در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

یرن فایننس (YFI) چیست؟ چگونه می توان آن را بدست آورد؟

0 3,893

هر چیزی که قیمتش صفر است را نخرید بلکه آن را بدست بیاورید. این آخرین جمله از یک پست در Medium است که توکن YFI را به دنیای دیفای معرفی می کند. 

پروتکل یرن فایننس یکی از غیرمتمرکز ترین پروژه های دنیای ارز رمزنگاری بوده که استقبال زیادی از آن شده و هدفش ساده سازی دیفای است. این پروتکل بالاترین درصد بازده سالانه را برای ارزهای قفل شده به کاربران می دهد.

در این مطلب به بررسی پروتکل یرن فایننس، توکن YFI و نحوه بدست آوردن این توکن خواهیم پرداخت.

خالق YFI کیست؟

YFI توسط یک برنامه نویس خبره به نام آندره کرونژ ایجاد شده است. وی در ابتدا در رشته حقوق تحصیل می کرد ولی انصراف داد و در یک موسسه به تحصیل در رشته علوم کامپیوتر پرداخت. وی توانست یک دوره 3 ساله را در مدت 6 ماه به پایان برساند. بعد از فارغ التحصیل شدن در بخش خصوصی مشغول به خدمت شد. او در بخش های بیمه، فین تک (فناوری مالی)، کلان داده و فناوری های دفتر کل توزیع شده (بلاک چین های متمرکز) فعالیت داشت.

خالق YFI
خالق YFI

ورود کرونژ به دنیای ارز رمزنگاری و ایجاد یرن فایننس

اگرچه کرونژ معتقد بود که اکثر ارزهای رمزپایه نوسانات خیلی زیادی دارند و سرمایه گذاری در آنها مخاطره آمیز است، با این وجود پروتکل های مالی غیر متمرکز، بازدهی باورنکردنی ارزهای پایدار قفل شده در این پلتفرم ها و همچنین فناوری های دفتر کل توزیع شده، توجه وی را جلب کردند.

کرونژ با استفاده از ارزهای پایدار و پروتکل های موجود می خواست به سود برسد، به همین دلیل شروع به سرمایه گذاری پول خود و دیگران در این پروتکل ها کرد و به صورت دستی وجوه را به پلتفرم ها و ارزهای پایداری منتقل کرد که بیشترین بازده سالانه را می دادند. البته این کار آسانی نبود.

کرونژ به دنبال راه حل ساده تری بود و نسخه اولیه یرن فایننس را ایجاد کرد. او قراردادهای هوشمند را طوری کدگذاری کرد تا کارهایی مانند پرداخت کارمزد به صورت خودکار انجام شوند. با بیشتر شدن تعداد کاربران، تراکنش ها و بازده افزایش یافتند، اما محاسبات پیچیده تر شدند و دیگر انجام آنها به صورت دستی ممکن نبودند. بنابراین، او یرن فایننس را ارتقا داد و آن را به دنیا عرضه کرد.

هدف کرونژ تبدیل یرن فایننس به ایمن ترین پروتکل دیفای بود و اخیرا اعلام کرده که وی اولین کسی است که وجوه خود را در این پروژه وارد کرده و آخرین کسی خواهد بود که وجوه خود را از آن خارج خواهد کرد.

خلاصه، کرونژه با برنامه نویسان و مدیران ارشد در عرصه ارزهای رمزنگاری همکاری داشته و یک متخصص قابل احترام است. وی علاوه بر پیشگام بودن در YFI، ابزارهای بی نظیری را در اختیار کاربران دیفای قرار داده است. برای مثال، ابزارYinsure.Finance  خدمات بیمه ای برای سرمایه گذاران ارز رمزنگاری ارائه می دهد.

یرن فایننس چیست؟

یرن فایننس یک اکوسیستم از پروتکل های ساخته شده بر روی شبکه اتریوم است که هدفش ساده سازی تعامل کاربر با پروتکل های محبوب دیفای و به حداکثر رساندن درصد بازده سالانه ارزهای رمزپایه قفل شده در دیفای است.

یرن فایننس محبوب ترین پروتکلی است که به طور خودکار وجوه کاربر را بین پروتکل های وام دهی دیفای مانند آوه، کامپوند و دی وای دی ایکس جابجا می کند تا درصد بازده سالانه را به حداکثر برساند. کل اکوسیستم یرن فایننس یک جامعه توسعه یافته است که از طریق توکن YFI اداره می شود.

پروتکل های دیگر در اکوسیستم یرن فایننس به این شرح هستند: 

  • ytrade.finance:  به معامله گر این امکان را می دهد تا با اهرم 1000 برابری موقعیت خرید یا فروش برای ارزهای پایدار خود ایجاد کند.
  •  yliquidate.finance: که از وام فلش در پروتکل وام دهی آوه برای نقد کردن وجوه استفاده می کند .
  •  yswap.exchange : مانند یک منبع واحد عمل می کند که از طریق آن کاربران می توانند وجوه خود را به طور دستی به پروتکل های مختلف دیفای انتقال دهند.
  • iborrow.finance: شامل توزیع وام در پروتکل های دیگر با کمک آوه است. 

در حال حاضر، یرن فایننس و یرن سواپ فعال هستند و بقیه پروتکل ها در مرحله آزمایشی قرار دارند.

ارز رمزنگاری YFI چیست؟

YFI  یک توکن ERC-20 است که از آن برای اداره پروتکل های داخل اکوسیستم یرن فایننس استفاده می کنند. از طریق مشارکت با پروتکل های ذکر شده می توان توکن های YFI را بدست آورد. حداکثر 30000 توکن YFI وجود دارد و هیچ عرضه اولیه سکه (ICO) یا توکن از قبل استخراج شده در کار نیست. معامله گران می توانند با ارائه نقدینگی به یکی از پلتفرم های یرن فایننس و یا خرید از صرافی ها، توکن YFI بدست بیاورند. آخرین توکن در این اکوسیستم در تاریخ 26 ژوئیه صادر شد.

در حال حاضر، انجمن یرن فایننس در مرحله عرضه و انتشار توکن های جدید YFII است تا از این طریق بتواند کاربران را تشویق به انتقال بیشتر نقدینگی به اکوسیستم یرن فایننس کند. توکن YFII یک فورک از YFI بوده که حداکثر عرضه آن 60000 است. طبق برنامه ریزی صورت گرفته،کل توکن های YFII طی 10 هفته و به همان روش توکن اصلی YFI توزیع می شوند. در حال حاضر، عرضه در گردش توکن YFII حدود 39375 توکن است.

یرن فایننس چگونه کار می کند؟

می توان گفت که پیچیدگی مشاهده شده در یرن فایننس به دلیل کمبود اسناد موجود در مورد این پروتکل است. در واقع مکانیسم داخلی دقیق و منظم یرن فایننس در مقایسه با سایر پروژه های دیفای به راحتی قابل درک است. 

همانطور که در بالا ذکر شد، یرن فایننس با ارزهای پایدار سروکار دارد. کار یرن فایننس این است که تشخیص دهد که از میان پلتفرم های آوه، کامپوند و دی وای دی ایکس، کدام یک بالاترین بازده سالانه را ارائه می دهد.سپس این ارزهای پایدار را به آن پلتفرم انتقال می دهد. در حال حاضر، یرن فایننس از ارزهای پایدار دای،یو اس دی کوین، تدر، ترو یو اس دی و اس یو اس دی پشتیبانی می کند. از آنجا که یرن فایننس توسط یک انجمن اداره می شود، لذا پروتکل های وام دهی که با آنها کار می کند و همچنین ارزهای رمزنگاری پشتیبانی شده ممکن است با گذشت زمان تغییر کنند.

یرن فایننس
نحوه کار یرن فایننس

توجه داشته باشید که تمام ارزهای واریز شده در شبکه با تبدیل شدن به ytoken ، برای استخراج نقدینگی بهینه سازی می شوند.هنگامی که یک کاربر ارز پایدار به پروتکل یرن فایننس واریز می کند، این پروتکل  ارزها را به مقادیر معادل ytoken تبدیل می کند (برای مثال  DAI به yDAI تبدیل می شود). این کار ” بهینه سازی بازده توکن” نام دارد و می توان از آن برای بدست آوردن توکن های YFI استفاده کرد.

یرن فایننس وجوه اولیه واریز شده در پروتکل را می گیرد و به طور خودکار آنها را بین استخرهای آوه، کامپوند و دی وای دی ایکس با بیشترین بازده توزیع می کند. این پروتکل همچنین مقدار کمی از این وجوه را به خود اختصاص می دهد که به استخر یرن فایننس منتقل می شود و فقط دارندگان توکن های YFI به آن دسترسی دارند.

چگونه می توان توکن YFI ( و YFII) بدست آورد؟

سه روش برای بدست آوردن توکن YFI وجود دارد. ولی ابتدا بگذارید بررسی کنیم چه چیزی در پشت پرده اتفاق می افتد. وای توکن های ذکر شده در بالا را به یاد بیاورید. این وای توکن ها را می توان به ypool در پروتکل کرو فایننس ارسال کرد. کرو فایننس یک پروتکل دیفای است که به معامله گر این امکان را می دهد تا ارزهای پایدار خود را با نرخ مناسب تبدیل کند.

کرو فایننس تشویق به استخراج نقدینگی می کند و در عوض به معامله گر توکن  yCRV پاداش می دهد. این توکن ها برای تامین نقدینگی پروتکل کرو فایننس ایجاد می شوند. در ابتدا، این پاداش ها در کرو فایننس قفل شده بودند.

سه روش بدست آوردن توکن YFI

اولین روش بدست آوردن توکن YFI واریز توکن yCRV به استخر yGov در یرن فایننس است.روش دوم شامل واریز 98 درصد دای و 2 درصد YFI به پروتکل بلنسر (Balancer ) در ازای توکن های BAL است. سپس این توکن های BAL را می توان به استخر yGov انتقال داد و در ازای آن توکن YFI دریافت کرد.

روش سوم شامل واریز ترکیبی از توکن های YFI و yCRV به پروتکل بلنسر و دریافت توکن های BPT (از استخر بلنسر) در ازای آن است. سپس این توکن ها را می توان به  yGov انتقال داد و به جای آن توکن YFI گرفت.  توکن YFI در زمان ایجاد به گونه ای طراحی شده که هر یک از این سه استخر 10000 توکن دارند. همانطور که قبلا ذکر شد، همه  توکن های YFI تا تاریخ 26 ژوئیه سال 2020 تولید و 10 روز پس از آن این توکن ها به بازار عرضه شدند.

این ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما اگر از لنز اثبات سهام به آن نگاه کنید درکش خیلی آسان خواهد شد. معامله گر می تواند با استیکینگ توکن هایی که از کرو فایننس و بلنسر دریافت می کند، در اداره یرن فایننس مشارکت کند.

حاکمیت پروتکل یرن فایننس

در پروتکل فایننس هر توکن YFI یک رای دارد. پیشنهادات مربوط به اکوسیستم یرن فایننس تنها در صورتی قابل طرح هستند که 33 درصد از دارندگان توکن YFI با آن پیشنهادات موافق باشند.اگر 25 درصد از دارندگان توکن با پیشنهاد مطرح شده مخالف باشند، می توانند از حق وتوی خود استفاده کنند. در صورت رای گیری، بیش از 50 درصد از دارندگان توکن باید رای مثبت بدهند تا پیشنهاد تصویب شود و تغییرات در اکوسیستم یا پروتکل اعمال شوند.

لازم به ذکر است که تنها آن دسته از دارندگان توکن YFI می توانند رای دهند که توکن های BPT خود را به استخر yGov واریز کرده اند. بنابراین، یک معامله گر علاوه بر داشتن توکن YFI باید دارایی های خود را در نیمی از پروتکل های دیفای که با این اکوسیستم در تعامل هستند، قفل کند که این ریسک سرمایه گذاری و میزان آسیب پذیری وی را بالا می برد. شاید به همین دلیل است که کرونژ از این سیستم حاکمیت با عنوان “متا حاکمیت” یاد می کند.

رای YFI
نمونه رای گیری در YFI

شاید جالب ترین جز در مورد حاکمیت اولیه یرن فایننس این باشد که دارندگان توکن YFI می توانستند توکن های خود را  با درصد برابری از وجوه قفل شده در استخر پاداش یرن فایننس بسوزانند.

البته، روند واقعی برداشت وجوه کمی پیچیده تر است. هنگامی که یک دارنده توکن YFI سهم خود را از استخر درخواست می کند، درصد معادل وجوه از استخر به یک صندوق قرارداد ارسال می شود که آنها را به aDAI تبدیل می کند. سپس این توکن ها به آوه انتقال داده می شوند و به صورت توکن دای قابل برداشت هستند.

 نقشه راه یرن فایننس

با توجه به این که تنها چند ماه از ایجاد پروتکل یرن فایننس می گذرد، لذا نقشه راه آن حرف های زیادی برای گفتن ندارد. کرونژ در مصاحبه ای خاطرنشان کرد که توسعه پروتکل های دیفای وی مانند یرن فایننس خیلی سریع بوده و تقریبا همه مقدمات ایجاد پروتکل در بازه زمانی چند هفته ای فراهم شده اند.

پست های متوالی و سریع Medium درباره این پروتکل و اکوسیستم گواه این امر است. تقریبا تمام اطلاعات مربوط به یرن فایننس در یک هفته ارسال شده اند.

کرونژ و تیم اصلی توسعه، توکن YFI را برای آغاز دوره جدیدی از حاکمیت ایجاد کردند و بنا به دلایلی خودشان نخواستند این اکوسیستم را اداره کنند. پیشنهادهای بهبود یرن فایننس( یا همان YIP) پیشرفت این اکوسیستم را از بدو معرفی حاکمیت جامعه رقم زدند.

مهمترین تغییرات در مرحله جدید یرن فایننس (یعنی yEarn v2) شامل افزودن دارایی های بیشتر به اکوسیستم و معرفی نوعی مکانیزم گیمیفیکیشن برای بوجود آوردن انگیزه لازم جهت ایجاد استراتژی های کارآمد و پربازده است.

به طور خلاصه، هر کسی می تواند استراتژی جدیدی را پیشنهاد کند. در صورت پذیرش این استراتژی توسط انجمن و بکار گرفتن آن در پروتکل های داخل اکوسیستم یرن فایننس، پیشنهاد دهنده مقداری سود دریافت خواهد کرد.

اولین فورک YFI

YIP اخیر برای افزایش سقف عرضه توکن YFI نتوانست حد نصاب 33 درصد آرا را بدست آورد و منجر به ایجاد فورک YFII شد. این کار با هدف ادامه تشویق معامله گران برای تامین نقدینگی پروتکل های موجود در این اکوسیستم صورت گرفت (دارایی های سپرده شده در یرن فایننس در روز بعد از آخرین توزیع توکن YFI بیش از 60 درصد کاهش یافت).

انجمن یرن فایننس در یک مقاله در مورد توکن YFII توضیحاتی ارائه کرد. این انجمن خاطرنشان کرد که توزیع توکن YFII درست مانند توکن YFI است. با این تفاوت که 60000 توکن YFII برای عرضه وجود خواهد داشت و توزیع این توکن ها هر هفته نصف خواهد شد.در هفته اول به هر استخر 10000 توکن داده می شود و پس از آن شاهد کاهش 50 درصدی توزیع در هر هفته خواهیم بود تا این که هر یک از این سه استخر در کل 20000 توکن دریافت کنند.

به نظر نمی رسد که توکن YFII نقشی در حاکمیت یرن فایننس داشته باشد، اما جامعه می تواند در آینده برای ایجاد برخی تغییرات رای دهند.

از کجا می توان توکن های YFI  را خرید؟

چون یرن فایننس در صنعت دیفای پیشتاز است، صرافی های غیر متمرکز بهترین مکان برای خرید توکن های YFI هستند. به نظر می رسد که یونی سواپ بهترین صرافی باشد. بیش از 40 درصد از حجم معاملات 24 ساعته YFI با جفت معاملاتی YFI/WETH در این صرافی انجام می شود.

اگر صرافی های متمرکز را ترجیح می دهید، پولونیکس و کوین اکس تنها صرافی های معتبری هستند که در حال حاضر جفت های معاملاتی توکن YFI را ارائه می دهند. توجه داشته باشید که حجم معاملات در  کوین اکس کاملا محدود است.

ذخیره و نگهداری توکن YFI

از آنجا که YFI یک توکن ERC-20 است، می توانید آن را تقریبا در تمام کیف پول هایی که از دارایی های مبتنی بر شبکه اتریوم پشتیبانی می کنند، ذخیره کنید. اگر می خواهید توکن های YFI خود را ایمن نگه دارید و به زودی قصد معامله کردن آنها را ندارید، کیف پول های سخت افزاری لجر، ترزور یا کیپ کی بهترین و مناسب ترین گزینه ها هستند.

اگر می خواهید توکن های خود را سریع منتقل یا معامله کنید و تمایلی به صرف هزینه های زیادی بابت کیف پول های سخت افزاری ندارید، بهترین گزینه برای شما کیف پول های نرم افزاری هستند. برای ذخیره توکن YFI می توانید از کیف پول های نرم افزاری معتبر اتمیک والت( موبایل/دسکتاپ)، اکسدوس (موبایل/ دسکتاپ) و کوینومی(موبایل) استفاده کنید.

حرف آخر

به یرن فایننس لقب بیت کوین دنیای دیفای داده اند. مغز متفکر پشت این پروژه یک مهندس خبره نرم افزار است که هدفش تبدیل یرن فایننس به امن ترین پروتکل دیفای بود.

یرن فایننس اکوسیستمی از پروتکل های ساخته شده در بلاک چین اتریوم است. هدف این اکوسیستم ساده کردن تعامل کاربر با پروتکل های محبوب دیفای و به حداکثر رساندن درصد بازده سالانه ارزهای قفل شده در دیفای است.

توکن YFI و اکوسیستم یرن فایننس طراحی هوشمندانه و بسیار قوی دارند و آنها توانسته اند توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کنند. تغییرات در پروتکل یرن فایننس از طریق ارائه پیشنهاد و رای گیری انجام می شوند.

منبع coinbureau.com cryptotips.eu

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.