در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بلاک چین بیت‌کوین بزرگ‌تر است یا اتریوم؟

0 868

از مدت‌ها قبل، طرفداران بیت‌کوین و اتریوم بر سر نودها و ویژگی‌های این دو بلاک‌چین بحث می‌کنند. اما ممکن است که گزارش BitMEX Research به این بحث پایان دهد. این گزارش تشخیص داد که بلاک‌چین بیت‌کوین هنوز بزرگ‌تر از اتریوم است، اگرچه این روند به زودی تغییر خواهد کرد. BitMEX Research همچنین به این نتیجه رسید که اندازه معیار مناسبی برای مقایسه این دو شبکه نیست، زیرا برای به دست آوردن اطلاعات مفید درباره شبکه اتریوم باید محاسبات بیشتر انجام داد و داده‌های بسیار بیشتری جمع‌آوری کرد.

در مورد این که چرا مردم تصور می‌کنند شبکه اتریوم بزرگ‌تر است، گزارش BitMEX Research  آن را به “ناتوانی در به خاطر آوردن میزان کوچکی چند سال پیش این شبکه” نسبت می‌دهد و سپس به سوابق تاریخی اشاره می‌کند:

از سال 2015 تا 2018، بلاک‌چین بیت‌کوین با سرعت بیشتری نسبت به اتریوم رشد کرد، سپس این دو شبکه از سال 2018 تا 2020 به طور موازی رشد کردند. سرانجام، از اواخر سال 2020 به بعد، نرخ رشد بلاک‌چین اتریوم شتاب بیشتری گرفت و اکنون به مراتب بالاتر از بیت‌کوین است. به نظر می‌رسد که اندازه تجمعی بلاک‌چین اتریوم به زودی بزرگ‌تر از بیت‌کوین خواهد شد و آهنگ رشد آن شتاب بیشتری خواهد گرفت.

بلاک‌چین
بلاک‌چین بیت‌کوین و اتریوم

گزارش BitMEX Research درباره نمودار بالا چنین توضیح داده :

در هر دو شبکه بیت‌کوین و اتریوم، کل اندازه بلاک‌چین در نمودار شامل تمام داده‌های تراکنش است. این‌ها داده‌هایی هستند که فرد باید از همتایان خود دانلود کند تا شبکه را به طور کامل همگام‌سازی و تایید کند. این شامل تمام امضاهای دیجیتالی است که تراکنش را مجاز می‌کند.

گزارش BitMEX Research درباره بلاک‌چین بیت‌کوین

براساس توییت پیتر سیلاگی، روش انتقال وضعیت اتریوم به 130 گیگابایت داده نیاز دارد. در بیت‌کوین می‌توان آن را با UTXO  (مجموعه‌ای از خروجی‌های بیت‌کوین خرج نشده) مقایسه کرد. اندازه آن 4.6 گیگابایت است که تنها حدود 1.2 درصد از اندازه بلاک‌چین بیت‌کوین است. اتریوم روش کاملا متفاوتی دارد. این 130 گیگابایت تقریبا 43 درصد از اندازه بلاک‌چین آن است که بسیار بیشتر از 1.2 درصد در بیت‌کوین است.

نکته: اتریوم با روشی موسوم به «انتقال وضعیت» (State Transfer) کار می‌‌کند. این روش بر خروجی معامله ارسال نشده ( UTXo‌) تمرکز ندارد. وضعیت، تراز فعلی همه حساب‌ها و داده‌های اضافی را نمایش می‌دهد که در بلاک‌چین ذخیره نمی‌شود، بلکه در یک «درخت مرکل پاتریشیا» (Merkle Patricia Tree) ذخیره می‌شود.

همچنین در نظر داشته باشید که:

بیت‌کوین کُر (Bitcoin Core) از پاکسازی بلاک‌چین پشتیبانی می‌کند که در آن یک نود می‌تواند داده‌های قدیمی بلاک‌چین را حذف کند و فقط برخی از تراکنش‌های خیلی جدید را به همراه تعدادی UTXO حفظ کند. این بدان معناست که می‌توان کل بلاک‌چین بیت‌کوین را به طور کامل تایید کرد و صحت بلاک‌های جدید را با فضای دیسک کم‌تر از 10 گیگابایت بررسی کرد.

بلاک‌چین اتریوم

توجه داشته باشید که این دو بلاک‌چین کاملا متفاوت از هم هستند. برای مثال، در بلاک‌چین اتریوم، یک نود دو نوع پایگاه داده را (بلاک‌چین و وضعیت) را ذخیره می‌کند. وضعیت از سابقه تراکنش محاسبه می‌شود و اساسا شامل کل موجودی حساب اتریوم، فضای ذخیره‌سازی مرتبط با هر قرارداد هوشمند و نانس‌های حساب است.

مقایسه بین اندازه بلاک‌چین اتریوم و بیت‌کوین همیشه درست نیست. بلاک‌چین بیت‌کوین به اندازه کافی داده در اختیار شما قرار می‌دهد تا به اطلاعاتی که نیاز دارید دسترسی پیدا کنید. در مقابل، بلاک‌چین اتریوم جزئیات زیادی از وضعیت را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. برای انجام این کار باید داده‌های بسیار بیشتری را محاسبه و ذخیره کنید. در غیر این صورت، نمی‌دانید که بسیاری از تراکنش‌ها واقعا چه کاری انجام می دهند.

منبع bitcoinist

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.