در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .
Bitcoin
$8,822.87
-5.45%
Ethereum
$229.35
-7.76%
Ripple
$0.23
-7.49%
Bitcoin Cash \/ BCC
$321.60
-8.05%
Litecoin
$62.24
-11.78%
EOS
$3.56
-12.68%
Binance Coin
$18.76
+0.27%
Tether
$1.00
0%
Stellar
$0.06
-7.54%
Cardano
$0.05
-11.67%
Tronix
$0.02
-12.41%
Monero
$71.38
-6.85%
DigitalCash
$85.01
-10.81%
Tezos
$2.87
+3.13%
Ethereum Classic
$7.81
-15.12%
NEO
$11.19
-10.62%
Maker
$549.52
-0.79%
Ontology
$0.70
-2.31%
ZCash
$51.82
-9.41%
Dogecoin
$0.00
0%

ادعایی جدید: یک نهنگ مسبب افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017

0 1,190

دانشگاه تگزاس سال گذشته ادعا کرد که حرکت افزایشی و نجومی قیمت بیت کوین احتمالا در نتیجه یک دستکاری بوده است و با این ادعا موجب ایجاد سوالات و ابهاماتی شد. اما اکنون ادعای جدیدی را بیان می کند. این که پشت این حرکت افزایشی یک نهنگ بیت کوین بوده است و هنوز هم قدرت جابجایی قیمت ها را خواهد داشت.

به گفته پروفسور جان گریفین، استاد دانشگاه تگزاس و امین شمس، استاد دانشگاه اوهایو، یک کاربر در صرافی بیت فینکس قادر است قیمت بیت کوین را در صورت افت از سطحی معین به بالاتر هدایت کند. گریفین و شمس که مقاله ای را برای اولین بار در سال 2018 منتشر کرده بودند، حال این مقاله را بروز کرده اند و می‌گویند تراکنش ها به تتر بستگی دارد؛ یک ارز دیجیتالی بسیار پرکاربرد که جزو ارزهای پایدار بوده و ارزش آن برابر با یک دلار است.

گریفین در مصاحبه خود گفت:

نتایج ما نشان می دهد به جای آن که هزاران سرمایه گذار بر قیمت موثر باشند، جابجایی قیمت بیت کوین فقط توسط یک سرمایه گذار انجام می شود.

تتر این ادعاها را رد کرده است. استوارت هانگر، مشاور این شرکت اظهار داشت که این مقاله اساسا ناقص است و صرفا بر اساس مجموعه ای از داده های ناکافی تهیه شده است. وی افزود:

این تحقیقات احتمالا برای حمایت و در راستای دادخواست شکایت اخیر از تتر منتشر شده است.

جنجال بیت فینکس و تتر چیز تازه ای نیست. صرافی بیت فینکس متعلق به همان مدیرانی است که تتر را کنترل می کنند. معامله گران زیادی این ارز و صرافی را زیر سوال برده اند. این که تتر آیا واقعا به اندازه توکن هایی که عرضه کرده است، دلار به عنوان پشتیبان دارد. اخیرا وزارت دادگستری آمریکا و دادستان نیویورک صرافی بیت فینکس را به گم کردن سرمایه بسیاری از کاربرانش متهم کرده است.

فرضیه گریفین و شمس مبنی بر دستکاری قیمت بیت کوین توسط تتر، بر اساس این تئوری استوار است که توکن های تتر جدید بدون این که به همان اندازه دلار ذخیره شود، عرضه شده است. سپس با این توکن ها بیت کوین خریداری شده که باعث افزایش قیمت بیت کوین شده است. نویسندگان این مقاله، تراکنش های تتر و بیت کوین را از اول مارس 2017 تا 31 مارس 2018 بررسی کردند و متوجه شدند که هر وقت قیمت بیت کوین تا مقدار مشخصی کاهش می یابد، خرید بیت کوین در صرافی بیت فینکس افزایش می یابد. گریفین و شمس از کاربر خاصی در بیت فینکس به عنوان مسئول این کار نام نبردند. آنها تحقیقات خود را در بلومبرگ به اشتراک گذاشتند:

این الگو به دنبال عرضه توکن های تتر جدید دیده می شود و توسط یکی از دارندگان مقادیر بالای تتر هدایت می شود. الگویی که در دیگر صرافی ها مشاهده نمی شود.

شبیه سازی ها نشان می دهند که این الگو غیرمحتمل نیست. این یک شرکت یا سرمایه گذار بزرگ است و تاثیر بسیار زیادی بر قیمت بیت کوین دارد که در جریان سرمایه گذاری سایر سرمایه گذاران مشاهده نمی شود.

هانگر در اظهارات خود گفت که این ادعاهای مطرح شده هیچ اعتبار و صحتی ندارد. وی گفت:

کاملا مشخص است که این یک تلاش با استفاده از وجهه دانشگاهی جهت نشان دادن پول دزدی است. این مقاله بروز رسانی شود یا نه، فاقد دقت علمی است.

وی می افزاید:

متخصصان اقتصاد کلان و فعالان در اکوسیستم ارزهای رمزنگاری می فهمند که این رشد جهانی ارز دیجیتال است که عرضه و تقاضا را برای تتر هدایت می کند.

850 میلیون دلار

لیتیا جیمز، دادستان کل نیویورک در دادخواست خود مدعی شده که مدیران تتر و بیت فینکس، پس از مفقود شدن 850 میلیون دلار از بودجه مشتریان خود، اقدام به مخفی کردن این اتفاق کرده اند. بیت فینکس مدعی است که این دادخواست جیمز با ادعاهای نادرستی تهیه شده.

در دادخواست جیمز به نام شرکت Crypto Capital اشاره شده که یک شرکت پردازش پرداخت پانامایی است و بیت فینکس از آن استفاده می کرده تا به مشتریان خود امکان سرمایه گذاری در صرافی را از آن طریق بدهد.

در اواخر ماه اکتبر یکی از مقامات این شرکت به اتهام پولشویی درآمدهای ناشی از فروش مواد مخدر در لهستان دستگیر شد. پس از دستگیری این مقام، بیت فینکس در بیانیه ای اعلام کرد:

بیت فینکس قربانی یک کلاهبرداری است و موضع خود را برای مقامات ذیربط از جمله لهستان و ایالات متحده روشن می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.