در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

کوتاه و مختصر در مورد بلاک چین آنتولوژی و توکن های آن

0 1,084

آنتولوژی (Ontology) یک بلاک چین نسبتا جدید است که به کسب و کارهایی که تقریبا هیچ تخصصی در ارزهای رمزنگاری ندارند، این امکان را می دهد تا راه حل های بلاک چین را در مشاعل خود به کار بگیرند. شبکه آنتولوژی به کاربران اجازه می دهد تا بلاک چین های عمومی را برای اپلیکیشن های مختلف ایجاد کنند. این شبکه با قابلیت هایی که برای ساخت اپلیکیشن های غیرمتمرکز دارد، یکی از رقبای اصلی اتریوم به حساب می آید. این مطلب به بررسی بلاک چین آنتولوژی، ویژگی ها و توکن اصلی آن می پردازد. 

آنتولوژی چیست؟

آنتولوژی یک شبکه بلاک چینی است که هدف آن حذف موانع بین بلاک چین و بخش تجاری است. کسب و کارهایی که هیچ گونه دانش قبلی در مورد شبکه های توزیع شده و فناوری بلاک چین ندارند، می توانند از این شبکه استفاده کنند. زمانی که شرکت چینی آنچِین (Onchain) شبکه آنتولوژی را در سال 2017 راه اندازی کرد، تقریبا هیچ راهی وجود نداشت که کسب و کارها بتوانند بدون داشتن دانش درباره بلاک چین، این فناوری را در زیرساخت های خود بکار گیرند. زیرساخت منحصر به فرد این شبکه باعث ارتباطات بین زنجیره ای می شود و مقیاس پذیری شبکه ها را افزایش می دهد.

همچنین، شبکه های مورد اعتماد کنونی با مسائل مختلفی روبرو هستند. حفاظت ضعیف از حریم خصوصی، مقدار داده های استفاده نشده و دست نخورده، انحصاری کردن مدیریت داده ها و احراز هویت ناکارآمد، همگی فرصت هایی برای بلاک چین هستند. به نظر می رسد که آنتولوژی می تواند این مسائل را با اکوسیستم قابل اعتماد خود حل کند. شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از این پروژه، از امکان ذخیره سازی داده‌ها به صورت خصوصی و عمومی استفاده نمایند. به طور کلی، پروتکل آنتولوژی راه را برای پذیرش جهانی فناوری بلاک چین توسط شرکت ها باز می کند. این شبکه مناسب شرکت هایی است که نیاز به حفظ حریم خصوصی خود دارند و به دنبال اشتراک گذاری داده های خود در یک بلاک چین خصوصی نیستند. 

آنتولوژی تلاش می کند تا راه آسانی را برای شرکت ها فراهم کند تا از ماهیت غیرمتمرکز و توزیع شده بلاک چین بهره مند شوند. کاربران در این شبکه به مدیریت اطلاعات شناسایی، قراردادهای هوشمند، تبادل غیرمتمرکز داده و قابلیت ایجاد دارایی های دیجیتال و اپلیکیشن های خود (که در پلتفرم dApp آنتولوژی میزبانی می شوند) دسترسی خواهند داشت.

ویژگی منحصر به فردی که آنتولوژی را از سایر پروژه های بلاک چین متمایز می کند، این است که این فقط یک بلاک چین نیست، بلکه شبکه ای از بلاک چین ها است و به گونه ای طراحی شده که انتقال سیستم های اختصاصی به فناوری دفتر کل توزیع شده را برای شرکت ها آسان می کند.

در حالی که بلاک چین اصلی عمومی است، سایر زنجیره های متصل مانند یک فضای خصوصی برای شرکت ها هستند. شرکت ها بدون نیاز به استخدام تیم توسعه یا نگرانی در مورد امنیت، می توانند از مزایای بلاک چین بهره مند شوند. آنتولوژی علاوه بر پشتیبانی از نیازهای شرکت ها، مانند یک پل بین شبکه نئو و سیستم های قدیمی عمل می کند.

سیر تکاملی آنتولوژی

شرکت چینی آنچِین شبکه آنتولوژی را در سال  2017 توسعه داد. بنیانگذار و سازنده اصلی این شبکه شخصی به نام ” جون لی” است. وی مدرک کارشناسی علوم کامپیوتر و کارشناسی ارشد مهندسی ارتباطات دارد. لی سابقه طولانی در بخش فناوری اطلاعات و فین تک دارد. او قبلا پشتیبانی فنی و مدیریتی شرکت های بزرگی مانند اینفوسیس (Infosys) و همچنین بورس آتی چین را بر عهده داشته است.

دو متخصص به نام های “دا هانگ فی” و “اریک ژانگ” کار طراحی و ساخت بلاک چین این پروژه را بر عهده داشتند. این دو متخصص همچنین در سال 2016 و پس از حدود دو سال تلاش، Antshares را راه اندازی کردند و این بلاک چین بعدا به نئو تغییر کرد. به همین دلیل است که شباهت های زیادی بین این دو شبکه وجود دارد. 

یکی از شباهت های مهم بین آنها این است که هر دو پلتفرم قرارداد هوشمند و رقیب اتریوم هستند که برای راه اندازی اپلیکیشن های غیرمتمرکز استفاده می شوند. مشکل اصلی اتریوم متن باز بودن آن است، اما بسیاری از شرکت ها علاقه ای به یک پلتفرم متن باز ندارند. چون ترجیح می دهند داده های خود را به صورت امن و اختصاصی نگه دارند. آنتولوژی برای رفع این مشکل توسعه داده شده است.

تاریخچه آنتولوژی

این شبکه به منظور بهره مند شدن شرکت ها از فناوری بلاک چین بدون نیاز به تغییرات قابل توجه در سیستم های موجود خود، ایجاد شد. توسعه دهندگان قصد داشتند روند پذیرش بلاک چین را آسان تر کنند و استفاده از آن را برای همه امکان پذیر کنند.

عرضه های اولیه (ICO) رایج ترین روش برای شبکه های بلاک چین جدید جهت جذب سرمایه هستند. آنتولوژی عرضه اولیه نداشته است. در عوض، توسعه دهندگان توکن های آنتولوژی (ONT) را به صورت رایگان (روشی که در صنعت ارز رمزنگاری ایردراپ نامیده می شود) بین کسانی توزیع کردند که در خبرنامه هفتگی آنها ثبت نام کرده بودند.

از آنجا که بلاک چین های آنتولوژی و نئو توسط یک شرکت راه اندازی شده اند، توسعه دهندگان به فکر متصل کردن آنها به یکدیگر افتادند. آنها این کار را با کمک گرفتن از جامعه نئو برای تبلیغ آنتولوژی و افزایش پذیرش آن انجام دادند. بنابراین، تیم توسعه در زمان راه اندازی، توکن های ONT را رایگان بین همه دارندگان توکن نئو توزیع کرد.

الگوریتم آنتولوژی برای تایید تراکنش ها

آنتولوژی قرار نیست که مانند یک بلاک چین واحد عمل کند. در عوض، این فناوری به کسب و کارها اجازه می دهد تا از بلاک چین خصوصی و عمومی استفاده کامل کنند.

یک موسسه مالی نمی خواهد تمام داده های خود را در یک بلاک چین عمومی قرار دهد، چون با این کار رقبای آن به تمام اطلاعات آن دسترسی پیدا می کنند. از این رو، آنها بلاک چین آنتولوژی را انتخاب می کنند، چون این یک بلاک چین خصوصی است و داده ها فقط برای موسسه مالی و افراد مجاز قابل دسترس است.

 با این حال، ممکن است آنها اطلاعات خاصی را (مانند دسترسی افراد برای تایید هویت خود) به صورت عمومی منتشر کنند. بنابراین، اگر یک مشتری جدید بخواهد در موسسه مالی حساب باز کند و سپس هویت خود را تایید کند، بلاک چین عمومی  (مانند نئو) می تواند با بلاک چین خصوصی مانند آنتولوژی (که اطلاعات خصوصی در آن ذخیره شده اند) ارتباط برقرار کند.

آنتولوژی مانند یک پل ارتباطی بین دنیای دیجیتال و دنیای واقعی عمل می کند. اما چگونه می توان به اطلاعات اعتماد کرد؟ مانند همه بلاک چین های دیگر، شبکه آنتولوژی از مکانیسم اجماع استفاده می کند.

مکانیسم اجماع راهی برای بلاک چین ها برای تایید تراکنش ها بدون نیاز به شخص ثالث است. به عبارت دیگر، این مکانیسم بلاک چین را غیرمتمرکز می کند. مکانیسم های اجماع زیادی وجود دارند که توسط بلاک چین ها استفاده می شوند و محبوب ترین آنها اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) هستند.

با این حال، آنتولوژی از مکانیسمی به نام VBFT استفاده می کند که سه مدل مختلف را ترکیب می کند. این سه مدل عبارتند از:اثبات سهام، تحمل خطای بیزانس (BFT) و تابع تصادفی قابل تایید (VRF).

برای بیان واضح تر این موضوع، بیایید آنچه را که مکانیسم VBFT می تواند در مقایسه با بلاک چین های دیگر مانند بیت کوین و اتریوم انجام دهد، مقایسه کنیم. هر دو بلاک چین از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می کنند. بیت کوین می تواند تا 7 تراکنش را در ثانیه پردازش کند، در حالی که اتریوم قابلیت پردازش حدود 15 تراکنش در ثانیه را دارد. اگرچه شبکه آنتولوژی در روزهای ابتدایی خود است، انتظار می رود که این شبکه بتواند هزاران تراکنش را در ثانیه تایید کند.

پس تفاوت آنها در چیست؟ در مدل اجماع اثبات کار،  برای تایید تراکنش، بیش از 50 درصد نودهای شبکه باید به توافق برسند. اما در مکانیسم اجماع VBFT، فقط دو سوم نودها باید برای تایید تراکنش توافق کنند که این امکان تراکنش های ارزان تر و سریع تر را فراهم می کند.

برای درک بهتر مکانیسم های اجماع اثبات کار و اثبات سهام به مطالب زیر رجوع کنید:
الگوریتم اثبات سهام یا PoS چیست؟
الگوریتم اثبات کار یا PoW چیست و چگونه کار می کند؟

توکن های شبکه آنتولوژی

شبکه آنتولوژی نیز مانند شبکه نئو دو توکن مخصوص خود را دارد. توکن اصلی آن آنتولوژی توکن با نماد “ONT” است. این توکن برای اولین بار در سه ماهه اول سال 2018 در بازار ارزهای رمزنگاری به فروش رفت و عرضه آن ثابت بوده و هرگز از یک میلیارد توکن بیشتر نخواهد شد. منطق پشت محدودیت یک میلیارد دلاری نامشخص بوده و تصور می شود که توکن ONT برای مقاصد خصوصی ایجاد شده است. 

در واقع، 12 درصد از کل توکن های ONT به صورت ایردراپ بین دارندگان توکن نئو، ثبت نام کنندگان در خبرنامه آنتولوژی و سایرین توزیع شد. 35 درصد از کل عرضه ONT برای توسعه شبکه آنتولوژی و پاداش های انجمن فنی آن اختصاص داده شد.  علاوه بر این، 15 درصد برای تیم اصلی این شبکه و 10 درصد برای شورای نئو کنار گذاشته شد.

توکن ONT در ابتدا به صورت یک توکن NEP-5 در بلاک چین نئو عرضه شد، اما پس از راه اندازی شبکه آنتولوژی در 30 ژوئن 2018، توکن NEP-5 ONT با توکن ONT جایگزین شد. 

توکن دیگر این شبکه، آنتولوژی گس (ONG) است که به نودها پرداخت می شود تا شبکه را ایمن نگه دارند. در مجموع یک میلیارد توکن ONG در یک دوره 22 ساله تولید خواهد شد. در زمان انتشار این مطلب، عرضه در گردش ONG حدود 267,951,357 بود. کاربران می توانند توکن های ONT خود را از طریق نودها استیکینگ کنند. در حال حاضر، سود سالانه استیکینگ ONT حدود 3.20 درصد است.

صرافی ها و کیف پول هایی که از آنتولوژی پشتیبانی می کنند

صرافی های زیادی از جمله بایننس، کوکوین، هووبی گلوبال،بیترکس، اوکی اکس، کوینکس، هات بیت و غیره از توکن ONT پشتیبانی می کنند. برای ذخیره این توکن می توانید از کیف پول های لجر، ترزور، مث والت، تراست والت، متامسک، بایننس چین والت، اتمیک والت و آنتو (ONTO) استفاده کنید.

توکن ONG در صرافی های بایننس، بیترکس،کوینکس، هات بیت، بیت هامب و غیر فهرست شده است. در حال حاضر، تنها اتمیک والت از این توکن پشتیبانی می کند.

برای اطلاع از ویژگی ها و نحوه نصب کیف پول های متامسک، تراست والت و اتمیک والت به مطالب زیر رجوع کنید:
نصب، راه‌اندازی و نحوه استفاده از کیف‌پول متامسک
همه چیز درباره کیف پول تراست والت(trust wallet)؛ نحوه نصب، راه اندازی و کار با تراست والت
کیف‌پول اتمیک والت ؛ نصب و راه‌اندازی نسخه موبایل و دسک‌تاپ

قیمت توکن های ONT و ONG

قیمت توکن ONT در زمان انتشار این مطلب در حدود سطح  0.75 دلار بود. قیمت این توکن در ماه مه به رکورد 2.88 دلار رسید. اما در پی نزولی شدن بازار تا سطح 0.50 دلار سقوط کرد. از آن زمان تاکنون، قیمت این توکن در بازه 0.6 تا 1.2 دلار در نوسان بوده است.

آنتولوژی
نمودار ماهانه قیمت آنتولوژی

قیمت توکن ONG در زمان نگارش این مطلب، در حدود سطح 0.82 دلار بود. این توکن در ماه مه به بالاترین سطح خود در 3.25 دلار رسید. اما با نزولی شدن بازار در اواسط این ماه، قیمت ONG به سطح 0.50 دلار سقوط کرد و از ان زمان تاکنون در بازه 0.80 تا 1.70 دلار نوسان می کند.

آنتولوژی گس
منبع cryptopolitan.com coinbureau.com bitdegree

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.