در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

نگرانی در مورد متمرکز شدن شبکه PoS اتریوم و راه اندازی شبکه ETHPoW

0 1,131

داده هایی که ساعاتی پس از به روزرسانی Merge (یا ادغام) منتشر شده، نگرانی هایی را در مورد متمرکز بودن شبکه جدید اثبات سهام اتریوم بوجود آورده است.
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟

براساس داده های شرکت تحلیلی سانتیمنت، تنها دو آدرس 46.15 درصد از نودهای PoS اتریوم را کنترل می کنند. چند ساعت پس از به روزرسانی Merge، آدرس اول حدود 188 بلاک (28.97 درصد از نودها) و آدرس دوم 105 بلاک ( 16.18 درصد از نودها) را تایید کرده اند. در توییتر، زمانی که کاربران در مورد تاثیر این به روزرسانی بر متمرکز شدن بزرگ ترین شبکه در جهان بحث می کردند، انتشار این داده ها به موضوعی بحث برانگیز تبدیل شدند.

به روزرسانی اتریوم
براساس داشبورد تورم پساادغام اتریوم، 46.15 درصد از نودهای اثبات سهام برای ذخیره داده ها، پردازش تراکنش ها و افزودن بلاک های جدید به بلاک چین را می توان تنها به دو آدرس نسبت داد. تسلط بالای این دو آدرس موضوعی است که باید به آن توجه کرد.

تسلط 5 شرکت و پلتفرم بر استیکینگ اتریوم

قبل از به روزرسانی Merge، پلتفرم تحلیلی نانسن (Nansen) گزارشی منشتر کرد مبنی بر این که پنج شرکت 64 درصد از کل اتریوم های استیکینگ شده را در اختیار دارند. کوین بیس، کراکن و بایننس حدود 30 درصد از این مقدار را تشکیل می دهند. گزارش ها همچنین نشان می دهند که اکثر 4653 نود فعال اتریوم در کنترل ارائه دهندگان سرویس های وب متمرکز مانند سرویس های وب آمازون (AWS) هستند.
استیکینگ اتریوم 2.0 چیست و چگونه کار می کند؟

رایان راسموسن، تحلیلگر ارز رمزنگاری در Bitwise، گفت که از زمان انجام موفقیت آمیز به روزرسانی Merge، اکثر بلاک ها (تقریبا حدود 40 درصد یا بیشتر) توسط دو آدرس متعلق به لیدو و کوین بیس تولید شده اند. تایید بیش از 40 درصد بلاک ها توسط این دو پلتفرم و متمرکز بودن یکی از آنها (کوین بیس)، نگران کننده است. 

برخی معتقدند که اثبات سهام اغلب منجر به متمرکز شدن می شود، چون به نفع دارندگان بزرگی است که موجودی بیشتری نسبت به دارندگان کوچک تر دارند. برای مثال، مکانیسم جدید اجماع در بلاک چین اتریوم برای تایید تراکنش ها به اعتبارسنج ها متکی است. برای اجرای یک نود اعتبار سنج و دریافت پاداش، مشارکت کنندگان باید 32 اتریوم را استیکینگ (سپرده گذاری) کنند.

با این حال، حامیان اثبات سهام استدلال می کنند که این مکانیسم در مقایسه با اثبات کار، ایمن تر و سازگارتر با محیط زیست است. ویتالیک بوترین پیش بینی کرد که این انتقال نه تنها مصرف برق این شبکه را تا حدود 95 درصد کاهش می دهد، بلکه به مقیاس‌پذیری آن کمک می‌کند. به گفته وی، با به روزرسانی‌هایی که انتظار می‌رود در نیمه دوم سال 2023 انجام شوند، اتریوم از لحاظ سرعت پردازش تراکنش‌ها با پردازنده‌های پرداخت متمرکز برابری خواهد کرد.
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟

ایجاد شبکه ETHPoW و کاهش قیمت توکن ETHW 

طبق داده های وب سایت کوین مارکت کپ، قیمت توکن ETHW  پس از راه اندازی شبکه ETHPoW در 16 سپتامبر بیش از 65 درصد کاهش یافته و به زیر 10 دلار رسیده است.

اتریوم
قیمت ETHW  در هفت روز گذشته

این کاهش شدید با مشکل فنی شناسه زنجیره (ChainID) مرتبط با  ETHPoW مصادف بود. شناسه های زنجیره برای متمایز کردن یک بلاک چین از بلاک چین های دیگر استفاده می شوند. بنابراین، شبکه ETHPoW به یک شناسه جدید نیاز داشت تا داده های تراکنش خود را  پس از به روزرسانی Merge از بلاک چین اصلی اتریوم جدا کند. اگر این کار انجام نمی شد، احتمال ایجاد تراکنش های تکراری وجود داشت.

تیم ETHPoW در 15 سپتامبر اعلام کرد که شناسه منحصر به فرد این شبکه 10001 است. با این حال، داده های Chainlist نشان می دهند که یک پروژه دیگر به نام اسمارت بیت کوین کش ( Smart Bitcoin Cash) که تحت عنوان BCHT فعالیت می کند، دارای همین شناسه است. این مشکل منجر به خطاهایی در کیف پول متامسک شد. تیم ETHPoW این مشکل فنی را تشخیص داد و بلافاصله شناسه شبکه را تغییر داد.
نصب، راه‌اندازی و نحوه استفاده از کیف‌پول متامسک

همچنین، نرخ هش شبکه ETHPoW در ابتدای روز 16 سپتامبر به اوج 80.56 تراهش در ثانیه رسید و در همین روز به 66.64 تراهش در ثانیه کاهش یافت. براساس داده های وب سایت “2miners.com“، در زمان انتشار این مطلب، نرخ هش آن در حدود 46.5 بود.

پشتیبانی صرافی ها از توکن ETHW 

اریک وال، مدیر ارشد سرمایه گذاری در شرکت  Arcane Assets، خاطرنشان کرد که ماینرهای شبکه ETHPoW نمی توانند این شبکه را با قیمت فعلی ETHW حفظ کنند. وی گفت:

پاداش های روزانه 13100 اتریوم (به جای 20 میلیون دلار 354000 دلار ) است. صرف نظر از این که سختی استخراج چقدر تنظیم شود، ماینرها به هیچ وجه نمی توانند به استخراج در شبکه ETHPoW ادامه دهند. به عبارت دیگر، در این سیستم پاداش کافی برای پرداخت قبض های برق وجود ندارد.

با وجود مطرح شدن نگرانی هایی در مورد شبکه ETHPoW و توکن آن ، برخی از صرافی های ارز رمزنگاری توکن ETHW را به فهرست خود اضافه کرده اند. براساس داده های کوین مارکت کپ، در حال حاضر صرافی های اف تی ایکس، اوکی ایکس، هووبی گلوبال، کراکن، بای بیت، بیتفینکس و چند صرافی دیگر از این توکن  و معاملات آن پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، BitTrue یک سرویس استیکینگ نقدینگی مبتنی بر ETHW را معرفی کرده که به سپرده گذاران سود سالانه 6 درصد می دهد.

پشتیبانی استخرهای استخراج از شبکه ETHPoW

به روزرسانی Merge در 15 سپتامبر انجام شد، اما این رویداد تاریخی مهم نتوانست جذابیت نسخه جدید اثبات کار اتریوم (ETHPoW) را از بین ببرد.
استخر استخراج چیست؟

ETHPoW یک هاردفورک اتریوم است که گروهی از حامیان اثبات کار از آن طرفداری می کنند. تاکنون 23 استخر استخراج پشتیبانی خود از این شبکه را اعلام کرده اند. برخی از استخرهای بزرگی که از این شبکه پشتیبانی می کنند عبارتند از: F2Pool ، Poolin، AntPool، Nanopool،BTC.com، 2miners.

منبع Cointelegraph cointelegraph cryptopotato

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.