در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تفاوت بین اصلاح قیمت و سقوط قیمت چیست؟

0 697

وقتی که قیمت بیت کوین کاهش می یابد، شاهد اصطلاحات رایج “سقوط” و “اصلاح” هستیم که کم و بیش به جای یکدیگر استفاده می شوند. اما در واقع این دو کلمه معنای متفاوتی دارند.

سقوط قیمت بیت کوین

سقوط قیمت در بازار مالی سنتی زمانی رخ می دهد که قیمت در طول یک روز بیش از 10 درصد کاهش پیدا کند. سقوط قیمت در بازار ارزهای رمزنگاری اغلب به دلیل تغییرات ناگهانی و تاثیرگذار است که منجر به خروج دسته جمعی سرمایه گذاران وحشت زده می شود.

در حالی که عوامل تکنیکال می توانند تاثیر قابل توجهی بر قیمت بیت کوین داشته باشند، به نظر می رسد که سقوط های قیمت بیشتر تحت تاثیر عوامل فاندامنتال مانند رویدادهای اقتصاد کلان، اعلامیه های شرکت های بزرگ و تغییرات ناگهانی در قوانین و سیاست های بین المللی، قرار دارند.

بزرگ ترین سقوط ثبت شده در نمودار بیت کوین در تاریخ 10 آوریل 2013  و اندکی پس از بسته شدن صرافی بیتفلور (Bitfloor) توسط شبکه اجرای جرایم مالی آمریکا (FinCEN) و الزام صرافی ها به ثبت در دسته ” خدمات دهندگان پولی”، رخ داد. طبق داده های Bistamp ، قیمت بیت کوین طی 24 ساعت بیش از 73.1 درصد سقوط کرد و از اوج 259.34 به کف 70 دلار رسید.

سقوط بزرگ بعدی در 12 مارس سال 2020 (معروف به پنجشنبه سیاه) و در پی اعلام ویروس کرونا به عنوان یک بیماری همه گیر جهانی اتفاق افتاد. در این روز، قیمت با 40 درصد کاهش از سطح 7969.90 دلار به 4776.59 دلار رسید.

اصلاح قیمت

اصلاح قیمت یک کاهش تدریجی در بازار است که طی چند روز قیمت ها بیش از 10 درصد کاهش می یابند.

اصلاح قیمت معمولا نشان می دهد که روندهای صعودی ضعیف شده اند و برای تقویت و بازیابی به زمان نیاز دارند. روندهای صعودی زمانی ضعیف می شوند که اکثر خریداران دارایی پایه را خریداری کرده اند و دیگر خریداری وجود ندارد که از آنها حمایت کند. اگر سفارشات فروش همچنان ثبت شوند، در حالی که در طرف دیگر دفتر سفارش خریداری نباشد، قیمت شروع به کاهش می کند.

اصلاح قیمت ها می توانند تحت تاثیر رویدادهای جزئی قرار بگیرند، اما به دلیل عوامل تکنیکال مانند روبرو شدن روندهای صعودی با سطح مقاومت قوی، کاهش حجم معاملات و اختلاف منفی بین قیمت بیت کوین و شاخص هایی نظیر قدرت نسبی (RSI) که حرکت آن را اندازه می گیرند، شروع می شوند.

نوسانات زیاد

بیت کوین یک دارایی است که بیشتر آن را با نوسانات زیاد می شناسند. این بدان معنی است که قیمت آن  در مقایسه با سایر دارایی ها می تواند در مدت زمان کوتاهی به طور قابل توجهی بالا یا پایین برود. به همین دلیل است که بسیاری از سرمایه گذاران بازار مالی سنتی، از جمله وارن بافت و کارل ایکان، آن را یک سرمایه گذاری پرریسک می دانند.

طبق گزارش های اخیر، نوسانات یک ساله بیت کوین به 32.7 درصد رسیده که به طور قابل توجهی بیشتر از دارایی ها و کلاس های دارایی پرریسک بعدی، یعنی نفت، سهام ایالات متحده آمریکا و املاک و مستغلات ( به ترتیب با نوسانات 18.8، 8.41 و 7.15 درصد) است.

در حالی که این نوسانات بالا می توانند نشان دهنده روند صعودی باشند، به معنای سقوط و اصلاح قیمت به طور مکرر نیز هستند.

از اول ژانویه سال جاری تاکنون، هفت حرکت قابل توجه در نمودار قیمت بیت کوین رخ داده است. چهار مورد از این حرکت ها با متوسط کاهش 25.94 درصد نزولی بوده اند (مستطیل های قرمز) و سه حرکت دیگر با متوسط افزایش 58.36 درصد صعودی بوده اند (مستطیل های آبی).

اصلاح و سقوط
نمودار روزانه قیمت بیت کوین

حرف پایانی

دانستن این که کدام یک از روندهای نزولی اصلاح است و کدام یک سقوط، می تواند به شما در درک بهتر بازار و نحوه واکنش معامله گران بیت کوین به برخی از عوامل تکنیکال و فاندامنتال کمک کند. در برخی مواقع، سقوط می تواند نشانه ورود به بازار نزولی و کاهش طولانی مدت قیمت باشد، در حالی که اصلاح قیمت ها اغلب نشانه یک روند صعودی سالم هستند که در آن قیمت قبل از تست مجدد یک سطح مقاومت به یک سطح حمایت کاهش می یابد.

بنابراین، دفعه بعد که دیدید قیمت بیت کوین به رنگ قرمز درآمد، باید بتوانید تشخیص دهید که آیا این یک اصلاح است یا سقوط و این که آیا بازار در حال بازیابی سالم است یا احتمالا به یک اعلامیه ناگهانی واکنش نشان می دهد.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.