در کوین سرا از جدیدترین و داغ ترین اخبار و مطالب دنیای ارزهای رمزپایه مطلع می شوید .

هزینه استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟

0 4,750

پس از فراز و نشیب‌هایی که استخراج رمزارز در ایران طی کرد، سرانجام از سوی دولت بر فعالیت ماینرها مهر قانونی بودن خورد و متوسط نرخ صادراتی برق برای آن تعیین شد؛ نرخی که قرار شد توسط وزارت نیرو اعلام شود و با این‌که این وزارتخانه هنوز به صورت رسمی و شفاف نرخی را اعلام نکرده است، وزیر نیرو در آخرین نشست خبری خود اشاره ای به این موضوع کرد.

استخراج ارز دیجیتال مدتی است که با گرم شدن هوا و افزایش میزان مصرف برق به یکی از بحث‌های داغ تبدیل شده است. به طوری که بنا به برخی گفته‌های مسئولان، می توان بخش قابل توجهی از افزایش مصرف برق در کشور را بر گردن فعالان این حوزه انداخت.

موضوعی که استخراج کنندگان ارز مجازی آن را رد و ادعا کردند در ساعات اوج مصرف برق، دستگاه‌های خود را خاموش می‌کنند. آن‌ها همچنان از شفاف نبودن قانون گلایه داشتند و می‌گفتند در حالی که برخی افراد مانند دبیر شورای عالی فضای مجازی استخراج ارز مجازی را قانونی می‌دانند، برخی دیگر آن را غیرقانونی دانسته و حتی وزارت نیرو اقدام به جمع آوری مزارع ارز مجازی کرده است.

آیین نامه هیات وزیران در مورد استخراج رمز ارز چه بود؟

در نهایت سیزدهم مردادماه، معاون اول رئیس جمهور آیین‌نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده در کشور را به منظور ایجاد بستری امن، کم هزینه، ‌ شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و بکارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب وکار ابلاغ کرد.

در این آیین‌نامه ضمن قانونی شمردن فعالیت ماینرها در ایران، حق و حقوقی برای آن‌ها در نظر گرفته شده و شرط و شروطی نیز برایشان گذاشته شده است. یکی از مهم‌ترین بندهای این آیین‌نامه، ضمن اینکه استخراج رمز ارز در آن به عنوان صنعت شناخته شد، به تعرفه استخراج رمز ارزها اختصاص دارد که بر اساس آن، تأمین برق متقاضیان استخراج رمز ارزها صرفاً با دریافت انشعاب برق از شبکه سراسری یا احداث نیروگاه جدید خارج از شبکه سراسری صورت می‌گیرد.

تعرفه برق متقاضیان استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده رمز ارزها (ماینینگ) با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی و با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می گردد، محاسبه و اعمال خواهد شد.

در این راستا، سخنگوی صنعت برق نیز اعلام کرده بود: نرخ برق مورد استفاده استخراج ارز مجازی توسط وزارت نیرو اعلام خواهد شد. نرخ آن، متوسط نرخ ریالی صادراتی است که در طی سال متناسب با نیازها تعیین می‌شود. در تابستان که ذخیره برق کم‌تر است، نرخ گران‌تری نسبت به ماه‌های دیگر سال دارد.

عکس‌العمل استخراج کنندگان ارز مجازی به آیین‌نامه دولت

فعالان حوزه مربوطه به این نرخ اعتراض دارند و بر این باورند که اگر استخراج ارز مجازی به عنوان یک صنعت شناخته شده است، باید تعرفه برقی که برای آن در نظر گرفته می‌شود نیز همانند برقی باشد که برای صنعتی‌ها در نظر گرفته شده است. آن‌ها مصوبه دولت را باعث مرگ بخش خصوصی دانسته و اعلام کردند بعد از این مصوبه ماینرها کوله‌های خود را بسته‌اند و آماده سفر به کشورهای همسایه هستند.

انجمن بلاک چین صراحتا اعلام کرد مصوبه هیات دولت مشکلات عدیده حقوقی دارد و ما حق خودمان می‌دانیم که به دیوان عدالت اداری مراجعه کرده و تقاضای تعلیق این مصوبه را داشته باشیم.

اختصاص تعرفه‌های ارزان برق برای رمز ارزها

در این سوی ماجرا اما مسئولان بر این باورند که  اختصاص تعرفه‌های ارزان برق برای رمز ارزها حقوق سایر صنایع را پایمال می‌کند. آن‌ها معتقدند، در حالی که  بسیاری از مسئولان دولتی در برخی از کشورها از جمله آمریکا، چین، نروژ، کانادا و … از اعمال تعرفه‌های خاص برای استخراج رمز ارزها خبرداده‌اند، در ایران برخی به دنبال جوسازی برای تداوم دریافت برق ارزان توسط این گروه هستند.

اشاره مبهم وزیر به قیمت استخراج رمز ارز در ایران

در حالی که وزارت نیرو هنوز به صورت شفاف نرخی را اعلام نکرده است، رضا اردکانیان – وزیر نیرو – در آخرین نشست خبری خود  با بیان اینکه برق ۱۷ برابر قیمتی که به مصرف کنندگان داخلی فروخته می‌شود به همسایگان به فروش می‌رسد، به نرخ برقی که برای استخراج رمز ارزها تعیین شده اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه هیات وزیران تعرفه برق مصرفی ماینرها برابر متوسط برق صادراتی است که حدود هفت سنت دلار آمریکا می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.