در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

توییت‌های ایلان ماسک ؛ هشدار کارشناسان به سرمایه‌گذاران

0 329

با پر رونق شدن بازار بیت کوین در سال جاری، برخی آلت‌کوین‌ها یا ارزهای رمزنگاری جایگزین مانند ریپل و پولکادات نیز به سرعت شروع به رشد کردند. البته، یکی از کسانی که تاثیر زیادی بر بازار ارز رمزنگاری گذاشت، ایلان ماسک بود.

حتی برخی از آلت‌کوین‌ها بیشتر از ارزهای دیگر مورد توجه قرار گرفتند. یکی از آنها دوج کوین بود که در سال 2013 برای سرگرمی و شوخی راه‌اندازی شد، اما اخیرا محبوبیت زیادی پیدا کرد. در کمال تعجب بنیان‌گذار آن، این آلت‌کوین اکنون از لحاظ ارزش بازار در بین 10 ارز برتر بازار قرار دارد و در ماه مه قیمت آن به بالاترین سطح خود یعنی نزدیک به 0.74 دلار رسید.

عوامل زیادی در رشد این ارز میم دخیل بودند که یکی از آنها تبلیغات این ارز در شبکه‌های اجتماعی توسط شخصیت‌های بزرگی مانند ایلان ماسک میلیاردر بود. مدیر عامل اسپیس ایکس و تسلا یکی از حامیان همیشگی دوج کوین در توییتر بوده، اما او در مورد سایر آلت‌کوین‌ها (نظیر بِیبی دوج کوین و شیبا اینو) نیز توییت‌هایی منتشر کرده است.

اگرچه مشخص نیست که آیا پشتیبانی ماسک از این آلت‌کوین‌ها جدی است یا خیر، به نظر می‌رسد که ذکر کردن نام آنها در توییت‌هایش تاثیر زیادی بر قیمت و ارزش آنها می‌گذارد.

این چنین توییت‌هایی ممکن است سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری در این آلت‌کوین‌ها وسوسه کنند، اما کارشناسان بازار  به سرمایه‌گذاران هشدار می‌دهند که در هنگام سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها مراقب باشند. به طور کلی، بازار ارز رمزنگاری نوسانات و ریسک‌های بالایی دارد. اما به گفته کارشناسان، آلت‌کوین‌ها ریسک و نوسانات بسیار بیشتری نسبت به سایر بخش‌های ارز رمزنگاری دارند.

از نظر مِلتِم دِمیررز، مدیر ارشد استراتژی در CoinShares، ریسک را می‌توان به روش‌های مختلف اندازه گیری کرد. اما بسیاری از این دارایی‌ها ریسک بسیار بالایی نسبت به بیت کوین و اتریوم دارند.

آلت‌کوین چیست؟

آلت‌کوین‌ها (که گاهی اوقات شیت کوین (shitcoin) نامیده می‌شوند) معمولا به بسیاری از ارزهای رمزنگاری به غیر از بیت کوین اشاره دارند. اگر چه بیت کوین و اتریوم نزدیک به 70 درصد ارزهای رمزپایه را تشکیل می‌دهند، اما همانطور که دمیررز اشاره کرد، هزاران ارز رمزنگاری دیگر در بازار وجود دارند.

بیت کوین و آلت‌کوین‌ها تفاوت‌های زیادی با هم دارند. بیشتر آلت‌کوین‌ها مانند دوج کوین خیلی سریع و با استفاده از کد منبع کپی شده از سایر ارزهای رمزنگاری (از جمله بیت کوین) ایجاد شده‌اند. آلت‌کوین‌ها غالبا از لحاظ طراحی، کم‌تر توسعه یافته هستند. در حالی که بیت کوین با دقت و با یک اکوسیستم کاملا سنجیده و مطالعه شده، وایت پیپر و عرضه محدود ساخته شده است. بیت کوین کاملا غیر متمرکز است؛ به این معنی که هیچ نهاد یا شخصی نمی‌تواند آن را کنترل کند. اما آلت‌کوین‌ها اغلب توسط یک گروه یا نهاد کوچک قابل کنترل هستند.

علاوه بر این، بسیاری از توسعه دهندگان آلت‌کوین‌ها برای بازاریابی ارزهای خود، هزینه می‌کنند. در حالی بیت کوین این کار را نمی‌کند. 

دمیررز همچنین توضیح می‌دهد که برای ارزهای رمزنگاری کم‌تر شناخته شده، معمولا اطلاعات کم‌تری در دسترس است. بعلاوه، سرمایهگذاری برای پشتیبانی از این پروژه‌ها بسیار پایین است. این باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها ریسک بیشتری نسبت به سرمایهگذاری در بیت کوین یا اتریوم داشته باشد. اگرچه ممکن است که پذیرفتن ریسک سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌ها سود بالایی برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد، اما این احتمال نیز وجود دارد که آنها تمام سرمایه خود را از دست بدهند.

به گفته دمیررز، هر چه ارزهای رمزنگاری بیشتری وارد بازار شوند، ریسک ارزهایی که ارزش بازار پایین‌تری دارند، نیز بالاتر می‌رود.

چرا آلت‌کوین‌ها ریسک بالایی دارند؟

اگرچه کارشناسان هشدار می‌دهند که ارزهای رمزنگاری نوسانات زیاد و ریسک بالایی دارند، اما ریسک و نوسانات در بازار آلت‌کوین‌ها به مراتب بیشتر از سایر بخش‌های ارز رمزنگاری هستند. به همین دلیل سرمایه‌گذاران در هنگام سرمایه‌گذاری باید بیشتر احتیاط کنند.

ریسک اعتبار

از نظر دمیررز، ریسک‌های زیادی در آلت‌کوین‌ها وجود دارند که باید آنها را در نظر گرفت. یکی از آنها ریسک اعتبار و شهرت است. آلت‌کوین‌‌هایی هستند که از اعتبار خوبی برخوردار نیستند. لازم است قبل از سرمایه‌گذاری، در مورد اعتبار و شهرت بنیان‌گذاران یک پروژه تحقیق کنید.

ریسک دسترسی به بازار

سرمایه‌گذارن باید ریسک دسترسی به بازار را نیز ارزیابی کنند. این ریسک اشاره به قابلیت دسترسی هر ارز رمزنگاری (از جمله مکان‌هایی که می‌توان آن را خرید) اشاره دارد. برای مثال، اگر یک آلت‌کوین به جای عرضه توسط یک صرافی معتبر، از طریق یک سرویس غیر رسمی و گمنام در دسترس باشد،  باید در مورد سرمایه‌گذاری روی آن بیشتر تامل کرد. اگر روش خرید یک آلت‌کوین مشکوک و نامطمئن باشد، احتمالا این آلت‌کوین یک طرح کلاهبرداری یا ناامن خواهد بود.

ریسک فنی

با این حال، ریسک فنی یکی از بزرگ‌ترین ریسک‌ها است، چون کیفیت کد پشتیبان هر ارز رمزنگاری می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال، بسیاری از آلت‌کوین‌ها با مضمون سگ توسط توسعه دهندگانی ساخته شده‌اند که کد منبع سایر ارزها را کپی و جای‌گذاری کرده‌اند تا ارز خود را بسازند. مخصوصا، دوج کوین که یک هارد فورک یا کد کپی شده از لاکی کوین (luckycoin) است. لاکی کوین خودش هارد فورکی از لایت کوین بوده و لایت کوین نیز هاردفورکی از بیت کوین است.

در ارز رمزنگاری، کد متن باز است؛ به این معنی که همه می‌توانند کد منبع یک پروتکل یا یک قرارداد هوشمند را کپی کنند، تغییرات جزئی در آن ایجاد کنند و از آن استفاده کنند. این می‌تواند نقطه ضعف‌هایی را در داخل یک کد ایجاد کند و باعث شود  تا آلت‌کوین امنیت کم‌تری داشته باشد و توسط بازیگران مخرب مورد حمله قرار بگیرد.

عرضه برخی آلت‌کوین‌ها در شبکه اتریوم

برخی از آلت‌کوین‌ها، مانند شیبا اینو، روی بلاک چین اتریوم کار می‌کنند. اگرچه اتریوم ارز اصلی این بلاک چین است، اما این شبکه به دلیل نحوه ساختش، توانایی پشتیبانی از ارزهای رمزپایه و اپلیکیشن‌های مختلف را دارد. این شبکه می‌تواند ارزهای کم‌تر توسعه یافته را با هزینه کم برای توسعه دهنده به بازار عرضه کند.

مطمئن شوید که یک شخص ثالث معتبر کد آلت‌کوینی را که مایل به خرید آن هستید، مورد بازرسی و بازبینی دقیق قرار داده است. به گفته دمیررز، اگر در توسعه یک ارز رمزنگاری مسائلی وجود داشته باشد (از جمله اگر یک نها مرکزی بتواند شبکه یا منابع مالی آن را کنترل کند)، حسابرسی آنها را کشف خواهد کرد. کنترل کردن یک ارز توسط یک نهاد مرکزی می‌تواند خطرناک باشد، چون این نهاد باعث ایجاد نوسان در قیمت آن ارز خواهد شد. این نهاد حتی می‌تواند با خارج کردن سرمایه خود از بازار یک ارز، قیمت آن را به شدت کاهش دهد.

با این حال، حتی اگر یک ارز حسابرسی شود، باز هم ممکن است یک پروژه  طرح ریزی شده از دید حسابرس پنهان بماند. بنابراین کارشناسان همیشه توصیه می‌کنند به اندازه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که از دست دادن آن تاثیری بر زندگی شما نمی‌گذارد.

بعلاوه، به طور معمول هیچ بیمه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری وجود ندارد، بنابراین ممکن است کل سرمایه خود را در این بازار از دست بدهید.

سرمایه‌گذاری به دلیل سر و صدای رسانه‌های اجتماعی می‌تواند خطرناک باشد

علاوه بر ایلان ماسک، گاهی اوقات بسیاری از افراد تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی (از جمله کیم کارداشیان وست) آلت‌کوین‌های مختلف را از طریق تبلیغات پولی وارد بازار کرده‌اند.

بدیهی است که توییتر ارز رمزنگاری فعال‌ترین و پرشورترین جامعه را دارد و تاثیرگذاران و معامله‌گران باهوش تشخیص داده‌اند که با پیوستن به کریپتو توییتر (Crypto Twitter) می‌توانند تعداد دنبال کنندگان خود را افزایش دهند.

اما به یاد داشته باشید که انتشار توییت در مورد یک ارز رمزنگاری توسط یک شخص تاثیرگذار یا یک مدیر اجرایی به معنای با ارزشمند بودن آن یا یک سرمایه‌گذاری خوب نیست. کارشناسان بازار مدام هشدار می‌دهند که داغ شدن تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی اغلب منجر به از دست رفتن سرمایه افراد می‌شود.

به همین دلیل است که سرمایه‌گذاران همیشه باید قبل از هرگونه سرمایه‌گذاری روی هر پروژه‌ای، در مورد آن تحقیق کنند. همانطور که SEC در سال 2017 هشدار داد، اصلا ایده خوبی نیست که تصمیم به سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای کنید فقط به این دلیل که شخص مشهوری آن را یک سرمایه‌گذاری خوب توصیف کرده است.

منبع cnbc.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.