در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

چگونه بیت کوین را در کیف پول متامسک ذخیره کنیم

0 1,337

متامسک یک کیف پول شناخته شده برای اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) مبتنی بر اتریوم است. اما آیا می توان بیت کوین را در این کیف پول ذخیره کرد. برای آشنایی با این کیف پول و نحوه نصب و استفاده از آن، مطلب زیر را مطالعه کنید:
نصب، راه‌اندازی و نحوه استفاده از کیف‌پول متامسک

بیت کوین بخش زیادی از پرتفوی بسیاری از سرمایه گذاران بازار ارز رمزنگاری را تشکیل می دهد. این ارز علاوه بر این که یک سرمایه گذاری به حساب می آید، برای پرداخت ها نیز استفاده می شود. به کمک کیف پول هایی مانند متامسک، پرداخت از طریق فناوری بلاک چین بسیار آسان تر شده است. این کیف پول اتریوم، میلیون ها سرمایه گذار را قادر می سازد تا در تمام فعالیت های بازار ارز رمزنگاری مشارکت داشته باشند. اگرچه اتریوم یک ابزار پرداخت بسیار محبوب است، اکثر افراد بیت کوین را خریداری و ذخیره می کنند. در این مطلب نحوه ذخیره بیت کوین در کیف پول متامسک را شرح خواهیم داد.

نکته بسیار مهم: هرگز بیت کوین را به طور مستقیم به کیف پول متامسک انتقال ندهید، چون آن را برای همیشه از دست خواهید داد. فقط می توانید توکن رپد شده آن را ( wBTC ) در این کیف پول ذخیره کنید.

برای درک بهتر رپد توکن به مطلب زیر رجوع شود:
رپد توکن چیست و چگونه کار می کند؟

کیف پول متامسک

متامسک یک کیف‌پول متن باز چند ارزی و همچنین دروازه ورود به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApps) مبتنی بر اتریوم است. متامسک به گونه‎‌ای طراحی شده که به کاربران اجازه کنترل کامل داده‌ها و دارایی‌هایشان را می‌دهد و آنها را به هیچ عنوان ذخیره نمی‌کند.

این کیف پول در قالب اپلیکیشن موبایل و افزونه مرورگر در دسترس کاربران قرار دارد.  متامسک به کاربران این امکان را می دهد تا کلیدهای خصوصی خود را ذخیره کنند و سپس با اپلیکیشن های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم از وب سایت ها و اپلیکیشن ها به طور ایمن استفاده کنند. تعداد کاربران این کیف پول محبوب در مارس 2022 از مرز 30 میلیون نفر عبور کرد و این تا حدودی به دلیل رشد بخش دیفای و توکن های NFT است.

آیا متامسک فقط برای اتریوم ارائه شده است؟

از آنجا که متامسک برای کار با بلاک‌چین اتریوم ساخته شده، مشخص است که از ارز بومی این بلاک‌چین و توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند. از طرف دیگر، بلاک‌چین اتریوم از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و برخی از این قراردادها درون این بلاک‌چین توسعه داده شده اند تا بایننس را  با برخی از نرم‌افزارهای غیرمتمرکز همگام‌سازی کنند. بنابراین، متامسک از طریق این کانال ارتباطی از توکن‌های BEP20 نیز پشتیبانی می‌کند.

اگر کاربر قصد ذخیره توکن هایی غیر از ERC-20 را دارد، باید آنها را به توکن های ERC-20 تبدیل کند. سپس امکان ذخیره این توکن ها در متامسک وجود خواهد داشت.

برای مثال، نمی توان زیکش را به طور مستقیم به متامسک انتقال داد، چون بر بستر شبکه اتریوم نیست و بنابراین یک توکن ERC-20 نیست. در صورتی که آن را به یک توکن رپد شده تبدیل کنید، می توانید آن را در متامسک ذخیره کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد توکن های ERC-20 به مطلب زیر رجوع کنید:
استاندارد ERC-20 چیست؟ توکن های ERC20 چگونه ایجاد می شوند؟

متامسک یک کیف پول نرم افزاری است

محافظت از ارزهای رمزنگاری اغلب زمانی مطرح می شود که افراد برای اولین بار تحقیقات خود را در مورد این ارزها آغاز می کنند. بحث امنیت و محافظت اهمیت زیادی دارد، به همین دلیل لازم است از یک کیف پول ایمن و مطمئن استفاده کنید. اغلب به کاربران توصیه می شود که از کیف پول های سخت افزاری برای ذخیره ارزهای خود استفاده کنند، چون این کیف پول ها به اینترنت متصل نیستند و دارایی های رمزنگاری را به صورت آفلاین ذخیره می کنند. 

اما متامسک یک کیف پول سخت افزاری نیست، بلکه نرم افزاری است. به این کیف پول ها کیف پول گرم نیز گفته می شود  و آنها به اینترنت متصل هستند. البته، می توان این کیف پول را به کیف پول های سخت افزاری مانند لجر متصل کرد. برای انجام این کار، اپلیکیششن Ethereum را باز کنید و “Connect Hardware Wallet” را انتخاب کنید. سپس یک پنجره کشویی باز می شود که از شما می خواهد دستگاه خود را انتخاب کرده و روی “Connect” کلیک کنید.

هنگامی که از لجر با افزونه مرورگر متامسک استفاده می کنید، کیف پول نرم افزاری فقط به عنوان یک پورتال عمل می کند نه یک کیف پول. کلیدهای خصوصی از لجر خارج نمی شوند و در نتیجه در متامسک ذخیره نمی شوند. برای درک بهتر کیف پول های نرم افزاری و سخت افزاری به مطالب زیر رجوع کنید:
کیف پول سخت افزاری چیست؟
بررسی اجمالی کیف پول های نرم افزاری؛ راهی آسان برای ذخیره ارز

آیا متامسک از بیت کوین پشتیبانی می کند؟

متامسک از بیت کوین پشتیبانی می کند، اما نه به شکلی که کیف پول های بیت کوین و صرافی های ارز رمزنگاری آن را می پذیرند. این ارز یک توکن ERC-20 نیست، بنابراین به طور مستقیم توسط متامسک پذیرفته نمی شود. با این حال، می توانید بیت کوین را به صورت توکن رپد شده به کیف پول متامسک خود ارسال کنید.

به هیچ وجه بیت کوین را مستقیما به کیف پول متامسک خود ارسال نکنید. در صورت ارسال، متامسک آن را دریافت نخواهد کرد و این می تواند عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد. بدترین حالت ممکن آن این است که کل مقدار ارسال شده قابل بازیابی نبوده و آن را به یکباره از دست خواهید داد.

چگونه می توان بیت کوین را به متامسک ارسال کرد؟

همانطور که گفته شد، امکان ارسال مستقیم بیت کوین به متامسک وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که ارسال بیت کوین به این کیف پول غیرممکن است. بیت کوین بلاک چین خود را دارد و تراکنش ها در این بلاک چین تنها می توانند به آدرس های بیت کوین ارسال شوند. این موضوع نه تنها در مورد بیت کوین، بلکه درباره سایر بلاک چین ها مانند اتریوم نیز صدق می کند.

در بلاک چین اتریوم فقط امکان ارسال توکن های مرتبط با اتریوم وجود دارد. ارسال بیت کوین از طریق این شبکه مانند پرداخت با یورو در ایالات متحده آمریکا است. یورو در این کشور برای پرداخت ها پذیرفته نمی شود، اما اگر آن را به دلار تبدیل کنید، می توانید از آن برای پرداخت در آمریکا استفاده کنید.

با این وجود، اگر قصد تبدیل بیت کوین خود را به اتریوم ندارید، راه حل های دیگری نیز وجود دارند. می توانید بیت کوین خود را به رپد بیت کوین تبدیل کنید و از آن در بلاک چین اتریوم استفاده کنید. برای این کار باید بیت کوین را در یک پلتفرم صدور wBTC قفل کنید و سپس آن را به عنوان یک توکن ERC-20 به بلاک چین اتریوم بیاورید. ارزش توکن رپد بیت کوین به بیت کوین بسته است و هر وقت که بخواهید می توانید توکن رپد شده را به توکن اصلی تبدیل کنید.

رپد بیت کوین

 راه های مختلفی برای به دست آوردن رپد بیت کوین وجود دارد. می توانید از صرافی هایی که از wBTC پشتیبانی می کنند، این توکن را خریداری کنید. یک راه دیگر برای به دست آوردن رپد بیت کوین استفاده از پلتفرم های صادر کننده توکن wBTC است.

برای به دست آوردن رپد بیت کوین، می توانید با پیدا کردن یک پلتفرم صدور wBTC، مانند دیورسیفای (DeversiFi)، کایبر یا رِن، بیت کوین اصلی خود را به رپد بیت کوین تبدیل کنید. پلتفرم، ارز ارسالی شما را به متصدی می فرستد تا رپد بیت کوین جدید را با نسبت 1 به 1 ایجاد کند و بیت کوین واریز شده شما را قفل کند. هنگامی که می خواهید wBTC را برای بیت کوین بازخرید کنید، پلتفرم یک پیام سوزاندن به متصدی ارسال می کند، سپس wBTC  سوزانده می شود و بیت کوین اصلی به شما بازگردانده می شود.

در صورتی که توکن wBTC خود را در متامسک مشاهده نکردید، چه باید بکنید؟ با افزودن توکن wBTC  با استفاده از مراحل زیر می توانید آن را در کیف پول متامسک خود ببینید.

وارد کیف پول متامسک خود شوید. به صفحه اصلی که توکن های را نمایش می دهد، بروید. در پایین صفحه روی “Add token” یا “Import token” کلیک نمایید. در صفحه جدید  در قسمت “Search Token”  نماد “wBTC” را وارد کنید.
در فهرست ارائه شده، روی “wBTC” کلیک کنید. سپس روی “Next” و بعد روی “Add token” یا “Import token”  کلیک نمایید.

کیف پول متامسک
افزودن wBTC در متامسک

آدرس کیف پول متامسک

برای راه اندازی wBTC خود، آدرس کیف پول متامسک مهم بوده و پیدا کردن آن آسان است. با باز کردن اپلیکیشن یا نسخه افزونه مرورگر متامسک وارد صفحه اصلی آن خواهید شد. در زیر حساب خود یک آدرس منحصر به فرد وجود دارد که از آن می توانید برای دریافت این توکن استفاده کنید. 

آدرس متامسک
آدرس در کیف پول متامسک

شما می توانید این آدرس را با ارسال کننده توکن به اشتراک بگذارید. اما دقت کنید که سایر اطلاعات خود از جمله رمز ورود و عبارت بازیابی 12 کلمه ای را در اختیار هیچ کس قرار ندهید، چون این اطلاعات از دارایی های شما محافظت می کنند. اگر این اطلاعات در اختیار افراد دیگر قرار بگیرند، می توانند از آنها سوء استفاده کنند و دارایی های شما را سرقت کنند.

جایگزین های متامسک

متامسک یک کیف پول نرم افزاری محبوب است، اما جایگزین های زیادی برای آن وجود دارند. به دلیل وجود بلاک چین های مختلف، چندین کیف پول برای یک بلاک چین خاص مناسب هستند. کیف پول یورویی (Yoroi) کاردانو و کیف پول فانتوم سولانا دو نمونه از این کیف پول ها هستند.

چندین کیف پول نرم افزاری هستند که از توکن های ERC-20 شبکه اتریوم پشتیبانی می کنند. کیف پول های تراست والت، مای اتر والت (MyEtherWallet) و میست والت (Mist Wallet) جایگزین های مناسبی برای متامسک هستند.

اگرچه متامسک محبوب ترین کیف پول نرم افزاری است، اما استفاده از کیف پول های متعدد هیچ ضرری ندارد و در واقع نوعی استراتژی مدیریت ریسک به حساب می آید. در صورت استفاده از چندین کیف پول مختلف، اگر تنها یک کیف پول شما هک شود، تمام دارایی های رمزنگاری خود را از دست نخواهید داد.

برای آشنایی با کیف پول تراست والت و تفاوت آن با متامسک به مطالب زیر رجوع کنید:
همه چیز درباره کیف پول تراست والت(trust wallet)؛ نحوه نصب، راه اندازی و کار با تراست والت
مقایسه تراست والت و متامسک؛ نحوه متصل کردن متامسک به تراست والت

منبع cointelegraph

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.