در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

شیپ‌شیفت در مسیر غیر متمرکز شدن؛ ایرداپ توکن فاکس بین کاربران واجد شرایط

0 544

صرافی پیشگام شیپ‌شیفت در حال برنامه‌ریزی برای متن باز کردن پلتفرم خود و انحلال کل ساختار سازمانی آن است؛ اقدامی بی سابقه که بر تعهد آن به غیرمتمرکز بودن تاکید می‌کند. شیپ‌شیفت قصد دارد اداره خود را به یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) واگذار کند که توسط دارندگان توکن فاکس (FOX) کنترل می‌شود.

این کار با ایردراپ 98 میلیون دلار ارز رمزنگاری به سرمایه‌گذاران امورمالی غیرمتمرکز (دیفای) در چندین بلاک‌چین آغاز خواهد شد.

شیپ‌شیف (مستقر در کلرادو) که در سال 2014 توسط اریک وورهیس تاسیس شد، امروز اعلام کرد که به فعالیت خود به عنوان یک شرکت رسمی پایان خواهد داد. به گفته وورهیس، این شرکت اکنون 65 کارمند دارد، اما در چهار تا دوازده ماه آینده هیچ کارمندی، حساب بانکی و مدیرعاملی نخواهد داشت.

بزرگ‌ترین ایردراپ در تاریخ

شیپ‌شیفت قصد دارد در راستای تعهدش برای غیر متمرکز شدن، 340 میلیون توکن فاکس را به بیش از یک میلیون کاربر که تا قبل از 9 ژوئن معاملات اتریوم یا هر توکن ERC-20 به ارزش یک دلار یا بیشتر انجام داده‌اند، ایردراپ کند. کاربران قدیمی و فعلی شیپ‌شیفت واجد شرایط دریافت ایردراپ هستند. توزیع توکن‌های فاکس به شرح زیر است:

  • معاملات بین 1 تا 4 دلار: 200 توکن فاکس
  • معاملات بین 5 تا 9 دلار: 350 توکن فاکس
  • معاملات بین 10 تا 24 دلار: 750 توکن فاکس
  • معاملات بین 25 تا 99 دلار: 1500 توکن فاکس
  • معاملات بیش از 100 دلار: 8500 توکن فاکس

کیف‌پول‌های ثبت شده در شیپ‌شیفت که تا تاریخ 9 ژوئن ارز رمزنگاری داشته‌اند، نیز 250 توکن فاکس دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، کاربران کیف‌پول کیپ‌کی که تا این تاریخ با شیپ‌شیفت ارتباط برقرار کرده‌اند، 900 توکن فاکس خواهند گرفت.

این ایردراپ عملا حق حاکمیت شیپ‌شیفت را به کاربران منتقل می‌کند. در نتیجه، جامعه مالک این پلتفرم خواهد شد و حاکمیت خود را شروع خواهد کرد. بیش از 60 درصد از کل عرضه توکن فاکس به جامعه شیپ‌شیفت اختصاص خواهد یافت. بیش از 120000 کاربر مالی‌غیرمتمرکز(دیفای) از سایر پلتفرم‌ها (از جمله تورچین، کرو، بالانسر و یونی سواپ) نیز مشمول دریافت توکن‌های فاکس در این ایردراپ خواهند بود.

اولین دور استخراج نقدینگی فاکس در 16 جولای ساعت 9 صبح به وقت منطقه زمانی کوهستانی(25 تیر ساعت 19:30 به وقت تهران) آغاز خواهد شد.

این شرکت اعلام کرد که برای دریافت ایردراپ نیازی به قفل کردن ارز توسط کاربران نیست. کلیه کارمندان، سهامداران و همچنین خزانه داری حاکمیتی دائو شیپ‌شیفت دارای یک دوره واگذاری سه ساله تا 2 ژوئن سال 2024 هستند.

شیپ‌شیف به زودی متن باز خواهد شد

این شرکت با اعلام این که تمام کد و زیرساخت‌های شیپ‌شیفت در ماه‌های آینده متن باز خواهند شد، توضیح داد:

هر چیزی که در کوتاه مدت نتواند متن باز شود، توسط بنیاد اداره خواهد شد. این بنیاد در صورت امکان و با هماهنگی جامعه آنها را متن باز و غیر متمرکز خواهد کرد.

فرایند متن باز همچنین به دنبال غیر متمرکز کردن کلیه عملکردهای پروتکل است که در حال حاضر به زیرساخت‌های متمرکز متکی هستند.  برای مثال، پروتکل oAuth به شرکا اجازه می دهد تا از اپلیکیشن‌های شخص ثالث دسترسی به کاربران را درخواست کنند.

توسعه یک آینده غیر متمرکز

اریک وورهیس، بنیانگذار و مدیر عامل شیپ‌شیفت، گفت که تصمیم برای انحلال این شرکت و انتقال حقوق مالکیت به کاربران، از جامعه دیفای الهام گرفته شده که طی سال گذشته رشد قابل توجهی داشته‌است. وورهیس توضیح داد:

با الهام از جامعه بزرگ دیفای، ما اکنون به پیشگام شدن مدل جدیدی از هماهنگی اقتصادی برای قرن بیست و یکم کمک خواهیم کرد. بدون نهاد شرکتی، بدون بانک و بدون مرز. ابزارها آماده هستند. مشتریان ما و جامعه بزرگ ارز رمزنگاری اکنون سهامداران اصلی یک پلتفرم ارز دیجیتال غیر متمرکز و متن باز در جهان هستند.

پس از آن که قوانین بانکداری سنتی شیپ‌شیف را مجبور به اجرای روش‌های  احراز هویت مشتری (KYC) کرد، وورهیس در مصاحبه‌ای از دیفای به طور کلی و از صرافی‌های غیر متمرکز به طور خاص برای کمک به این شرکت دربرگرداندن مدل کسب و کار خود به مسیر اصلی اش تمجید کرد.

وی گفت که من با ساتوشی دایس آموخته‌ام که یک رابطه اقتصادی برای ارسال یک تراکنش به چیزی جز یک کلید عمومی احتیاج ندارد و هر چیز دیگری می‌تواند بر پایه آن بنا نهاده شود:

خود حضانتی

غیر متمرکز بودن

ثبات

هریک به مورد قبلی نیاز دارد.

این مسیر اصلی است.

پشتیبانی از صرافی‌های غیرمتمرکز

پشتیبانی شیپ‌شیفت از صرافی‌های غیرمتمرکز در ژانویه 2021 و پس از همکاری این پلتفرم با صرافی‌های یونی سواپ، بالانسر، کرو، بانور، کایبر، زیروایکس و غیره آغاز شد.

وورهیس در مورد اصول غیرمتمرکز بودن و برنامه‌ریزی برای غیر متمرکز شدن ( که به آن  رقابت بازار نیز گفته می‌شود) به طور عمومی و مفصل صحبت کرده‌است. او در کنفرانس ارز رمزنگاری و هایک که در ماه مه سال جاری در دانشگاه جورج میسون برگزار شد، یک سخنرانی با عنوان “غیرمتمرکز شدن و استفاده از دانش در جامعه” ارائه کرد. وی در این سخنرانی گفت:

در میان نوسانات، اتفاقات ناگوار دوره‌ای و ارزهای میم با مضمون سگ، مردم اغلب گستردگی ارز رمزنگاری به عنوان یک پدیده اقتصادی و اجتماعی را درک نمی‌کنند. این پدیده‌ای است که در مدت بیش از یک دهه، یک و نیم تریلیون دلار ثروت تولید کرده؛ جایی که پلتفرم‌های وام‌دهی و صرافی‌هایی برای معاملات میلیارد دلاری در روز ایجاد شده‌اند و هنوز دفتر و مدیر عامل ندارند و توسط هیچ شرکتی اداره نمی‌شوند.

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.