در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

5 نکته برای سرمایه گذاری در زمان رکود اقتصادی

0 87

اقتصاد با چشم‌انداز بسیار تیره‌ای مواجه است و سرمایه‌گذاران کمی مایل به خرید دارایی‌های پر ریسک هستند. ممکن است بازار روزهای سختی را در پیش داشته باشد، اما این نباید شما را از یافتن راه‌هایی برای رونق مالی باز دارد. در این مطلب به چند نکته درباره نحوه مقابله با شرایط نامساعد بازار اشاره خواهیم کرد.

پس‌انداز پول نقد

در شرایط رکود نداشتن فعالیت سرمایه‌گذاری در بازار و پس‌انداز پول نقد یا ارز پایدار بهترین استراتژی است. وقتی روند بازار دوباره صعودی شود، مقدار قابل توجهی سرمایه نقد برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز رمزنگاری یا هر بازار دیگری خواهید داشت. در ضمن، تا زمانی که به پروتکلی که از آن استفاده می‌کنید اعتماد دارید، فرصت‌های زیادی برای کسب بازده در بازار ارز رمزنگاری وجود دارد.
ارز پایدار یا استیبل کوین چیست؟

استراتژی میانگین هزینه دلاری

آیا تا به حال به خاطر درد در ناحیه مچ دست یا کمر خود نزد فیزیوتراپیست رفته‌اید؟ بیمار معمولا به امید درمان سریع و آسان درد خود به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کند، اما پزشک معالج به بیمار توصیه می‌کند که یک سری تمرینات بی اهمیت و خسته کننده روزانه را به مدت سه ماه انجام دهد.
استراتژی میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

میانگین هزینه دلاری یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت است. این یک استراتژی جذاب یا حتی خیلی عالی نیست، اما با توجه به افق زمانی بلندمدت آن، احتمال بسیار بالایی دارد که به نفع سرمایه‌گذار باشد. در حال حاضر، ربات‌های خودکاری وجود دارند که میانگین هزینه دلاری را برای معامله‌گران انجام می‌دهند.

در میانگین هزینه دلاری، سرمایه‌گذار سرمایه خود را به بخش‌های مساوی تقسیم می‌کند و آن را در فواصل زمانی منظم (مثلا، هفته‌ای یک‌بار، هر ماه یک‌بار، هرسه ماه یک‌بار و غیره) در دارایی مورد نظرش سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذار با این کار می‌تواند نظارت بیشتری بر سرمایه‌گذاری خود داشته باشد و موقعیت خود را ارزیابی کند. معامله‌گران با کمک این استراتژی، احساسات را از تصمیم‌گیری‌های معاملاتی خود حذف می‌کنند و میانگین هزینه خرید خود را کاهش می‌دهند.

نظریه پشت استراتژی میانگین هزینه دلاری این است که قیمت یک دارایی به مرور زمان افزایش می‌یابد. با خرید در فواصل منظم، شما هنگامی که قیمت بالا یا پایین است، سرمایه‌گذاری می‌کنید. تمام خریدهای صورت گرفته منجر به یک میانگین قیمت خرید می‌شوند که پایین‌تر از قیمت بازار دارایی است.

این استراتژی امکان سرمایه‌گذاری بیشتر در بازار را فراهم می‌کند که می‌تواند از فومو (ترس از دست دادن) در زمان روند صعودی بازار جلوگیری کند.

پیدا کردن دارایی‌های دارای عملکرد بهتر

صرافی‌های غیرمتمرکز محبوب ترین پلتفرم های معاملاتی در بازار نزولی بوده اند. پس از ورشکستگی صرافی متمرکز اف‌تی‌ایکس (FTX)، معامله‌گران با این درخواست که “کجا می‌توانم موقعیت شورت باز کنم”، به سمت صرافی‌های غیرمتمرکز هجوم بردند. بسیاری از آنها به سراغ پروتکل‌هایی مانند GMX و ApeX رفتند که در سال 2022 به ترتیب حدود 70 و 50 درصد رشد داشته‌اند.

همیشه دارایی‌هایی وجود دارند که در بازارهای نزولی عملکرد بهتری دارند، اما پیدا کردن آنها دشوار است و وارد موقعیت لانگ شدن در یک روند نزولی ریسک بالایی دارد. بنابراین، این استراتژی را باید با احتیاط به کار برد و سرمایه‌گذارانی که با تجربه هستند از آن برای شناسایی یک پروژه خوب و اعمال مدیریت ریسک به بهترین وجه ممکن، استفاده می‌کنند.

استفاده از مشتقات

استراتژی‌های زیادی برای استفاده از مشتقات و ترکیبی از قراردادها به منظور کسب سود در بازارهای نزولی و بازارهای بدون روند (نوسان قیمت در یک منطقه محدود) وجود دارند. برای مثال، استفاده از استراتژی اسپرد اختیارفروش نزولی (bear put spread) به معامله‌گر امکان کسب سود در زمان سقوط دارایی را می‌دهد.

این یک نوع استراتژی اختیار معامله است که در آن سرمایه‌گذار انتظار کاهش قیمت را دارد و می‌خواهد هزینه نگه داشتن موقعیت خود را کاهش دهد. اسپرد اختیار فروش نزولی با خرید قرارداد اختیار فروش و همزمان فروش همان مقدار قرارداد اختیار فروش با تاریخ انقضای یکسان و قیمت اعمال پایین‌تر است. حداکثر سود به دست آمده در این استراتژی برابر با اختلاف بین دو قیمت اعمال منهای هزینه خالص قراردادها است.

همچنین، استراتژی‌های pseudo-delta-neutral وجود دارند که که امکان انجام معامله قراردادهای اختیار معامله و معاملات مشتقه را با استفاده از روش‌های ریاضی فراهم کرده‌اند. معامله‌گران پیشرفته با استفاده از این استراتژی وارد موقعیت شورت و لانگ در یک استخر نقدینگی می‌شوند. این امر قرار گرفتن آنها در معرض نوسان دارایی‌هایی را که در اختیار دارند کاهش می‌دهد، بنابراین آنها می‌توانند کارمزد های استخر را جمع‌آوری کنند در حالی که ریسک نزولی خود را کاهش می‌دهند.

البته، مدیریت این استراتژی‌ها و تعیین اندازه موقعیت اهمیت زیادی دارد. این دو فاکتور می‌توانند باعث موفقیت یا شکست این نوع معاملات شوند. آنها می توانند در بازار نزولی سودآور باشند، اما باید با احتیاط استفاده شوند.

آرام بودن در شرایط سخت در حالی که دیگران می‌ترسند

حتی اگر یک کوهنورد ماهر باشید، نمی توانید بدون تجهیزات ایمنی از هیچ نوع صخره‌ای بالا بروید. همین امر در مورد سرمایه‌گذاری در حوزه ارز رمزنگاری نیز صدق می‌کند.

منظور از تجهیزات ایمنی در اینجا چیست؟ سرمایه اضطراری که به صورت نقدی نگهداری می‌شود، شروع خوبی است. این سرمایه باید هزینه‌های اصلی زندگی را پوشش دهد و نباید برای کسب سود، قرض گرفتن یا سپرده‌گذاری استفده شود.

همچنین باید سرمایه‌ی کنار گذاشته شده داشته باشید که به صورت نقد یا قابل نقد شدن باشد، تا بتوانید از آن برای پرداخت هزینه‌هایی مانند تعمیر خودرو یا گیر افتادن در کشوری گران قیمت به خاطر به تعویق افتادن ویزای خروج، استفاده کنید. این سرمایه کنار گذاشته شده بیشتر هزینه‌های شما را پوشش می‌دهد و می‌توانید سرمایه اضطراری خود را دست نخورده نگه دارید و از آن در مواقع بسیار ضروری استفاده کنید.

رکودهای اقتصادی دوران سختی هستند، بنابراین باید مراقب سلامت روان خود باشید. اگر نگران پرتفوی خود هستید یا دائما قیمت‌ها را بررسی می‌کنید، در این صورت سلامتی خود را از دست خواهید داد و شانس تصمیم‌گیری‌های خوب را در زمان مناسب کاهش خواهید داد. بنابراین، کامپیوتر خود را خاموش کنید، برای مدتی از خانه بیرون بروید، در پارک قدم بزنید، با دوستان خود بازی کنید و به پرتفوی و سرمایه‌گذاری خود فکر نکنید.
پرتفوی ارز رمزنگاری چیست؟ چگونه یک پرتفوی متعادل بسازیم؟

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.