در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

توکن اِیپ کوین (ApeCoin) چیست و چه کسی پشت آن است؟

0 1,658

بورد ایپ یات کلاب، یک مجموعه از توکن های غیرقابل تعویض (NFT)، در تاریخ 17 مارس ارز رمزنگاری خود به نام ایپ کوین (ApeCoin) با نماد APE را معرفی کرد که باعث جلب توجه زیادی در بازار ارزهای رمزنگاری شد.

ایپ کوین چیست؟

ایپ کوین ارز بومی اکوسیستم BAYC است. این ارز به عنوان یک لایه پروتکل غیرمتمرکز طراحی شده که جامعه آن را مدیریت خواهد کرد. ایپ کوین یک توکن ERC-20  است. بیشتر توکن های اجتماعی مبتنی بر اتریوم که در سال گذشته راه اندازی شده اند (برای مثال FWB و WRITE) با استفاده از این استاندارد ساخته شده اند.

بر خلاف NFTها، ایپ کوین یک توکن “قابل تعویض” است و مانند بیت کوین هر یک ایپ کوین باید دقیقا به اندازه یک ایپ کوین دیگر ارزش داشته باشد و شما می توانید آنها را در صرافی های متمرکز خرید و فروش کنید.

تقریبا همه صرافی های متمرکز بزرگ این توکن را بلافاصله پس از راه اندازی به فهرست خود اضافه کردند. با توجه به شرایط سخت فهرست کردن توکن های جدید در صرافی های بزرگ، این یک دستاورد بزرگ برای ایپ کوین بود. در حال حاضر، صرافی های بزرگی مانند بایننس، اف تی ایکس، هووبی، کوکوین، بای بیت، کراکن و غیره از معاملات این ارز پشتیبانی می کنند.

در زمان انتشار این مطلب، قیمت ایپ کوین در حدود سطح  13.3 دلار و ارزش بازار آن تقریبا 3.7 میلیارد دلار بود. این ارز در رتبه سی و ششم جدول قرار داشت. کل عرضه ایپ کوین یک میلیارد است و در حال حاضر 277,500,000 توکن آن در چرخه گردش است.

ایپ کوین
نمودار ساعتی ایپ کوین

توسعه دهنده ایپ کوین کیست؟

طبق داده های وب سایت”ApeCoin” و اخبار منتشر شده، ایپ کوین توسط “ApeCoin DAO” راه اندازی شده است. این یک نهاد مدیریتی جدیدی است که همه دارندگان توکن APE  در آن عضو هستند. این به معنای ارائه پیشنهادات از طرف جامعه است که دارندگان توکن می توانند به آن رای دهند.

سایر پروژه های NFT ساختار های رای گیری مشابهی را به کار گرفته اند. خرید NFT از مجموعه ای به نام “Nouns” شما را عضو “Nouns DAO” می کند. این یک مجموعه سرمایه گذاری آنلاین است که 62 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. در یک صفحه اختصاصی برای پیشنهادات، دارندگان Nouns می توانند به عنوان یک نود در مورد نحوه استفاده از این سرمایه تصمیم بگیرند.

همچنین یک سازمان مجزا به نام بنیاد ایپ (Ape Foundation) وجود دارد که مدیریت روزانه دائو (DAO)، پیشنهادات و سایر وظایف را بر عهده دارد تا اطمینان حاصل شود که ایده های جامعه دائو برای محقق شدن از پشتیبانی لازم برخوردار هستند. این پشتوانه قانونی برای ایپ کوین دائو است.

یک کمیته فرعی بنیاد ایپ نیز “هیئت مدیره” ایپ کوین دائو خواهد بود که بر برخی از پیشنهادات نظارت خواهد کرد. این هیئت مدیره اولیه متشکل از پنج سرمایه گذار برجسته ارزهای رمزنگاری، از جمله الکسیس اوهانیان (بنیانگذار ردیت)، امی وو (رئیس بخش سرمایه گذاری صرافی اف تی ایکس)، ماریا باجوا (از شرکت سرمایه گذاری Sound Ventures)، یات سیو( از شرکت توسعه بازی های ویدئویی Animoca Brands) و دین اشتاین بک (از شرکت فناوری  Horizen Labs) است. هر یک از اعضا برای یک دوره شش ماهه عضو هیئت مدیره خواهد بود و وب سایت “ApeCoin” وعده داده که اعضای دائو می توانند در مورد اعضای آینده هیئت مدیره رای دهند.

علاوه بر این، این پروژه براساس یک قرارداد شش ماهه، به یک شرکت مشاوره مستقر در جزایر کیمن به نام ” Cartan Group” ، ماهیانه 150000 دلار پرداخت می کند. هر پنج “پیشنهاد بهبود ایپ (AIP)” توسط برایان تانگ (یکی از بنیانگذاران این شرکت) ارسال شده اند.

بنابراین، علاوه بر پروتکل ایپ کوین (پشتیبان اصلی توکن های APE)، ایپ کوین دائو، بنیاد ایپ و هیئت مدیره ایپ کوین دائو نیز در توسعه این توکن نقش دارند.

اما ایپ کوین توسط جامعه سرمایه گذاران بورد ایپ توسعه داده نشده است. یوگا لبز (یک نهاد مالی سنتی ثبت شده در ایالت دلاوِر) شرکت اصلی پشت بورد ایپ یات کلاب است. طبق گزارش ها، این شرکت در حال مذاکره با شرکت سرمایه گذاری اندریسن هوروویتز در مورد تامین مالی است که ارزش آن به 5 میلیارد دلار می رسد و اخیرا اقداماتی انجام داده تا عملا به اولین شرکت انحصاری بزرگ NFT تبدیل شود.

یوگا لبز همچنین مسئول تمام پروژه ها و خریدهای بزرگ پیرامون بورد ایپ یات کلاب است. نیکول مونیز، مدیرعامل این شرکت در بیانیه ای گفت:

یوگا لبز همچنان به ایجاد محصولات و تجربیاتی که انرژی و ایده های جدیدی را برای جامعه به ارمغان می آورند، ادامه می دهد. این شرکت یک NFTویژه به خزانه ایپ کوین دائو هدیه داده و قصد دارد ایپ کوین را به عنوان توکن اصلی برای همه محصولات و خدمات جدید بپردازد.

با این وجود، یوگا لبز اصرار دارد که ایپ کوین را ایجاد نکرده است. یک بیانیه مطبوعاتی توسط شرکتی به نام “Strange Brew Strategies” به روزنامه نگاران هشدار داد که وسوسه انگیز است که بنویسیم ایپ کوین به بورد ایپ یات کلاب تعلق دارد، اما این گفته درست نیست .

توزیع توکن APE

همانطور که گفته شد، کل عرضه APE یک میلیارد توکن است. هیچ قابلیتی برای ایجاد توکن های بیشتر وجود ندارد و این عرضه هرگز نباید از این سقف بیشتر شود. علاوه بر این، این پروژه توکن سوزی ندارد، بنابراین مقدار عرضه آن ثابت بوده و کاهش نخواهد یافت.

کل عرضه  توکن های APE به شرح زیر است:

62 درصد از کل عرضه توکن های APE به دارندگان توکن و خزانه دائو اختصاص داده شده است. در 90 روز اول راه اندازی ایپ کوین، هرکسی که ترکیبی از NFTهای بورد ایپ یات کلاب و زیر مجموعه آن یعنی باشگا قایق بادبانی میمون جهش یافته ( Mutant Ape Yacht Club) و بورد ایپ کِنِل کلاب (Bored Ape Kennel Club) را داشته باشد، می تواند مقدار معینی توکن APE را از وب سایت “ApeCoin” دریافت کند.

کاربران به ازای هر بورد ایپ یات کلاب که دارند، 10094 توکن APE دریافت می کنند که با قیمت فعلی حدود 150000 دلار است. تاکنون، حدود 150 میلیون توکن بین دارندگان NFT مرتبط با BAYC به صورت رایگان  توزیع (ایردراپ) شده است. 

38 درصد دیگر از توکن های APE برای “مشارکت کنندگان اولیه” و همچنین بنیاد میراث جین گودال (که از تلاش های حفاظت از حیوانات جنگل حمایت می کند) کنار گذاشته شده است.

یوگا لبز 150 میلیون توکن APE دریافت می کند که 10 میلیون از آن (یا معادل دلاری ان) به بنیاد میراث جین گودال اختصاص خواهد یافت. در مرحله بعد، 140 میلیون توکن APE به شرکت ها و افرادی که به تحقق این پروژه کمک کرده اند، داده خواهد شد. 80 میلیون توکن APE برای بنیانگذاران یوگا لبز است. همه این ارزها در 12 ماه اول “قفل” هستند و قابل برداشت نیستند، بنابراین دارندگان نمی توانند آنها را به پول نقد تبدیل کنند و قیمت را کاهش دهند.

آیا ایپ کوین از قوانین SEC پیروی می کند؟

قانونی بودن آن به این ایده بستگی دارد که ایپ کوین دائو کاملا مستقل از شرکت یوگا لبز است. اگر این شرکت این توکن را مخصوص پاداش دادن به دارندگان NFT مجموعه بورد ایپ یات کلاب صادر کرده، راحت تر می توان استدلال کرد که این مجموعه نوعی سرمایه گذاری به حساب می آید و در نتیجه مشمول مقررات اوراق بهادار است. به نحوی که دارندگان به واسطه ارزش سرمایه گذاری در NFTها در آینده سود دریافت خواهند کرد.

با توجه به این که ایپ کوین ظاهرا توسط ایپ کوین دائو ایجاد و راه اندازی شده نه شرکت یوگا لبز، یک انکار قابل قبول وجود دارد و آن این که یک نهاد مستقل توکن ها را به یک شرکت و بنیانگذاران آن اختصاص داده است. البته، شرکت های مالی سنتی این کار را همیشه از طریق عرضه اولیه سهام انجام می دهند. اما نکته متفاوت درباره عرضه ایپ کوین این است که این توکن اساسا از قانون خاصی پیروی نمی کند، چون کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هنوز بر NFTها نظارت نمی کند.

به گفته روهان گری، استاد حقوق در دانشگاه ویلامت و ناظر مقررات ارز رمزنگاری، تمایز بین ایپ کوین دائو و یوگا لبز احتمالا به تستی به نام هینمن (Hinman) مربوط می شود. این تست به نام ویلیام هینمن (مسئول سابق SEC) که اکنون در شرکت اندریسن هوروویتز کار می کند، نامگذاری شده است. ایده هینمن این بود که اگر یک نهاد حاکم “به اندازه کافی غیرمتمرکز” باشد، می تواند یک توکن را بدون نیاز به ثبت آن به عنوان یک اوراق بهادار صادر کند. ایپ کوین دائو (حداقل از لحاظ اسمی) غیر متمرکز است، در حالی که یوگا لبز این طور نیست.

چه کارهایی با توکن ایپ کوین می توان انجام داد؟

یک بازی موبایل به نام موزهای بنجی (Benji Bananas) که توسط شرکت Animoca Brands توسعه داده شده، توکن ایپ کوین را برای ارز درون بازی خود پذیرفته است. با 25 ایپ کوین می توانید عضویت موزهای بنجی را بخرید که به شما امکان می دهد “توکن های ویژه” درون بازی را کسب کنید. سپس می توان آن توکن ها را با ایپ کوین معاوضه کرد.

احتمالا، این تنها آغاز یک اکوسیستم کامل است که توسط ایپ‌کوین طراحی شده است. یوگا لبز قصد دارد از توکن APE به عنوان ارز واقعی خود برای همه پروژه های جدید استفاده کند. 

اگر قیمت توکن APE در سطوح فعلی حفظ شود و معامله گران خارج از مجموع بورد ایپ یات کلاب شروع به ورود به موقعیت های APE کنند، می توان انتظار داشت که موارد استفاده آن افزایش یابد.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.