در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

پروژه‌های لایه یک بهتر از شبکه اتریوم؛ کاهش بیت کوین به زیر سطح 36000 دلار

0 1,441

کارمزد بالای تراکنش‌ها و ازدحام شبکه یک چالش همیشگی برای اتریوم بوده و همین باعث شده تا برخی راه حل‌های لایه یک مانند سولانا، پولکادات و کازموس به رقبای جدی این شبکه تبدیل شوند.

در بازارهای صعودی و نزولی، سرمایه گذاران باهوش می‌دانند که تمرکز اصلی باید روی طول عمر پروژه باشد نه روی حرکت کوتاه مدت قیمت. با گسترش اکوسیستم ارز رمزنگار و پدید آمدن بخش‌های جدید، پروتکل‌هایی که بیشترین منفعت را برای جامعه به ارمغان می‌آورند، بیشترین شانس را برای بقا و افزایش قیمت دارند.

هدف این مطلب، بررسی ریشه ای و کلان بخش‌های فرعی در بازار ارز رمزنگاری و شناسایی پروژه‌هایی است که در این فضا موفق تر از سایر پروژه‌ها عمل خواهند کرد.

این در مورد قیمت توکن نیست، بلکه در مورد فناوری، فاندامنتال‌های پروژه و چگونگی کمک هر یک از آنها به پیشبرد این بخش به سطح بعدی است.

اِلی لو رست در مصاحبه اخیر خود با کوین تلگراف گفت:

روندهای بخش و بازار ارز رمزنگاری بزرگ هستند و مورد پذیرش عموم قرار گرفته اند، اما در هنگام ارزیابی پرتفوی باید ریسک ویژه ای را در نظر گرفت.

به گفته لو رست، بازار ارز رمزنگاری تمایل به کار بر روی اصول قابل مقایسه دارد که یک روند تکراری بوده و چندین بار در تاریخ مشاهده شده است.

با این اوصاف، بیایید تا بیشتر به چرخه فعلی بازار بپردازیم تا درک بهتری از ورود پول جدید و افراد تازه وارد به این بازار داشته باشیم.

پروژه‌های لایه یک همچنان کاربران را به خود جذب می‌کنند

لایه یک اصطلاحی است که برای توصیف ساختار اصلی و بنیادین بلاک چین شبکه استفاده می‌شود، در حالی که راه حل‌های لایه دو پروتکل‌هایی هستند که در بالای بلاک چین لایه یک فعالیت می‌کنند و بدون ارائه یک چارچوب نمی‌توانند به وظیفه خود عمل کنند.

بیت کوین از نظر ارزش تا حد زیادی راه حل لایه یک است، در حالی که شبکه اتریوم به لطف قراردادهای هوشمند و ظهور بخش‌هایی مانند امور مالی غیرمتمرکز و توکن‌های غیرقابل تعویض، در تغییر شکل چشم انداز بازار ارز رمزنگاری نقش اساسی داشته است.

اتریوم
قیمت اتریوم در برابر تعداد آدرس های فعال

در حالی که اتریوم بیشترین توجه را به خاطر بحث‌ها پیرامون پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند به خود جلب کرده است، چندین پروژه اخیرا برجسته شده اند، چون کارمزد بالا و تعداد کم تراکنش‌ها در ثانیه در شبکه اتریوم باعث ترغیب پروژه‌ها به ساخت شبکه های رو به ترقی شده اند.

هزینه گس
متوسط هزینه گس شبکه اتریوم

موفقیت اتریوم قابلیت‌های پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند را به جهانیان اثبات کرده است، اما دست و پنجه نرم کردن آن با ازدحام و کارمزد بالای تراکنش‌ها باعث شده تا  پروتکل‌هایی مانند پولکادات، سولانا و کازموس ( که پیشنهاد سود مشتبه به همراه راه حل‌هایی برای مشکلات اساسی ذکر شده ارائه می‌دهند) از نظر قیمت و ارتباط در یک سال گذشته رشد قابل توجهی داشته باشند.

پولکادات

پولکادات در سال 2021 در کنار اتریوم به یکی از شناخته شده ترین و موفق ترین پروژه‌های لایه یک در فضای ارز رمزنگاری تبدیل شد که این به خاطر رویکرد قابلیت همکاری بین زنجیره ای آن در مقایسه با رویکرد قبلی اتخاذ شده توسط بیشتر رقبای اتریوم است.

شبکه پولکادات که بخشی از آن توسط گاوین وود ایجاد شده، رویکرد تکمیل کننده تری را به صورت یک پروتکل چند زنجیره ای  شاردینگ متن باز در پیش گرفته که پل های بین زنجیره ای را امکان پذیر می‌کند تا پروژه ها و توسعه دهندگان بتوانند شبکه ای را انتخاب کنند که متناسب با نیازهای آنها باشد و در صورت امکان به راحتی پروتکل خود را تغییر دهند.

این فقط به توکن‌ها محدود نمی‌شود، عملکرد چند زنجیره ای پولکادات امکان انتقال بین زنجیره ای هر نوع داده یا دارایی را فراهم می‌کند و به ایجاد طیف گسترده ای از قابلیت‌های همکاری بین شبکه‌های بلاک چین مختلف کمک می‌کند.

اکوسیستم پولکادات یکی از بزرگ ترین و فعال ترین‌ها در فضای ارز رمزنگاری است که پروژه‌های زیادی روی این پروتکل راه اندازی شده اند و به زودی ویژگی پاراچین را عرضه خواهد کرد.

پولکادات
اکوسیستم پولکادات

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، پولکادات به سرعت در حال توسعه است تا بخش‌های اصلی فضای ارز رمزنگاری ، از جمله پلتفرم‌های دیفای، پروتکل‌های توکن غیر قابل تعویض، اوراکل‌ها و سازمان های مستقل غیرمتمرکز را به هم متصل کند.

این شبکه همچنین دارای فهرست بزرگی از اپلیکیشن‌هایی (از جمله طیف وسیعی از کیف پول‌هایی که از ارز پولکادات و دارایی‌های مبتنی بر آن پشتیبانی می‌کنند و همچنین جستجوگرهای شبکه نظیر پولکااسکن) است که تعامل با این پروتکل را تسهیل می‌کنند.

آکالا نتورک از بخش دیفای و صرافی غیرمتمرکز پولکاسواپ از پروژه‌های مشهوری هستند که در حال حاضر بر روی شبکه آزمایشی پولکادات کار می‌کنند و مستعد بدست آوردن ویژگی پاراچین هستند. این دو پروژه هم اکنون به صورت آزمایشی فعالیت می‌کنند و از طریق افزونه مرورگر Polkadot-js می‌توان به آنها دسترسی داشت.

پس از پایان حراج‌های پاراچین و اجرای پروژه‌ها در پولکادات، راه اندازی شبکه رسما به پایان خواهد رسید. در حالی که تاریخ مشخصی برای زمان شروع حراج اعلام نشده، هیجانات پیرامون توکن پولکادات همچنان ادامه دارد که این منجر به افزایش بیش از 800 درصدی این توکن در سال 2021 شده است.

قیمت پولکادات
نمودار 4 ساعته قیمت پولکادات

با توجه به قابلیت‌هایی که طی چند هفته یا چند ماه آینده اجرایی خواهند شد و همچنین استقبال گسترده از این پروژه، بسیاری از سرمایه گذاران  فکر می‌کنند که پولکادات از موقعیت بسیار خوبی برخوردار است تا شاهد رشد بیشتری در قیمت و پذیرش به عنوان یک بازیگر اصلی در عرصه قابلیت همکاری بین شبکه‌های بلاک چین باشد.

سولانا

طبق وب سایت سولانا ، این یک شبکه بلاک چین سریع ، ایمن و مقاوم در برابر سانسور است که “زیرساخت‌های باز مورد نیاز برای پذیرش جهانی را فراهم می‌کند”. ارتباط این پروژه با صرافی ارز رمزنگاری FTX  و سام بانکمن- فرید (مدیر عامل آن)، به لحاظ پشتوانه مالی و توجه رسانه ای برای این پروتکل مفید بوده است.

گذشته از این ارتباطات مثبت، فناوری بنیادین شبکه سولانا توجه طیف وسیعی از پروژه‌ها را که علاقه مند به راه اندازی یا متصل شدن به محیط پر سرعت و کم هزینه آن هستند، به خود جلب کرده است.

سولانا
اکوسیستم سولانا

گسترش سریع اکوسیستم سولانا طی سال گذشته با تمرکز بر امور مالی غیرمتمرکز آغاز و با موفقیت سِرم تقویت شد. در حالی که اکثر ابزارها و زیرساخت‌های پشتیبانی در این شبکه در خدمت دیفای هستند، جدیدترین موارد اضافه شده  به آن (مانند اشتراک غیرمتمرکز موسیقی و پروتکل پخش آئودیس) نشان می‌دهند که این پروتکل چند شاخه شده و توجه سایر پروتکل‌های علاقه مند به این قابلیت‌ها را به خود جلب کرده است.

پروتکل سولانا از یک مدل ترکیبی ابتکاری متشکل از اجماع اثبات تاریخ به همراه اجماع اثبات سهام برای افزایش مقیاس پذیری شبکه استفاده می‌کند.

اخیرا، این شبکه شاهد تعداد زیادی از پروژه‌های جدید بوده که برخی از  آنها همان تکنیک‌هایی ( از جمله ایردراپ ) را به کار گرفته اند که منجر به افزایش فعالیت و شور شوق در شبکه اتریوم در سال 2017 شدند.

اگرچه برخی ممکن است این را یک نکته منفی تلقی کنند، این نشان دهنده افزایش پذیرش و جذابیت یک محیط کم هزینه است و ثابت می‌کند که سولانا یک شبکه موافق با توسعه دهنده است.

قیمت سولانا
نمودار 4 ساعته قیمت سولانا

این قابلیت‌ها به همراه بسیاری از عوامل دیگر، به افزایش قیمت سولانا کمک کرده اند و از ابتدای سال 2021 تاکنون بیش از 3200 درصد رشد داشته است.

با توجه به این که دیفای و سایر بخش‌های داغ ارزهای رمزنگاری هنوز در مراحل ابتدایی خود هستند، سولانا به خوبی مجهز شده تا با افزایش پذیرش ارزهای رمزپایه، اکوسیستم خود را گسترش و قیمت توکن خود را افزایش دهد.

کازموس

کازموس خود را “اینترنت بلاک چین” می‌داند که متشکل از “یک اکوسیستم در حال گسترش اپلیکیشن‌ها و خدمات بهم پیوسته ای است که برای آینده ای غیر متمرکز ساخته شده اند.

این شبکه از پروژه Tendermint به وجود آمده که ” دروازه ای به اکوسیستم کازموس” به حساب می‌آید و از طریق فروش توکن در سال 2017 راه اندازی شده است. این پروتکل از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند که به دارندگان توکن اجازه می‌دهد ارزهای خود را برای کمک به امنیت این بلاک چین استیکینگ کنند، در حالی که بازدهی به صورت ارز کازموس دریافت می‌کنند.

این پروژه در فوریه سال 2021 پس از به روزرسانی استارگیت (Stargate ) که شامل پروتکل ارتباطات بلاک چین بود (یک قابلیت همکاری برای بلاک چین‌های کازموس)  پیشرفت فوق العاده ای داشت.

پروتکل ارتباطات بلاک چین (IBC ) به پروژه‌های ساخته شده با کیت توسعه نرم افزار کازموس، مانند کاوا و بَند پروتکل، اجازه می‌دهد تا به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و توکن‌ها را از طریق سایر بلاک چین‌های شبکه کازموس به هم متصل کنند. این شبکه در حال حاضر، بیش از 240 برنامه و سرویس را میزبانی می‌کند.

کازموس
اکوسیستم کازموس

قابلیت‌های IBC در نهایت در شبکه‌های بلاک چین دیگر مانند بایننس اسمارت چین استفاده خواهند شد و به افزایش قابلیت همکاری در اکوسیستم ارز رمزنگاری کمک خواهند کرد.

با سرعت تراکنش 7 ثانیه و متوسط کارمزد 0.01 دلار برای هر تراکنش، انجام معامله در شبکه کازموس برای کاربران فراری از کارمزد بالای شبکه اتریوم، تجربه خوبی خواهد بود.

تکمیل مرحله آزمایشی صرافی غیر متمرکز Gravity  ثابت می‌کند که این پروتکل قصد دارد راه حل‌هایی مشابه یونی سواپ جهت کاهش دادن کارمزد تراکنش‌ها ارائه دهد و این به آینده امیدوار کننده این اکوسیستم رو به رشد اشاره دارد.

صعودی بودن پروژه‌های لایه یک

اکوسیستم‌های در حال رشد، برنامه‌های توسعه پروژه ها و قابلیت‌های همکاری، شاخص‌های قوی دوام طولانی مدت پروژه‌های لایه یک در فضای ارز رمزنگاری هستند.

تهدیدهای بالقوه برای موفقیت راه حل های لایه یک شامل پروژه‌هایی مانند پالیگان و فانتوم هستند که قابلیت ارتباط بین زنجیره ای با شبکه های دیگر و راه حل های لایه دو را فراهم می‌کنند و مشکل مقیاس پذیری که اتریوم با آن مواجه است را برطرف می‌کنند.

در حالی که این تهدیدها واقعی هستند، هر شبکه یا پروتکل در نهایت با چالش‌های منحصر به فرد خود روبرو خواهد شد که قابلیت‌های آن را مختل می‌کنند. در نتیجه، مسیر برای سایر رقبا هموار خواهد شد تا راه حل‌های بهتری ارائه دهند.

اتریوم جهان را با قراردادهای هوشمند آشنا کرد و دامنه آنچه را که با راه حل‌های لایه یک انجام می‌شوند، گسترش داد. محدودیت در طراحی شبکه اصلی و فعلی اتریوم باعث شده تا راه حل‌های لایه یک مانند پولکادات، سولانا و کازموس پیشرفت کنند و به لطف انجام سریع تر تراکنش‌ها و الگوریتم اجماع اثبات سهام، خود را رقیب اتریوم معرفی کنند.

کاهش قیمت بیت کوین و تاثیر آن بر آلت کوین‌های بازار

در تاریخ 21 مه، بازار ارز رمزنگاری با دور تازه ای از ترس، عدم اطمینان و تردید (FUD) روبرو شد که فشار فروش شدیدی را برای بیت کوین و اکثر آلت کوین‌ها به همراه داشت.

برای دومین بار در کمتر از سه هفته، چین دوباره مقصر کاهش قیمت در بازار بود، چون شایعاتی پخش شدند مبنی بر این که قانونگذاران این کشور به دنبال اتخاذ اقدامات سختگیرانه علیه استخراج بیت کوین و معاملات ارز رمزنگاری هستند. رسانه‌ها همچنین گزارش دادند که مقامات هنگ کنگ پیشنهاد منع سرمایه گذاران جزئی از معاملات ارزهای رمزپایه را داده اند.

داده‌های کوین تلگراف مارکتس پرو و تریدینگ ویو نشان می‌دهند که روندهای صعودی سطح حمایت 40000 دلار را تا قبل از انتشار اعلامیه چین حفظ کردند، اما به سرعت آن را از دست دادند و قیمت به زیر سطح حمایت 36000 دلار کاهش یافت.

بیت کوین
نمودار 4 ساعته قیمت بیت کوین

در حالی که تغییر مشاهده شده در روز پنجشنبه به کاهش ترس از بازگشت به زمستان ارز رمزنگاری کمک کرد، برخی از تحلیلگران، از جمله بن لیلی، به درستی ارزیابی کردند که با وجود بهبودی در بازار، روندهای صعودی همچنان با مشکل مواجه هستند. هنوز جای امیدواری وجود دارد که قیمت بیت کوین بتواند به ثبات برسد و به سطح‌های بالاتر افزایش یابد، چون فعالیت مشاهده شده در کیف پول‌های نهنگ‌ها ورودی در سطح 39931 دلار را نشان می‌دهد که حاکی از سطح حمایت جدید است.

 

سطح حمایت
سطح حمایت بیت کوین

افزایش فعالیت ها در صرافی ها در زمان فشار فروش

صرافی‌های ارز رمزنگاری سهم بزرگی در حرکت قیمت در روز چهارشنبه هفته قبل داشتند. ارزش معاملات اسپات در صرافی بایننس به 100 میلیارد دلار رسید و صرافی‌های غیرمتمرکز در شبکه اتریوم حجم بیش از 10 میلیارد دلاری را به ثبت رساندند.

حجم معاملات در صرافی‌های غیر متمرکز در شبکه اتریوم

بالاترین رکورد در حجم معاملات روزانه متعلق به صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (تقریبا 6 میلیارد دلار) بود، چون معامله گران جزئی اقدام به خروج از موقعیت‌های خود کرده بودند. به گفته میکا اسپرویل، تقریبا 9 میلیارد دلار از موقعیت‌ها در جریان اصلاح قیمت هفته گذشته لیکوئید شد که مشابه مارس سال 2020 بود.

ارز رمزنگاری
لیکویئید شدن همه ارزها

اسپرویل همچنین با اشاره به خروج  بیش از حد بیت کوین از صرافی‎‌ها در تاریخ 19 مه  و مقایسه آن با خروجی خالص طی چند سال گذشته، تاکید کرد که این بالاترین میزان خروجی در تاریخ بوده و این حاکی از روند صعودی قوی است. او خاطرنشان کرد که تعداد دارندگان بیت کوین در جریان این کاهش قیمت افزایش یافته است، این بدان معناست که ما هنوز یک چرخه کامل صعودی را تجربه نکرده ایم، بلکه در میانه راه آن هستیم.

فشار فروش مداوم در بازار بیت کوین، به بازار آلت کوین‌ها نیز سرایت کرد و باعث شد تا اکثر ارزها کاهش شدیدی داشته باشند. در حال حاضر، ارزش کل بازار ارز رمزنگاری 1.5 تریلیون دلار و نرخ تسلط بیت کوین و اتریوم به ترتیب 44.5 و 17.5 درصد است.

هجوم نهنگ‌ها برای خرید در زیر سطح 36000 دلار

داده‌های بازار مشتقات نشان می‌دهند که نهنگ‌ها در زمان کاهش قیمت به زیر سطح 36000 دلار برای خرید در سطح‌های پایین هجوم آوردند، البته، این بدان معنا نیست که بیت کوین به کف خود رسیده است.

موقعیت لانگ
نسبت موقعیت های لانگ به ششورت

داده‌های ارائه شده توسط صرافی، موقعیت‌های خالص لانگ به شورت را نشان  می‌دهند. با تجزیه و تحلیل موقعیت هر سرمایه گذار در قراردادهای آتی و دائمی، می‌توان دید واضح تری در مورد نزولی یا صعودی بودن معامله گران حرفه ای به دست آورد.

نسبت موقعیت لانگ به شورت نهنگ‌ها و بازارگردان‌ها در صرافی اوککس در ساعات اولیه 21 مه به 1.08 درصد رسید که 8 درصد آن به نفع موقعیت‌های لانگ بود. شایان ذکر است  که این میزان پایین ترین سطح در 30 روز گذشته بود. با این حال، معامله گران حرفه ای با کاهش قیمت به زیر سطح 37000 دلار وارد موقعیت‌های لانگ شدند و نسبت این موقعیت‌ها به 62 درصد رسید.

افزایش حجم معاملات نظریه انباشت را اثبات می‌کند

حجم معاملات بهترین شاخص برای تایید فعالیت‌های نهنگ‌های است و این اوج‌ها باید با کف‌های قیمت همزمان شوند. اگرچه هر معامله ای یک خریدار و یک فروشنده دارد، نوسانات شدیدی ممکن است در حجم معاملات رخ دهند، بنابراین لزوما  این جهش‌ها را نمی‌توان فقط به معامله گران حرفه ای ربط داد.

حجم معاملات
کل حجم معاملات اسپات

با نگاهی به داده‌های فوق، می‌توان دریافت که نهنگ‌ها و بازارگردان‌ها در تاریخ 21 مه در زمان کاهش به زیر سطح 36000 دلار اقدام به خرید کرده اند.  معاملات اسپات طی 4 ساعت از 5.6 میلیارد دلار عبور کرد که حتی برای یک حرکت 12 درصدی قیمت بسیار زیاد است.

از طرفی، متوسط حجم روزانه در ماه گذشته 11 میلیارد دلار بود. بنابراین، با ترکیب این داده ها با نسبت موقعیت‌های لانگ به شورت در صرافی‌های مشتقات می‌توان دریافت که برخی از تاثیرگذاران بازار به اندازه کافی شجاع بودند تا در سطح‌های پایین تر امروز خرید کنند.

اگرچه هیچکس نمی‌تواند پیش بینی کند که آیا در روزهای آینده سطح حمایت 35200 دلار حفظ خواهد شد یا نه، باید انتظار داشت که این افراد بانفوذ بازار موقعیت های خود را تا طولانی مدت حفظ خواهند کرد.

ممنوعیت معاملات بیت کوین در سال 2017 در چین

صورت جلسه کمیته ثبات و توسعه مالی چین، دستورالعمل‌های کلی در مورد موضوعات مختلف از جمله اصلاح موسسات مالی متوسط و اتخاذ اقدامات سختگیرانه علیه فعالیت‌های غیر قانونی اوراق بهادار را ارائه کرد. بنابراین، این نه یک حمله هدفمند به بیت کوین بود و نه تفاوتی با اقدامات و گفتمان‌های سال‌های گذشته داشت.

در تاریخ 18 مه، انجمن‌های تجاری زیر نظر بانک چین به موسسات مالی و سایر سازمان‌های عضو هشدار دادند که وارد معاملات ارز رمزنگاری نشوند.

با این حال، تجارت ارز رمزنگاری در چین از سپتامبر سال 2017 ممنوع شده  و نگرانی‌ها در مورد انتشار کربن در عملیات استخراج بیت کوین از سه هفته پیش در رسانه دولتی PengPai منعکس شده اند.

حتی پلتفرم‌های بازارساز از سال 2018 توسط مقامات چین هدف قرار گرفته اند. برخی از سایت‌های معاملات ارز رمزنگاری به طور غیر قانونی در این کشور فعالیت می‌کنند، اما بیشتر آنها توسط مقامات چین شناسایی و تعطیل شده اند.

منبع Cointelegraph cointelegraph cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.