در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی تکنیکال 5 ارز برتر این هفته؛ احتمال ادامه روند صعودی تا چند روز دیگر

0 860

بیت کوین، کازموس، ایپ کوین، چیلیز و کوانت در سطوح بالاتر با مقاومت روبرو هستند، اما الگوهای تکنیکال آنها نشان می دهند که روند صعودی فعلی ممکن است برای چند روز دیگر ادامه یابد.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین

بازارهای سهام ایالات متحده آمریکا در هفته گذشته روند صعودی قوی داشتند و به روند نزولی سه هفته ای خود پایان دادند. شاخص  S&P 500 و نزدک کامپوزیت به ترتیب 3.65 و 4.14 درصد رشد کردند. بیت کوین با ادامه همبستگی نزدیک خود با بازارهای سهام، بازگشت قوی داشت و تقریبا 7 درصد افزایش یافت.

افزایش سریع و ناگهانی قیمت در بازارهای سهام و ارز رمزنگاری نشانه هایی از شکل گیری کف را نشان می دهد، اما ممکن است برای پیش بینی شروع حرکت صعودی جدید خیلی زود باشد. با این حال، سرمایه گذاران بازار سهام منتظر انتشار داده های شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) ماه آگوست در 13 سپتامبر و نشست دو روزه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو برای تصمیم گیری در مورد نرخ بهره در 20 تا 21 سپتامبر هستند.

بازار ارز رمزنگاری نیز منتظر دو رویداد مهم در روزهای آتی است. به روزرسانی Merge در شبکه اتریوم (بین 13 تا 16 دسامبر) و هاردفورک واسیل کاردانو ( برنامه ریزی شده برای 22 سپتامبر) می توانند موجب افزایش نوسانات چند ارز رمزنگاری شوند.
اتریوم چیست؟ آموزش کامل اتریوم

اگرچه بازارهای پرنوسان ریسک را افزایش می دهند، ممکن است فرصت های معاملاتی کوتاه مدتی را برای تریدرهای تیزهوش فراهم کنند. در این مطلب سناریوهای نزولی و صعودی پنج ارز برتر بازار را بررسی خواهیم کرد.

بیت کوین (BTC)

نمودار روزانه

قیمت بیت کوین در 9 سپتامبر به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه (20662 دلار) افزایش یافت که اولین نشانه از کاهش فشار فروش بود. فروشندگان تلاش می کنند تا روند صعودی را در میانگین متحرک ساده 50 روزه (21946 دلار) متوقف کنند، اما نکته مثبت این که خریداران هنوز عقب نشینی نکرده اند.
معرفی شاخص های تکنیکال و چگونگی استفاده از آنها؛ میانگین متحرک

بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین

میانگین متحرک نمایی 20 روزه آهسته به سمت بالا حرکت می کند و شاخص قدرت نسبی در منطقه صعودی قرار دارد که نشان از کمترین مقاومت در مسیر صعود است. اگر خریداران قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه برسانند، احتمال افزایش آن تا سطح مقاومت 25211 دلار وجود خواهد داشت. انتظار می رود که فروشندگان با قدرت این سطح را حفظ کنند.

سناریوی دیگر این است که قیمت از میانگین متحرک ساده 50 روزه کاهش یابد. اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت ممکن است به میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش یابد. این سطح مهمی به شمار می آید که باید مراقب آن بود، چون شکست آن و بسته شدن شمع در زیر آن می تواند منجر به کاهش قیمت به سطح 18626 دلار شود. از طرف دیگر، اگر قیمت از این میانگین متحرک برگشت کند، احتمال شکست به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه افزایش خواهد یافت.

نمودار 4ساعته

بیت کوین
نمودار 4 ساعته بیت کوین

روند صعودی بیت کوین پس از رسیدن قیمت به بالای سطح 19520 دلار، شتاب بیشتری گرفت. این افزایش ناگهانی و سریع قیمت شاخص قدرت نسبی را به منطقه اشباع خرید رساند که نشان دهنده یک تثبیت یا اصلاح جزئی است. خریداران با مقاومت قوی در حدود سطح 22000 دلار روبرو هستند، اما تسلیم فروشندگان نشده اند. این نشان می دهد که آنها با هر کاهش جزئی وارد موقعیت خرید می شوند.
اصلاح قیمت چیست و چه تفاوت هایی با بازار نزولی دارد

اگر خریداران قیمت را به بالای سطح 22000 دلار برسانند، احتمال افزایش آن به سطح 23500 دلار وجود خواهد داشت. فروشندگان در این سطح تلاش خواهند کرد تا روند صعودی را متوقف کنند.

برعکس، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه (21040 دلار) برسد، احتمال ادامه روند نزولی آن تا سطح 20576 دلار وجود دارد. شکست به زیر این سطح نشان می دهد که بیت کوین ممکن است برای مدتی در منطقه 22000 تا 18626 دلار نوسان کند.

کازموس (ATOM)

نمودار روزانه

کازموس در 8 سپتامبر به بالای سطح مقاومت 13.45 دلار شکست که حاکی از تقاضا در سطوح بالاتر است. مقاومت قوی بعدی این ارز در سطح 20.30 دلار خواهد بود.

قیمت کازموس
نمودار روزانه کازموس

با این حال، قبل از رسیدن به این مقاومت، فروشندگان تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر سطح شکسته شده 13.45 دلار برسانند. این سطح مهمی است که باید آن را زیر نظر گرفت. چون شکست و بسته شدن شمع در زیر آن نشان می دهد که شکست اخیر احتمالا یک تله صعودی بوده است.

اگر قیمت از سطح فعلی افزایش یابد یا از سطح 13.45 دلار به سمت بالا برگشت کند، حاکی از تسلط خریداران بر بازار و ورود آنها به موقعیت خرید در هر کاهش خواهد بود. اگر خریداران بتوانند قیمت را به بالای سطح 17.20 دلار برسانند، حرکت صعودی احتمالا شتاب بیشتری خواهد گرفت و قیمت به سطح 20.30 دلار خواهد رسید.

نمودار 4 ساعته

کازموس
نمودار 4 ساعته کازموس

نمودار 4 ساعته افزایش قیمت کازموس بعد از شکستن سطح مقاومت 13.45 دلار را نشان می دهد. این شکست شاخص قدرت نسبی را به منطقه اشباع خرید رساند و یک اصلاح را آغاز کرد، اما نشانه مثبت این که خریداران تسلیم نشده اند.

اگر قیمت از سطح فعلی برگشت کند، احتمال شکست به بالای سطح 17.20 دلار افزایش خواهد یافت. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، حرکت صعودی ممکن است به سمت سطح 20.30 دلار ادامه یابد.

اگر قیمت به حرکت خود به سمت سطوح پایین تر ادامه دهد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، این سناریوی صعودی کوتاه مدت باطل خواهد شد. اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت تا سطح فیبوناچی اصلاحی 50 درصد (سطح 14.36 دلار) کاهش خواهد یافت.
استفاده از فیبوناچی اصلاحی و سطوح فیبوناچی در پیش بینی قیمت

ایپ کوین (APE)

نمودار روزانه

قیمت ایپ کوین خیلی سریع از سطح حمایت 4.17 دلار برگشت کرد که نشان دهنده هجوم خریداران برای خرید در سطوح پایین تر است. این نشان می دهد که مرحله اصلاح ممکن است در حال پایان باشد.

قیمت ایپ کوین
نمودار روزانه ایپ کوین

خریداران در 9 سپتامبر قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 5 دلار)رساندند و ایپ کوین در 10 سپتامبر الگوی شمع دوجی اینساید دی (inside-day) را تشکیل داد که حاکی از تردید در بین خریداران و فروشندگان برای حرکت بعدی قیمت بود. این تردید با افزایش قیمت به میانگین متحرک ساده 50 روزه (5.85 دلار) برطرف شد. فروشندگان تلاش می کنند تا روند صعودی را در این سطح متوقف کنند.

اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد اما از میانگین متحرک نمایی 20 روزه به سمت بالا برگشت کند، حاکی از صعودی شدن احساسات و ورود خریداران به موقعیت های خرید در سطوح پایین تر خواهد بود. خریداران دوباره تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه برسانند. اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت ممکن است به سطح مقاومت 7.80 دلار افزایش یابد.

اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، این سناریوی صعودی بی اعتبار خواهد شد. در این صورت،  احتمال کاهش قیمت تا سطح 4.17 دلار وجود خواهد داشت.

نمودار 4 ساعته

ایپ کوین
نمودار 4 ساعته ایپ کوین

میانگین متحرک نمایی 20 روزه در نمودار 4 ساعته شروع به افزایش کرده و شاخص قدرت نسبی به منطقه اشباع خرید صعود کرده است. این تسلط خریداران بر بازار را نشان می دهد، اما احتمال یک پولبک (عقب نشینی) کوتاه مدت وجود دارد.

اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد اما از سطح 5.30 دلار به سطوح بالاتر برگشت کند، نشان دهنده تقاضای زیاد در سطوح پایین تر خواهد بود. سپس، خریداران دوباره تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای سطح 5.83 دلار و بعد به سطح 6.44 دلار برسانند.

 از طرف دیگر، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، فروشندگان ممکن است بر بازار مسلط شوند.

چیلیز (CHZ)

نمودار روزانه

قیمت چیلیز در 9 سپتامبر به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 0.20 دلار) شکست که اولین نشانه از پایان احتمالی مرحله اصلاح بود. 

قیمت چیلیز
نمودار روزانه چیلیز

فروشندگان سعی کردند قیمت را در 10 سپتامبر به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسانند، اما خریداران همچنان موقعیت خود را حفظ کردند. خریداران تلاش می کنند تا قیمت را به سمت سطح مقاومت 0.26 دلار سوق دهند، اما حرکت صعودی ممکن است با مقاومت قوی در حدود سطح 0.23 دلار روبرو شود.

اگر قیمت کاهش یابد اما به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه نرسد، احتمال افزایش آن به سطح 0.26 دلار افزایش خواهد یافت. برعکس، اگر قیمت به زیر این میانگین متحرک برسد، نشانه فشار فروش از سوی فروشندگان در سطوح بالاتر خواهد بود. این می تواند قیمت را به میانگین متحرک ساده 50 روزه (0.18 دلار) برساند.

نمودار 4 ساعته

چیلیز
نمودار 4 ساعته چیلیز

نمودار 4 ساعته نشان می دهد که فروشندگان از خط روند نزولی دفاع می کنند. اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد اما از میانگین متحرک ها برگشت کند، حاکی از تلاش خریداران برای افزایش قیمت خواهد بود.

سپس، آنها دوباره سعی خواهند کرد تا قیمت را به بالای خط روند نزولی برسانند، اگر موفق به انجام این کار شوند، چیلیز ممکن است به سطح 0.23 دلار و بعد به سطح 0.26 دلار صعود کند.

برعکس، اگر قیمت به زیر 0.20 دلار  برسد، چیلیز احتمالا در داخل الگوی گُوِه نزولی خود باقی خواهد ماند. این می تواند قیمت را به سطح 0.18 دلار کاهش دهد.

کوانت (QNT)

نمودار روزانه

قیمت کوانت به زیر سطح حمایت قوی 87.60 دلار کاهش نیافت، این نشان دهنده صعودی بودن احساسات و ورود خریداران به موقعیت های خرید در زمان کاهش قیمت به سطوح پایین تر است.

روند صعودی
نمودار روزانه کوانت

قیمت پس از بازگشت سریع از سطح 87.60 دلار در 8 سپتامبر به بالای میانگین متحرک نمایی 20 روزه (سطح 100 دلار) رسید که اولین نشانه از پایان احتمالی مرحله اصلاح بود. فروشندگان در نزدیکی میانگین متحرک ساده 50 روزه (سطح 105 دلار) مقاومت قوی ایجاد کردند، اما نتوانستند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش دهند.

این صعودی شدن احساسات و خرید در سطوح پایین تر را نشان می دهد. خریداران قیمت را در 11 سپتامبر به بالای میانگین متحرک ساده 50 روزه رساندند. اگر قیمت در بالای این سطح حفظ شود، می تواند تا سطح 117 دلار و سپس سطح 124 دلار افزایش یابد. شکست به بالای این سطح می تواند منجر به کاهش قیمت به سطح 130 دلار شود.

اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، این دیدگاه صعودی بی اعتبار خواهد شد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، قیمت ممکن است تا سطح حمایت 87.60 دلار کاهش یابد.

نمودار 4 ساعته

کوانت
نمودار 4 ساعته کوانت

نمودار 4 ساعته نشان می دهد که قیمت از سطح حمایت 87.60 دلار خیلی سریع به سطح های بالاتر برگشت کرده است. فروشندگان مقاومت قوی در حدود سطح 108 دلار ایجاد کردند، اما نکته مثبت این که خریداران در زمان کاهش به میانگین متحرک نمایی 20 روزه وارد موقعیت خرید شدند. این نشان می دهد که خریداران کاهش به سطح های پایین تر را فرصت خرید در نظر می گیرند.

خریداران با رساندن قیمت به بالای سطح مقاومت 108 دلار، روند صعودی را ادامه دادند. قیمت کوانت احتمالا  به سطح 113 دلار و سپس به سطح 117 دلار افزایش خواهد یافت. برعکس، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، ممکن است تا میانگین متحرک ساده 50 روزه سقوط کند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.