در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

شیبا اینو چیست و چه تفاوتی با دوج کوین دارد؟

0 1,465

پس از صعود شدید قیمت دوج کوین، پروژه های جدید رمزنگاری سعی کردند از این روند استفاده کنند.یکی از این ارزها و پروژه های رمزنگاری جدید شیبا اینو است که مانند دوج کوین نام خود را از یک نژاد سگ گرفته است.

این ارز همچنین قاتل دو کوین(Dogecoin killer) نیز نامیده می شود. اما آیا دوج کوین یک پروژه قانونی است یا فقط یک آلت کوین برای سوء استفاده و کلاهبرداری است؟

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو یک توکن ERC20 است که بر روی بلاک چین اتریوم و توسط فردی ناشناس، معروف به ریوشی(Ryoshi) ساخته شده است. وب سایت شیبا اینو اعلام کرده است این ارز یک توکن میم غیرمتمرکز است که در حال رشد و تبدیل شدن به یک اکوسیستم پرهیاهو است.

SHIB یک آزمایش برای ساختن جامعه ای خودجوش غیرمتمرکز است. توکن SHIB اولین توکن ما است و کاربران می توانند میلیون ها یا حتی میلیاردها عدد از این توکن را در اختیار داشته باشند. این توکن با نام مستعار قاتل دوج کوین(DOGECOIN KILLER)، یک توکن ERC20 است که کمتر از یک پنی ارزش دارد و می تواند در مدت کمی از دوج کوین پیشی بگیرد.

در وایت پیپر شیبا اینو آمده که توسعه دهندگان آن قصد دارند اکوسیستمی متشکل از سه توکن با عرضه های متفاوت ایجاد کنند.

SHIB ارز اصلی این اکوسیستم و با حداکثر عرضه یک کواردلیون است. LEASH دومین توکن ایجاد شده و دارای 107646 توکن است و سومین توکن BONE نام دارد و مقدار عرضه آن برابر با 250 میلیون توکن خواهد بود.

تیم توسعه دهنده این توکن ها، یک صرافی غیرمتمرکز به نام شیبا سواپ نیز ایجاد کرده است که به کاربران اجازه می دهد پول خود را به ارز تبدیل کنند(dig)، ارزهای خود را در آنجا نگهداری کنند(bury) و یا توکن ها را از صرافی های غیرمتمرکز یونی سواپ یا سوشی سواپ به این صرافی انتقال دهند(fetch). این صرافی نیز روی شبکه اتریوم است.

شیبا اینو در مقابل دوج کوین

ارزهای رمزنگاری با نام سگ ها از سال گذشته مشهور شدند. این شهرت و محبوبیت تا حد زیادی مدیون فرهنگ ارزهای میم و توییت های ایلان ماسک بود.

توییت ایلان ماسک

اما تفاوت بین اولین ارز رمزنگاری میم یعنی دوج کون و شیبا اینو که به عنوان قاتل دوج کوین شهرت دارد در چیست؟

دوج کوین

دوج کوین یک ارز رمزنگاری است که در ابتدا برای تمسخر بازار ICO(عرضه اولیه ارز) در طول بازار صعودی سال 2017 ساخته شد. این ارز برای شوخی ایجاد شد و قصدش این بود که عنوان کند تمام ارزهایی که در آن زمان ایجاد می شوند کلاهبرداری هستند. این ارز از نام یک سگ محبوب به نام دوج استفاده کرد.

 دوج کوین با کدی از لایت کوین که یک فورک از بیت کوین است ساخته شده، به این معنی که از مکانیسم اثبات کار نیز استفاده می کند. برخلاف لایت کوین برای دوج کوین حداکثر مقدار عرضه ای مشخص نشده است.

بلاک های دوج کوین هر یک دقیقه ایجاد می شوند و مقدار پاداش استخراج هر بلاک 10000 دوج کوین است. بنابراین 14.4 میلیون دوج کوین جدید در هر روز ایجاد و عرضه می شود.

برای آشنایی بیشتر با دوج کوین می توانید به مطلب زیر مراجعه کنید:
دوج کوین چیست؟ آموزش کامل دوج کوین

شیبا اینو

شیبا اینو با تکیه بر الگوی رفتاری و جذابیت دوج کوین، خود را توکن میم غیرمتمرکز که به یک اکوسیستم جذاب و پر هیاهو تبدیل خواهد شد، می نامد. این ارز خود را قاتل دوج کوین نیز می داند. اما در واقع چه تفاوتی با دوج کوین دارد؟

شیبا اینو یک توکن ERC20 است. بدان معنا که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده. اما دوج کوین بلاک چین مخصوص به خود را دارد. توکن های ERC20 با استفاده از آدرس های اتریوم ذخیره و ارسال می شوند.

یکی دیگر از مواردی که واقعا شیبا اینو را از دوج کوین متمایز می سازد، صرافی غیرمتمرکز شیبا سواپ است. این امر شیبا را تبدیل به بخشی از اکوسیستم مالی غیرمتمرکز اتریوم می کند و به کاربران اجازه می دهد تا عملکردهای خاصی مانند تبدیل و تعویض توکن ها و سهام گذاری را که دوج کوین اجازه نمی دهد، به دست آورند. در واقع اکوسیستمی که سازندگان شیبا اینو ایجاد کرده اند متشکل از سه کوین شیبا، لیش(LEASH) و بون(BONE) و یک صرافی غیر متمرکز به نام شیبا سواپ است.

شیبا

بررسی ممیزی سوشی سواپ یافته هایی را از جمله تمرکز کلی و خطرات این امتیاز نشان می دهد. در این ممیزی توسعه دهنده این اختیار را خواهد داشت که تمام توکن های ERC20 را به هر آدرس دلخواه خود ارسال کند. از همه مهمتر این که اگر این شخص هک شود، ممکن است تمام توکن ها از بین بروند.

برخی از این مسائل از آن زمان حل شده است. اما سوشی سواپ فقط یک بار ممیزی شده است و نمی توان دانست که آیا تیم توسعه دهنده تغییراتی را که حسابرس ممیزی خواسته حفظ می کند یا خیر.

آیا توکن شیبا اینو یک سرمایه گذاری مطمئن است؟

شاید گویاترین جنبه صحت و اعتبار شیبا اینو را در وایت پیپر آن و نسخه های مختلف ویرایش شده این وایت پیپر از زمان راه اندازی تا کنون بتوان یافت. زمانی که ریوشی شیبا اینو را خلق کرد، نیمی از مقدار عرضه این توکن را برای ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، ارسال کرد.

در وایت پیپر نقل قولی از ریوشی وجود دارد که عنوان می کند:

ما 50 درصد از کل مقدار عرضه شده را برای ویتالیک ارسال کردیم. هیچ رشدی بدون چالش نخواهد بود و تا زمانی که VB(ویتالیک بوترین) ما را طرد نکند، شیبا رشد می کند و زنده می ماند.

اما در 12 مه بوترین 50 تریلیون شیبا به ارزش 1 میلیارد دلار را در آن زمان به خیریه ها اهدا کرد و سپس 90 درصد توکن های باقی مانده را سوزاند. 10 درصد دیگر را نیز اعلام کرد که به یک خیریه مناسب دیگر اهدا خواهد کرد.

بوترین یادداشتی را به تراکنش خود اضافه کرد و در آن هشدار داد، هر کسی که توکن جدیدی بسازد نباید بدون رضایت وی برای او توکن ارسال کند.

برای کسانی که در آینده ارز(یا دائو یا هر چیز دیگری) می سازند؛ لطفا در پروژه خود بدون رضایت من ارز برای من ارسال نکنید. من نمی خواهم اینگونه یک منبع قدرت باشم. بهتر است ارزها را مستقیما برای یک موسسه خیریه ارسال کنید(البته ابتدا با آنها صحبت کنید).

قیمت شیبا پس از انتشار این خبر کاهش یافت. جامعه تصور می کرد که بوترین عمدا وارد این سرمایه گذاری شده یا این که تنها به دلیل داشتن مقدار زیادی از توکن این کار را کرده است.

در نسخه جدید وایت پیپر بخشی با عنوان “ویتالیک بوترین، دوست شیبا” اضافه و منتشر شد. جمله اول این بخش ریوشی را آرمانگرا می نامد و بوترین را نیز مانند او آرمانگرا می داند. 

مانند ریوشی، خالق شیبا، ویتالیک بوترین یک آرمانگرا است. ویتالیک بوترین یکی از جوانترین میلیاردرهای تاریخ است، این جوان 27 ساله که خالق اتریوم است تا همین اواخر نیمی از کل شیبا را در اختیار داشت.

این بخش جدید اضافه شده آنچه را که با کمک بوترین اتفاق افتاده است به عنوان بزرگترین نقطه قوت خود طبقه بندی می کند و این واقعیت را که شیبا از زمان اهدا و سوزاندن بوترین 82 درصد از ارزش خود را از دست داد، پنهان می کند.

موارد منفی شیبا

وقتی به شیبا به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری نگاه می کنید، سیگنال های منفی زیادی را نشان می دهد. اول این که نتایج حسابرسی این واقعیت را نشان می دهد که یک توسعه دهنده این مجوز را دارد که به راحتی در شیبا سواپ توکن ها را به آدرس های دلخواه انتقال دهد.

سیگنال منفی دیگر این است که سازنده این توکن در ابتدا نیمی از ارزها را برای بوترین ارسال کرده است. این که قصد واقعی خالق از این حرکت چه چیزی بوده، مشخص نیست، اما به عنوان یک قصد برای بازاریابی برداشت می شود. در آن زمان پست های زیادی در جامعه Shib Reddit درباره این موضوع که بوترین صاحب توکن شیبا است و روی آن سرمایه گذاری کرده شایع شده بود و امیدهای مردم را تقویت می کرد.

نمونه های زیادی از چنین پست هایی در ردیت وجود دارد که بیان می کنند بوترین شیبا دارد و قیمت این ارز به شدت افزایش می یابد.

بنابراین اصرار به این مسئله در وایت پیپر که ویتالیک بوترین این پروژه را دوست دارد، زمانی که مشخص است وی هیچ ارتباطی با شیبا اینو ندارد، ابهام در مورد آن را بیشتر می کند. 

مانند بسیاری از ارزهای رمزنگاری، سرمایه گذاری روی این ارز با ریسک بالا همراه است. اگر چه شیبا به دلیل توجهات زیاد به ارزهای میم بسیار جلب نظر کرد، اما سرمایه گذاری در آن باز هم دشوار و پر ریسک است.

نگرانی های عمده ای که در مورد شیبا وجود دارد مربوط به اقدامات سازنده آن است. ارسال نیمی از مقدار توکن قابل عرضه برای بوترین و سپس اصلاح وایت پیپر پس از اقدام بوترین در اهدا و سوزاندن توکن ها غیرعادی به نظر می رسد. 

اگر چه شیبا دارای اکوسیستم کوچک خود همراه با یک صرافی غیرمتمرکز است، اما مشخص نیست که سرمایه گذاری و استفاده از آن در مقایسه با سایر موارد مثل یونی سواپ که ممیزی های بسیار بیشتری را پشت سرگذاشته، چقدر می تواند ایمن باشد. در نهایت باید گفت که خرید شیبا مانند سرمایه گذاری در سایر ارزهای رمزنگاری همراه با ریسک است.

نکات کوتاه در مورد شیبا

  • شیبا اینو یک آلت کوین ERC20 است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.
  • این ارز توسط فردی ناشناس به نام ریوشی(Ryoshi) ساخته شد و قاتل دوج کوین نیز نامیده می شود.
  • تقریبا 400 تریلیون توکن شیبا عرضه شده است و حداکثر مقدار عرضه آن یک کواردلیون است.
  • اکوسیستمی که سازندگان شیبا اینو ایجاد کرده اند متشکل از سه کوین شیبا، لیش(LEASH) و بون(BONE) و یک صرافی غیر متمرکز به نام شیبا سواپ است.
  • ریوشی نیمی از توکن های عرضه شده را برای ویتالیک بوترین، سازنده اتریوم، ارسال کرده است.
  • بوترین در اوایل ماه مه تمام دارایی های شیبا خود را اهدا کرد و یا سوزاند و به این ترتیب قیمت کاهش یافت.
  • وایت پیپر شیبا پس از این عمل بوترین به روز شد و در آن اعلام شد این کار برای ارز مفید بوده و بوترین دوست شیبا است.
  • برخی از سرمایه گذاران شیبا گمان کردند که بوترین در این پروژه سرمایه گذاری کرده است.
  • صرافی شیبا سواپ ممیزی را دریافت کرده که خطر متمرکز بودن را نشان می دهد. بر اساس این ممیزی توسعه دهنده مجاز است تمام توکن های ERC20 را به هر آدرس دلخواه خود انتقال دهد.

منبع thestreet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.