در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چگونه با استفاده از شبکه آربیتروم کارمزدهای اتریوم را درکیف پول متامسک کاهش دهیم؟

0 1,352

شبکه آربیتروم (Arbitrum) به کاربران این امکان را می دهد تا از اتریوم به طور موثرتری استفاده کنند. در این مطلب اطلاعاتی درباره نحوه دسترسی به آربیتروم به منظور پرداخت هزینه های گس کمتر، اجرای سریع تر تراکنش های اتریوم و اضافه کردن آن به کیف پول متامسک خواهید آموخت.

آربیتروم چیست؟

آربیتروم یکی از راه حل های مقیاس پذیری لایه دو اتریوم است که برای بهبود کارایی قراردادهای هوشمند و اجرای سریع تراکنش ها و درعین حال کاهش چشمگیر کارمزد تراکنش ها و افزودن ویژگی های حریم خصوصی بیشتر طراحی شده است. شبکه های لایه دو نرم افزارهایی هستند که بر روی شبکه های لایه یک مانند بیت کوین یا اتریوم راه اندازی می شوند تا راندمان پلتفرم را افزایش دهند و تراکنش ها را ارزان تر پردازش کنند.
تفاوت بلاک چین لایه یک و لایه دو چیست؟

در سال های اخیر، رشد اتریوم در زمینه توسعه و پذیرش وب 3.0، توکن های NFT و اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) منجر به شلوغی بیش از حد این شبکه شده و این امر افزایش شدید کارمزد تراکنش های آن را در پی داشته است. راه حل های مختلفی (از جمله به روزرسانی های اختصاصی لایه یک) برای بر طرف کردن مشکل مقیاس پذیری اتریوم معرفی شده اند. با این حال، به نظر می رسد که راه حل های لایه دو از این راه حل ها پیشی گرفته اند و شبکه آربیتروم یکی از امیدوارکننده ترین آنها است.
چگونه یک توکن NFT بسازیم؟

آف چین لبز (Offchain Labs)، شرکت توسعه مستقر در نیویورک، شبکه آربیتروم را ایجاد و راه اندازی کرده است. این شرکت در دور سرمایه گذاری سری B در سپتامبر 2021، مبلغ 120 میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

چرا از آربیتروم استفاده کنیم؟

آربیتروم با تکیه بر امنیت اتریوم، می تواند هزینه های گس را به دلیل استفاده از رول آپ های آپتیمیستیک (Optimistic) به طور قابل توجهی کاهش دهد. این رول آپ ها قراردادهای هوشمندی هستند که تراکنش ها را  دسته بندی می کنند و از محاسبات و گس کمتری برای تراکنش های سریع و ارزان استفاده می کنند.

برای مثال، آربیتروم در هر ثانیه 40 تراکنش و اتریوم 14 تراکنش را پردازش می کند. تراکنش های اتریوم می توانند بسیار گران باشند و در مواقع ترافیک بالای کاربران، کارمزد آنها به چند صد دلار می رسد. در حالی که تراکنش ها در شبکه آربیتروم فقط چند سنت کارمزد دارند.

آربیتروم همچنین مناسب توسعه دهندگانی است که می خواهند اپلیکیشن های غیرمتمرکز اتریوم خود را در این شبکه ایجاد کنند. در واقع، آربیتروم از قراردادهای ماشین مجازی اتریوم و تراکنش های آن در  لایه دو پشتیبانی می کند و در عین حال از امنیت لایه یک اتریوم بهره می برد.

آربیتروم اولین یا تنها پلتفرمی نیست که برای رفع محدودیت های شبکه اتریوم ایجاد شده است. راه حل های دیگری با ویژگی های مشابهی ارائه شده اند. با این حال، هیچ یک از آنها مزایای منحصر به فرد این شبکه را ندارند.

در زیر خلاصه ای از مهم ترین مزایای آربیتروم ارائه شده است:

نحوه دسترسی به بلاک چین آربیتروم

برای دسترسی به بلاک چین آربیتروم، کاربران باید آن را از طریق یک کیف پول سازگار اضافه کنند. در این مطلب، نحوه اضافه کردن آربیتروم به کیف پول متامسک (محبوب ترین کیف پول اتریوم) توضیح داده شده است.
بلاک چین چیست؟ یک راهنمای کامل برای مبتدیان

متامسک یک کیف پول ارز رمزنگاری است که به کاربران اجازه می دهد علاوه بر اتریوم و توکن های ERC-20، به شبکه اصلی اتریوم، اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) و NFTهای وب 3.0 آن دسترسی داشته باشند. متامسک هم دارای افزونه مرورگر و هم اپلیکیشن موبایل است.
 استاندارد ERC-20 چیست؟ توکن های ERC20 چگونه ایجاد می شوند؟

برای اتصال متامسک به شبکه آربیتروم، کاربران باید چند مرحله ساده را دنبال کنند و برخی از اطلاعات بلاک چین (از جمله شناسه شبکه، URL و نام شبکه را به این کیف پول اضافه کنند.همچنین می توان با وارد کردن آدرس صحیح توکن، آن را به آربیتروم اضافه کرد.

نحوه افزودن آربیتروم به متامسک

متامسک علاوه بر اتریوم از چندین شبکه دیگر نیز پشتیبانی می کند. با این حال، آنها به طور پیش فرض فعال نیستند و باید به صورت دستی اضافه شوند. برای اضافه کردن آربیتروم به متامسک باید مراحل زیر را طی کنید:
نصب، راه‌اندازی و نحوه استفاده از کیف‌پول متامسک

1. کیف پول متامسک خود را بازکرده و روی منوی کشویی کلیک کنید.

شبکه آربیتروم
متامسک

2. سپس روی “Add Network” کلیک کنید.

لایه دو
آربیتروم

3. در صفحه بعد باید اطلاعات شبکه آربیتروم را وارد کنید:

Network name: Arbitrum One
New RPC URL: https://arb1.arbitrum.io/rpc
Chain ID: 42161
Currency symbol: ETH
Block Explorer URL: https://arbiscan.io//

اتریوم
اضافه کردن آربیتروم به متامسک

4. بعد از افزودن اطلاعات روی “Save” کلیک کنید. اکنون شبکه لایه دو آربیتروم را به کیف پول خود اضافه کرده اید و می توانید از آن استفاده کنید.

برای افزودن توکن های آربیتروم به متامسک، باید آنها را به صورت دستی وارد کنید. شما می توانید توکن های آن را همچنان دریافت کنید، حتی اگر هنوز آنها را به کیف پول خود اضافه نکرده باشید. اما تا زمانی که آنها را به صورت دستی وارد نکنید، نمایش داده نمی شوند.

برای اضافه کردن دستی توکن ها به روش زیر عمل کنید:

1. به سایت “arbiscan.io” بروید. این یک جستجوگر بلاک مبتنی بر اتراسکن (Etherscan) برای آربیتروم است.

2. در این وب سایت می توانید جزئیات توکن مورد نظر خود را پیدا کنید. در صورت پیدا نکردن توکن، باید آدرس قرارداد را به صورت دستی اضافه کنید. این قرارداد در وب سایت رسمی پروژه توکن مورد نظرتان وجود دارد. همیشه اطمینان حاصل کنید که از یک قرارداد هوشمند معتبر استفاده می کنید، زیرا ممکن است یک قرارداد جعلی توسط کلاهبرداران ایجاد شود.

اتراسکن
جستجوگر بلاک چین

برای مثال، می خواهیم توکن “1inch” را جستجو کنیم و آدرس قرارداد آن را پیدا کنیم.

وان اینچ
وان اینچ

پس از وارد کردن نماد یا نام توکن در کادر جستجو و کلیک روی توکن از فهرست کشویی، صفحه زیر  باز می شود و می توانید آدرس قرارداد را از اینجا کپی کنید.

قرارداد
آدرس قرارداد

3. به متامسک بروید و روی “Import Tokens” کلیک کنید.

ارز رمزنگاری
اضافه کردن توکن

4. آدرس قرارداد توکن را در صفحه جدیدی که باز می شود، وارد کنید. بقیه اطلاعات باید توسط متاسک به طور خودکار پر شود. 

کیف پول
جایگذاری آدرس قرارداد در متامسک

5. روی “Add Custom Token”  و سپس “Import Tokens” کلیک کنید.

توکن

6. کیف پول شما اکنون موجودی توکن تازه اضافه شده را نمایش می دهد.

شما می توانید تمام کارهایی را که قبلا در اتریوم انجام می دادید، در آربیتروم انجام دهید، اما به شکلی ارزان تر و مقرون به صرفه تر. این کارها شامل ارسال و دریافت ارزهای رمزنگاری، جمع آوری NFTها، استفاده از اپلیکیشن ها، قراردادهای هوشمند  و اپلیکیشن های غیر متمرکز وب 3.0 و حتی سواپ ارزهای رمزنگاری و توکن های رمزنگاری می شوند.

برای انجام تراکنش ها باید به اندازه کافی اتریوم در کیف پول خود داشته باشید. با اتصال پل آربیتروم به شبکه اصلی اتریوم، می توانید ETH را به کیف پول خود اضافه کنید.

نحوه استفاده از پل آربیتروم

می توانید به آربیتروم متصل شوید تا دارایی های خود را انتقال دهید، اپلیکیشن های غیرمتمرکز وب 3.0 را پیدا کنید و با کارمزد پایین تری تراکنش انجام دهید و هزینه گس کمتری در شبکه اتریوم بپردازید. برای ارسال اتریوم از شبکه اتریوم به شبکه آربیتروم، مراحل زیر را دنبال کنید.

1. به وب سایت “bridge.arbitrum.io” بروید و کیف پول متامسک خود را متصل کنید. 

متامسک
اتصال متامسک

بعد از متصل شدن، صفحه زیر ظاهر می شود.

اتریوم
انتقال از اتریوم به آربیتروم

2. مقدار اتریوم را که می خواهید به آربیتروم انتقال دهید، وارد کنید و روی “Move funds to Arbitrum One” کلیک کنید.

3. در مرحله بعد، باید تراکنش را در کیف پول خود تایید کنید. اگرچه این تراکنش در لایه یک انجام می شود، هزینه گس کمتر آربیتروم اعمال خواهد شد.

4. در صورت تایید مقدار، روی “Confirm” کلیک کنید. 

5. اکنون تراکنش به صورت “Pending” در پایین صفحه بعد ظاهر می شود.

6. حالا اتریوم را در آربیتروم دارید و می توانید ارسال و دریافت آن را شروع کنید.

از زمان رشد سریع NFTها، متاورس و اپلیکیشن های غیرمتمرکز وب 3.0 در چند سال گذشته، کارمزد بسیار بالای شبکه اتریوم مانع از توسعه بیشتر آن شده است. شبکه های لایه دو مانند آربیتروم می توانند مشکل مقیاس پذیری و کارمزد بالای تراکنش ها در این شبکه را برطرف کنند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.