در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

5 بازی NFT که می توانند توجه زیادی را در سال 2022 به خود جلب کنند

3 1,820

پس از محبوبیت بخش دیفای، توکن های غیر مثلی یا همان NFTها وارد بازار شدند و رونق زیادی گرفتند. در کمال تعجب، آنها توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کردند و با بیشترین حجم فروش در ابتدای ژانویه 2022 همچنان  پیشگام هستند و در کانون توجهات قرار دارند. در این مطلب پنج بازی بلاک چینی را بررسی خواهیم کرد که ممکن است در سال 2022 توجه زیادی را به خود جلب کنند.

اتریوم
افزایش تعداد خریداران منحصر به فرد NFT در شبکه اتریوم

در حالی که 2021 سال رونق توکن های NFT بود، اپلیکیشن های گیم‌فای (GameFi) از نظر محبوبیت در بین کاربران از دیفای پیشی گرفتند. براساس داده های DappRadar، بلومبرگ نتیجه گرفت:

تقریبا 50 درصد از کیف پول های ارز رمزنگاری در ماه نوامبر برای انجام بازی به  اپلیکیشن های غیرمتمرکز متصل شده اند. از طرفی، کیف پول های متصل به اپلیکیشن های غیرمتمرکز دیفای پس از ماه ها پیشرو بودن به 45 درصد کاهش یافت.

بازی اکسی اینفینیتی خیلی سریع پیشرفت کرد و منجر به ایجاد علاقه به بازی های بلاک چینی  p2e ( بازی برای کسب درآمد) شد که انتظار می رود این روند در سال 2022 نیز ادامه یابد. کارشناسان بازار ارز رمزنگاری و طرفداران بازی انتظارات زیادی از بازی های بلاک چینی p2e دارند و  چندین بازی هستند که احتمالا بر این بخش مسلط خواهند شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازی های بلاک چینی می توانید به مطلب زیر مراجعه نمایید:
بازی رمزنگاری یا بلاک چینی چیست و چگونه می توان از آن کسب درآمد کرد؟

دیفای کینگ‌دامز (DeFi Kingdoms)

اشتیاق به سرمایه گذاری که توسعه دهندگان را به سمت فناوری بلاک چین جذب کرد، دلیل اصلی توسعه بازی دیفای کینگ‌دامز بود. این بازی با هدف سرمایه گذاری استخر نقدینگی ظهور کرد که در آن “باغ های” درون بازی نشان دهنده جفت توکن های واقعی و مجازی و استخر استخراج نقدینگی هستند.

همانطور که در بازی نشان داده شده، سرمایه گذاران بخشی از سهم استخر نقدینگی (LP) خود را در یک قطعه پر از درختان و گیاهان سرسبز دارند. دیفای کینگ‌دامز با اضافه کردن مدل “بازی کن و درآمد کسب کن”، تغییراتی در زمینه بازی های بلاک چینی بوجود آورده است.

دیفای کینگ‌دامز
تصویری از فضای بازی دیفای کینگ‌دامز

دیفای کینگ‌دامز بر روی شبکه هارمونی ساخته شده و اولین پروژه در این شبکه است که تاکنون در فهرست DappRadar در صدر قرار گرفته است. دلیل آن می تواند هجوم علاقه مندان به سمت بازی های دیفای و بلاک چین یا افزایش اخیر قیمت توکن درون بازی JEWEL باشد.

JEWEL  یک توکن کاربردی است که امکان خرید NFTهای درون بازی را برای کاربران فراهم می کند تا آنها از این طریق بتوانند سطح پایه خود را افزایش دهند. این توکن همچنین برای استخراج نقدینگی استفاده می شود که به کاربران این فرصت را می دهد تا با استیکینگ، توکن های JEWEL  بیشتری کسب کنند.

بازی بلاک چین

JEWEL یک توکن حاکمیتی نیز است، بنابراین دارندگان آن می توانند برای رشد و تکامل پروژه رای بدهند. قیمت این توکن در چهار ماه گذشته از 1.23 دلار به رکورد 22.52 دلار رسید. در زمان نگارش این مطلب، قیمت آن در حدود سطح 19.18 دلار بود. براساس داده های کوین گِکو، قیمت توکن JEWEL در چهار ماه تقریبا 1487 درصد افزایش یافته است.

بازی گیلد آو گاردیَنز (Guild of Guardians)

بازی گیلد آو گاردینز یکی از جدیدترین بازی‌هایی است که به کمک بلاک چین آیتم های درون بازی را به NFT تبدیل کرده تا از این راه بستری برای کسب درآمد برای کاربران خود ایجاد کند. انتظار می رود که این بازی در سال 2022 توجه زیادی را به خود جلب کند. این بازی بر روی ImmutableX (اولین راه حل لایه دو توسعه داده شده در شبکه اتریوم) ایجاد شده است. این بازی با هدف ارائه دسترسی بیشتر به عنوان یک بازی نقش آفرینی موبایلی رایگان و براساس مدل “بازی کن، درآمد کسب کن” عمل خواهد کرد.

گیلد آو گاردیَنز
بازی گیلد آو گاردیَنز

مشابه بازی های بلاک چینی مانند اکسی اینفینیتی، توکن های درون بازی گیلد آو گاردینز را می تواند تبدیل کرد. به نظر می رسد این پروژه برای بسیاری از گیمرها و سرمایه گذاران جالب توجه باشد، چون فروش NFT  و عرضه توکن آن نزدیک به 10 میلیون دلار درآمد دارد.

توکن این بازی گیلد آو گاردینز (GOG) نام دارد که در اکتبر 2021 راه اندازی شد.  این یک توکن ERC-20 است  که در داخل بازی با نام “Gems” شناخته می شود. این توکن ها در بازی گیلد آو گاردینز کاربردهای زیادی دارند که برخی از آنها عبارتند از ایجاد NFT ها و تجهیزات درون بازی، تعامل با بازار مارکت پلِیس، ایجاد محتوا و توسعه بازی و توزیع پیوسته بین گیمرها. گیمرها در حالی که بازی می کنند می توانند این توکن ها را بدست آورند.

کوین سرا
قیمت توکن GOG

قیمت توکن GOG پس از عرضه به بالاترین سطح خود در 2.81 دلار افزایش یافت، اما در ادامه قیمت آن کاهش یافت و در ماه گذشته نسبتا عملکرد ثابتی داشته است. علی رغم کاهش بیش از 50 درصدی GOG از رکورد خود، اعضای جامعه آن مشتاقانه منتظر اضافه شدن ویژگی های استیکینگ و استخرهای نقدینگی هستند. از نظر آنها، این ویژگی ها می توانند به تثبیت قیمت این توکن کمک کنند.

بازی گلکسی فایت کلاب (Galaxy Fight Club)

تصور کنید که یک NFT اثبات تصویر بگیرید و آن را تبدیل به یک آواتار برای نبرد با دیگر جنگجویان در کهکشانی دور کنید. گلکسی فایت کلاب (GFC) یک بازی بلاک چینی است که ابزار خود را از مجموعه ای از 10000 آواتار به اولین بازی مبارزه ای تن به تن (PvP) بین پلتفرمی تغییر داده که گیمرها می توانند با مجموعه آواتارهای خود مبارزه کنند.

GFC با تمرکز بر قابلیت همکاری، به طور  منحصر به فردی برای مبارزان اصلی خود ارزش زیادی قائل است، اما به دیگر آواتار ها اجازه مبارزه می دهد  تا از این طریق بتوانند پاداش کسب کنند.

گلکسی فایت کلاب
بازی گلکسی فایت کلاب

انتظار می رود این بازی در شبکه پالیگان راه اندازی شود و دارای تم های مختلف کلکسیون های شراکتی مانند سایبرکانگز (CyberKongz) و اَنیمیتِس باشد که هدف بین پلتفرمی آن را محقق می کنند. سبک بازی GFC مانند بازی نوستالژی برادران سوپر اسمش است، با این تفاوت که مبارز به جای این که حریف خود را  از بین ببرد، برای به دست آوردن کلیدها مبارزه کند تا بتواند در صندوق ها را باز کند.

این بازی در حال حاضر در مرحله آزمایشی بتا قرار دارد و با مشکلات جزئی، از جمله عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (DEX) به تاخیر افتاده مواجه است. هنوز مشخص نیست که چه زمانی این بازی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، اما بسیاری امیدوارند که در سه ماهه اول سال 2022 منتشر شود.

GCOIN

هر مبارز در بازی GFC روزانه بین 5 تا 15 توکن GCOIN تولید می کند. این توکن بسیار ارزشمند است، چون برای قدرت دادن به بازیکنان در حرکات بازی، ساخت سلاح، باز کردن صندوق ها و آموزش و فروش جنگنده های نسل دوم مورد نیاز است.

با وجود مشکلات جزئی، یک عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز برای توکن GCOIN  در پولکااستارتر (PolkaStarter) برای 6 ژانویه برنامه ریزی شد و در این روز 4 میلیون از این توکن با قیمت 0.5 دلار و اختصاص حداکثر 500 دلار برای هر کیف پول، برای فروش عرضه گردید. متاسفانه الزامات تایید هویت و لیست سفید پروژه باعث شد تا کاربران زیادی نتوانند در این عرضه شرکت کنند.

به گفته آدو، یکی از اعضای تیم این پروژه، اولین عرضه 1.5 میلیارد دلار در عرض 15 دقیقه خریداری و به فروش رفت. سپس یک ساعت طول کشید تا 500 هزار دلار اختصاص یافته به دارندگان بَتِل پَس ( Battle Pass) فروخته شود، این نشان دهنده موفقیت آمیز بودن عرضه بود. تقریبا 2600 کیف پول منحصر به فرد مبارزان GFC را در خود جای دارند. بزرگ ترین کیف پول حدود 2 درصد از کل کلکسیون را در خود جای داد.

بازی کریپتوبیستس (CryptoBeasts)

کریپتوبیستس یک بازی هنری دیجیتال پیکسلی است که حس و حال بازی افسانه زِلدا (Zelda) را به گیمر القا می کند.  این بازی که بر روی بلاک چین اتریوم توسعه داده شده، یک “سیستم تخم کمیاب الکترونیکی همتا به همتا” است. این 10000 تخم رنگی پیکسلی به هر مالک یک قطعه زمین در دنیای “اِگ لند (Eggland)” بازی و یک رای دائو (DAO) می دهد.

بازی کریپتوبیستس
بازی کریپتوبیستس

دائو براساس سلسله مراتبی عمل می کند که در آن تعداد تخم های یک گیمر وضعیت وی را تعیین می کند و عجیب تر این که هر تصمیم در کریپتوبیستس محاسبه می شود. اعداد مهم هستند زیرا می توانند وضعیت شخص را تعیین کنند و تخم های شماره گذاری شده اول مزایایی مانند تولید بیشتر توکن اصلی CBX را دارند و همچنین می توانند با افزایش قدرت، جانوران کمیاب را از تخم بیرون آورند.

طبق داده های Dune Analytics، بالاترین قیمت تخم کمیاب 5 اتریوم بود که در زمان فروش 9085 دلار ارزش داشت.  در 31 دسامبر 2021 اعلامیه ای در مورد توکنومیک درون بازی منجر به افزایش مقدار فروش شد و  سطح 0.05 اتریوم برای ورود به موقعیت خرید بسیار بالاتر ار قیمت 0.01 اتریوم در ژوئن سال 2021 است.

توکن CBX 

بازی کریپتوبیستس یک بازی بلاک چینی است که مزیت رقابتی ان به توکنومیک آن (عرضه و تقاضای توکن آن در شبکه) وابسته است. CBX توکن درون بازی کریپتوبیستس است که طبق برنامه برای همه دارندگان تخم های کمیاب ایردراپ خواهد شد.

توکن های CBX  را می توان به روش های مختلفی از جمله  مبارزه با جانوران، تولید توکن CBX  از طریق مالکیت قطعات زمین و انجام برخی وظایف درون بازی استفاده کرد و بدست آورد.

همچنین می توان توکن CBX را استیکینگ کرد که باعث تشویق گیمرها به هولد کردن آن برای مدتی طولانی تر می شود. انتظار می رود که این توکن ابزارها و قابلیت های درون بازی مانند خرید آیتم ها تا پرورش انها را تقویت کند. 

اکسی اینفینیتی

اکسی اینفینیتی اولین بازی بلاک‌چینی است که از دو بازی پوکی‌مون (Pokémon) و کریپتو کیتیز (Crypto Kitties) الهام گرفته شده و در آن، گیمرها می‌توانند هیولاهای کوچک به نام اکسی‌ (Axies) را بخرند یا آنها را پرورش دهند. اکسی‌ها دارایی‌های دیجیتال منحصر به فردی هستند که در بلاک‌چین اکسی اینفینیتی ذخیره می‌شوند و در قالب توکن‌های NFT فروخته می‌شوند. قیمت گران‌ترین اکسی فروخته شده تا به امروز 300 اتریوم بوده است.

اکسی اینفینیتی
بازی اکسی اینفینیتی

برای ایجاد یک اکسی جدید، دارندگان فعلی آن باید با خرج کردن ارزهایی که در بازی به دست آورده‌اند یا از یک صرافی خریداری کرده‌اند، آنها را “پرورش” دهند. دارندگان با برنده شدن در نبردها یا فروش اکسی‌های خود به گیمرهای دیگر، می‌توانند ارز درون بازی را در قالب توکن SLP به دست آورند. سپس، گیمرها می‌توانند این توکن‌ها را در بازار آزاد بفروشند یا معامله کنند.

اکسی که در مارس 2018 منتشر شد، یکی از اولین بازی‌هایی بود که ارز رمزنگاری، بازی برای کسب درآمد، توکن‌های NFT و متاورس را با هم ترکیب کرد و در حال حاضر همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد.

توکن AXS، SLP و RON

اکسی ها NFTهای استفاده شده برای بازی هستند که می توان با استفاده از توکن های SLP (توکن درون بازی) و AXS (توکن حاکمیتی این بازی) آنها را پرورش داد. توکن های AXS را می توان استیکینگ کرد. با وجود این که بازدهی استیکنگ  آن از اوج 200 درصد در ابتدا به حدود 88 درصد کاهش یافته، اما کاربران با استیکینگ بیش از 1.56 میلیارد دلار از این توکن، همچنان سود قابل توجهی کسب می کنند.

راه اندازی صرافی غیرمتمرکز کاتانا که اخیرا انجام شد، به گیمرها این فرصت را می دهد تا با تامین نقدینگی استخرهای AXS/ETH و SLP/ETH، توکن های RON را پاداش بگیرند.

RON توکن این بازی است و مشابه ماتیک برای هزینه گس در زنجیره جانبی رُنین (Ronin) اکسی اینفینیتی استفاده خواهد شد. تا به امروز، یکی از بزرگ ترین فروش های زمین دیجیتال در بخش متاورس و NFT متعلق به  اکسی اینفینیتی بوده که در آن یکی از 75 قطعه زمین های ساخته شده به قیمت 2.3 میلیون دلار فروخته شد.

تیم Sky Mavis با اقتباس از اکوسیستم بازی های بلاک چین که به سرعت در حال رشد است، اعلام کرده که موتور اصلی را از سبک هنری دو بعدی به سه بعدی بازنویسی کرده است. این تیم همچنین اعلام کرد که “Project K” (اسم رمز یک قطعه از یک بازی و امپراطوری  Lunacia) در چند مرحله منتشر خواهد شد و هر کدام بر آیتم های مختلف بازی از جمع آوری منابع گرفته تا محیط بازی گروهی تمرکز دارند.

با توجه به استقبال گسترده از بازی های بلاک چین و همچنین پیشرفت روز افزون مدل های “بازی برای کسب درآمد” و ” بازی کن، درآمد کسب کن”، سال 2022 سال هیجان انگیزی برای گیمرها، توسعه دهندگان و سرمایه گذاران خواهد بود.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. سجاد می گوید

  لطفا پروژه metaversex (metax) هم بررسی کنید

 2. مسعود می گوید

  نویسنده و محقق محترم ارز Yooshi رو فراموش نکنید که قرار هست ۱۳ بازی روی بسترش لانچ بشه. خواهش می کنم در موردش یه مقاله بنویسید. برای ایرانیان خیلی ارزشمند و مثمر ثمر خواهد بود.

  1. حسن صادقی می گوید

   سلام. تیم تولید محتوا پیشنهاد شما را بررسی می کند.