در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

معامله گران حرفه ای در حال انباشت بیت کوین؛ معامله گران جزئی در بازار آلت کوین ها

0 593

داده ها نشان می دهند که معامله گران حرفه ای در حال انباشت بیت کوین در سطح فعلی قیمت هستند، در حالی که سرمایه گذاران جزئی به بازار آلت کوین ها روی آورده اند.

بیت کوین از 16 روز پیش تا کنون (یا اساسا از زمان لیکوئید شدن 5 میلیارد از قراردادهای لانگ در 17 آوریل) تلاش می کند تا سطح حمایت 55000 دلار را حفظ کند. اصلاح قیمتی که از رکورد 64900 دلار رخ داد، اثرات مخربی بر احساسات معامله گران جزئی داشت.

با وجود عملکرد نامطلوب اخیر بیت کوین و کاهش 6.5 درصدی قیمت آن در 4 مه، معامله گران حرفه ای در 24 ساعت گذشته اقدام به خرید و انباشت در این بازه نزولی کرده اند. این حرکات نهنگ ها و میزهای آربیتراژ در نسبت موقعیت های لانگ به شورت صرافی اوککس و همچنین بازار معاملات مارجین صرافی بیتفینکس منعکس شده اند. با این خرید، معامله گران جزئی عمدتا فعالیت معاملاتی ندارند که در فاندینگ ریت خنثی قراردادهای دائمی منعکس می شود.

فاندینگ ریت 8 ساعته قراردادهای دائمی

فاندینگ ریت
فاندینگ ریت 8 ساعته قراردادهای دائمی

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده، فاندینگ ریت 8 ساعته قراردادهای آتی دائمی در 2 هفته گذشته زیر 0.05 درصد بوده است. اختلاف زیادی بین قیمت قراردادهای پایان ماه و بازار اسپات وجود دارد و این عدم تعادل بین موقعیت های لانگ و شورت را نشان می دهد.

به خاطر همین اختلاف است که معامله گران جزئی قراردادهای آتی دائمی (البته با هزینه نگهداری متغیر ناشی از تغییرات فاندینگ ریت) را  ترجیح می دهند.

هزینه 8 ساعته فعلی معادل 1 درصد نرخ هفتگی است که عدم تعادل جزئی در موقعیت های لانگ را نشان می دهد. با این حال، این سطح بسیار پایین تر از 0.10 درصد و نرخ های بالاتر مشاهده شده در اوایل ماه آوریل است. این داده ها حاکی از آن هستند که معامله گران جزئی با وجود اصلاح 9 درصدی در دو روز گذشته، به موقعیت های لانگ خود اضافه نکرده اند.

از طرف دیگر، شاخص موقعیت های لانگ به شورت معامله گران برتر به بالاترین سطح در 30 روز گذشته رسیده که نشان دهنده فعالیت خرید از جانب نهنگ ها و میزهای آربیتراژ است. این شاخص با تجزیه و تحلیل موقعیت های تلفیقی مشتری در اسپات، قراردادهای دائمی و آتی محاسبه می شود. در نتیجه، دید واضح تری از صعودی یا نزولی بودن نظر معامله گران حرفه ای ارائه می دهد.

نسبت موقعیت های لانگ به شورت در صرافی اوککس

لانگ و شورت
نسبت موقعیت های لانگ به شورت در اوککس

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده، نسبت موقعیت های لانگ به شورت در صرافی اوککس در حال حاضر با 94 درصد به نفع موقعیت های لانگ است. این فعالیت خرید در ساعات اولیه 4 مه آغاز شد، چون بیت کوین به زیر سطح 55000 دلار شکست. از همه مهم تر، این حاکی از بیشتر شدن اعتماد نسبت به 14 آوریل (زمانی که قیمت به رکورد 64900 دلار رسید) است.

با این حال، برای تایید گسترده بودن این حرکت، باید بازارهای مارجین را نیز ارزیابی کرد. برای مثال، صرافی بیتفینکس بیش از 1.8 میلیارد دلار از موقعیت های اهرم شده بیت کوین را در اختیار دارد.

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین (نارنجی) و نسبت لانگ به شورت در بیتفینکس (آبی)

معاملات مارجین بیت کوین در صرافی بیتفینکس رشد چشمگیری داشته اند و موقعیت های لانگ بیش از 50 برابر موقعیت های شورت هستند. این سطح در تاریخ این صرافی بی سابقه است و داده های بازار معاملات آتی اوککس را تایید می کند.

شکی نیست که نظر معامله گران حرفه ای علی رغم کاهش قیمت بیت کوین در 4 مه، همچنان صعودی است. در مورد عدم علاقه سرمایه گذاران جزئی به این ارز برتر بازار، باید گفت که در شرایط فعلی آنها روی آلت کوین ها متمرکز هستند.

در حال حاضر، 18 مورد از آلت کوین های برتر بازار در 30 روز گذشته 45 درصد یا بیشتر افزایش قیمت داشته اند. حال این سوال مطرح می شود که ” اگر بیت کوین نتواند در چند هفته آینده به یک رکورد جدید برسد، آیا آلت کوین ها به روند صعودی خود ادامه خواهند داد؟”

منبع Cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.