در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بازیابی نرخ هش؛ افزایش سختی استخراج بیت کوین پس از 4 کاهش متوالی

0 827

داده‌های جمع آوری شده توسط “Arcane Research” نشان می‌دهند که میانگین متحرک 14 روزه نرخ هش شبکه بیت کوین اکنون از 100 اگزاهش در ثانیه فراتر رفته است. این سطح آخرین بار در ماه مه سال 2020 مشاهده شد.

از این رو، این شرکت تجزیه و تحلیل داده‌ها نتیجه می‌گیرد که مهاجرت استخراج‌کنندگان چینی به پایان رسیده است. بنابراین، با مستقر شدن استخراج‌کنندگان در مکان‌های جدید خود، انتظار می‌رود که نرخ هش افزایش یابد.

اما با توجه به این که نرخ هش قبل از حاکم شدن “ترس، عدم اطمینان و تردید” به خاطرتوقف عملیات استخراج در چین در حدود 200 اگزاهش در ثانیه بود، راه طولانی برای بازیابی کامل در پیش خواهد بود.

نرخ هش
نرخ هش شبکه بیت کوین

بازیابی نرخ هش بیت کوین

تجزیه و تحلیل نرخ هش شبکه بیت کوین نشان می‌دهد که میانگین متحرک 14 روزه در 9 جولای به کف 88 اگزاهش در ثانیه رسید. از آن زمان تاکنون، نرخ هش 14 درصد رشد داشته و به 100 اگزاهش در ثانیه رسیده است.  این حاکی از بازیابی از کاهش ناشی از “ترس، عدم اطمینان و تردید” چین است.

از ماه آوریل، مقامات چینی اقدام به ممنوعیت معاملات ارز رمزنگاری در موسسات مالی و توقف عملیات استخراج جهت حفاظت از محیط زیست کرده‌اند.

این اقدام نه تنها باعث سقوط قیمت بیت کوین شد، بلکه مهاجرت استخراج‌کنندگان را نیز به همراه داشت. تحلیلگران دلیل این  کاهش نرخ هش را استخراج‌کنندگان چینی می‌دانند که با متوقف کردن عملیات استخراج خود در جستجوی مکان‌های جدید و خوش برخورد با ارز رمزنگاری هستند.

با توجه به این که جدی‌ترین تاثیر ممنوعیت استخراج در چین به پایان رسیده است، در ماه‌های آینده به دلیل مهاجرت تعداد بیشتری از استخراج‌کنندگان به کشورهای دیگر، نرخ هش سیر صعودی خواهد داشت.

چندین کشور، از جمله ایالات متحده آمریکا، السالوادور و قزاقستان از استخراج‌کنندگان چینی استقبال کرده‌اند. تحقیقات دانشگاه کمبریج نشان می‌دهند که قزاقستان در حال توسعه مراکز استخراج خود است. در آوریل سال 2020، این کشور 6.2 درصد از سهم جهانی نرخ هش را به خود اختصاص داده بود. با گذشت بیش از یک سال، این رقم به 8.2 درصد افزایش یافته است.

این افزایش تا حدی به خاطر چرخش 180 درجه دولت قزاقستان است که سیاست خود را در قبال استخراج ارز رمزنگاری در سال 2019 تغییر داد. در دوره ریاست جمهوری نورسلطان نظربایف، مجلس سنا ابتکارات زیادی را  برای تشویق این بخش انجام داد. آنها شامل وضعیت قانونی و  روش مالیاتی مطلوب سود استخراج ارز رمزنگاری بودند.

قزاقستان موافق ارز رمزنگاری است

بر اساس گزارش رسانه محلی ” آستانه تایمز”،  شهروندان قزاقستان به زودی می‌توانند حساب‌های بانکی ارز رمزنگاری برای خود باز کنند. طبق طرح جدید این کشور، دارندگان این حساب‌ها قادر به انجام معاملات بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه خواهند بود.

در این طرح آزمایشی، صرافی‌های ارز رمزنگاری ثبت شده با بانک‌های این کشور برای ارائه این سرویس همکاری خواهند کرد. سرگئی پوترا، هماهنگ کننده ارشد روابط دولت قزاقستان، در مورد این قانون و میلیاردها دلار گردش مالی روزانه در بازار ارز رمزنگاری اظهار نظر کرد. وی افزود که اگر قزاقستان بتواند بخش کوچکی از این گردش مالی را بدست آورد، به منافع اقتصادی بسیار زیادی دست خواهد یافت.

حتی اگر قزاقستان کسری از یک درصد یا حتی یک درصد از این گردش مالی را انجام دهد، پول بسیاری زیادی در قالب سرمایه‌گذاری وارد این کشور خواهد شد و به صورت مالیات، شغل و حقوق در آنجا باقی خواهد ماند.

با وجود این که قزاقستان طرفدار استخراج ارز رمزنگاری است، استفاده از ارزهای رمزپایه در این کشور در حال حاضر غیر قانونی است. اما تصور می‌شود که در صورت موفقیت این طرح آزمایشی، دولت محدودیت‌ها را بر خواهد داشت.

افزایش سختی استخراج پس از 8 هفته روند کاهشی

قیمت بیت کوین برای چند هفته متوالی کاهش یافت و در طول این مدت، مقامات چین دستور توقف عملیات استخراج در این کشور را صادر کردند. در 15 مه، قیمت از بالای سطح 50000 دلار شروع به کاهش کرد و تا 19 مه به بالای منطقه 30000 دلار رسید.

در 13 مه سختی استخراج افزایش یافت و 21.53 بیشتر از تنظیم قبلی خود بود. از آنجا که پیدا کردن بلاک برای استخراج‌کنندگان بیش از 21 درصد سخت شد، آنها تا 27 مه روزهای بسیار طاقت فرسایی را سپری کردند.

نرخ هش بیت کوین
نمودار 90 روزه نرخ هش

علاوه بر این، دولت چین در اقدامی سختگیرانه دستور توقف عملیات استخراج را در استان‌های مختلف صادر کرد. طبق این دستور، استخراج‌کنندگان مجبور به تعطیل کردن تاسیسات خود تا تاریخ مشخصی بودند.

قبل از 9 ژوئن و دو بار کاهش جزئی نرخ هش به 137 اگزاهش، این نرخ دوباره به بالای 150 اگزاهش رسید. در حالی که سختی شبکه 21 درصد بیشتر بود. با این حال، اقدامات دولت چین علیه استخراج‌کنندگان، تاثیر زیادی بر نرخ هش گذاشت و در 28 ژوئن آن را به حدود 66 اگزاهش در ثانیه رساند.

خوشبختانه، در 29 مه با کاهش 15.97 درصدی سختی، استخراج‌کنندگان شاهد اولین کاهش سختی استخراج بودند. با سقوط بیشتر قیمت بیت کوین، کار برای استخراج‌کنندگان دشوارتر شد. بنابراین، نهادهایی که به امنیت بلاک چین کمک می‌کنند از سه کاهش سختی استخراج بهره مند شدند.

پیش بینی افزایش 3 تا 5 درصدی سختی استخراج

در 13 مه، سختی استخراج در اوج خود بود. اما چهار کاهش متوالی سختی پس از آن، پیدا کردن بلاک‌ها را در دو هفته گذشته 54 درصد آسان‌تر کرده بودند. تنظیم سختی بعدی تقریبا 4 روز دیگر انجام خواهد شد و احتمالا 3 تا 5 درصد افزایش خواهد یافت.

سختی استخراج
نمودار سختی استخراج

اگر این افزایش رخ دهد، پیدا کردن بلاک‌ها نسبت به قبل از 15 ماه مه، تقریبا 50 درصد آسان‌تر خواهد بود. با این حال، تغییر در نرخ هش می‌تواند بر تنظیم سختی تاثیر بگذارد.

اگر از حالا تا چهار روز دیگر نرخ هش افزایش یابد، سختی احتمالا بیشتر از 5 درصد خواهد بود. در صورتی که نرخ هش به طرز چشمگیری کاهش یابد، سختی افزایش نخواهد یافت و دوباره کاهش خواهد یافت. با نرخ هش فعلی، افزایش 3 تا 5 درصدی سختی، استخراج‌کنندگان را با مشکل مواجه نخواهد کرد.

در زمان انتشار این مقاله، استخر استخراج Antpool  با 19.26 درصد نرخ هش و 19 اگزاهش در ثانیه در صدراستخرهای استخراج قرار دارد. استخرهای Binance ( با 12.47 درصد)، F2pool  (با 11.82 درصد)، Poolin  (با 11.38 درصد) و Viabtc  (با 10.50 درصد) در رده‌های بعدی قرار دارند.

قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین از منطقه مقاومت 40000 دلار کاهش یافت. قیمت به زیر سطح حمایت 38000 دلار شکست، اما کاملا بالاتر از میانگین متحرک ساده 100 ساعته است.

روندهای صعودی در حدود سطح‌های حمایت 36400 و 36500 فعال بودند. یک کف در حدود سطح 36403 دلار تشکیل شد و قیمت افزایش یافت.  سطح‌های مقاومت 37000 و 38000 دلار شکسته شدند. یک شکست به بالای سطح فیبوناچی اصلاحی 50 درصد رخ داد.

این ارز اکنون بسیار بالاتر از 37000 دلار و میانگین متحرک ساده 100 ساعته معامله می‌شود.  به نظر می‌رسد که قیمت در بالای سطح فیبوناچی اصلاحی 76.4 درصد قرار گرفته است.

بیت کوین
نمودار ساعتی قیمت بیت کوین

در نمودار ساعتی نیز یک خط روند صعودی مهم با سطح حمایت 36800 دلار تشکیل شده است. در روند صعودی، مقاومت اولیه در حدود سطح 40000 دلار است. اولین سطح مقاومت کلیدی در 40500 دلار است. شکست این مقاومت باعث رسیدن قیمت به سطح 42000 دلار در کوتاه مدت خواهد شد.

اگر بیت کوین نتواند سطح‌های مقاومت 40000 و 40500 دلار را بشکند، احتمالا اصلاح نزولی را شروع خواهد کرد. سطح حمایت اولیه در این روند نزولی در حدود سطح 39200 دلار است. اولین سطح حمایت کلیدی در 38800 دلار قرار دارد. شکست به زیر این سطح، منجر به کاهش به سطح 37500 دلار خواهد شد. سطح حمایت بعدی در حدود 37000 دلار خواهد بود.

منبع bitcoinist news.bitcoin newsbtc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.