) را استخراج می‌کنند، در روز 45 دلار درآمد دارند.

ریگ‌های نسل بعدی برای الگوریتم‌های SHA256 وEthash 

همچنین الگوریتم‌های اجماعی مانند Blake2bsia، Equihash، Blake256R14 و X11  وجود دارند.  ریگ‌های استخراج سازگار با الگوریتم Blake2bsia ارزهای سیاکوین (SC) و هَندشِیک (HNS) ، دستگاه‌های سازگار با الگوریتم X11  ارزهای دش و کن نبیس کوین (CANN)، دستگاه‌های مبتنی بر الگوریتم Blake256R14 ارز دکرِد (DCR) و دستگاه‌های مبتنی بر الگوریتم Equihash ارزهای زیکش (ZEC)، هاش (HUSH) و هرایزن (ZEN) را استخراج می‌کنند.

دستگاه‌های استخراج مبتنی بر الگوریتم SHA256  بیت‌کوین با نرخ هش حدود 100 تراهش در ثانیه و هزینه برق 0.12 دلار برای هر کیلووات ساعت، در روز تا 27 دلار درآمد دارند. قدرت پردازش ماینرهای برتر بیت‌کوین تا 100 تراهش در ثانیه است. اما ماینرهای SHA256 با حداقل 11.5 تراهش در ثانیه می‌توانند روزانه سوددهی کمی داشته باشند. اما قرار است طی چند ماه آینده، تعدادی از ماینرهای نسل بعدی روانه بازار شوند.

طبق اعلامیه‌های منتشر شده قبلی، ماینرهای نسل بعدی که قدرت هش بالاتری دارند به الگوریتم‌های اجماع Ethash و SHA256  اختصاص داده شده‌اند. برای مثال، انتظار می‌رود که بیت‌مین در جولای 2022 آنتماینر S19 XP (با قدرت 140 تراهش در ثانیه) را عرضه کند و A11 Pro ETH  از شرکت اینوسیلیکون با سرعت پردازش 200 مگاهش در ثانیه نیز به زودی وارد بازار خواهد شد.

کاهش نرخ هش بیت‌کوین

اصلاح قیمت بیت‌کوین باعث کاهش شدید نرخ هش شبکه آن در روزهای پایانی ماه نوامبر شد. نرخ هش در 24 نوامبر به 178 اگزاهش در ثانیه رسید، اما در روز جمعه با 28 درصد سقوط به پایین‌ترین سطح در 128 اگزاهش در ثانیه رسید.

نرخ هش
نمودار نرخ هش

کاهش نرخ هش باعث شده تا سختی استخراج پایین‌تر از حد معمول باقی بماند و انتظار می‌رود که امروز برای اولین بار پس از 17 جولای 2021 کاهش یابد. سختی استخراج تا قبل از این 9 بار پیاپی افزایش یافته است.

سختی استخراج
سختی استخراج

در حال حاضر، استخراج بیت‌کوین 52.48 درصد سخت تر از 133 روز پیش است. احتمالا سختی استخراج که حدود ساعت13:00 امروز تنظیم می شود، 1.39 درصد کاهش خواهد یافت.

منبع news.bitcoin news.bitcoin

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.