در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چرا سقف عرضه بیت کوین 21 میلیون است؟

2 2,127

میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون است. اما چرا ساتوشی ناکاموتو این عدد خاص را انتخاب کرد؟ حداقل دو دلیل قابل قبول وجود دارد.

  • بیت کوین به گونه ای طراحی شده که عرضه آن محدود به 21 میلیون است.
  • یکی از دلایل آن، نظریه جایگزینی عرضه پول است.
  • دلیل دیگر آن را می توان از لحاظ ریاضی به پارامترهای عملیات استخراج بیت کوین نسبت داد.

بیت کوین مانند بسیاری از ارزهای رمزنگاری دیگر نیز طبق اصل عرضه محدود طراحی شده است. این بدان معناست که یک سقف ثابتی در مورد تعداد کل بیت کوین های موجود وجود دارد.

در مورد بیت کوین، این سقف توسط ساتوشی ناکاموتو( خالق آن) دقیقا تعیین شده و تعداد کل بیت کوین ها 21 میلیون است. برای سایر ارزهای رمزنگاری شده، این تعداد بین 18.9 میلیون برای دش و تا 100 میلیارد برای ارزهایی همچون ریپل و ترون متغیر است.

نظریه جایگزینی عرضه پول

ناکاموتو با کاهش دادن سرعت تولید بیت کوین های جدید و محدود کردن عرضه حداکثری آن، قصد داشت تا قیمت هر واحد بیت کوین (معروف به ساتوشی) را به مرور زمان افزایش دهد. ساتوشی در ایمیلی به مایک هارن، برنامه نویس بیت کوین کور، دلیل این انتخاب را توضیح داد و گفت که اگر این 21 میلیون ارز توسط بخشی از اقتصاد جهان استفاده شود، قیمت 0.001 بیت کوین  (یک میلی بیت کوین) می تواند 1 یورو باشد. این پیش بینی در سال 2013 و زمانی که بیت کوین برای اولین بار سطح 1000 یورو را شکست، تحقق یافت.

 اگرچه ساتوشی در ایمیل خود قیمت بیت کوین را با یورو می سنجد، اما برخی از معادلات ساده ریاضی نشان می دهند که وی هدف بزرگتری برای بیت کوین داشته وهمین توضیح مناسبی برای انتخاب سقف 21 میلیون است.

در زمان ایجاد بیت کوین، کل عرضه پول جهان تقریبا 21 تریلیون دلار بود. این رقم که به عنوان عرضه پول M1 شناخته می شود، شامل ارزش کل پول های فیزیکی جهان از جمله پول نقد، سکه ها، چک های مسافرتی و موارد دیگر است. 

اگر بیت کوین تبدیل به واحد پول جهانی شود (با تمام عرضه پول M1 جایگزین شود)، پس ارزش هر بیت کوین برابر با یک میلیون دلار خواهد بود. از آنجا که هر بیت کوین 100 میلیون ساتوشی است، لذا ارزش هر ساتوشی به 0.01 دلار خواهد رساند. این واقعیت که این اعداد ارتباط خیلی نزدیکی باهم دارند، اگر هم عمدی نباشد، یک اتفاق جالب است.

دلیل دوم انتخاب سقف 21 میلیون بیت کوین

اگرچه ممکن است نظریه جایگزین عرضه پول M1 محتمل ترین دلیل منطقی برای انتخاب سقف 21 میلیون بیت کوین توسط ناکاموتو باشد، اما دلیل دیگری (تا حدودی ساده تر) نیز برای این کار وجود دارد.

با بررسی پارامترهای استفاده شده برای کنترل عرضه بیت کوین، مشخص می شود که رقم 21 میلیون بیت کوین به شبکه اجازه می دهد تا اطمینان حاصل شود که بلاک ها در یک بازه زمانی منظم (10 دقیقه) استخراج می شوند.

این همچنین تضمین می کند که مقدار بیت کوینی که به عنوان پاداش بلاک به استخراج کنندگان پرداخت می شود با گذشت زمان کاهش می یابد، زیرا حداکثر میزان عرضه به پایان خود نزدیک می شود. همان طور که معلوم است، پارامترهایی که ساتوشی برای این کار تعیین کرده منجر به تولید حداکثر 21 میلیون بیت کوین خواهند شد.

هاوینگ بیت کوین

کد بیت کوین کور در حال حاضر سختی استخراج را تنظیم می کند تا اطمینان حاصل شود که به طور متوسط هر 10 دقیقه یک بلاک استخراج می شود، صرف نظر از این که نرخ هش شبکه چه مقدار باشد. براساس این ویژگی، در هر چرخه 4 ساله باید 210000 بلاک استخراج شود. پس از هر چرخه، پاداش بلاک نصف می شود. در چرخه اول، 50 بیت کوین در هر بلاک استخراج شد. این رقم در سال 2012 به 25 بیت کوین در هر بلاک کاهش یافت و دوباره در سال 2016 به 12.5 بیت کوین رسید. در هاوینگ سال جاری نیز پاداش هر بلاک به 6.25 کاهش یافت.

اگر شما مقدار پاداش های هر چرخه را با یکدیگر جمع کنید( …+3.125+6.25+12.5+25+50) به عدد 100 خواهید رسید. با ضرب این تعداد در 210000 بلاک، حداکثر مقدار ممکن، یعنی 21 میلیون بیت کوین، بدست خواهد آمد.

بنابراین، آیا این سقف عرضه بیت کوین یک ژست فلسفی است یا محصول منطق ریاضی؟ فقط ساتوشی ناکاموتو جواب این سوال را کاملا می داند و وی به هیچ کس نخواهد گفت.

منبع decrypt

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. محسن دوست محمدی می گوید

    کیف پول کوین سرا کسی که سرقت میکنه از مادرش زاده نشده دلتو خوش بکن

  2. Mohamad می گوید

    خیلی مفید‌بود متشکرم