در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

سوگیری های رفتاری در معاملات چیست و چگونه می توان از آنها اجتناب کرد؟

0 315

سوگیری های رفتاری (رفتارهای متعصبانه) باورهای غیرمنطقی هستند که می توانند بر تصمیمات معاملات ارز رمزنگاری تاثیر بگذارند، بدون این که فرد ازآنها اطلاعی داشته باشد. رفتارهای رایجی که ممکن است بر تصمیم گیری های شخص تاثیرگذار باشند عبارتند از” اعتماد بیش از حد، خرید یا فروش در زمان نامناسب برای جلوگیری از پشیمانی، دامنه توجه محدود و دنبال کردن روند بازار. معامله گران و سرمایه گذاران باید از این گونه سوگیری های رفتاری مطلع باشند و از آنها اجتناب کنند تا ریسک تصمیم گیری های غیرمنطقی را کاهش دهند. در این مطلب به برررسی چهار مورد از این رفتارها می پردازیم.

اگر سوگیری های رفتاری کنترل نشوند، می توانند منجر به معاملات و تصمیمات سرمایه گذاری بد و نامطلوب شوند. در واقع، یک حوزه مطالعاتی به نام رفتارشناسی مالی (behavioral finance) وجود دارد که نظریه روانشناسی را با اقتصاد مالی استاندارد ترکیب می کند. سوگیری ها اغلب ناخودآگاه هستند، بنابراین فرد باید توجه زیادی به رفتارهای خود داشته باشد تا تصمیم گیری های ناشی از سوگیری را کاهش دهد. 

دنیل کانمن (روانشناس و اقتصاددان آمریکایی) و آموس تورسکی (روانشناس) درباره رفتار و روانشناسی انسان تحقیقات زیادی انجام داده اند. علاقه مندان می توانند برای درک بهتر تعصبات انسانی کتاب ” قضاوت در شرایط عدم اطمینان” را مطالعه کنند.

اعتماد بیش از حد

طبق گفته دنیل کانمن، “این تصور غلط که ما شناخت کاملی از گذشته داریم، اعتماد بیش از حد به توانایی ما برای پیش بینی آینده را بالا می برد”.

معامله گرانی که تمایل به اطمینان بیش از حد دارند نسبت به توانایی معاملاتی خود بسیار مطمئن هستند و این باعث می شود تا آنها تصمیمات پرریسک بگیرند یا معاملات بسیار زیاد و تکراری انجام دهند. همچنین، معامله گران ممکن است نسبت به دارایی هایی که قبلا روی آنها سرمایه گذاری زیادی کرده اند، اعتماد بیش از حد داشته باشند که این منجر به یک پرتفوی فاقد تنوع می شود.

در حالی که ممکن است استثنائاتی وجود داشته باشد، اما دکترکای روگری (از اساتید دانشگاه کلمبیا) در تحقیقی که انجام داده به این نتیجه رسیده است که هر چه سرمایه گذار فعال تر باشد، پول کمتری به دست می آورد. معامله کمتر و سرمایه گذاری بیشتر را مد نظر قرار دهید، زیرا سرمایه گذاری اغلب مستلزم تحقیق بیشتر در مورد فاندامنتال ها و ارزش ذاتی یک پروژه ارز رمزنگاری است.

همچنین، می توانید پس از انجام تحقیقات کافی، معاملات خود را متنوع کنید. این می تواند به شما کمک کند تا ریسک کلی مربوط به هولد کردن یک توکن را کاهش دهید.

اجتناب از پشیمانی

تحقیقی که توسط جی کین (استاد اقتصاد در دانشگاه ریتسومیکان ژاپن) در مجله نطریه اقتصادی منتشر شد، نشان داد که احتمال فروش زودهنگام یک موقعیت سودآور و فروش دیرهنگام یک موقعیت ضررده توسط معامله گر به منظور جلوگیری از پشیمانی از دست دادن سود یا سرمایه دو برابر است. افراد به طور غریزی عادت به اجتناب از پشیمانی دارند، حتی اگر این کار آنها را به سمت انجام حرکات غیرمنطقی سوق دهد.

یکی از استراتژی های سرمایه گذاری برای اجتناب از پشیمانی، میانگین هزینه دلاری است. معامله گران از این استراتژی برای سرمایه گذاری مبالغ ثابت در فواصل زمانی منظم، بدون توجه به قیمت دارایی، استفاده می کنند.
استراتژی میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

معامله گران همچنین می توانند از سفارش حد ضرر متحرک یا تریلینگ استاپ ( trailing stop order) استفاده کنند. آنها می توانند یک سفارش را با درصد مشخصی پایین تر از قیمت بازار ثبت کنند. حد ضرر متحرک نوع به خصوصی از ” Stop Loss” است که در انجام معاملات به طور خودکار و هماهنگ با تغییرات بازار، نسبت به حدی که معامله گر برای آن موقعیت مشخص کرده حرکت می کند تا سود حاصل از معامله را برای وی به حداکثر ممکن برساند. به عبارت دیگر، حد ضرر متحرک به معامله گر کمک می کند تا بهترین نقاط خرید و فروش را شناسایی کند.

حد ضرر متحرک همراه با قیمت و فقط در جهت معامله حرکت می کند. به غیر از ردیابی خودکار جهت قیمت، سفارش حد ضرر متحرک می تواند به قفل شدن سود و در عین حال محدود کردن ضرر کمک کند. این سفارش همچنین از ورود بی موقع معامله گر به موقعیت  به دلیل پشیمانی جلوگیری می کند.

دامنه توجه محدود

 با توجه به انواع مختلف توکن های موجود در بازار ارز رمزنگاری، فرصت های بیشماری در دسترس معامله گران است. با این حال، معامله گران قبل از معامله، توجه بسیاری کمی نسبت به شناخت هر توکن و کسب اطلاعات در مورد آن دارند.

علاوه بر این، اغلب شایعات و تبلیغات زیادی در بازار پیرامون فرصت های مختلف ارزهای رمزنگاری وجود دارد. این می تواند منجر به تصمیم گیری های معاملاتی با اطلاعات نادرست یا ناکافی شود.

اگر در مورد یک توکن به طور کامل تحقیق نکرده اید، برای ورود به معامله آن عجله نکنید. به جای انجام معاملات زیاد به طور همزمان، ابتدا تحقیق کنید و قبل از معامله تحلیل تکنیکال و فاندامنتال انجام دهید.
تحلیل تکنیکال چیست و چگونه کار می کند؟
تحلیل فاندامنتال چیست؟

علاوه بر این، بهتر است به اطلاعات و اعلامیه های اشخاص با نفوذ بازار که محتوای آنها حول فرصت های بالقوه ارز رمزنگاری است، اعتماد نکنید.

دنبال کردن روند بازار

تحقیق دیگری که توسط پرِم سی جین (پروفسور دانشگاه تولین) و جوآنا شوانگ وو (پروفسور دانشگاه روچستر) انجام شد، نشان داد که 39 درصد از کل سرمایه وارد شده به صندوق های سرمایه گذاری مشترک، به 10 درصد از صندوق هایی اختصاص یافته که سال قبل عملکرد بهتری داشته اند و این گویای تمایل افراد به تعقیب روندها است. این می تواند به جای تصمیم گیری های منطقی با پشتوانه تحقیقات زیاد، منجر به حرکت های معاملاتی شتابزده شود.

به دلیل ماهیت پرنوسان بازار ارز رمزنگاری، معامله گران ممکن است با افزایش تصاعدی قیمت یک توکن تصمیم اشتباه بگیرند و از بررسی فاکتورهای فاندامنتال حمایت کننده این افزایش غفلت کنند. به جای انجام معاملات شتابزده و تمرکز بر روی توکن هایی که عملکرد فوق العاده ای داشته اند، دارایی هایی را  زیر نظر بگیرید که فکر می کنید قیمت  آنها پایین تر از ارزش واقعی شان است.

به قول وارن بافت، “وقتی که دیگران حریص هستند بترسید و زمانی که دیگران می ترستند حریص باشید”. این جمله نشان دهنده اهمیت مبحث مالی رفتاری است. برای مثال، یک ارز با فاندامنتال خوب ممکن است به خاطر شرایط روانی بازار اندکی منفی شود و فروشندگان برای فروش هجوم بیاورند. یا برعکس، ارزی که فاندامنتال خوبی ندارد با یک شایعه قیمتش افزایش پیدا می کند و خریداران برای خرید آن صف می بندند.

همچنین، معامله گر باید یک استراتژی مناسب اتخاذ کند و به آن پایبند باشد و از ورود به معاملات دارایی هایی که در اثر تبلیغات یا شایعات پامپ می شوند، اجتناب کند.

این که انسان ها در هنگام تصمیم گیری به غریزه خود اتکا می کنند، امری طبیعی است. به هرحال، رفتار خود را زیر نظر بگیرید و سعی کنید سوگیری های رفتاری خود را کنترل کنید. در صورت کنترل کردن سوگیری های رفتاری، احتمال کمی دارد که تصمیمات معاملاتی بد و نامطلوب بگیرید.

منبع binance

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.