در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

5 شرکت سرمایه گذاری که بیشترین بیت کوین را در اختیار دارند

0 993

سال 2021 یکی از رویایی ترین سال ها برای فناوری بلاک چین و ارزهای رمزنگاری، هم از نظر پذیرش و هم از نظر ورود شرکت های سرمایه گذاری به این حوزه بود. از کشور السالوادور گرفته تا شرکت های بزرگی مانند تسلا، گلدمن ساکس، بَنک آو اَمِریکا و مورگان استنلی به بازار ارزهای رمزنگاری ابراز علاقه کردند.

براساس داده های PitchDeck، شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیر در 10 ماه اول سال 2021، بالغ بر 17 میلیارد دلار در استارتاپ های مبتنی بر ارز رمزنگاری و بلاک چین سرمایه گذاری کرده اند که بیش از 3 برابر مبلغ سرمایه گذاری شده در سال 2020 است.

در این مطلب پنج شرکت بزرگ سرمایه گذاری را بررسی می کنیم که بیشترین بیت کوین را در ترازنامه خود دارند. سه تا از این 5 شرکت در ایالات متحده امریکا و دو شرکت دیگر در سوئیس و هنگ کنگ هستند.

فقط افراد نیستند که بیت کوین می خرند. سال هاست که شرکت های مختلف در سراسر جهان برای محافظت از سرمایه های خود شروع به سرمایه گذاری در بازار ارزهای رمزنگاری شروع به سرمایه گذاری کرده اند. برخی از شرکت ها هر ماه یا حتی چندین بار در یک هفته اخبار خرید قابل توجه بیت کوین خود را منتشر می کنند. 

شرکت بلاک دات وان (Block.one)

شرکت هنگ کنگی بلاک دات وان که با “B1” شناخته می شود، دارای بیشترین بیت کوین در جهان است. این شرکت در جزایر کیمن ثبت شده و 140000 بیت کوین در اختیار دارد که ارزش آن حدود 7 میلیارد دلار است. به عبارت دیگر، این مقدار معادل 0.667 درصد از کل 21 میلیون عرضه بیت کوین است. 

جالب اینجاست که شرکت بلاک دات وان برای حفظ ارزش سرمایه خود در بلند مدت، به بیت کوین بیشتر از ارز رمزنگاری خود، یعنی اییاس، اعتماد دارد. این شرکت در سال 2017 با هدف توسعه قابلیت های فناوری بلاک چین تاسیس شد. سپس، تیم توسعه دهنده شرکت در همان سال کار بر روی پروژه اییاس (یک شبکه بلاک چین مقیاس پذیر با قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند) را شروع کرد.

عرضه اولیه ارز رمزنگاری اییاس از 25 ژوئن 2017 شروع شد و تا 4 ژوئن 2018 ادامه یافت. در این مدت، اییاس توانست 4 میلیارد دلار سرمایه جذب کند. اگرچه این پروژه در ابتدا قادر به جذب سرمایه قابل توجهی بود، در سال های بعد سرمایه گذاری در آن کاهش یافت. ارزش بازار این ارز در حال حاضر 3.2 میلیارد دلار است.

برندان بلومر، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل بلاک دات وان، در دسامبر 2020 گفت که این شرکت 140000 بیت کوین در ترازنامه خود دارد. این ثابت می کند که بلاک دات وان از آن زمان تاکنون بیت کوین های خود را نفروخته است.  این واقعیت که شرکت مذکور در یک سال گذشته دارایی های خود را هولد کرده، نشان می دهد که آنها بیت کوین را بر سایر ارزها ترجیح می دهند. از سوی دیگر، شرکت بلاک دات وان سرمایه گذاری خود در اییاس را کاهش داده و یک ماه پیش اعلام کرد که 45 میلیون از این ارز را به ارزش حدود 210 میلیون دلار فروخته است.

شرکت مایکرواستراتژی

شرکت مایکرواستراتژی در مجموع 122478 بیت کوین دارد که معادل 6.12 میلیارد دلار است و پس از شرکت بلاک دات وان در جایگاه دوم قرار دارد. البته مایکرواستراتژی یک شرکت سهامی عام با بیشترین بیت کوین است که از این لحاظ در مکان اول قرار دارد. سهام این شرکت با نماد MSTR از سال 1998 در نزدک فهرست شده است. دارایی بیت کوین شرکت مایکرواستراتژی، 0.583 درصد از کل عرضه بیت کوین را تشکیل می دهد.

شرکت مایکرواستراتژی در سال 1989 در آمریکا تاسیس شد و  برای تجزیه و تحلیل داده‌های داخلی و خارجی مربوط به کسب و کارها با هدف اتخاذ تصمیمات تجاری صحیح، نرم افزار توسعه می‌دهد. مایکل سیلور (مدیر عامل آن) به دلیل این که یکی از طرفداران بیت کوین است، در جامعه ارز رمزنگاری چهره شناخته شده ای است. وی بارها به سرمایه گذاران توصیه کرده که به جای دلار آمریکا یا هر ارز فیات دیگر (به ویژه در کشورهای دارای تورم بالا مانند ونزوئلا) بیت کوین پس انداز کنند. 

” شما نمی توانید ارزش دلار را حفظ کنید، باید آن را با یک دارایی قوی عوض کنید و برای من این دارایی بیت کوین است. از نظر من، این ارز یک پس انداز با ارزش است، در حالی که دلار آمریکا یک وسیله مبادله به حساب می آید.”

اولین سرمایه گذاری مایکرواستراتژی در بیت کوین در آگوست 2020 (زمانی که قیمت آن 11000 دلار بود) انجام شد. از آن زمان تاکنون، این شرکت چندین بار اقدام به خرید این ارز کرده است. قیمت بیت کوین از اولین خرید آن بیش از 75 درصد افزایش یافته است.

از آن زمان تاکنون، مایکل سیلور دیگر شرکت ها را نیز تشویق کرده تا دارایی های بیت کوین خود را حفظ کنند. در واقع، مایکل سیلور ایلان ماسک را ترغیب به خرید این ارز بزرگ بازار کرد. به گفته مدیر عامل مایکرواستراتژی، سرانجام سایر شرکت ها نیز وارد بازار بیت کوین و ارزهای رمزنگاری خواهند شد.

شرکت تسلا

شرکت تسلا با 42902 بیت کوین به ارزش حدود 2 میلیارد دلار در جایگاه سوم قرار دارد. البته، این شرکت از لحاظ حجم دارایی فاصله زیادی با دو شرکت ذکر شده در بالا دارد. دارایی های بیت کوین تسلا 0.204 درصد از کل عرضه این ارز را تشکیل می دهد.

این شرکت مستقر در آمریکا، از زمان تاسیس در سال 2003 به تولید خودروهای برقی و سایر قطعات مانند سانروف مشغول بوده است. سهام شرکت تسلا در سال 2010 با نماد TSLA در بورس نزدک فهرست شد.

اولین سرمایه گذاری تسلا در بیت کوین به ژانویه 2021 بر می گردد، زمانی که ماسک اعلام کرد این ارز را خریداری کرده است. در آن زمان، ماسک با اضافه کردن کلمه بیت کوین به بیوگرافی توییتر خود، حمایت خود را از این ارز آشکار کرد و با اظهار نظراتی درباره این موضوع، باعث افزایش فشار خرید آن شد.

طبق گزارش تسلا، این شرکت در پایان سه ماهه اول سال جاری میلادی 10 درصد از دارایی های بیت کوین خود را برای “تست نقدینگی” (یعنی ببیند چگونه می تواند این ارز را به فیات تبدیل کند) فروخت. این فروش باعث شد تا تسلا 272 میلیون دلار سود کسب کند و از آن زمان تاکنون، این شرکت مابقی کوین های خود را حفظ کرده است.

تسلا در ماه مارس اجازه خرید خودروهای الکتریکی خود را با بیت کوین داد که در جهان خبرساز شد، اما دو ماه بعد این نوع پرداخت را به دلیل نگرانی های زیست محیطی تعلیق کرد. از آن زمان، ایلان ماسک بارها گفته که هنوز حامی بیت کوین است و هر زمانی که مصرف انرژی استخراج این ارز کاهش پیدا کند، دوباره آن را می پذیرد.

بنیاد تزوس ( Tezos Foundation)

بنیاد تزوس یک شرکت سوئیسی است که 17500 بیت کوین به ارزش حدود 852 میلیون دلار دارد. دارایی های این شرکت 0.083 درصد از کل عرضه بیت کوین را تشکیل می دهد.

با این حال، شباهت هایی بین شرکت تزوس و بلاک دات وان وجود دارد. بنیاد تزوس بلاک چین و ارز رمزنگاری مخصوص خود با  نام تزوس و نماد XTZ را دارد. این ارز مانند اییاس یک آلت کوین است. هر دو ارز در سال 2017 راه اندازی شده اند و بیشترین سرمایه را در عرضه اولیه خود به دست آورده اند.

رومن اشنایدر، مدیر مالی شرکت، در مارس 2020 گفت در حالی که بیت کوین را یک “پس انداز با ارزش” می داند، استراتژی وی سرمایه گذاری در سایر دارایی ها است. بنابراین، بنیاد تزوس در سال های اخیر بخشی از بیت کوین های خود را فروخته تا سود کسب کند و دارایی های دیگر مانند تزوس را بخرد.

دو سال قبل، بنیاد تزوس بیش از دو برابر حالا بیت کوین داشت. براساس گزارش CriptoNoticias در آن زمان، این شرکت دارای 39700 بیت کوین بود که اگر آن را حفظ می کرد، امروز تقریبا 2 میلیارد دلار ارزش داشت.

گلکسی دیجیتال هولدینگ

شرکت گلکسی دیجیتال با 16400 بیت کوین به ارزش حدود 820 میلیون دلار در رتبه پنجم است.  این شرکت 0.078 درصد از کل عرضه بیت کوین را در اختیار دارد. این تنها شرکتی است که در حوزه ارزهای رمزنگاری فعالیت می کند.

گلکسی دیجیتال هلدینگ، که در سال 2018 تاسیس شد، یک شرکت خدمات مالی و مدیریت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال است. مایکل نووگراتز ،مدیر عامل این شرکت، توصیه هایی در مورد خرید بیت کوین به معامله گران کرده است. وی یک سال پیش گفت:

به نظر من، بیت کوین از طلا پیشی خواهد گرفت، اما فقط به دلیل نوسانات این ارز به مردم توصیه می کنم که روی طلا بیشتر از بیت کوین سرمایه گذاری کنند. 

مایکل نووگراتز در ابتدای سال 2021 اعلام کرد که گلکسی دیجیتال وارد حوزه استخراج  بیت کوین می شود. آماندا فابیانو (مدیر بخش استخراج این شرکت) نیز گفت که گلکسی با استخراج خود، “قدرت صنعت و در نتیجه قدرت شبکه بیت کوین” را افزایش می دهد.

منبع cvbj.biz

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.