در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .
Bitcoin
Ethereum
+2.57%
Ripple
+0.54%
Bitcoin Cash \/ BCC
Litecoin
EOS
Binance Coin
+0.74%
Tether
-0.1%
Stellar
Cardano
Tronix
Monero
DigitalCash
+1.7%
Tezos
-0.1%
Ethereum Classic
NEO
+1.05%
Maker
Ontology
ZCash
+4.24%
Dogecoin
+0.28%

همبستگی قابل توجه بیت کوین با قراردادهای آتی برون مرزی پول چین

0 170

قیمت بیت کوین در سال 2019 صعود فوق العاده ای داشته و به این واسطه توانست از تقریبا اکثر بازارهای مالی سنتی فاصله گرفته و جدا شود. اما وقتی عملکرد آن را با قراردادهای آتی برون مرزی (offshore) پول چین (RMB) مقایسه می کنیم، شاهد شباهت قابل توجهی بین روند این دو بازار هستیم.

بازار برون مرزی RMB دقیقا چیست؟

RMB (Renminbi) به زبان ماندارین به معنی پول مردم است و از سال 1948 به طور رسمی به عنوان پول بانک مردم چین (PBoC) شناخته شده. یوان چین (CNY) در واقع یک واحد برای محاسبه RMB (پول چین) است و ارز مجزایی برای خود نیست.

بازار برون مرزی RMB در اصل یک صرافی چینی است که در شهر هنگ کنگ بنا شده و به منظور تسهیل تجارت های خارجی با کشورهای دیگر شکل گرفته است. از زمان تشکیل آن در سال 2003، سه بازار دیگر برون مرزی RMB در لندن، سنگاپور و تایوان پدیدار شدند.

اما نکته چیست؟ چین با وجود یک بازار برون مرزی مجزا قادر به نگهداری سرمایه ملت خود جدا از سرمایه گذاری های سایر کشورها است. این موضوع از این بابت حائز اهمیت است که  نه تنها در صورت افت بازارهای جهانی می تواند به عنوان یک محافظ امنیتی در برابر رکود اقتصاد این کشور عمل می کند بلکه این امکان را فراهم می کند تا دسترسی ارز آنها به بازار جهانی گسترش یابد.

بیت کوین در مقابل عملکرد قراردادهای آتی RMB

در نمودار بالا، شاهد عملکرد قیمت بیت کوین و قراردادهای آتی برون مرزی RMB در طول 8 ماه گذشته (به ترتیب به رنگ خطوط آبی و قرمز) هستیم.

مسئله شگفت انگیز در اینجا این است که ما شاهد یک همبستگی بسیار مشخص بین روند قیمتی هر دوی آنها هستیم. طوری که حتی شما می توانید بیت کوین را به عنوان یک روند مالی که در دو حوزه ی کاملا متفاوت فعالیت می کند، در نظر بگیرید.

هنگامی که نوامبر سال گذشته قیمت بیت کوین طی جنگ هش بیت کوین کش سقوط کرد، مشاهده می کنیم که روند بازار قراردادهای آتی برون مرزی RMB تقریبا همان شیب را دقیقا یک ماه بعد داشته است.

عجیب است! همان شباهت را تنها یک ماه بعد، پس از هنگامی که قیمت بیت کوین در اطراف ماه آوریل امسال با یک بهبود قدرتمند از بازار نزولی خارج شد، در بازار قراردادهای آتی RMB شاهد بودیم.

علاوه بر این، وقتی که روند اخیر را در این نمودار نگاه می کنیم، می بینیم که بازار قراردادهای آتی RMB در نهایت با عملکرد بیت کوین هماهنگ شده است. طوری که هر دوی آنها درست در یک زمان دقیق اصلاح شده اند.

همبستگی، یک رویداد اتفاقی یا فراتر از آن؟

طبق نتیجه گیری، قطعا به نظر می‎رسد بیت کوین برای چندین ماه جلوتر از بازار برون مرزی RMB در حرکت بوده است. ممکن است این دو بازار به طور ذاتی با هم مرتبط باشند زیرا اکثریت قریب به اتفاق سرمایه گذاران که در بازار قراردادهای آتی RMB هستند، در بازار بیت کوین نیز به تجارت مشغولند. این موضوع با توجه به محبوبیت بیت کوین در سراسر بازارهای آسیایی کاملا ممکن است.

پس از افت بازار بیت کوین در ماه نوامبر، سرمایه گذاران پول خود را از دست دادند. این احتمال وجود دارد که گرایش نزولی در سرتاسر بازار قراردادهای آتی RMB  نفوذ کرده و باعث شده سرمایه گذاران تا زمانی که بازار جهانی ثابت نشود، در خارج از آن بمانند.

همین موضوع می تواند برای وقتی که بیت کوین پس از سقوط بهبود یافت، صدق کند. گرایشات صعودی جدید در بازار رمزنگاری می تواند به خوبی معامله گران قراردادهای آتی RMB را تشویق به بازگشت به بازار کند. از این رو پس از آن شاهد افزایش در مبادلات خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.