در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی دلایل افزایش قیمت بیت کوین؛ آیا بازار نزولی به پایان رسیده است؟

0 1,968

در روزهای اخیر ترس شدیدی بر بازارهای مالی حاکم بود، چون بیم آن می رفت که زنجیره ای از بحران های بانکی به یک همه گیری در این بخش تبدیل شود. همه چیز با بسته شدن شبکه پرداخت SEN بانک سیلورگیت شروع شد و به دنبال آن بانک سیلیکون ولی سقوط کرد. این بانک شانزدهمین بانک بزرگ آمریکا و مکانی برای سپرده گذاری استارتاپ ها و شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر (VC) بود.

سیلیکون ولی بخشی از سرمایه های سپرده شده را در اوراق قرضه سپرده گذاری کرده بود که با افزایش نرخ بهره، ارزش اوراق کاهش یافت و این بانک با ضرر سنگینی مواجه شد. پس از افشای جزئیات عملکرد سبد اوراق قرضه سیلیکون ولی، سپرده گذاران برای برداشت سپرده های خود هجوم آوردند. 

پس از آن که سپرده گذاران 42 میلیارد دلار از سیلیکون ولی برداشت کردند، این بانک سقوط کرد. این بزرگ ترین سقوط بانکی پس از سال 2008 بود و نگرانی هایی را در مورد سرایت این بحران به دیگر بانک ها به وجود آورد. 

سهام بانک های آمریکا در روز جمعه سقوط کرد و برخی از سهام بانک ها تا 35 درصد کاهش یافتند. این کاهش همچنان در حال گسترده شدن است و معاملات چندین سهام بانک آمریکا متوقف شده است. با افزایش فشار فروش سهام بانک ها، بازار سهام آمریکا قرمز شد.

بازار سهام
منفی شدن بازار سهام آمریکا در پی فشار فروش سهام بانک ها

افزایش قیمت بیت کوین

با این حال، بیت کوین بازار را شگفت زده کرد و قیمت آن افزایش خوبی داشت و تا حدود سطح 24500 دلار رسید. قیمت این ارز در روز یکشنبه پس از بیانیه مشترک فدرال رزرو، وزارت خزانه داری و شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) به حدود سطح 21400 دلار رسید. آنها در این بیانیه اعلام کردند که همه سپرده گذاران بانک سیلیکون ولی می توانند در روز دوشنبه 13 مارس به وجوه خود دسترسی داشته باشند.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

پس از این که جو بایدن در سخنرانی خود اطمینان داد که سیستم بانکی آمریکا “ایمن” است، قیمت بیت کوین 6 درصد افزایش یافت و به بالای سطح 23500 دلار شکست. بایدن اظهار داشت که آمریکایی ها باید به سیستم بانکی این کشور اعتماد داشته باشند.

بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین

بایدن همچنین اطمینان داد که سپرده های مشتریان همچنان در دسترس است؛ به این معنی که کسب و کارهای کوچک می توانند با خیال راحت به کار خود ادامه دهند و حقوق کارگران و صورت حساب های خود را بپردازند. رئیس جمهور آمریکا درباره بحران بان سیلیکون ولی نیز صحبت کرد و گفت که قرار نیست از وجوه مالیات دهندگان برای جبران این ضرر استفاده شود، بلکه این پول از محل کارمزدهایی که بانک ها به صندوق بیمه انتقال می دهند، تامین خواهد شد.

سرمایه گذاران پس از حمایت ناظران بانکی و مالی از سپرده گذاران بانک های سیلیکون ولی و سیگنیچر احساس آرامش کردند و امیدوار شدند که فدرال رزرو در نشست آتی خود نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. بسیاری از سرمایه گذاران بر این باورند که فدرال رزرو در واکنش به بحران در بانک های مذکور، نرخ بهره را کم تر افزایش خواهد داد یا  افزایش آن را متوقف خواهد کرد.

یکی دیگر از محرک های قیمت بیت کوین بیانیه CME بود. این صرافی از این پس قراردادهای آتی بیت کوین با تاریخ انقضای روزانه و تسویه نقدی را ارائه می کند.

علاوه بر موارد فوق، افزایش قیمت در بازار ارز رمزنگاری با وجود بحران های بانکی در این هفته، به سه دلیل بوده است.

شرکت سیرکل نگرانی ها بابت سپرده ها در سیلیکون ولی را بر طرف کرد

شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) شروع به فروش دارایی های بانک سیلیکون ولی برای بازپرداخت 50 درصد از سپرده ها به مشتریان این بانک کرد. این یک خبر خوب و آرام کننده برای هولدرهای USDC بود که در چند روز گذشته نگران  کاهش قابل توجه این ارز پایدار از سطح ثابت 1 دلار بودند.
ارز پایدار یا استیبل کوین چیست؟

دور شدن USDC از سطح ثابت 1 دلاری پس از آن رخ داد که شرکت سیرکل در توییتی نوشت که 3.3 میلیارد دلار از دارایی های پشتوانه این ارز را در سیلیکون ولی سپرده گذاری کرده و این بانک با بحران مالی مواجه شده است.

از آنجایی که سرمایه گذاران برای خروج سرمایه های خود از بازار USDC هجوم آوردند، ارزش آن تا سطح 0.87 دلار کاهش یافت و بازار ارز رمزنگاری را به طور موقت آشفته کرد.

ولی پس از انتشار بیانیه فدرال رزرو درباره امن بودن وجوه سپرده گذاران در بانک سیلیکون ولی و همچنین بیانیه جرمی آلیر (مدیر عامل اجرایی شرکت سیرکل) مبنی بر دسترسی کامل این شرکت به وجوه سپرده گذاری شده در بانک مذکور در روز دوشنبه، قیمت USDC افزایش یافت و به حدود سطح 0.99 دلار برگشت. البته، صرافی کوین بیس با از سرگیری معاملات یک به یک جفت USDC:USD کمک زیادی به برگشت قیمت به سطح 1 دلار کرد.

به طور کلی، به نظر می رسد که شرکت سیرکل از بحران بانک سیلیکون ولی نجات یافته و این یک خبر دلگرم کننده و اطمینان بخش برای سرمایه گذاران بازار ارز رمزنگاری است.

2. احساسات: شدیدترین فشار فروش به پایان رسیده

با وجود تلاش های مکرر بیت کوین برای تست مجدد سطح 25000 دلار و شکست به بالای آن، تقریبا یک ماه است که با فشار فرو ش شدید مواجه شده است. اما به نظر می رسد که این فشار فروش به پایان خود نزدیک شده است.

با بررسی داده های شبکه، صرافی های ارز رمزنگاری به مدت 25 روز شاهد ورود بیت کوین بوده اند. به بیان ساده تر، این بدان معناست که به مدت 25 روز بیشترین مقدار بیت کوین به صرافی های ارز رمزنگاری منتقل شده و کمترین آن در کیف پول های سرد ذخیره شده است. این معمولا یک سیگنال فروش در نظر گرفته می شود، چون سرمایه گذاران بیت کوین خود را از کیف پول خارج کرده و برای فروش به صرافی ها منتقل می کنند.

اما به نظر می رسد که فشار فروش به پایان رسیده، چون از روز دوشنبه ورودی در صرافی ها به خروجی تغییر وضعیت داده است و این یک سیگنال واضح از خرید و انباشت به حساب می آید.

صرافی ارز رمزنگاری
ورودی و خروجی صرافی ها

خروجی بیت کوین ازصرافی ها اهمیت بسیار زیادی دارد و بیانگر انباشت است. همچنین، موجودی فعلی صرافی ها 11 درصد از کل عرضه بیت کوین را تشکیل می دهد که در پایین ترین سطح از دسامبر سال 2017 قرار دارد.

بیت کوین
موجودی بیت کوین کل صرافی ها

به نظر می رسد سقوط سریع بیت کوین به زیر سطح 20000 دلار  (ناشی از بحران بانک سیلیکون ولی) باعث خروج سرمایه گذاران کوچک از بازار شده است. نگاهی به موج های هولد بیت کوین تصویری از هولدرهای رو به افزایش را نشان می دهد و هولدرهای جدیدی که اخیرا وارد بازار شده اند تا حد زیادی باعث حرکت روزانه قیمت می شوند.

هولد
موج های هولد

اما هولدرهای بزرگ بیت کوین همچنان به خرید و انباشت ادامه می دهند و تعداد کیف پول های دارای بیش از یک بیت کوین در حال افزایش سریع به سمت 1میلیون آدرس است.

آدرس بیت کوین
تعداد آدرس های دارای بیش از یک بیت کوین

به طور کلی احساسات درون شبکه ای پایان دوره فشار فروش را نشان می دهد، زیرا هولدرها (به ویژه هولدرهای بلند مدت) به سمت خرید و  انباشت رفته اند. پایان دادن به دیوار فروش می تواند آغاز یک روند صعودی بزرگ برای بیت کوین و کل بازار ارز رمزنگاری باشد.

3. شبکه بیت کوین امن تر از همیشه است

دلیل آخر روند صعودی در بازار ارز رمزنگاری در هفته جاری، پذیرش شبکه SHA-256 بیت کوین است که در حال حاضر بزرگ ترین شبکه است.

نرخ هش SHA-256 (که مقدار قدرت محاسباتی اختصاص یافته به شبکه بیت کوین را اندازه می گیرد) به بالاترین سطح خود رسیده است.
نرخ هش یا قدرت هش بیت کوین چیست؟

نرخ هش
نرخ هش

این به دلایل متعددی نشانه صعودی شدن بیت کوین است. اول و مهم تر از همه این که این اولین باری است که چنین حجم بالایی از قدرت محاسباتی به شبکه این ارز اختصاص داده شده؛ به این معنی که میزان پذیرش آن در بالاترین سطح قرار دارد. این امر به ایمن تر کردن شبکه کمک می کند و در حال حاضر، احتمال حمله 51 درصدی به شبکه بیت کوین کمتر از همیشه است.

نکته بعدی میزان سختی استخراج است که هر دو هفته یک بار تنظیم می شود تا زمان ایجاد بلاک در 10 دقیقه ثابت نگه داشته شود. این شاخص نیز در بالاترین سطح خود قرار دارد؛ به عبارت دیگر، استخراج بیت کوین هرگز به این اندازه سخت نبوده است.

سختی استخراج
سختی استخراج

با توجه به نزدیک شدن به هاوینگ بعدی بیت کوین (در سال 2024)، سختی شبکه یک سیگنال صعودی است، زیرا شروع به القای کاهش عرضه برای دوره بعدی بازار صعودی می کند، ضمن این که بیشتر ماینرها بیت کوین کمتری در اختیار دارند.
هالوینگ یا هاوینگ بیت کوین چیست و چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

در واقع، استخراج می تواند دید واضح تری از کف بازار ارائه کند. با نگاهی به نوارهای هش (که دوره های تسلیم ماینرها و احتمالا کف قیمت بیت کوین را مشخص می کنند) می توان دریافت که حرکت اخیر بیت کوین در سال 2023، این ارز را از منطقه تسلیم ماینرها که به دلیل سقوط صرافی FTX رخ داد، دور کرده است.

نوار هش
نوارهای هش

این می تواند بیانگر این موضوع باشد که بازار نزولی سال 2022 به پایان رسیده و  بازار ارز رمزنگاری در ماه های منتهی به سال 2024 به صعودی تغییر جهت خواهد داد.

منبع cryptonews cryptopotato cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.