در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

شیباسواپ (ShibaSwap) چیست و چگونه کار می کند؟

0 1,901

شیباسواپ (ShibaSwap) یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز است که دارای صرافی غیرمتمرکز و خدمات کسب درآمد غیرفعال مانند استیکینگ، استخرهای نقدینگی و ییلد فارمینگ (کشت سود) در اکوسیستم خودش است.

شیباسواپ که در جولای 2021 راه اندازی شد، فورکی از سوشی سواپ است. سوشی سواپ نیز فورکی از یونی سواپ (پیشروترین صرافی غیرمتمرکز در جهان از لحاظ حجم معاملات) است. اما شیباسواپ بر خلاف رقبایش بیشتر بر روی افزایش کاربرد توکن های شیبا اینو تمرکز دارد.

توکن های شیباسواپ

شیباسواپ از سه توکن اصلی استفاده می کند: شیبا اینو (SHIB)، دوج کیلر (LEASH) و بُن (BONE)

شیبا اینو

شیبا اینو یک میم کوین الهام گرفته از دوج کوین است که توسعه دهنده ای با نام مستعار ریوشی (Ryoshi) آن را در سال 2020 ایجاد و به بازار عرضه کرد.
شیبا اینو چیست و چه تفاوتی با دوج کوین دارد؟

بنیانگذار شیبا در طول عرضه اولیه سکه، یک کوادریلیون توکن SHIB را توزیع کرد که نیمی از آن به ویتالیک بوترین (موسس اتریوم) اختصاص یافت. بعدا، بوترین 50 تریلیون توکن را به صندوق امداد کووید 19 هند اهدا کرد و مابقی 450 تریلیون توکن را به یک کیف پول مرده انتقال داد.

شیبا اینو
نمودار هفتگی SHIB

در ضمن، 500 تریلیون توکن باقی مانده در یونی سواپ قفل شد و مالکان کلیدهای خصوصی را دور انداختند.

دوج کیلر (LEASH)

همانطور که از نامش پیداست، دوج کیلر بخشی از تلاش های شیبا اینو برای حذف دوج کوین از صدر میم کوین ها بود. این ارز در روزهای ابتدایی عرضه، نتوانست نسبت 1 به 1000 خود با قیمت دوج کوین را حفظ کند.

دوج کیلر
نمودار هفتگی LEASH

LEASH یک توکن ERC-20 با عرضه ثابت 107647 توکن است.

توکن بُن (BONE)

بُن یک توکن حاکمیتی در اکوسیستم شیباسواپ است. به عبارت دیگر، هولد کردن توکن BONE به کاربران این امکان را می دهد تا از طریق “Shiba Inu Doggy DAO” پیشنهاد خود را در مورد تغییرات در پروتکل شیباسواپ ارائه کنند و درباره پیشنهادات دیگران رای دهند. حداکثر عرضه این توکن 250 میلیون است.

توکن بُن
نمودار هفتگی BONE

شیباسواپ چگونه کار می کند؟

شیباسواپ کاربران را قادر می سازد تا توکن های پشتیبانی شده ERC-20 را مستقیما با یکدیگر معامله کنند. کوین های اکوسیستم شیبا دارای نقدینگی قابل توجهی در این صرافی غیرمتمرکز هستند. داده ها نشان می دهند که توکن های BONE و LEASH بالاترین حجم معاملات و عمق دفتر سفارش (یا عمق بازار) را دارند. عمق دفتر سفارش به سفارشات باز ثبت شده گفته می شود. 

استیکینگ (BURY)

دارندگان توکن های SHIB، LEASH و BONE می توانند کوین های خود را برای یک بازه زمانی مشخص در استخرهای شیباسواپ سپرده گذاری کنند و در ازای آن سود دریافت کنند. این سود در قالب نسخه رپد شده توکن های استیکنگ شده پرداخت می شود. برای مثال، کاربر با استیکینگ یک توکن LEASH، یک توکن xLEASH سود می گیرد.

استیکینگ
درصد سود استیکینگ

استخرها به صورت هفتگی پاداش ها را توزیع می کنند، اما کاربران می توانند یک سوم مبلغ را مطالبه کنند. مابقی سرمایه سپرده گذاری قفل شده و طی شش ماه پرداخت می شود.

استخرهای نقدینگی (DIG)

شیباسواپ از کارمزد معاملات (0.3 درصد در هر معامله) به کاربر پاداش می دهد و مقدار این پاداش متناسب با مقدار نقدینگی است که کاربر برای جفت ارزهای خود ارائه می دهد. این پاداش ها در قالب توکن های Shiba Swap Liquidity Provider (به اختصار SSLP) داده می شوند و هر زمان که ارائه دهنده نقدینگی بخواهد می تواند آنها را به توکن BONE تبدیل کند.

ییلد فارم (WOOF)

دارندگان SSLP می توانند این توکن ها را به استخرهای ییلد فارمینگ شیباسواپ واریز کنند و در ازای آن توکن های BONE را پاداش بگیرند. این مکانیسم پاداش مشابه استیکینگ است؛ که در آن کاربران می توانند یک سوم پاداش ها را به توکن BONE تبدیل کنند و مابقی را به مدت شش ماه قفل کنند.

طبق داده های این صرافی غیرمتمرکز، برخی از استخرهای ییلد فارمینگ پاداش ها را به طور مستقیم به صورت اتریوم (ETH)، رپدبیت کوین (WBTC)، دای (DAI)، تتر (USDT) و یو اس دی کوین (USDC) پرداخت می کنند.

پورتال توکن سوزی (Burn Portal)

شیباسواپ به کاربران این امکان را می دهد تا به صورت داوطلب توکن های SHIB خود را بسوزانند؛ یعنی این توکن ها را به یک آدرس مرده یا غیرفعال ارسال کنند. این پلتفرم در ازای سوزاندن توکن SHIB، به کاربران توکن RYOSHI را پاداش می دهد. این یک توکن ERC-20 بوده که برای پاداش توکن سوزی ایجاد شده است.

توکن های NFT

شیباسواپ همچنین امکان ضرب، سفارشی سازی و معاملات توکن های NFT بومی خود به نام “Shiboshis” را فراهم می کند. این کلکسیون قرار است یکی از رکن های اصلی پروژه بازی این اکوسیستم به نام “Shiboshi Game” باشد. این مجموعه شامل 10000 توکن NFT کارتونی از نماد سگ شیبا اینو است که شبیه کلکسیون “CryptoPunks” طراحی شده اند. 

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.