در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

3 اشتباه بزرگی که تریدرهای فیوچرز باید از آنها اجتناب کنند

0 681

بسیاری از معامله گران اغلب تصورات اشتباهی در مورد معاملات آتی(فیوچرز) ارزهای رمزنگاری، به ویژه در صرافی های مشتقات خارج از حوزه مالی سنتی دارند. رایج ترین اشتباهات شامل واگرایی قیمت بازارهای آتی از اسپات، کارمزدها و تاثیر لیکوئید شدن موقعیت بر ابزار مشتقات هستند.

در این مطلب سه اشتباه و تصور غلط را بررسی خواهیم کرد که معامله گران هنگام معامله قراردادهای آتی ارز رمزنگاری باید از آنها اجتناب کنند.
قرارداد آتی بیت کوین چیست؟

تفاوت بازار آتی از نظر قیمت گذاری و معامله با بازار اسپات

در حال حاضر، مجموع قراردادهای باز معاملات آتی در بازار ارز رمزنگاری از 25 میلیارد دلار فراتر رفته و معامله گران جزئی و مدیران با تجربه صندوق های سرمایه گذاری از این ابزارها برای بهره بردن از موقعیت های معاملاتی خود استفاده می کنند.

قراردادهای آتی و سایر مشتقات اغلب برای کاهش ریسک یا افزایش سرمایه گذاری استفاده می شوند و علیرغم این تفسیر رایج، برای شرط بندی و قمار مورد استفاده قرار نمی گیرند.

معمولا، برخی از تفاوت ها در قیمت گذاری و معاملات قراردادهای مشتقات ارز رمزنگاری نادیده گرفته می شوند. به همین دلیل است که معامله گران باید این تفاوت ها را در هنگام ورود به بازار معاملات آتی در نظر بگیرند. حتی سرمایه گذاران متبحر مشتقات دارایی های سنتی مستعد اشتباه هستند، بنابراین مهم است که قبل از استفاده از اهرم، از تفاوت های موجود مطلع باشید.

اکثر سرویس های معاملات ارز رمزنگاری از دلار آمریکا استفاده نمی کنند، اگرچه مظنه دلار را نمایش می دهند. این یکی از رازهای ناگفته بزرگ و یکی از دام هایی است که معامله گران مشتقات با آن مواجه هستند و باعث ایجاد ریسک ها و تحریفات اضافی در هنگام معامله و تجزیه و تحلیل بازارهای آتی می شود.

مسئله اصلی عدم شفافیت است، بنابراین معامله گران نمی دانند که آیا قیمت قراردادها براساس ارز پایدار است یا خیر. با این حال، از آنجایی که در هنگام استفاده از صرافی های متمرکز همیشه ریسک واسطه وجود دارد، این نباید یک نگرانی عمده باشد.

تنزیل قیمت قراردادهای آتی گاهی غافلگیر کننده است

در 9 سپتامبر، قراردادهای آتی اتریوم با تاریخ سررسید 30 دسامبر، 22 دلار یا 1.3 درصد پایین تر از قیمت اسپات این ارز در صرافی هایی مانند کوین بیس و کراکن معامله شدند. این تفاوت ناشی از انتظار توکن های فورک رخ داد که ممکن است در طول به روزرسانی Merge اتریوم به وجود بیایند. ایردراپ توکن های فورک احتمالی به خریداران قراردادهای مشتقات اتریوم تعلق نمی گیرد.

ایردراپ ها همچنین می توانند باعث تنزیل قیمت قراردادهای آتی شوند، چون دارندگان این قراردادها توکن رایگان دریافت نمی کنند، اما این تنها مورد پشت تفاوت قیمت نیست، چون هر صرافی مکانیسم قیمت گذاری و ریسک های خاص خود را دارد. برای مثال، قراردادهای آتی سه ماهه پولکادات در صرافی های بایننس و اوکی ایکس پایین تر از قیمت DOT در صرافی های اسپات معامله می شود.
پولکادات رقیب اتریوم؛ هر آنچه باید در مورد پولکادات بدانید

معاملاات آتی
معاملاات آتی

قراردادهای آتی با 1.5 تا 4 درصد تنزیل قیمت بین ماه مه تا آگوست معامله شده اند و این نشان دهنده کاهش تقاضا از سوی خریداران اهرمی است. با این حال، با توجه به روند طولانی مدت و این واقعیت که قیمت پولکادات از 26 ژانویه تا 12 آگوست 40 درصد افزایش یافته، احتمالا عوامل خارج از بازار در این کاهش دخیل بوده اند.

اختلاف قیمت بین قراردادهای آتی و بازار اسپات وجود دارد، بنابراین معامله گران در هنگام معاملات قراردادهای دارای تاریخ سررسید، باید اهداف و سطوح ورود خود را  تنظیم کنند.

توجه به کارمزد بالا و واگرایی قیمت در بازار آتی 

مزیت اصلی قراردادهای آتی، اهرم یا قابلیت معامله مبالغی بیشتر از سپرده اولیه (وثیقه یا مارجین) است. سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک سرمایه گذار 100 دلار سپرده گذاری کرده و با استفاده از اهرم 20 برابری، قراردادهای آتی بیت کوین به ارزش 2000 دلار خریداری می کند (به عبارتی وارد موقعیت لانگ 2000 دلاری می شود).
موقعیت خرید (long) یا فروش (short) چیست؟ چگونه می توان از آنها استفاده کرد؟

اگرچه کارمزد معاملات در قراردادهای مشتقات معمولا کمتر از کارمزد معاملات در اسپات است، کارمزد فرضی 0.05 درصد برای معامله 2000 دلاری اعمال می شود. بنابراین، ورود و خروج یکباره از موقعیت، 4 دلار کارمزد خواهد داشت که معادل 4 درصد سپرده اولیه است. این ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما با افزایش حجم معاملات، این هزینه ها سنگین می شوند.

حتی اگر معامله گران از هزینه ها و مزایای اضافی استفاده از ابزارهای آتی مطلع باشند، یک عنصر ناشناخته تنها در شرایط نوسان بازار خود را نشان می دهد. واگرایی قیمت قراردادهای مشتقات از معاملات اسپات معمولا به دلیل لیکوئید شدن موقعیت ها ایجاد می شود.

زمانی که وثیقه معامله گر برای پوشش ریسک کافی نباشد، صرافی مشتقات دارای مکانیسم داخلی است که موقعیت وی را به طور خودکار می بندد. به این عمل لیکوئید شدن گفته می شود و باعث حرکت شدید قیمت و در نتیجه واگرایی قیمت در بازار اسپات و آتی می شود.
لیکوئید شدن چیست و چگونه باید از آن جلوگیری کرد؟

اگرچه این اختلاف قیمت ها باعث لیکوئید بیشتر نخواهد شد، سرمایه گذاران ناآگاه ممکن است به نوسانات قیمتی که فقط در قراردادهای مشتقات رخ داده، واکنش نشان دهند. صرافی های مشتقات برای شفافیت و محاسبه قیمت شاخص مرجع به منابع قیمت گذاری خارج از صرافی (معمولا بازارهای اسپات) متکی هستند.

هیچ اشتباهی در این فرایندهای منحصر به فرد وجود ندارد، اما همه معامله گران باید قبل از استفاده از اهرم، تاثیر آنها را در نظر بگیرند. معامله گران در هنگام معامله در بازار آتی باید اختلاف قیمت بین بازار آتی و اسپات، کارمزد بالا و تاثیر لیکوئید شدن را تجزیه و تحلیل کنند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.