در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

تایید ضمنی ETF بیت‌کوین توسط SEC؛ احتمال راه اندازی اولین صندوق در هفته جاری

0 714

پس از سال‌ها آزمون و خطا توسط حامیان درخواست کننده صندوق، سرانجام با تایید ضمنی ایالات متحده برای صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین ( ETF)، درهای سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری به روی عموم مردم باز می‌شوند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در روز جمعه پس از نشست 5 عضو ارشد از نهاد قانونگذاری در مورد صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت‌کوین، به راه‌اندازی این صندوق برای معاملات آتی این ارز چراغ سبز داد.

ProShares که تابستان گذشته برای صندوق خود به نام “Bitcoin Strategy ETF” ثبت نام کرد، ممکن است اولین شرکتی باشد که این صندوق را در روز دوشنبه هفته جاری راه‌اندازی می‌کند.

طرفداران ETF بیت‌کوین معتقدند که این محصول برای افرادی که به این ارز برتر بازار علاقمند هستند به طور گسترده‌ای در دسترس خواهد بود. با این حال، این صندوق برای معاملات آتی بیت‌کوین است و معاملات اسپات را شامل نمی‌شود. گری گنسلر (رئیس SEC) اظهار داشت که معتقد است محصولات آتی به دلیل پیروی از قوانین خاص خود، از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کنند.

SEC در گذشته صریحا درخواست‌های ETF بیت‌کوین را رد کرده است، با این اوصاف نیازی به تایید رسمی آن ندارد. براساس قوانین فدرال، SEC می‌تواند بدون انتشار یک بیانیه رسمی، یک درخواست را تایید کند.

نشانه‌های دلگرم کننده

ناتی گراچی، رئیس ETFStore به کوین‌دسک گفت که این طرح “گامی رو به جلو” برای دارایی‌های دیجیتال و متصل کردن آنها به بخش مالی سنتی است. وی اظهار داشت که ارائه اصلاحیه پس از تصویب، تایید ضمنی SEC است.

وی در ایمیلی نوشت:

این که گری گنسلر می‌تواند به راحتی به سرمایه‌گذاران اصلی کمک کند تا دسترسی آسان‌تری به بیت‌کوین داشته باشند، یک نشانه دلگرم کننده برای آینده صنعت ارز رمزنگاری است. در دسترس بودن ETF بیت‌کوین پای سرمایه‌گذاران بیشتری را به فضای ارز رمزنگاری باز خواهد کرد.

جیمز سیفارت، تحلیلگر بلومبرگ اینتلیجنس، نیز گفت که تایید ضمنی نشانه راه‌اندازی این صندوق است. وی همچنین پیش‌بینی می‌کند که راه‌اندازی ETF متمرکز بر معاملات آتی می‌تواند مانند یک پل برای راه‌اندازی ETF مبتنی بر بازار اسپات عمل کند.

سیفارت خاطرنشان کرد که پرونده اصلاح شده ProShares، زبان درباره صندوق احتمالی سرمایه‌گذاری در ETFهای بیت‌کوین کانادایی را حذف کرد. وی گفت:

به نظر می‌رسد SEC  بنا به دلایلی آن زبان را دوست نداشت. اما آنها از دستورالعمل‌های استاندارد پیروی می‌کنند و به کسی که اول پیشنهاد را داده، اجازه راه‌اندازی اولین صندوق را می‌دهند. 

درخواست ETF از مدت‌ها قبل

فعالان حوزه ارز رمزنگاری از مدت‌ها قبل به دنبال راه‌اندازی ETF بیت‌کوین بوده‌اند. تایلر و کامرون وینکلوس (بنیانگذاران صرافی جمینی) برای اولین بار در سال 2013 به دنبال راه‌اندازی ETF بودند. SEC  تا به امروز همه درخواست‌ها را رد کرده و هنوز بیش از 30 درخواست فعلی را بررسی نکرده است.

به احتمال زیاد، SEC در سال جاری فقط مجوز راه‌اندازی ETFهای متمرکز بر معاملات آتی را خواهد داد. نظرات گنسلر در حمایت از ETF معاملات آتی نشان می‌دهند که وی اجازه نمی‌دهد ETFهای بازار اسپات در آینده نزدیک راه‌اندازی شوند.

سیفارت گفت:

مطمئن هستم که SEC مجوز راه‌اندازی ETF بازار اسپات را در سال جاری نخواهد داد.

منبع coindesk

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.