در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چهار نمودار هشدار دهنده که به احتمال نزولی شدن روند بیت کوین اشاره می کنند

0 344

در بحبوحه بحران بانکی در آمریکا و انتظار توقف سیاست پولی انقباضی توسط فدرال رزرو، قیمت بیت کوین در سال 2023 تقریبا 60 درصد افزایش یافته و به حدود سطح 27000 دلار رسیده است. اما این ارز بزرگ بازار با سطح مقاومت قوی 30000 دلار مواجه شده که هنوز موفق به شکست قطعی آن نشده است.
مفهوم سطوح حمایت و مقاومت چیست و چه کاربردی دارد؟

عدم خرید در این سطح مقاومت روانی، منجر به اصلاح قیمت به سمت سطح 25000 دلار در روزهای گذشته شد. نکته قابل توجه این که کاهش اخیر، همبستگی بیت کوین را با چند شاخص مالی سنتی تقویت کرده است. در این مطلب 4 نمودار هشدار دهنده را بررسی خواهیم کرد که ممکن است نشانه روند نزولی این ارز بزرگ بازار در سه ماهه دوم سال 2023 باشند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین
اصلاح قیمت چیست و چه تفاوت هایی با بازار نزولی دارد

شاخص دلار (DXY)

شاخص دلار در هفته منتهی به 14 مه با 1.4 درصد افزایش به سطح 102.70 رسید. این بهترین افزایش هفتگی دلار از سپتامبر 2022 بود. در نمودار هفتگی یک الگوی کف دوقلو با دو کف نزدیک به سطح قیمت افقی در حدود 100.75 تشکیل شده و افزایش اخیر باعث عبور شاخص دلار از این الگو شد. کف دوقلو یک الگوی معکوس شدن روند به صعودی است که نشان می دهد شاخص دلار احتمالا در چند ماه آینده تا سطح 105.85 افزایش خواهد یافت.

شاخص دلار

شاخص RSI دلار نیز پس از رسیدن به سطح 35 به سمت بالا برگشت کرده که به ادامه روند صعودی دلار اشاره دارد و معمولا نشانه خوبی برای قیمت بیت کوین نیست. ضریب همبستگی معکوس هفتگی بیت کوین و شاخص دلار تقویت شده و در 14 آوریل به حدود منفی 50 رسیده است.
شاخص قدرت نسبی (RSI) چیست و چگونه می توان از آن در تحلیل قیمت استفاده کرد؟

اگر فدرال رزرو روند افزایش نرخ بهره را متوقف کند، بازده اوراق قرضه ثابت می شود . طبق آنچه در گذشته اتفاق افتاده، ثابت بودن نرخ بهره برای اوراق خزانه داری آمریکا خوب بوده، اما برای سهام بد بوده است. بنابراین، افزایش تمایل به ریسک برای دلار یک مزیت خواهد بود، در حالی که احتمال شکست بیت کوین در بازپس گیری سطح مقاومت 30000 دلار را در کوتاه مدت افزایش می دهد.

طلا در نزدیکی یک سطح مقاومت قوی

قیمت طلا در بحبوحه بحران بانکی آمریکا نزدیک به 15 درصد افزایش یافته و به بالای 2000 دلار در هر اونس رسیده است. ضریب همبستگی هفتگی طلا با بیت کوین نیز با ثبت عدد 0.82 در 14 مه، تقویت شده است.

اما این روند صعودی طلا را به نزدیک سطح مقاومت روانی 2075 دلار رسانده است. این سطح در مارس 2022 باعث نزولی شدن روند طلا و کاهش 22 درصدی آن شد.

طلا
نمودار هفتگی طلا

همچنین، طلا این سطح مقاومت را در آگوست 2020 تست کرد و سپس 18 درصد کاهش یافت. اگر این سناریو در سال 2023 تکرار شود، قیمت طلا احتمالا تا میانگین متحرک نمایی 50 هفته ای (نوار قرمز) نزدیک به سطح 1850 دلار سقوط خواهد کرد. ضمن این که شاخص RSI در حدود 70 (منطقه اشباع خرید) قرار دارد که به روند نزولی طلا اشاره می کند. بنابراین، همبستگی مثبت طلا با بیت کوین می تواند اصلاح مشابهی را برای این ارز در سه ماهه دوم سال رقم بزند.

سقوط شاخص عرضه پول M2

شاخص M2 پول نقد در گردش به اضافه دلار در حساب های بانکی و بازار را اندازه گیری می کند. این شاخص در طول همه گیری کووید 19 به دلیل سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو بیش از 40 درصد افزایش یافت و در ژانویه 2022 به اوج 21.84 تریلیون دلار رسید. اما از آن زمان تاکنون 4 درصد کاهش یافته و به 20.81 تریلیون دلار رسیده است.

پول نقد
نمودار ماهانه M2

کاهش 2 درصدی یا بیشتر M2 (که تاکنون 4 بار اتفاق افتاده) خبر خوبی برای بازار سهام نیست، چون این کاهش در گذشته قبل از سه رکود و یک موج فشار فروش ناشی از ترس رخ داده است. به عبارت دیگر، کاهش M2 می تواند منجر به کاهش بیشتر بیت کوین شود، چون این ارز همسو با شاخص های سهام آمریکا حرکت می کند. در حال حاضر، ضریب همبستگی بیت کوین و شاخص نزدک 100 حدود 0.92 است.

الگوی “گُوِه افزایشی” در نمودار بیت کوین

به نظر می رسد که در نمودار هفتگی یک “گُوِه افزایشی” شکل گرفته که اگر قیمت به زیر آن شکسته شود، ممکن است تا منطقه 20000 تا 15000 دلار کاهش یابد.
گُوِه های افزایشی و کاهشی چیستند و چگونه می توان آنها را شناسایی کرد؟

گُوِه افزایشی
نمودار هفتگی بیت کوین

گُوِه افزایشی یک الگوی نزولی است. اگر قیمت به زیر خط روند پایین این الگو بشکند، قیمت حداکثر به اندازه ارتفاع آن کاهش می یابد. در صورتی که الگوی گُوِه افزایشی در نمودار بیت کوین تایید شود (و با توجه به شاخص های اقتصاد کلان ذکر شده در بالا) قیمت ممکن است در سال 2023 حدود 45 درصد از سطوح فعلی کاهش یابد و به سطح 15000 دلار برسد.

قیمت بیت کوین

نمودار روزانه

دنباله بلند شمع روزانه در 12 مه نشان می دهد که خریداران در هنگام کاهش قیمت به خط گردن الگوی سروشانه معکوس، برای خرید هجوم می آورند.
استفاده از الگوی سروشانه معکوس برای شناسایی تغییر روند

بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین

خریداران سعی می کنند قیمت را به داخل مثلث برگردانند، اما ممکن است با مقاومت قوی روبرو شوند. شیب رو به پایین میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 27959 دلار) و شاخص RSI در زیر 41 نشان از برتری جزئی فروشندگان است.
بررسی سه الگوی مثلث متداول در بازار ارز رمزنگاری و نحوه معامله کردن با آنها

اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش یاید، فروشندگان دوباره تلاش خواهند کرد تا آن را به زیر سطح 25250 دلار کاهش دهند. در صورتی که موفق به این کار شوند، فشار فروش احتمالا تشدید خواهد شد و قیمت تا سطح 20000 دلار سقوط خواهد کرد.

در حالت صعودی، خریداران باید برای به دست آوردن دوباره کنترل، خط مقاومت را از پیش رو بردارند. بیت کوین ممکن است مقاومت 31000 دلار را تست مجدد کند.

نمودار 4 ساعته

در نمودار 4 ساعته، خریداران پس از مواجهه با مقاومت قوی در میانگین متحرک نمایی 20 روزه، موفق به شکست آن شدند. این نشان می دهد که آنها در پی به دست گرفتن کنترل هستند. قیمت بیت کوین ممکن است ابتدا به میانگین متحرک ساده 50 روزه و سپس به سطح 28400 دلار صعود کند.

قیمت بیت کوین
نمودار 4 ساعته بیت کوین

برعکس، اگر قیمت از سطوح فعلی کاهش یابد، خرس ها در تلاش هستند تا خط حمایت مثلث را به مقاومت تبدیل کنند. در این صورت، قیمت ممکن است به سطح 25250 دلار سقوط کند.

منبع Cointelegraph cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.