در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چگونه می توان بیت کوین را در یک تراکنش به آدرس های متعدد ارسال کرد

0 1,860

حتما از خود می پرسید که چگونه می توان بیت کوین را در یک تراکنش به دو یا چند آدرس ارسال کرد؛ یعنی ارسال بیت کوین به دو آدرس مختلف با دو مقدار متفاوت در یک تراکنش. مطمئنا، می توان این کار را انجام داد. اگر به اکثر تراکنش های بیت کوین نگاه کنید، متوجه خواهید شد که دو خروجی دارند. یکی آدرس گیرنده واقعی و دیگری آدرس “Change” است. همچنین، می توانید چند گیرنده دیگر را به یک تراکنش اضافه کنید و این تراکنش خروجی چندگانه نامیده می شود.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

در شبکه بیت‌کوین، خروجی Change مبلغ باقیمانده یا ساتوشی‌های اضافه‌ای است که فرستنده در یک تراکنش استفاده کرده اما بعد به حسابش برمی گردد. آدرسی که خروجی Change به آن واریز می‌شود، آدرس Change نام دارد. معمولاً آدرس Change یک آدرس بیت‌کوین جدید است که کلاینت (کیف پول بیت‌کوین) برای ارسال کننده تولید می‌کند تا مبلغ باقیمانده تراکنش به حساب او برگردد.

ارسال چندین خروجی در قالب یک تراکنش باعث صرفه جویی در وقت و هزینه کاربر می شود. بنابراین، چگونه می توان بیت کوین را در یک تراکنش به چندین آدرس ارسال کرد؟ ارسال بیت کوین از یک تراکنش به بیش از یک آدرس امکان پذیر است و برای این کار باید تراکنش ها را در یک تراکنش دسته بندی یا تجمیع کرد. با تجمیع تراکنش ها، تنها کارمزد تراکنش را می پردازید و همزمان بیت کوین را به چندین آدرس ارسال می کنید.
کارمزد تراکنش چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

در این مطلب تجمیع چند تراکنش در یک تراکنش یا بچینگ و ارسال مقادیر مختلف بیت کوین از طریق آن به چندین آدرس را بررسی خواهیم کرد. اکثر کیف پول های بیت کوین دارای گزینه ای به نام “send to many” یا “pay to many” هستند که تراکنش گروهی را انجام می دهند و بیت کوین را از طریق یک تراکنش به دو یا چند آدرس گیرنده ارسال می کنند. این قابلیت یک تراکنش با چندین آدرس خروجی ایجاد می کند. در حالی که کیف پول های زیادی برای بیت کوین وجود دارند، اما در این مطلب نحوه انجام تراکنش های گروهی در کیف پول های الکتروم و بیت کوین کُور را توضیح خواهیم داد.
شرح مختصری بر کیف پول ارزهای دیجیتال

بچینگ یا تجمیع چند تراکنش در یک تراکنش

بچینگ یا دسته بندی تراکنش به معنی تجمیع چند تراکنش در یک تراکنش واحد و ارسال به چندین آدرس است. ارسال بیت کوین از طریق یک تراکنش واحد به چند آدرس کارمزد و بار کلی شبکه را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

ارسال چند تراکنش در قالب یک تراکنش میانگین هزینه هر پرداخت را کاهش می دهد. تمام تراکنش هایی که در یک تراکنش تجمیع و سپس ارسال می شوند، فقط یک کارمزد واحد دارند. این باعث می شود تا فرستنده کارمزد کمتری پرداخت کند و همچنین فضای کمتری در بلاک چین مصرف شود. در واقع، تجمیع تراکنش ها در یک تراکنش و ارسال آن به چندین آدرس هم برای کاربران و هم برای شبکه بیت کوین مفید است.

اگر دو یا چند تراکنش دارید که می خواهید ارسال کنید و در عین حال می خواهید کارمزد کمتری بپردازید، می توانید آنها را در یک تراکنش تجمیع کنید. البته، شبکه لایتنینگ نیز وجود دارد که می توان از آن برای تراکنش های سریع تر با کارمزد تقریبا صفر استفاده کرد. اما این شبکه اغلب، به خصوص برای نهادهای بزرگ تر، نیاز کاربر را برآورده نمی کند.

در گذشته هنگامی که ممپول بیت کوین شلوغ می شد، جامعه به دنبال راه هایی برای استفاده کارآمدتر از فضای بلاک بود. از آنجایی که بچینگ یا تجمیع، تراکنش های زیادی را در فضای محدود بلاک در شبکه بیت کوین بسته بندی می کند، ترکیب چندین تراکنش خروجی در یک تراکنش به یک شیوه رایج در بین معامله گران عمده تبدیل شده است.

اغلب نهادهای بزرگی مانند صرافی ها، استخرهای استخراج و پردازشگرهای پرداخت از تجمیع تراکنش ها در یک تراکنش استفاده می کنند. دلیل اصلی این کار، پرداخت کارمزد کمتر و استفاده بهتر از بیت کوین است. از آنجایی که برخی نهادها تراکنش های زیادی انجام می دهند، تراکنش های خروجی متعددی را در یک تراکنش واحد تجمیع می کنند تا در فضای بلاک، کارمزد و همچنین زمان صرفه جویی کنند.

چرا صرافی ها چندین تراکنش را در یک تراکنش تجمیع می کنند؟

چند بار از صرافی ارز رمزنگاری برداشت کرده اید؟ با جستجوی شناسه (هش) تراکنش در جستجوگر بلاک مشاهده خواهید کرد که چگونه تراکنش شما حاوی 1 آدرس (یک ورودی) با چندین خروجی یا آدرس است.

اگر یک زمانی متوجه شدید که تراکنش شما در هنگام ارسال توسط صرافی دریافت کنندگان زیادی دارد، بدانید که این صرافی در اصل چندین تراکنش پرداخت بیت کوین را در یک تراکنش واحد تجمیع کرده و به طور همزمان برای افراد مختلفی ارسال نموده است. یک آدرس فرستنده مقادیر مختلفی را علاوه بر آدرس شما، به بسیاری از آدرس های گیرنده دیگر ارسال می کند. می توانید همه آدرس هایی را که در همان تراکنش، دریافتی داشته اند مشاهده کنید. اگرچه گیرندگان ناشناس هستند، آنها نیز مانند شما از صرافی بیت کوین دریافت کرده اند.

اکثر صرافی های محبوب مانند کوین بیس، کراکن، بایننس، بای بیت و حتی کوین بیس پرو تراکنش های تجمیع شده را انجام می دهند. آنها این گونه تراکنش ها را پردازش می کنند، چون خدمات آنها به اندازه کافی بزرگ است و بسیاری از کاربران اغلب به طور همزمان درخواست برداشت می کنند. در تجمیع تراکنش ها، چندین تراکنش برداشتی در یک تراکنش دسته بندی و به آدرس های کا ربران ارسال می شوند. این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان و فضای بلاک، فشار وارد شده بر شبکه بیت کوین از سوی صرافی ها را کاهش می دهد. کارمزد تراکنش نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد که به نفع صرافی ها است.

مانند سیستم های پرداخت سنتی، تراکنش ها در شبکه بیت کوین نیز مستلزم پرداخت کارمزد هستند. این کارمزد پردازش شبکه است که به ماینرها داده می شود. ماینرها معمولا تراکنش های دارای کارمزد بالاتر را در اولویت قرار می دهند. اکنون به جای تجمیع 100 تراکنش در یک تراکنش واحد، به ارسال آنها به صورت جداگانه فکر کنید. تجمیع تراکنش ها به صرافی ها کمک می کند تا در صد زیادی در کارمزد صرفه جویی کنند، زیرا این کار تعداد تراکنش های روزانه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تکنیک ارسال گروهی تراکنش ها در قالب یک تراکنش واحد، بیت کوین را کاربردپذیرتر می کند. امروزه اکثر صرافی ها از این تکنیک استفاده می کنند و بسیاری از کیف پول ها آن را به قابلیت های خود اضافه کرده اند و به کاربران این امکان را می دهند تا چندین تراکنش را در قالب یک تراکنش انجام دهند.

نحوه انجام تراکنش بیت کوین

ارسال بیت کوین یک فرایند ساده است. برای ارسال فقط به آدرس گیرنده نیاز دارید. آدرس گیرنده را در کیف پول خود جایگذاری کرده و مقدار را وارد کنید. اگر از کیف پول موبایل استفاده می کنید، می توانید کد QR آدرس گیرنده را اسکن کنید.

توجه داشته باشید که تراکنش ها در شبکه بیت کوین برگشت ناپذیر هستند. اگر بیت کوین را به یک آدرس اشتباهی ارسال کنید، به احتمال زیاد مقدار ارسال شده را برای همیشه از دست خواهید داد، چون تراکنش قابل برگشت نیست.

مانند شما، افراد زیادی هستند که تراکنش خود را به شبکه بیت کوین ارسال می کنند. این شبکه تمام تراکنش ها را پردازش کرده و آنها را در یک بلاک دسته بندی می کند. ماینرها بلاک حاوی تراکنش ها را تایید و به بلاک چین اضافه می کنند. هر بلاک ظرفیت ثابتی دارد و به طور متوسط هر 10 دقیقه یک بار ایجاد می شود. این فضای محدود بلاک و افزایش تقاضا برای تراکنش (در زمان اوج ترافیک شبکه) اغلب منجر به افزایش قابل توجه کارمزد تراکنش می شود.

تراکنش های بیت کوین کارمزد کمی دارند و به ماینرها در ازای تایید و کانفرم آنها پرداخت می شود. هر تراکنش از داده ها (بر حسب بایت اندازه گیری شده) تشکیل شده و کارمزد آن بر حسب ساتوشی بر بابت (Satoshi/byte) محاسبه می شود. ماینرها اغلب تراکنش هایی را برای کانفرم در اولویت قرار می دهند که کارمزد بالاتری دارند. پس برای تایید سریع تراکنش خود و گنجانده شدن آن در بلاک بعدی، باید کارمزد بالاتری را در نظر بگیرید تا ماینرها آن را انتخاب کنند.
کانفرم چیست؟ هر آنچه باید در مورد تایید بلاک ها بدانید

اگر تراکنش شما پیچیده تر باشد؛ به این معنی که اگر شامل داده های بیشتری باشد، ممکن است کارمزد آن بالاتر برود. این مقدار بالای تراکنش نیست که داده های بیشتری مصرف می کند، بلکه تعداد ورودی ها و خروجی ها مهم است.

UTXO – خروجی ها و ورودی های تراکنش

بیت کوین از مدل UTXO استفاده می کند. UTXO مخفف عبارت ” Unspent Transaction Output” به معنای “خروجی های خرج نشده تراکنش” است که رکن اصلی یک تراکنش بیت کوین است.

در بیت کوین چیزی به نام موجودی وجود ندارد. فقط کیف پول شما موجودی آدرس یا حساب را نشان می دهد. اما در واقع کاربران هیچ موجودی به جز UTXO ندارند. UTXO بخش های تقسیم ناپذیری از بیت کوین است که برای دارندگان خاصی قفل شده اند. UTXO ها در بلاک چین ثبت می شوند و هر UTXO یک واحد ارز در نظر گرفته می شود.

 UTXO را اسکناس های 1، 10، 50 و 100 دلاری در نظر بگیرید. اگر کاربری بخواهد مقداری را منتقل کند، کیف پول UTXOهای خاصی را به عنوان ورودی انتخاب می کند. تعداد UTXOهای ورودی معادل مجموع مقدار مورد نیاز کاربر برای انتقال است. مقدار انتخاب شده به گیرنده (خروجی) منتقل می شود. در تراکنش مفهومی به نام “change” وجود دارد. از آنجا که قرار نیست کاربر بیشتر از مقدار مشخص شده برای گیرنده بفرستد، مقدار باقیمانده (Change) به حساب شخص ارسال کننده بازگشت داده می شود.

چرا برخی از تراکنش های بیت کوین گران تر از بقیه هستند؟ عملا یک تراکنش بیت کوین می تواند ورودی یا خروجی محدودی داشته باشد. یک تراکنش معمولی یک ورودی، یک خروجی و یک خروجی Change خواهد داشت. اگر تراکنش پیچیده تر باشد، ورودی و خروجی های بیشتری خواهد داشت که این موجب گران شدن تراکنش می شود. از آنجایی که ورودی ها و خروجی های بیشتر شامل داده های بیشتری می شوند و داده های بیشتر به این معنی است که تراکنش بایت های بیشتری را مصرف می کند و فضای بلاک بیشتری را اشغال می کند، بنابراین تراکنش گران تر خواهد شد.

مزایا، معایب و موارد استفاده تجمیع تراکنش ها

مزایا

یک تراکنش واحد با خروجی های متعدد فضای کمتری را در بلاک اشغال می کند، در حالی که پردازش هر یک از این تراکنش های خروجی به صورت جداگانه به فضای بلاک زیادی نیاز دارد. تجمیع تراکنش ها در یک تراکنش کارمزد را به حداقل می رساند و همچنین حداکثر تعداد بیت کوین خرج نشده در کیف پول را کاهش می دهد.

معایب

تجمیع تراکنش ها در یک تراکنش روشی موثر برای کاهش کارمزد است، اما نکته منفی این نوع تراکنش ها عدم توجه به حریم شخصی کاربران است. برای مثال، اگر شرکتی حقوق کارمندان خود را با استفاده از این نوع تراکنش پرداخت کند، همه کارمندان از میزان حقوق یکدیگر باخبر می شوند. بنابراین، اگر به فکر استفاده از روش تجمیع تراکنش ها در یک تراکنش واحد هستید، مطمئن شوید که حریم خصوصی تحت تاثیر قرار نگرفته است.

همچنین، کاربران گزینه ای به نام “Fee Bump” یا جایگزینی با کارمزد را برای این نوع تراکنش ها ندارند. این برای جلوگیری از هدر رفتن منابع نود توسط کاربران است.

به هر حال به خاطر داشته باشید که هر تراکنش پرداختی را نمی توان به صورت بچینگ یا تجمیع شده فرستاد. تجمیع چندین تراکنش در یک تراکنش فقط برای فرستنده های فرکانس بالا مانند استخرهای استخراج یا صرافی های ارز رمزنگاری مناسب هستند. افرادی که به طور مکرر ارز رمزنگاری منتقل می کنند، نیز می توانند تراکنش های خود را به صورت دسته ای انجام دهند. آنها می توانند تعداد تقریبا نامحدودی از تراکنش های خروجی را  برای افراد مختلف در یک تراکنش بگنجانند.

برای کاربرانی که تراکنش های کمتری دارند، تجمیع چندین تراکنش در یک تراکنش مقرون به صرفه نیست. در صورتی که بخواهید همزمان چندین پرداخت (مثلا، تمدید دامنه، پرداخت هزینه سرور، پرداخت صورتحساب ماهانه VPN و غیره) را انجام دهید، می توانید از تراکنش دسته ای استفاده کنید. کارمزد کلی برای تراکنش دسته ای معمولا بالاتر از کارمزد یک تراکنش معمولی واحد است، زیرا بایت های بیشتری را مصرف می کند. با این حال، در صورت ارسال چندین تراکنش به طور همزمان، انجام تراکنش دسته ای مقرون به صرفه تر است.

نحوه ارسال بیت کوین از یک تراکنش به چندین آدرس

آیا به دنبال ارسال بیت کوین به چندین آدرس و پرداخت یکبار کارمزد هستید. فرقی نمی کند که به چند آدرس( 10  یا بیش از 50 آدرس) می خواهید ارسال کنید. حداکثر تعداد نفر یا آدرس که بتوانید در یک تراکنش برای انها ارسال کنید، وجود ندارد. برای یک تراکنش فقط محدودیت اندازه وجود دارد و تا زمانی که حجم تراکنش کمتر از حد 1 مگابایت باشد، می توانید هر تعداد آدرس خروجی یا گیرنده را وارد کنید. توجه داشته باشید که کارمزد تراکنش نیز متناسب با اندازه تراکنش است. بنابراین، هر آدرس خروجی ای که اضافه کنید، کارمزد تراکنش نیز به همان نسبت افزایش می یابد و تراکنش را گران تر می کند.

بنابراین، چگونه می توان بیت کوین را به طور همزمان به چند آدرس مختلف ارسال کرد بدون این که مجبور به ارسال به صورت انفرادی و پرداخت کارمزد برای هر تراکنش شد؟ اکثر کیف پول های دسکتاپ و موبایل و همچنین کیف پول های مالتی سیگ از ویژگی تراکنش دسته ای یا بچینگ پشتیبانی می کنند. حتی برخی از کیف پول های لایتنینگ مانند بلو والت قابلیت ” send to many” یا “batching” را دارند. در ادامه نحوه انجام تراکنش گروهی را در کیف پول های بیت کوین  کور ( Bitcoin core) و الکتروم توضیح خواهیم داد.

انجام تراکنش گروهی در کیف پول الکتروم

انجام تراکنش گروهی در الکتروم ساده است. کیف پول الکتروم را باز کرده و از قسمت “Tools” گزینه “Pay to many” را انتخاب کنید. 

بیت کوین

یک پنجره باز می شود که نوشته چگونه بیت کوین را به چندین آدرس ارسال کنید.

الکتروم

در قسمت “Pay to” باید فهرست آدرس های گیرندگان را وارد کنید. هر آدرس باید در یک خط باشد. فرمت به صورت “address, amount” (آدرس، مقدار) است. می توانید یک فایل “CSV” را با استفاده از نماد فایل بارگیری کنید.

همچنین می توانید از تب “send” استفاده کنید. از لحاظ فنی می توانید حالت پرداخت را از تک آدرس به آدرس های متعدد تغییر دهید. در این صورت نیازی به استفاده از Tools → Pay to many نیست.

گزینه “send” را انتخاب کنید و در قسمت “pay to” فقط از صفحه کلید کامپیوتر خود “enter” را بزنید. آدرس ها و مقدار را یکی یکی و در فرمت زیر وارد کنید.

آدرس اول و مقدار را وارد کرده، “enter” را بزنید. آدرس دوم و مقدار آن را وارد کرده، “enter” را بزنید. می توانید آدرس های زیادی را با مقادیر مختلف درج کنید.

کیف پول

قسمت “Pay to” باید به شکل زیر باشد.

ارز رمزنگاری

با وارد کردن همه آدرس ها و مقدار آنها، مقدار کل تراکنش ها  در قسمت “Amount” نشان داده می شود. همچنین در صورت تمایل می توانید واحد مقدار را در کیف پول الکتروم خود تغییر دهید. واحد مقدار به طور پیش فرض “mBTC” است. اگر می خواهید واحد را به “BTC” یا “Sats” یا “Bit یا μBTC” تغییر دهید به قسمت “Tools” و سپس “Preferences” بروید.

کانفرم

در صفحه “Preference” به گزینه ” Base unit” بروید و واحد مقدار مورد نظر خود را انتخاب کنید.

کارمزد تراکنش

همچنین، کارمزد به ازای هر تراکنش پرداخت می شود و نه به ازای هر آدرس یا تراکنش خروجی. برای تراکنش های بچینگ یا گروهی فقط یکبار کارمزد پرداخت می کنید، حتی اگر ارسال به چندین آدرس انجام شود. می توانید کارمزد برای تراکنش گروهی را بررسی و تنظیم کنید.

برای تنظیم کارمزد از قسمت “Tools” سپس “Preferences” و “انتخاب “Transactions” اقدام کنید. تیک گزینه های “Replace-By-Fee” و ” Advanced Preview” را بزنید. می توانید قبل از ارسال تراکنش، کارمزد را بررسی و تنظیم کنید. پس از بررسی صحت همه خروجی ها و مقادیر آنها، روی “pay” کلیک کنید تا تراکنش ارسال شود.

تراکنش بیت کوین

وارد کردن فایل CSV: با استفاده از نرم افزار مخصوص می توانید یک فایل CSV (مقادیر جدا شده با ویرگول) از لیست آدرس ها و مقادیر درست کنید. می توانید این فایل را با کلیک روی نماد فایل آپلود کنید.

ارسال تراکنش گروهی در کیف پول بیت کوین کور

با استفاده از کیف پول بیت کوین کور می توانید یک تراکنش ایجاد کنید و بیت کوین را به آدرس های متعدد در همان تراکنش ارسال کنید. کیف پول خود را باز کرده و به تب “Send” بروید. گزینه “Add Recipient” در پایین صفحه “Send” است. روی “Add Recipient” هر چند بار که می خواهید کلیک کنید تا به تعداد گیرندگان فرم داشته باشید. 

بیت کوین کور

یک فرم به طور پیش فرض باز است، اگر می خواهید برای سه نفر ارز ارسال کنید، باید دو بار روی “Add Recipient” کلیک کنید. سپس آدرس های گیرندگان و مقادیر را یکی یکی وارد کنید.

آدرس بیت کوین

همچنین، می توانید واحد مقدار را تغییر دهید. واحد به طور پیش فرض “BTC” است. می توانید میلی بیت کوین (mBTC)، میکرو بیت کوین (Bits یا μBTC) و ساتوشی (Sat یا Satoshi) را انتخاب کنید.

واحد بیت کوین

در آخر کارمزد را تنظیم کنید. برای این کار روی “Choose” کلیک نمایید.

بچینگ

 برای تنظیم کارمزد دو گزینه وجود دارد: یکی “Recommended” و دیگری “Custom”. در گزینه اول ، برای این که تراکنش شما در مدت زمان مورد نظر کانفرم شود، از گزینه “Confirmation Time target” زمان کانفرم را انتخاب کنید. در صورت انتخاب بازه زمانی کوتاه تر باید کارمزد بیشتری پرداخت کنید.

بلاک چین

همچنین، با انتخاب گزینه “Custom” می توانید کارمزد را به صورت دستی وارد کنید.

کوین سرا

سپس، روی “send” کلیک کنید. تمام تراکنش های شما در قالب یک تراکنش انجام می شود.

تراکنش گروهی
منبع coinguides

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.