در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

5 عاملی که بر روند صعودی قیمت بیت کوین تاثیر می گذارند

0 367

داده های روی زنجیره حاکی از آن هستند که به زودی قیمت بیت کوین به بالاترین رکورد خود خواهد رسید، چون نظر نهنگ ها، دارندگان بلند مدت و استخراج کنندگان صعودی شده است.

داده ها همچنین نشان می دهند که قیمت بیت کوین طی دو ماه گذشته تحت فشار شدید توسط نهنگ ها بوده است. با این حال، براساس پنج شاخص مهم، فروشندگان عمده در شرف تبدیل شدن به هودلر یا حتی انباشت کننده بیت کوین هستند. در حالی  که تقاضا از طرف نهادهای سرمایه گذاری همچنان بالا است.  این یک ساختار انفجاری است که احتمالا قیمت بیت کوین را در کوتاه مدت به رکورد جدید خواهد رساند.

نهنگ ها فروش را متوقف کرده اند

تعداد نهنگ ها (آدرس های بیت کوین با موجودی 1000 کوین یا بیشتر) از 8 فوریه تاکنون بیش از 10 درصد کاهش یافته است و این نشان می دهد که فروش گسترده نیز وجود دارد.

در حالی که بیت کوین طی دامپینگ دو ماهه توانست  به دو رکورد برسد، اما با مواجه شدن با سطح مقاومت قوی در حدود سطح 60000 دلار، رشد کلی قیمت آن به طور قابل توجهی کند شده است. از 31 مارس تاکنون نیز دارندگان بزرگ بیت کوین فروش خود را متوقف کرده اند.

آدرس بیت کوین
تعداد ادرس های دارای 1000 بیت کوین یا بیشتر

موازنه مجدد پرتفوی با پایان یافتن سه ماهه اول سال، یک زمان معمول برای فروش زیاد است. از آنجا که بیت کوین از ابتدای سال 2021 تاکنون شاهد افزایش 104 درصدی قیمت بوده، لذا انتظار می رفت که این اتفاق رخ دهد.

گری اسکیل، بزرگ ترین مدیر دارایی های دیجیتال، در تاریخ 6 آوریل اعلام کرد که صندوق بزرگ سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال خود را با فروش بیت کوین  دوباره موازنه کرده است.

اگر موازنه مجدد عامل اصلی باشد و با توجه به این که تعداد آدرس های دارای 1000 بیت کوین یا بیشتر در سطحی قرار دارد که آخرین بار در پایان سال 2020 مشاهده شده (زمانی که قیمت شروع به افزایش کرد)، احتمالا نهنگ ها فروش را در حال حاضر متوقف کرده اند.

دارندگان بلند مدت کمتر می فروشند

هنگامی که بیت کوین در اکتبر سال 2020 بالاترین رکورد قبلی خود در سال 2019 را شکست، یکی از سریع ترین و طولانی ترین افزایش ها در شاخص coin days destroyed شروع شد. شاخص CDD نشان می دهد که چه مقدار از بیت کوین هایی که برای مدت طولانی انتقال داده نشده اند، در حال فروخته شدن هستند. این شاخص از ضرب تعداد کوین های یک تراکنش در تعداد روزهای سپری شده از آخرین باری که خرج شده اند، بدست می آید. این بدان معنی است که هر چه CDD  بزرگ تر باشد، حجم بیشتری نیز فروخته خواهد شد.

با این حال، از ابتدای سال تاکنون، فروش از جانب دارندگان بلند مدت به شدت کند شده است. این نشان می دهد که آنها اطمینان کامل نسبت به افزایش قیمت بیت کوین در کوتاه مدت دارند.

شاخص CDD
شاخص CDD بیت کوین

استخراج کنندگان دوباره به انباشت روی آورده اند

از آنجا که منبع درآمد استخراج کنندگان، بیت کوین های تازه استخراج شده است، لذا آنها مجبورند بیت کوین های خود را به طور پیوسته بفروشند تا هزینه های عملیات استخراج (مانند هزینه های برق) را پرداخت کنند. با این حال، برخی از استخراج کنندگان براساس پیش بینی های قیمت تمایل به انباشت دارند.

آنها با اجتناب از فروش بیت کوین های استخراج شده خود، به انباشت کنندگان بزرگ تبدیل می شوند. شاخص تغییر موقعیت خالص استخراج کننده که تغییر 30 روزه عرضه در آدرس های استخراج کننده را نشان می دهد، گویای این امر است.

استخراج کننده
تغییر موقعیت خالص استخراج کننده

آخرین باری که استخراج کنندگان در فروش بیت کوین خود مردد بوده اند، تقریبا سه ماه پیش و درست قبل از افزایش قابل توجه قیمت بود. این تغییر مثبت نشان می دهد که آنها انتظار رسیدن قیمت به سطح های بالاتر در آینده نزدیک را دارند.

تقاضای نهادهای سرمایه گذاری همچنان بالا

با وجود فشار فروش از طرف نهنگ ها، تقاضای نهادهای سرمایه گذاری برای بیت کوین به هیچ وجه کم نشده است. حجم خالص انتقال بیت کوین از/به صرافی ها کاملا قرمز است و تقریبا در پایین ترین سطح تاریخ خود قرار دارد؛ به این معنی که در حال حاضر خروجی بیت کوین از صرافی ها بیشتر از ورودی آن است.

این ارزها در حال انتقال به کیف پول های سرد برای نگهداری طولانی مدت هستند. این طبیعی است، چون نهادهای سرمایه گذاری تمایل به سرمایه گذاری بلند مدت دارند و راه های نگهداری امن تر را بر صرافی ها ترجیح می دهند.

صرافی
خروجی و ورودی بیت کوین صرافی ها

از زمان شیوع بیماری همه گیر کرونا تاکنون، موجودی بیت کوین صرافی ها کاهش چشمگیری داشته است. از آنجا که نهادهای سرمایه گذاری از نوامبر سال 2020 شروع به انباشت مقادیر زیادی بیت کرده اند، موجودی صرافی ها حتی بیشتر کاهش یافته است.

کاهش بسیار زیاد و مداوم موجودی بیت کوین صرافی های ارز رمزنگاری، به ویژه کوین بیس ( که انتخاب مکرر نهادهای سرمایه گذاری است)  گواه این امر است.

بیت کوین
موجودی بیت کوین صرافی ها

در ضمن، روز گذشته صرافی کوین بیس گزارش درآمدهای خود را برای سه ماهه اول سال 2021 منتشر کرد. در این گزارش آمده است:

ارزش دارایی های این پلتفرم 223 میلیارد دلار است که سهم 11.3 درصدی آن از بازار ارزهای رمزنگاری را نشان می دهد. 123 میلیارد دلار از دارایی های این پلتفرم متعلق به نهادهای سرمایه گذاری هستند. با توجه به افزایش علاقه این نهادها به کلاس دارایی های رمزنگاری، انتظار داریم که در سال 2021 معاملات و درآمد حاصل از نگهداری دارایی ها رشد قابل توجهی داشته باشند.

داده های کوین بیس همچنین نشان می دهند  که روند خرید از طرف نهادهای سرمایه گذاری به این زودی متوقف نخواهد شد.

بسته شدن مثلث صعودی هفتگی با یک شکست

از ابتدای ماه فوریه، یک مثلث صعودی هفتگی در نمودار شکل گرفته است. از نظر آماری، شکست به بالا در این الگو بسیار محتمل تر از شکست به پایین است.

اگر شکست صعودی رخ دهد، هدف قیمت با توجه به اندازه مثلث سطح 79000 دلار خواهد بود. البته نه شکست صعودی و نه هدف قیمت قطعی نیستند. این تنها یک الگوی نموداری است که باید در کنار سیگنال های اصلی زنجیره ای به آن توجه داشته باشید.

قیمت بیت کوین
نمودار یک هفته ای قیمت بیت کوین

نیروهای قوی در بازار (اعم از دارندگان بلند مدت، نهنگ ها و استخراج کنندگان) نسبت به افزایش قیمت بیت کوین مطمئن هستند.

مثلث صعودی حتی اعتقاد به شروع قریب الوقوع حرکت صعودی بیت کوین را بیشتر توجیه می کند. در حالی که همه درباره رسیدن قیمت به  سطح 79000 دلاراتفاق نظر ندارند، شکست به پایین مثلث احتمالی است که باید در نظر گرفته شود، چون همه سیگنال های اصلی  هنوز کاملا در یک راستا قرار نگرفته اند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.