در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

هارمونی چیست و چرا کاربران زیادی را به خود جذب می کند؟

0 1,529

هارمونی به عنوان بخشی از عرضه اولیه صرافی بایننس در ماه مه سال 2019 راه اندازی شد. هدف این بلاک چین ایجاد پلی بین مقیاس پذیری و غیرمتمرکز بودن است. هارمونی با شعار “غیرمتمرکز بودن در مقیاس پذیری” ساخته شده که بر اشتراک گذاری داده ها و ایجاد پلتفرم های معاملاتی برای دارایی های قابل تعویض و غیرقابل تعویض تاکید دارد. 

بلاک چین هارمونی همچنین برای تسهیل ساخت و استفاده از اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) طراحی شده است. این شبکه با تمرکز بر حالت شاردینگ تصادفی که ایجاد بلاک ها در عرض چند ثانیه را امکان پذیر می کند، می خواهد نحوه عملکرد اپلیکیشن های غیرمتمرکز را بهبود بخشد.

علاوه بر این، شبکه هارمونی برای ارائه توان عملیاتی بالا قول کارمزد پایین و سرعت بالا را داده است. انتظار می رود که تیم توسعه این پلتفرم بر روی ایجاد زمینه ای برای اکوسیستم های غیرمتمرکز فاقد نیاز به اعتماد متمرکز باشد.

هارمونی در سال 2018 و قبل از عرضه اولیه در صرافی (IEO) به صورت یک شرکت شروع به کار کرد. اما چه کسانی یا شرکت هایی پشت آن هستند؟ سرمایه گذاران متعددی، از جمله شرکت های سرمایه گذاری Consensus Capital سیلیکون ولی، Lemniscap VC هنگ کنگ و غیره، در دوره جذب سرمایه هارمونی مشارکت کردند و سرمایه جمع آوری شده این پروژه در آوریل 2019 به 18 میلیون دلار رسید. سرمایه گذاران تقریبا 2.8 میلیارد دلار از توکن های ONE شرکت هارمونی را خریداری کردند و 12.6 میلیارد دلار برای توکن های از قبل استخراج شده کنار گذاشتند.

هارمونی به سرمایه گذاران امکان دسترسی به اکوسیستمی را می دهد که با تمرکز بر اشتراک گذاری داده ها، پلتفرم های معاملاتی غیرمتمرکز، نظارت بر زنجیره تامین، تبلیغات صرافی ها، سیستم های رتبه بندی اعتبار، امکان پذیرش این شرکت را در بین مشاغل مختلف فراهم می کند.

توکن ONE چیست؟

شبکه هارمونی مانند بسیاری از پلتفرم های لایه دو دیگر، توکن مخصوص خود به نام هارمونی و نماد ONE دارد که بر هدف این پروتکل برای کمک به رویکردهای اجماع آزاد برای میلیاردها نفر در سراسر جهان تاکید می کند. 

توکن ONE برای پرداخت هزینه های تمام فعالیت ها و امکانات پلتفرم هارمونی، از جمله رای گیری، کارمزد تراکنش ها، هزینه های گس، استیکینگ و کسب پاداش استفاده می شود.

حداکثر عرضه توکن ONE هارمونی 12,600,000,000 توکن است و تا فوریه 2022، عرضه در گردش آن حدود 11.7 میلیارد توکن بود. در وایت پیپر این پروتکل برنامه متغیری برای صدور توکن وان ارائه شده بود، اما این برنامه در مارس 2020 با یک نرخ ثابت سالانه جایگزین گردید. در حال حاضر هر سال 441 میلیون توکن ONE صادر می‌شود. توکن‌های ONE در قالب ERC-20 روی بلاک چین اتریوم و در قالب BEP-20 روی شبکه بایننس اسمارت چین در دسترس هستند.

22.4 درصد از کل عرضه توکن وان به عرضه اولیه اختصاص یافت. 12.5 درصد دیگر برای فروش در لانچ پد کنار گذاشته شد. تیم موسس و توسعه دهندگان هارمونی 16.9 درصد از کل عرضه را دریافت کردند. حدود 24.6 درصد از توکن های وان برای توسعه پروتکل و 21.8 درصد دیگر جهت توسعه اکوسیستم اختصاص داده شده است.

هارمونی چگونه کار می کند؟

حالت شاردینگ تصادفی به شبکه هارمونی اجازه می دهد تا پایگاه داده را به بخش های کوچک تر به نام شارد (shards) تقسیم کند تا تاخیر را کاهش دهد. علاوه بر این، شاردینگ امکان تراکنش های تقریبا آنی را فراهم کرده و در عین حال از شلوغ شدن شبکه جلوگیری می کند.

تکنیک شاردینگ براساس یک روش تولید تصادفی توزیع شده است که از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می کند. امنیت، مقیاس پذیری و تایید آسان و ساده همگی با این تکنیک ترکیبی امکان پذیر هستند.

پروتکل تحمل خطای بیزانس سریع (FBFT) گونه ای از پروتکل تحمل خطای بیزانس (BFT) است که شبکه هارمونی از آن استفاده می کند. FBFT سرعت و کارایی شبکه هارمونی را با پردازش تراکنش ها به صورت موازی بهبود می بخشد. هارمونی با استفاده از تجمیع امضا (aggregate signature) تراکنش ها را امضا می کند که این هزینه های ارتباطی را به حداقل می رساند و به 250 اعتبار سنج یا بیشتر اجازه می دهد تا در کم تر از دو ثانیه به اجماع برسند.

هارمونی از چه شبکه ای استفاده می کند؟

بلاک چین هارمونی یک پلتفرم لایه دو است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده و ایجاد اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند.

به دلیل کارمزد بالای تراکنش ها در شبکه اتریوم، بیشتر آلت کوین ها در حال توسعه راه حل های مقیاس پذیر هستند تا بلکه بتوانند جایگاه این شبکه را که محبوب ترین مکان برای توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DApps) است، از آنِ خود کنند. سایر پلتفرم ها در حال حاضر در حال رقابت کردن با شبکه اتریوم هستند، اما هارمونی با این شبکه رقابت نمی کند بلکه با آن همکاری می کند.

نحوه استیکینگ توکن ONE

استیکنگ توکن های هارمونی در یک شبکه اعتبارسنج خاص ممکن است شبیه به سپرده گذاری در بانک باشد که در آن اختیار توکن های خود را به اعتبار سنج محول می کنید. کاربران با استیکینگ این توکن به تامین امنیت و عملکرد بهتر این شبکه کمک می کنند و در ازای آن پاداش می گیرند.

سپرده گذار 

تفویض اختیار مهم ترین راه برای کسانی است که می خواهند در فرایند استیکینگ شرکت کنند، اما نمی خواهند یک نود اعتبارسنج را برای به دست آوردن پاداش های بلاک اجرا کنند. اگر اختیار توکن ها به یک اعتبار سنج منتخب واگذار شود،  سپرده گذار بخشی از پاداش بلاک به دست آمده توسط اعتبار سنج را دریافت می کند.

پاداش های بلاکی که برای سپرده گذار هستند در یک حساب مخصوص پاداش ذخیره می شوند و بعدا به طور مستقیم به حساب وی انتقال داده می شوند. سپرده گذاران می توانند پاداش های به دست آورده را دوباره استیکینگ کنند و سود مضاعف کسب کنند.

سپرده گذار باید اعتبارسنج را براساس شاخص های عملکرد گذشته وی مانند زمان فعالیت و کمیسیون انتخاب کند. بعلاوه، سپرده گذار باید توکن های خود را بین اعتبارسنج های مختلف تقسیم کند تا ریسک عدم مشارکت یا غفلت اعتبار سنج را کاهش دهد.

اعتبار سنج ها

جستجوگر استیکینگ هارمونی (staking.harmony.one) فرایندهای تفویض اختیار توکن ها، ارسال پرداخت ها و مشاهده اطلاعات اعتبار سنج را ساده می کند.

هارمونی

می توانید داشبورد را بدون استفاده از آدرس وان جستجو کنید، اما آدرس وان شما برای همه تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد. از افزونه کیف پول هارمونی برای کروم (Harmony Chrome Extension)، افزونه مت والت برای کروم (MathWallet) یا لجر نانو اس می توان برای ورود به یک حساب کاربری استفاده کرد.

استیکینگ
راه های وارد شدن به جستجوگر هارمونی

پس از ورود به حساب می توانید به داده های شبکه، فهرستی از اعتبارسنج ها، پروفایل های آنها و سایر اطلاعات دسترسی پیدا کنید. همه این اطلاعات به شما در انتخاب اعتبارسنج کمک خواهند کرد.

شبک هارمونی
داشبورد استیکینگ برای اعتبارسنج ها

همه تراکنش ها یا تفویض اختیار توکن ها به اعتبارسنج ها باید امضا شوند. برای این کار می توان از افزونه کیف پول هارمونی استفاده کرد که از لجر نانو اس پشتیبانی می کند.

کیف پول های هارمونی

کیف پول هارمونی به صورت افزونه مرورگر در دسترس است که فرایند نصب ساده ای دارد. تعداد زیادی از کیف پول های شخص ثالث هستند که می توانید توکن وان را در آنها ذخیره کنید. بسته به مقدار توکنی که می خواهید هولد کنید و کاری که با آنها می خواهید انجام دهید، می توانید از بین کیف پول های مختلف یکی را انتخاب کنید.

کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری

کیف پول های سخت افزاری (همچنین موسوم به کیف پول های سرد) مانند لجر یا ترزور، امن ترین روش برای ذخیره ارزهای رمزنگاری هستند. البته، آنها نیاز به دانش فنی دارند و گزینه گران تری هستند. برای کسانی که می خواهند حجم قابل توجهی توکن وان را هولد کنند، کیف پول های سخت افزاری می توانند گزینه های مناسب تری باشند.

کیف پول های نرم افزاری یک راه حل متفاوت ارائه می دهند که استفاده از آنها آسان بوده و همچنین رایگان هستند. آنها می توانند در غالب کیف پول های حضانتی یا غیر حضانتی باشند و به صورت نرم افزار گوشی های هوشمند یا دسکتاپ دانلود شوند.

در کیف پول های حضانتی، ارائه دهنده خدمات از طرف شما کلیدهای خصوصی را مدیریت کرده و نسخه پشتیبان از آنها تهیه می کند. در کیف پول های غیرحضانتی، کلیدهای خصوصی بر روی دستگاه کاربر ذخیره می شوند. اگر چه کیف پول های نرم افزاری در دسترس تر و رایگان هستند، امنیت پایین تری نسبت به کیف پول های سخت افزاری دارند. کیف پول های نرم افزاری می توانند گزینه های مناسبی برای کاربران مبتدی و دارندگان کوچک وان باشند.

کیف پول های آنلاین نیز رایگان بوده و استفاده از آنها ساده است. می توان از دستگاه های مختلف با استفاده از یک مرورگر وب  به آنها دسترسی پیدا کرد. از سوی دیگر، کیف پول های گرم امنیت پایین تری نسبت به کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری دارند.

از آنجا که شما توکن های وان خود را در پلتفرم های آنلاین به امانت می گذارید، مطمئن شوید که این یک ارائه دهنده قابل اعتماد و با سابقه ثابت شده در بحث امنیت و نگهداری است. این گزینه مناسب کسانی است که توکن های کمی دارند یا توکن های خود را به طور مکرر معامله می کنند.

دلایل جذب کاربران به هارمونی

حفظ غیرمتمرکز بودن و امنیت

تیم توسعه هارمونی معتقد است که این شبکه می تواند مقیاس پذیر شود در حالی که غیرمتمرکز بودن و امنیت را حفظ کند. چون از ویژگی شاردینگ استفاده می کند که اعتبارسنج ها را به چندین گروه تقسیم می کند و به آنها امکان می دهد تا تراکنش ها و بلاک های جدید را به طور همزمان تایید کنند. هارمونی در حال حاضر می تواند 2000 تراکنش را در ثانیه پردازش کند که تقریبا برابر با تراکنش های پردازش شده در ویزا (یکی  از بزرگ ترین شبکه های پرداخت جهان) است. به گفته تیم هارمونی ، این شبکه در دراز مدت قادر خواهد بود 10 میلیون تراکنش را در ثانیه پردازش کند.

از سوی دیگر، هارمونی حتی با مقیاس پذیر شدن، امنیت یا غیرمتمرکز بودن را تحت تاثیر قرار نمی دهد. هارمونی همچنین حداقل تعداد توکن وان مورد نیاز برای پیوستن نودها به شبکه را در پایین ترین سطح نگه می دارد.

مصرف انرژی کم

در حال حاضر، بسیاری از شبکه های بلاک چین از مدل اثبات سهام استفاده می کنند و هارمونی نیز از زمان آغاز به کار خود آن را به کار گرفته است. در این روش، نودها توکن های موجود را وثیقه قرار می دهند تا شانس انتخاب شدن به عنوان اعتبار سنج برای تایید تراکنش ها را داشته باشند. برای تایید یک بلاک، چندین اعتبارسنج باید تراکنش ها را بررسی کنند. با این حال، روند تایید در شبکه هارمونی متفاوت از سایر شبکه ها است، زیرا ساختار و روش اجماع اثبات سهام این امکان را فراهم می کند تا بلاک ها در کم تر از دو ثانیه کامل شوند.

قابلیت همکاری بین زنجیره ای

علاوه بر این، هارمونی پل Horizon را معرفی کرد. این یک پل برای همکاری بین زنجیره ای این شبکه با اتریوم است که امکان مبادله دارایی ها بین این دو شبکه را فراهم می کند. این نوآوری می تواند پرداخت های بین المللی را متحول و مبادلات ارزهای رمزنگاری را آسان تر کند. هارمونی همچنین با سایر بلاک چین ها مانند بایننس ارتباط برقرار می کند.

هارمونی با فراهم کردن امکان تایید تراکنش ها توسط نودها در سایر شبکه های بلاک چین، می تواند داده ها را به شبکه های مختلف (صرف نظر از این که از اثبات سهام یا اثبات کار استفاده می کنند) منتقل کند.

کارمزد پایین برای تراکنش ها

شبکه هارمونی به دلیل پردازش حجم بالایی از تراکنش ها در هر ثانیه و استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام به ندرت با ازدحام روبرو می شود. در نتیجه، این شبکه کارمزد بالایی ندارد و در حال حاضر کمتر ار یک پنی برای هر تراکنش است. 

از سوی دیگر، شبکه ای مانند اتریوم شاهد تقاضا و تراکنش های بسیار بیشتری نسبت به هارمونی است. اما هارمونی ادعا می کند که می تواند مشکل شلوغی شبکه را با افزودن شاردهای بیشتر کاهش دهد، حتی اگر شبکه به طور کامل مورد استفاده قرار گیرد و شاهد تقاضای زیادی باشد.

پتانسیل عظیم برای NFTها

قابلیت  همکاری بین زنجیره ای هارمونی فرصت های فوق العاده ای را برای NFTها مهیا می کند. NFTها آثار هنری دیجیتال و دارایی های صوتی و تصویری هستند که در شبکه بلاک چین منتقل می شوند. علاوه بر این، کارمزد پایین این شبکه می تواند توسعه دهندگان علاقه مند به ایجاد NFT را جذب خود کند.

به گفته تیم هارمونی، انتقال NFTها از این شبکه به یک شبکه دیگر ممکن است در ابتدا گران باشد، اما تراکنش های بعدی ارزان خواهند بود. هارمونی همچنین در توییتر اعلام کرد که در حال کار بر روی ویژگی های دیگری مانند وام دهی NFT، تایید NFT و کسری سازی آنها است.

آیا سرمایه گذاری در وان ارزش دارد؟

اگرچه هارمونی هنوز کارهای زیادی برای توسعه خود باید انجام دهد، راه حلی برای مقیاس پذیری ضعیف و همکاری بین زنجیره ای و همچنین پایگاهی قوی برای توسعه دهندگان اپلیکیشن های غیرمتمرکز جهت ایجاد اپلیکیشن های خود و انجام تراکنش ها به حساب می آید.

هارمونی به دلیل سرعت و کارایی خود قصد دارد به یک شبکه ارز رمزنگاری برتر تبدیل شود و به خوبی در مسیر دستیابی به این هدف حرکت می کند. این شبکه به وعده خود مبنی بر کاهش هزینه های گس و کارمزد تراکنش ها عمل کرده است.

مانند هر ارز رمزنگاری یا شبکه دیگر، قیمت توکن وان با پیشرفت شبکه هارمونی افزایش خواهد یافت. شاید در آینده علاوه بر خرید، فروش و استیکینگ، شاهد موارد استفاده دیگری برای توکن وان باشیم.

در پایان باید گفت که صرافی های بزرگی از جمله بایننس، کوکوین، هووبی گلوبال، کوینکس و هات بیت از توکن وان پشتیبانی می کنند و می توانید این توکن را در این صرافی ها معامله کنید.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.