در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

آیا روند صعودی بیت کوین ادامه خواهد یافت؟ پنج نکته مهم در مورد روند فعلی

0 629

بیت کوین به روند صعودی خود که از ماه فوریه شروع کرده، ادامه می دهد و سعی می کند در هفته جدید به بالاترین سطح برسد.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

این ارز بزرگ بازار شمع ماهانه فوریه را قوی به پایان رساند و اولین شمع هفتگی ماه مارس را به راحتی در بالای سطح 60000 دلار بست.

از آنجایی که پیش بینی ها در مورد حرکت بعدی قیمت افزایش یافته، فروشندگان به طور ضمنی پذیرفته اند که ممکن است هیچ مانعی در مسیر رسیدن آن به منطقه کشف قیمت وجود نداشته باشد. این سناریو یکی از خوش بینانه ترین پیش بینی ها را برای سال 2024 نشان می دهد.

با این اوصاف، از حالا تا پایان ماه مارس رویدادهایی را در پیش رو داریم که می توانند منجر به نوسانات بیشتر قیمت شوند. ضمن این که هاوینگ در ماه آوریل مهم ترین و تاثیرگذارترین رویداد برای بیت کوین است.
هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

آیا بیت کوین می تواند روند صعودی خود را حفظ کند یا این که احتمال دوره اصلاح و تثبیت آن وجود دارد؟ در این مطلب وضعیت فعلی این ارز را بررسی خواهیم کرد.
تفاوت بین اصلاح قیمت و سقوط قیمت چیست؟

بیت کوین به اوج قبلی خود نزدیک می شود

بیت کوین شمع هفتگی خود را با جهش در 4 مارس آغاز کرد و بسته شدن شمع هفته قبل باعث نوسان 2000 دلاری قیمت و رسیدن آن به بالاترین سطح چند ساله شد.

روند صعودی

داده های کوین تلگراف مارکتس پرو و تریدینگ ویو نشان می دهند که قیمت بیت کوین در صرافی بیت استمپ از سطح 64282 دلار عبور کرده و تا سطح 65500 دلار افزایش یافته است. قیمت در زمان انتشار این مطلب در حدود سطح 65000 دلار نوسان می کرد.

براساس داده های شرکت تحلیلی کوین‌گلس، بیت کوین فاصله کمی با اوج قبلی خود دارد و از ابتدای سال 2024 تاکنون بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

در تمام شبکه های اجتماعی، احساسات معامله گران و تحلیلگران بین خوش بینی و ناباوری تقسیم شده اند و برخی از آنها تغییر روند قیمت را پیش بینی می کنند. معامله گر معروف بازار با نام مستعار اسکیو گفت که 50 درصد افراد انتظار افزایش به سطح های بالاتر را دارند و 50 درصد دیگر کاهش قیمت را پیش بینی می کنند. معمولا هر هفته این اتفاق می افتد، اما این هفته اختلاف نظر در بین فعالان بازار بیشتر از حد معمول است.

اسکیو به اجماع برای ادامه روند صعودی به حدود اوج سال 2021 اشاره کرد و گفت سایر اوج ها از آن سال تاکنون نتوانسته اند برای مدت طولانی به عنوان مقاومت عمل کنند.

در سمت محتاط تر Venturefounder (یکی از مشارکت کنندگان در پلتفرم تحلیلی کریپتوکانت) است. وی در آخرین تحلیل خود گفت که بیت کوین هنوز الگوی “فنجان و دسته” را تکمیل نکرده است. قیمت به سمت اوج قبلی حرکت خواهد کرد تا همه فروشندگان را از بازار خارج کند. پس از هاوینگ، به سمت سطح 50000 یا 40000 دلار اصلاح خواهد شد تا خریداران را حذف کند.

صعودی

در تضاد با این عقیده، این استدلال وجود دارد که اکثریت جریان اصلی (نهادهای سرمایه گذاری) هنوز از خود علاقه ای برای سرمایه گذاری در بازار ارز رمزنگاری نشان نداده اند. اگر این روند تغییر کند، ممکن است موج جدیدی از علاقه فراگیر به بیت کوین و آلت کوین ها ایجاد شود و منجر به روند صعودی پارابولیک شود.

متیو هایلند، تحلیلگر بازار، پیش از بسته شدن شمع هفتگی گفت که خریداران تسلط کامل بر بازار دارند.

هشدار در مورد حباب در بازار ارز رمزنگاری

چارلز ادواردز درباره اصلاح قیمت بیت کوین هشدار داد. وی استدلال می کند که اگرچه یک تغییر روند ناگهانی بلافاصله رخ نخواهد داد، شور وشوق باقی مانده از ماه گذشته ممکن است به راحتی محو شود.

حباب ممکن است 2 تا سه هفته قبل از کاهش باقی بماند. وی هشدار داد که این اتفاق احتمالا در اواسط ماه مارس رخ خواهد داد.

ادواردز تاکید کرد که روند بلند مدت نزولی نیست و مدیریت ریسک برای سرمایه گذاران (به ویژه در مورد بازارهایی در چنین سطوح مهم تاریخی) ضروری است.

اوایل سال 2021 شاهد دوره هایی از خوش بینی مشابه در کل بازار ارز رمزنگاری بودیم، سپس قیمت در اوایل سه ماهه دوم این سال به اوج خود رسید. بعد از آن اصلاح قیمت رخ داد و قیمت دوباره تا نوامبر اوج جدیدی را ثبت کرد.

افزایش ارزش بازار و قراردادهای باز

علاوه بر گرم شدن بیش از حد بازار، نگرانی هایی در مورد رسیدن نرخ فاندینگ ریت به بالاترین سطح وجود دارد. براساس داده های کوین‌گلس، برخی از پلتفرم ها شاهد نرخ بیش از 0.1 درصد هستند، در حالی که درصرافی بایننس در حدود 0.05 درصد است.

قراردادهای باز در 4 مارس به 27.7 میلیارد دلار رسید. این قراردادها محرک اصلی نوسانات قیمت بیت کوین هستند.

قرارداد باز

با وجود این، جیمز ون استراتن، تحلیلگر بازار، گفت که افزایش ارزش بازار بیت کوین به این معنی است که فضا برای افزایش بیشتر تعداد قراردادهای باز وجود دارد. نمودار شرکت گلس نود نیز وضعیت مشابهی را برای بیت کوین و اتریوم نشان می دهد.

در ضمن، این هفته با معاملات آتی بیت کوین گروه CME آغاز شد که در ابتدا چند صد دلار بالاتر از قیمت بازار اسپات بود.

اعلام موضع جروم پاول در مورد سیاست پولی

فدرال رزرو آمریکا و در راس آن جرم پاول، این هفته در کانون توجهات قرار دارند. پاول در طول دو روز نشست خود با کمیته مجلس نمایندگان و سنا که از تاریخ 6 مارس شروع می شود، اطلاعات جدیدی را در مورد اقتصاد آمریکا ارائه خواهد کرد.

انتظار می رود که در این رویداد دوسالانه، پاول همچنان موضع سیاست انقباضی خود را در مورد نرخ تورم و نرخ بهره حفظ کند. 

نرخ تورم ارتباط نزدیکی با دارایی های ریسکی و ارز رمزنگاری دارد. انتظار کاهش نرخ بهره در سال جاری میلادی می تواند موجب افزایش قیمت این دارایی ها شود. کاهش نرخ بهره تاکنون رخ نداده و داده های اقتصادی اخیر احتمال کاهش آن را به آخر سال موکول کرده اند.

گروهی از تحلیلگران بلومبرگ گفتند که انتظار می رود پاول در جلسه شهادت خود در کنگره موضع سیاست انقباضی خود را حفظ کند و به بازارها نشان دهد که فدرال رزرو عجله ای برای کاهش نرخ بهره ندارد.

در حالی که کارشناسان اقتصادی احتمال کمی را برای افزایش بیشتر نرخ بهره پیش بینی می کنند، براساس داده های FedWatch Tool، احتمال کاهش آن در ماه مارس تقریبا صفر است.

نرخ بهره

خبرگزاری Kobeissi Letter در گزارش هفتگی خود با اشاره به رویدادهای آتی اقتصاد کلان نوشت که قبل از تصمیم فدرال رزرو در 20 مارس، نوسانات زیادی رخ خواهد داد. در پایان هفته جاری نیز داده های میزان اشتغال در بخش غیرکشاورزی منتشر خواهد شد.

احساسات به تثبیت قیمت اشاره می کنند

انتظار اوج قیمت تاثیر زیادی بر احساسات می گذارد. طبق داده های شاخص ترس و طمع، این شاخص اکنون روی عدد 86 است که  “طمع شدید” را نشان می دهد. این سطوح در گذشته به دلیل دوام ناپذیری حرکت قیمت، نقاط معکوس شدن روند را مشخص کرده اند.
شاخص ترس و طمع و استفاده از آن برای پیدا کردن فرصت های خرید و فروش

شرکت تحقیقاتی سانتیمنت هفته گذشته با تجزیه و تحلیل داده های رسانه های اجتماعی نیز اشاره کرد که توجه بیشتر به قیمت ممکن است به آرام شدن بازار کمک کند. این شرکت نوشت که پس از رشد انفجاری قیمت و افزایش قابل توجه ارزش بازار ارز رمزنگاری در ماه گذشته، بحث ها بیشتر پیرامون موضوعات مرتبط با قیمت (به طور عمده در مورد بیت کوین، توکن های هوش مصنوعی و پپه) بوده اند. 

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.