در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

بررسی کیف پول مرکوری ؛ نحوه نصب و استفاده برای تراکنش های بیت کوین

0 899

فضای ارز رمزنگاری مملو از نوآوری است و همیشه سرویس ها و خدمات جدیدی به بازار معرفی می شوند که روند معاملات و کاوش در این بازار را ساده تر می کنند. کیف پول مرکوری (Mercury Wallet) یکی از این محصولات جدید است.
شرح مختصری بر کیف پول ارزهای دیجیتال

این کیف پول به کاربران این امکان را می دهد تا بیت کوین را به صورت آنی ارسال و سواپ کنند و این کار نیز بدون هیچ گونه کارمزد تراکنش انجام می شود. برخلاف سایر کیف پول ها، مرکوری از یک پروتکل لایه 2 به نام statechain استفاده می کند که انتقال خارج از زنجیره و تسویه خروجی های بیت کوین را (که همیشه تحت کنترل کامل صاحب کیف پول باقی می ماند) امکان پذیر می سازد.
بیت کوین چیست؟ آموزش کامل بیت کوین
کارمزد تراکنش چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

در این مطلب کیف پول مرکوری، ویژگی های آن، نحوه نصب و استفاده از آن را به طور مفصل شرح خواهیم داد.

کیف پول مرکوری چیست؟

مرکوری یکی از کیف پول های جدید بیت کوین است. این کیف پول مبتنی بر فناوری جدید مقیاس بندی لایه دو بیت کوین است و از مفهوم “statechain” استفاده می کند.

این فناوری به کیف پول اجازه می دهد تا تراکنش های خروجی بیت کوین (UTXOs) را بدون هیچ گونه کارمزدی انجام دهد و وجوه بدون نیاز به تراکنش درون زنجیره ای بین مالکان به طور ایمن منتقل می شوند.

در نتیجه، دارنده بیت کوین قادر خواهد بود کنترل کامل مقداری از این ارز را به صورت آنی به شخص مورد نظر خود بدهد. این باعث افزایش حریم خصوصی می شود و کارمزد ماینر را حذف می کند. 

کیف پول مرکوری از مفهوم UTXO استفاده می کند که ارزش و مالکیت در یک ارز رمزنگاری مانند بیت کوین را مشخص می کند. UTXO با استفاده از شناسه تراکنش (TxID) و شماره شاخص خروجی (n) تعیین می شود.

ساده ترین عملکرد سیستم کیف پول مرکوری این است که اجازه می دهد مالکیت های UTXoهای فردی که توسط یک کلید کنترل می شوند، بدون تراکنش شبکه از شخصی به شخص دیگر منتقل شود. به جای استفاده از شبکه، SE  این تغییر مالکیت را تسهیل می کند، اما نمی تواند خروجی را توقیف یا مسدود کند.

نحوه نصب و راه اندازی کیف پول مرکوری

استفاده از کیف پول مرکوری نسبتا آسان است. این کیف پول برای دسکتاپ (سیستم عامل های ویندوز و مک) در دسترس است. با این حال، مانند بسیاری از کیف پول های دیگر، اپلیکیشن موبایل ندارد. همچنین، فقط از بیت کوین پشتیبانی می کند و از ارزهای دیگر پشتیبانی نمی کند.

البته، این کیف پول به کاربر کمک می کند تا وجوه خود را به صورت کاملا ناشناس منتقل و ذخیره کند و استفاده از آن بسیار ساده است. برای شروع کار با کیف پول، مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا کیف پول مرکوری را از وب سایت رسمی آن به آدرس “mercurywallet.com” دانلود کرده و روی دسکتاپ خود نصب کنید.

مراحل نصب

پس از نصب، کیف پول را راه اندازی کنید. با باز شدن برنامه با سه گزینه روبرو خواهید شد: Create a new wallet وrestore from seed/backup و Load the existing wallet. روی “Create new wallet” و سپس روی “Continue” کلیک کنید.

کیف پول مرکوری

در صفحه بعدی، اطلاعات و هشدارهایی راجع به کیف پول و عبارت بازیابی را مشاهده خواهید کرد. بعد از مرور هشدارها، تیک شرایط را می پذیرم را بزنید و روی “Continue” کلیک کنید.

مرکوری
1: عبارت بازیابی 12 کلمه ای در صفحه بعد نمایش داده خواهد شد، آن را کپی کرده  و در جای امن نگهداری کنید. 2: در صورت گم شدن دستگاه، به سرقت رفتن یا خراب شدن آن، تنها راه بازیابی کیف پول شما همین عبارت 12 کلمه ای است. 3: هرگز این عبارت را به صورت آنلاین یا در همان کامپیوتری که کیف پول روی آن نصب شده، ذخیره نکنید. 4: اگر این عبارت بازیابی گم یا فراموش شود، به هیچ عنوان نمی توانید کیف پول خود را بازیابی کنید.

سپس، یک نام و یک رمز عبور 8 کاراکتری برای کیف پول خود  انتخاب کنید. تیک شرایط را زده و روی “Create” کلیک کنید. رمز عبور باید حاوی حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها باشد. 

عبارت بازیابی
انتخاب نام

در صفحه بعدی عبارت بازیابی 12 کلمه ای به شما نشان داده خواهد شد. این 12 کلمه را به همان ترتیب نوشته شده بنویسید و در جای امن نگهداری کنید. سپس، روی” “Next کلیک کنید.

بلاک چین

پس از وارد کرد لغات جا افتاده عبارت 12 کلمه ای روی “Confirm” کلیک کنید. کیف پول شما راه اندازی شده و می توانید از آن استفاده کنید.

بازیابی

ایجاد یک Statecoin

اکنون که کیف پول شما راه اندازی شده باید یک Statecoin ایجاد کنید. برای این کار روی “Deposit” در داشبورد کیف پول کلیک کنید.

کلید خصوصی

در مرحله بعد، مقدار بیت کوین مورد نظر برای واریز کردن را از مقادیر موجود انتخاب کنید یا مقدار مد نظر خود را وارد کرده و روی “Continue” کلیک کنید.

بیت کوین

این یک آدرس واریز بیت کوین ایجاد می کند. این آدرس را کپی کرده و وجوه خود را به آن ارسال کنید.

تراکنش

پس از واریز می توانید با استفاده از کیف پول مرکوری، statecoin خود را با سایر کاربران سواپ کنید.

مفهوم Statechain  و Statecoin در کیف پول مرکوری

بر خلاف سایر کیف پول های ارز رمزنگاری، کیف پول مرکوری مبتنی بر مفاهیم Statechain  و statecoin  است.

Statechain: این یک ساختار رمزنگاری است که از مجموعه ای از امضاهای دیجیتال تشکیل شده و مالکیت یک statecoin خاص را از یک مالک به مالک دیگر انتقال می دهد. دقیقا مانند بلاک چین، Statechain را نمی توان تغییر داد یا ویرایش کرد و مانند سندی عمل می کند که نشان می دهد از statecoin دوبار استفاده نشده است.

statecoin : یک statecoin نشان دهنده مقدار خاصی از بیت کوین است که به آدرس خاصی واریز شده و کلید خصوصی مربوطه بین واریز کننده و سرور مرکوری تقسیم شده است. همچنین، شخص واریز کننده یک تراکنش پشتیبان دارای قفل زمان دارد. بنابراین، وی می تواند پس از یک دوره قفل زمانی مشخص، وجوه خود را پس بگیرد. علاوه بر این، کلید خصوصی سرور مرکوری به هیچ کس نشان داده نمی شود. دارنده کوین و مرکوری باید به هم یک تراکنش را امضا کنند.
کلید خصوصی(Private Key) چیست؟

سواپ در مرکوری والت

مرکوری والت قابلیت سواپ دارد. برای افزایش حریم خصوصی می توان از این قابلیت استفاده کرد. چون به شما اجازه می دهد تا از طریق یک پروتکل سواپ، statecoin خود را با سایر کاربران مبادله کنید.

کیف پول مرکوری سواپ کردن را به طور خودکار با سایر کاربران ناشناس انجام می دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از طریق برنامه سواپ به یک گروه سواپ بپیوندید. همچنین، مرکوری اطلاعات مربوط به وضعیت حریم خصوصی هر statecoin در کیف پول را به شما ارائه می دهد.

برای پیوستن به یک گروه سواپ، در داشبورد کیف پول خود روی دکمه “Swap” کلیک کنید و سپس روی “Join group” کلیک نمایید تا بتوانید statecoinهای خود را با سایر کاربران این کیف پول سواپ کنید.

آیا مرکوری می تواند بیت کوین های کاربر را توقیف کند؟

کیف پول مرکوری وجوه کاربر را مصادره نمی کند یا اگر تراکنش انجام نشود، کاربر وجوه خود را از دست نمی دهد. در پروتکل مرکوری، سرور آن به طور ایمن اشتراک گذاری کلید خصوصی را از طریق نرم افزارهای Intel SGX مبتنی بر HSM کنسل می کند.

مرکوری هرگز واریزهای کاربران را کنترل نمی کند. همچنین نمی تواند وجوه را تکمیل یا آزاد کند. در صورتی که سرور مرکوری از بین برود یا تراکنش انجام نشود، مالک اصلی باید منتظر بماند تا دوره قفل زمانی به پایان برسد. سپس، وی قادر خواهد بود کنترل کامل وجوه خود را به دست آورد. 

چگونه یک statecoin به مالک جدید منتقل می شود؟

انتقال مالکیت statecoin از یک شخص به شخص دیگر در کیف پول مرکوری ساده است. در ابتدا، دریافت کننده یک آدرس statecoin ایجاد می کند به طوری که فرمت Bech32، کلید عمومی را با پیشوند SC رمزگذاری می کند.

فرستنده باید آدرس را در کیف پول خود وارد کند که با سرور مرکوری برای ایجاد یک پیام انتقال رمزگذاری شده همکاری می کند. پیام انتقال شامل یک تراکنش پشتیبان امضا شده است که سند رمزنگاری مالکیت جدید و قدیم و انتقال کلید را ارائه می دهد.  سپس، گیرنده پیام انتقال را در کیف پول خود تایید می کند و انتقال توسط سرور تکمیل می شود.

همچنین، اشتراک کلید خصوصی به روز می شود. بنابراین، فقط از سهم کلید خصوصی جدید گیرنده می توان برای امضای تراکنش های معتبر با سرور استفاده کرد و کلیدهای خصوصی مالک قبلی فاقد اعتبار می شوند.

منبع themoneymongers coinworldstory

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.